Προς το περιεχόμενο

Παράνοια μου, Λογιστής-Δικηγόρος (φορολογια)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, ο καημενος εγω, αποφάσισα να κατασκευάζω διαφορα κοσμήματα και να τα πουλάω εντός και εκτος Ελλάδος μέσω ιντερνετ (amazon, Etsy κλπ).

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικα! Ειμαι Κύπριος και ζω Ελλάδα και φετος εκανα την πρωτη μου φορολογικη δηλωση με μηδενικό εισόδημα επειδη ειμαι φοιτητής. Μπορω να ανοίξω σύμφωνα με τον δικηγόρο μου ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΩΝΥΜΙΑ (δεν υπαρχει νομική οντότητα) στην Κυπρο! Σύμφωνα Επισης με τον δικηγόρο μου ο νόμος προνοεί οτι μπορω να φορολογούμε εκει ως ελεύθερος επαγγελματίας. Ο λογιστής μου λεει οτι ΑΥΤΟ ΔΕΝ γινεται και οτι πρεπει να φορολογο τα εισοδήματά μου ολα στην Ελλάδα αφου ζω εδω και απο εδω θα κανω τις πωλήσεις! Ομως η έδρα μου ειναι το πατρικό μου στην ΚΥΠΡΟ και η απόδειξη που θα κόβω θα γραφει ακριβως αυτο;! 
Εχει καποιος γνώσεις πανω σε αυτο να με βοηθήσει λιγο; Εχω μπερδευτεί!

να αλλάξω λογιστή ή Δικηγόρο;;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gmo123 είπε

Λοιπον, ο καημενος εγω, αποφάσισα να κατασκευάζω διαφορα κοσμήματα και να τα πουλάω εντός και εκτος Ελλάδος μέσω ιντερνετ (amazon, Etsy κλπ).

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικα! Ειμαι Κύπριος και ζω Ελλάδα και φετος εκανα την πρωτη μου φορολογικη δηλωση με μηδενικό εισόδημα επειδη ειμαι φοιτητής. Μπορω να ανοίξω σύμφωνα με τον δικηγόρο μου ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΩΝΥΜΙΑ (δεν υπαρχει νομική οντότητα) στην Κυπρο! Σύμφωνα Επισης με τον δικηγόρο μου ο νόμος προνοεί οτι μπορω να φορολογούμε εκει ως ελεύθερος επαγγελματίας. Ο λογιστής μου λεει οτι ΑΥΤΟ ΔΕΝ γινεται και οτι πρεπει να φορολογο τα εισοδήματά μου ολα στην Ελλάδα αφου ζω εδω και απο εδω θα κανω τις πωλήσεις! Ομως η έδρα μου ειναι το πατρικό μου στην ΚΥΠΡΟ και η απόδειξη που θα κόβω θα γραφει ακριβως αυτο! 
Εχει καποιος γνώσεις πανω σε αυτο να με βοηθήσει λιγο; Εχω μπερδευτεί!

να αλλάξω λογιστή ή Δικηγόρο;;

Από την στιγμή που είσαι στην Ελλάδα πάνω από 180 ημέρες τον χρόνο τότε φορολογείσαι για τα πάντα εδώ στην Ελλάδα. Εφόσον έχεις έδρα στην Ελλάδα , ελληνικό ΑΦΜ και αποστέλλεις προϊόντα στην Ελλάδα έχει και κανονικά 24% ΦΠΑ. Οπότε ο λογιστής σου τα λέει σωστά

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanasis tr είπε

Από την στιγμή που είσαι στην Ελλάδα πάνω από 180 ημέρες τον χρόνο τότε φορολογείσαι για τα πάντα εδώ στην Ελλάδα. Εφόσον έχεις έδρα στην Ελλάδα , ελληνικό ΑΦΜ και αποστέλλεις προϊόντα στην Ελλάδα έχει και κανονικά 24% ΦΠΑ. Οπότε ο λογιστής σου τα λέει σωστά

Ωραια. Ευχαριστω! Και εμενα καπως ετσι μου φαινεται λογικο! 
24% επι του συνόλου των πωλήσεων; Δεν υπαρχει κατι επιπλέον;

ως τι φορολογούμε; Ελεύθερος επαγγελματίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gmo123 είπε

Ωραια. Ευχαριστω! Και εμενα καπως ετσι μου φαινεται λογικο! 
24% επι του συνόλου των πωλήσεων; Δεν υπαρχει κατι επιπλέον;

ως τι φορολογούμε; Ελεύθερος επαγγελματίας; 

Είπες ότι η έδρα είναι στην Κύπρο. αυτό δεν το είδα σόρρυ. Από την στιγμή όμως που θα τα στέλνεις από Ελλάδα τα δελτία αποστολής θα δείχνουν Ελλάδα άρα πρέπει να κάνεις υποκατάστημα εδώ οπότε όλα εκπίπτουν στην ελληνική φορολογική νομοθεσία. Άρα κάνε κατευθείαν την έδρα εδώ. Αν θα είσαι Ελ. Επαγγελματίας για τιμολόγια άνω των 300 ευρώ θα έχεις και Φόρο Ελ. Επαγγελματία 20% επι της καθαρής αξίας. Ίσως συμφέρει μια ΙΚΕ ή αν μιλάμε για μικρό τζίρο μένει ελ. επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να μένεις πάνω από 180 μέρες στην Κύπρο, ή να φαίνεται στα χαρτιά ότι μένεις εκεί, αν τα εμπορεύματα φεύγουν από την Ελλάδα, πρέπει να κόψεις ελληνικό ΦΠΑ και να έχεις και ελληνικό ΑΦΜ.

Ίσως σε συμφέρει να έχεις κυπριακή επιχείρηση, να δείχνεις ότι μένεις εκεί, και να αποστελλεις από Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα προκειται για κλασικη περιπτωση αποφυγης φορολογησης οτι πολεμαει η ελλαδα δηλαδη τα τελευταια 10 χρονια.Και θες να σου βρουμε σε κατι παρανομο (αν εισαι φορολογικος κατοικος ελλαδας) παραθυρο πως να αποφυγεις την φορολογηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gmo123 είπε

Ωραια. Ευχαριστω! Και εμενα καπως ετσι μου φαινεται λογικο! 
24% επι του συνόλου των πωλήσεων; Δεν υπαρχει κατι επιπλέον;

ως τι φορολογούμε; Ελεύθερος επαγγελματίας; 

Εχεις κανει έναρξη εμπορικής επιχειρήσεις και αν ναι σε ποιο κρατος από τα δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisxkar είπε

ουσιαστικα προκειται για κλασικη περιπτωση αποφυγης φορολογησης οτι πολεμαει η ελλαδα δηλαδη τα τελευταια 10 χρονια.Και θες να σου βρουμε σε κατι παρανομο (αν εισαι φορολογικος κατοικος ελλαδας) παραθυρο πως να αποφυγεις την φορολογηση

Καλησπερα. Σε καμια περιπτωση 😊

ρωτησα εαν ισχύει αυτο που μου ειπε ο δικηγόρος και ο Λογιστής!

σε ευχαριστω για την απαντηση 

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχεις κανει έναρξη εμπορικής επιχειρήσεις και αν ναι σε ποιο κρατος από τα δύο

Οχι. Δεν θεωρείται επιχείρηση. Απλα εμπορεύομαι με αυτη την εμπορική επωνυμία. Ως φυσικό πρόσωπο 

7 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Ακόμα και να μένεις πάνω από 180 μέρες στην Κύπρο, ή να φαίνεται στα χαρτιά ότι μένεις εκεί, αν τα εμπορεύματα φεύγουν από την Ελλάδα, πρέπει να κόψεις ελληνικό ΦΠΑ και να έχεις και ελληνικό ΑΦΜ.

Ίσως σε συμφέρει να έχεις κυπριακή επιχείρηση, να δείχνεις ότι μένεις εκεί, και να αποστελλεις από Ελλάδα

Ευχαριστω πολυ! Αυτο ηθελα να μάθω. Αν ειναι, ουσιαστικά ας δημιουργήσω την εμπορική επωνυμία στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gmo123 είπε

Καλησπερα. Σε καμια περιπτωση 😊

ρωτησα εαν ισχύει αυτο που μου ειπε ο δικηγόρος και ο Λογιστής!

σε ευχαριστω για την απαντηση 

Οχι. Δεν θεωρείται επιχείρηση. Απλα εμπορεύομαι με αυτη την εμπορική επωνυμία. Ως φυσικό πρόσωπο 

Γίνε επαγγελματίας ώστε να δηλώνεις και κανένα έξοδο να γλυτώνεις από την φορολογία. Έστω ελ. επαγγελματίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Gmo123 είπε

Οχι. Δεν θεωρείται επιχείρηση. Απλα εμπορεύομαι με αυτη την εμπορική επωνυμία. Ως φυσικό πρόσωπο 

Στην ελλαδα δεν υπαρχει αυτο που περιγράφεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά!

Ευχαριστώ πολυ!

Θα μιλήσω και με δικηγόρο εδώ στην Ελλάδα γιατί δεν το γνώριζα ότι δεν υπάρχει αυτη η συνθήκη στην Ελλάδα. Ίσως να δημιουργήσω την Εμπορική Επωνυμία στην Κύπρο με Έδρα εκεί και να εργάζομαι εδώ με φορολογική κατοικία εδω. Το θέμα ειναι με τι φορολογικού συντελεστές θα φορολογούμε και τι λοιπές υποχρεώσεις θα έχω.

 

42 λεπτά πριν, thanasis tr είπε

Είπες ότι η έδρα είναι στην Κύπρο. αυτό δεν το είδα σόρρυ. Από την στιγμή όμως που θα τα στέλνεις από Ελλάδα τα δελτία αποστολής θα δείχνουν Ελλάδα άρα πρέπει να κάνεις υποκατάστημα εδώ οπότε όλα εκπίπτουν στην ελληνική φορολογική νομοθεσία. Άρα κάνε κατευθείαν την έδρα εδώ. Αν θα είσαι Ελ. Επαγγελματίας για τιμολόγια άνω των 300 ευρώ θα έχεις και Φόρο Ελ. Επαγγελματία 20% επι της καθαρής αξίας. Ίσως συμφέρει μια ΙΚΕ ή αν μιλάμε για μικρό τζίρο μένει ελ. επαγγελματίας.

Έτσι το βλέπω και γω. Υπολογίζω ο ετήσιος τζίρος να μην ξεπερνά τα 800 ευρ.

Θα δω με τον λογιστή εδώ στην Ελλάδα τι είναι καλύτερο και νόμιμο (προφανώς) κ αυτο θα κάνω

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τρόποι υπάρχουν.

ο εύκολος, ανοίγεις εταιρεία στην Ελλάδα ατομική (μην μπλέξεις με καμία άλλη μορφή για αυτό που θέλεις να κάνεις) και καθαρίζεις. 

ο δεύτερος τρόπος (που κάνουν αρκετοί και με βουλγάρικες εταιρίες) είναι να ανοίξεις 2 εταιρείες. μία Ελλάδα, μία Κύπρο (όχι ατομική προφανώς καθώς μένεις μόνιμα στην Ελλάδα). η ελληνική πουλάει στην κυπριακή (χωρίς ΦΠΑ) και η κυπριακή τα πουλάει στους τελικούς πελάτες. η ελληνική μπορεί να τα στείλει στον τελικό πελάτη ως τριγωνική πώληση. πολύ χαρτούρα και αξίζει η όλη διαδικασία μόνο εάν έχουν κίνηση οι εταιρίες. ρώτα έναν λογιστή, θα σου πει πως ακριβώς το κάνεις και γιατί το κάνεις. 

φιλική συμβουλή, να τσεκάρεις εάν μπορείς να στείλεις κοσμήματα. κάποιες εταιρίες αρνούνται να τα διακινήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gmo123 είπε

Εντάξει παιδιά!

Ευχαριστώ πολυ!

Θα μιλήσω και με δικηγόρο εδώ στην Ελλάδα γιατί δεν το γνώριζα ότι δεν υπάρχει αυτη η συνθήκη στην Ελλάδα. Ίσως να δημιουργήσω την Εμπορική Επωνυμία στην Κύπρο με Έδρα εκεί και να εργάζομαι εδώ με φορολογική κατοικία εδω. Το θέμα ειναι με τι φορολογικού συντελεστές θα φορολογούμε και τι λοιπές υποχρεώσεις θα έχω.

Έτσι το βλέπω και γω. Υπολογίζω ο ετήσιος τζίρος να μην ξεπερνά τα 800 ευρ.

Θα δω με τον λογιστή εδώ στην Ελλάδα τι είναι καλύτερο και νόμιμο (προφανώς) κ αυτο θα κάνω

Για 800 ευρω ετήσιο εισόδημα δεν ασχολείσαι με τίποτα. Μόνο οι εισφορές του ΟΑΕΕ θα είναι 2k για αρχή και θα ανεβαίνουν ετησίως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, james01gr είπε

2 τρόποι υπάρχουν.

ο εύκολος, ανοίγεις εταιρεία στην Ελλάδα ατομική (μην μπλέξεις με καμία άλλη μορφή για αυτό που θέλεις να κάνεις) και καθαρίζεις. 

ο δεύτερος τρόπος (που κάνουν αρκετοί και με βουλγάρικες εταιρίες) είναι να ανοίξεις 2 εταιρείες. μία Ελλάδα, μία Κύπρο (όχι ατομική προφανώς καθώς μένεις μόνιμα στην Ελλάδα). η ελληνική πουλάει στην κυπριακή (χωρίς ΦΠΑ) και η κυπριακή τα πουλάει στους τελικούς πελάτες. η ελληνική μπορεί να τα στείλει στον τελικό πελάτη ως τριγωνική πώληση. πολύ χαρτούρα και αξίζει η όλη διαδικασία μόνο εάν έχουν κίνηση οι εταιρίες. ρώτα έναν λογιστή, θα σου πει πως ακριβώς το κάνεις και γιατί το κάνεις. 

φιλική συμβουλή, να τσεκάρεις εάν μπορείς να στείλεις κοσμήματα. κάποιες εταιρίες αρνούνται να τα διακινήσουν.

Νομιμα απο οσο ξερω δεν μπορει να τις εχει και τις δυο στο ονομα του γιατι ειναι μεταφορα κερδους σε "φορολογικο παραδεισο" (ουσιαστικα φοροδιαφυγη)

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, james01gr είπε

2 τρόποι υπάρχουν.

ο εύκολος, ανοίγεις εταιρεία στην Ελλάδα ατομική (μην μπλέξεις με καμία άλλη μορφή για αυτό που θέλεις να κάνεις) και καθαρίζεις. 

ο δεύτερος τρόπος (που κάνουν αρκετοί και με βουλγάρικες εταιρίες) είναι να ανοίξεις 2 εταιρείες. μία Ελλάδα, μία Κύπρο (όχι ατομική προφανώς καθώς μένεις μόνιμα στην Ελλάδα). η ελληνική πουλάει στην κυπριακή (χωρίς ΦΠΑ) και η κυπριακή τα πουλάει στους τελικούς πελάτες. η ελληνική μπορεί να τα στείλει στον τελικό πελάτη ως τριγωνική πώληση. πολύ χαρτούρα και αξίζει η όλη διαδικασία μόνο εάν έχουν κίνηση οι εταιρίες. ρώτα έναν λογιστή, θα σου πει πως ακριβώς το κάνεις και γιατί το κάνεις. 

φιλική συμβουλή, να τσεκάρεις εάν μπορείς να στείλεις κοσμήματα. κάποιες εταιρίες αρνούνται να τα διακινήσουν.

Είπε για τζίρο 800-1000 ευρώ και να μπει σε όλη αυτή την διαδικασία? Μια ατομική επιχείρηση κάνει στην Ελλάδα και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...