Προς το περιεχόμενο

Zen 3: Νέα σειρά AMD Ryzen CPUs με σαρωτικές επιδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

  

21 minutes ago, petranthe said:

Τα bios για παλιές μητρικές θα αργήσουν αρκετά. Όποιος θέλει τώρα  Ζen3 πρέπει να πάει σε νέα μητρική.

Στις 400 Series θα αργήσουν, στις 500 series όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tapitas είπε

Οχι μιλάνε μονο για cpu αρχιτεκτονικής x86-x64. Αυτος που ανεφερες ειναι RISC 

 Υπάρχουν επεξεργαστές RISC; Υποθέτω (δεν ξέρω) ότι οι επεξεργαστές για τηλέφωνα έχουν διάφορα υποσυστήματα που εκτελούν "σύνθετες" λειτουργίες (π.χ. αποκωδικοποίηση βίντεο). Αυτό δεν τους κάνει CISC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τέλεια παιδιά. Αναμενόμενα ειναι κορυφή οι ZEN 3 αλλά όπως ειχα πει.. ανέβηκαν οι τιμές. Δεν λέω, σίγουρα αξίζουν αλλά γιαυτό βγήκαν οι XT πριν 2 μήνες. Για να σηκωθούν λίγο οι τιμές. Η αλήθεια είναι ότι θέλω 8πυρηνο (που επίσης όπως οι XT πλέον δεν έχουν cooler!) αλλά μάλλον με βλέπω για τον 5600..

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Το ότι ανακοίνωσαν την 5000 σειρά δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο 3600 αυτή την στιγμή στο skroutz κοστίζει 186€ με παραλαβή 4-10 μέρες και cooler δώρο. Είναι τρομερό VFM.

Για monitor και τροφοδοτικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, πάνω κάτω τα ίδια μου φαίνονται. Διαθεσιμότητα καλή δεν έχουν τα Seasonic δυστυχώς αλλά αυτά πάντα είχαν θέμα συχνά πυκνά, τώρα έβγαλαν και νέα μοντέλα οπότε...

Μαλον δεν παρατηρείς καλά η συχνα γιατι πλέον θες 100αρικο για καλο τροφοδοτικο και τα 2κ monitors 144 ειναι στο 300. Πρόσεξε, δεν μιλαω για 4κ που μαι καλη tv κανει 500, και μιαλαμε gia psu 700aria. Επιπλέον αναφέρεσε στην προηγούμενη γενια επεξεργαστων. Για να φτιαξει κανεις mainstream συστημα θελει πλεόν 1500αρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pkumutsos είπε

Μαλον δεν παρατηρείς καλά η συχνα γιατι πλέον θες 100αρικο για καλο τροφοδοτικο και τα 2κ monitors 144 ειναι στο 300. Πρόσεξε, δεν μιλαω για 4κ που μαι καλη tv κανει 500, και μιαλαμε gia psu 700aria. Επιπλέον αναφέρεσε στην προηγούμενη γενια επεξεργαστων. Για να φτιαξει κανεις mainstream συστημα θελει πλεόν 1500αρι. 

https://www.skroutz.gr/s/20175364/Seasonic-Focus-GX-550W.html

95€ με μεταφορικά χωρίς αντικαταβολή, 550W 80 Plus Gold που τρέχει το 99% των GPU/PC με Full Modular καλώδια, Fan-Stop και 10 χρόνια εγγύηση. Παράδοση παραλαβή σε 4-10 μέρες, δεν καταλαβαίνω πότε είχες βρει στο παρελθόν πιο value for money και τώρα ανέβηκαν οι τιμές, πάνω κάτω τόσα κάνει ένα καλό τροφοδοτικό και αυτό που έστειλα δεν είναι απλά καλό αλλά από τα καλύτερα στην αγορά.

Δεν χρειάζεσαι 700αρι PSU εκτός άμα βάλεις 2 GPU, τότε δεν νομίζω να έχεις θέμα να δώσεις +150€ για ένα PSU. Δεν μετράνε απλά τα Watt αλλά και η απόδοση του τροφοδοτικού και το Seasonic έχει τρομερή απόδοση, έχει και 2 EPS 8αρια όποτε κάνει για το 99% των μητρικών ειδικά αυτών που είναι τώρα της μόδας 8+4.

Στα 50€ βρίσκεις κάτι απλά Thermaltake που και αυτά οκ είναι απλά χωρίς αποσπόμενα καλώδια και είναι σκέτο 80 Plus όχι Gold, χωρίς 10 χρόνια εγγύηση (5) κτλπ... αλλά κάνουν δουλειά δεν είναι NitroX.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Γιατί? Ψήθηκες? 😄

Αν είναι ελεύθερη κούκλα είναι γιατί δεν έχω μια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε ένα πενηντάρικο όπως λένε και τα άρθρα , άρα αυτό που γίνεται πάλι είναι η αύξηση των επιδόσεων που προσφέρεται να συνοδεύεται και με αντίστοιχη αύξηση τιμής. Λογικό , άλλοι θα ξενερώσουν άλλοι απλά θα χαρούν γιατί θα πάρουν επιδόσεις. Αναμένω τα πρώτα reviews από τους γνωστούς youtubers! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Fan Boy είσαι όταν βλέπεις 100 ευρώ αύξηση την βαφτίσεις 50 και αναφέρεις απο το πουθενά την ιντελ.

50 βλεπω απο 3600χ σε 5600χ .Αν θα βγάλουν απλό μοντέλο είναι αλλουνού πάπα ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ouranium είπε

50 βλεπω απο 3600χ σε 5600χ .Αν θα βγάλουν απλό μοντέλο είναι αλλουνού πάπα ευαγγέλιο.

 

Με σχετική σιγουριά ο 5600X θα έχει αισθητά ανώτερες (ειδικά gaming) επιδόσεις με 3700X, αλλά η αρχική τιμή κυκλοφορίας του πρέπει να είναι χαμηλότερη κατά τη γνώμη των ειδικών.

Λολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xristos97 είπε

Καλη φαση. Εγω μαλλον θα τσιμπησω εναν zen 4 οταν ερθει η ωρα μιας και που υποτιθεται θα παει σε 5nm και θα εχει και ddr5.

μεχρι τότε μπορει να πάρει πρωτάθλημα και ο Άρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...