Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή XML σε Google Sheet


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, είμαι Noob σε αυτό το κομμάτι οπότε και η λύση μπορεί να είναι πολύ απλή.

Χρησιμοποιώ περίπου 10 XML από διαφορετικούς Vendors. Το πρόβλημα μου είναι ότι στα υπόλοιπα XML δεν έχω κανένα ζήτημα (που έχουν περισσότερα rows) αλλά στο συγκεκριμένο όταν πάω να κάνω IMPORTXML στο Google sheet παίρνω συνέχεια error Resource at url contents exceeded maximum size.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως να λείπει από το xml κάποιο στοιχείο. Μια αγκύλη να λείπει τότε το xml μπορεί να φαίνεται μεγάλο ενώ δεν είναι. Δοκίμασε να κάνεις edit το xml με έναν editor και διόρθωσε τα σφάλμα πριν το κάνεις import.

Επεξ/σία από isset1988
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isset1988 είπε

Ίσως να λείπει από το xml κάποιο στοιχείο. Μια αγκύλη να λείπει τότε το xml μπορεί να φαίνεται μεγάλο ενώ δεν είναι. Δοκίμασε να κάνεις edit το xml με έναν editor και διόρθωσε τα σφάλμα πριν το κάνεις import.

Θα το τσεκαρω :) Μου φαίνεται λογικό αυτό που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στο XML λείπουν αρκετές αγκύλες με αποτέλεσμα 1100 προϊόντα να εμφανίζονται σε 1 γραμμή, ο vendor δεν ψήνεται να το διορθώσει επειδή πρέπει να πληρώσει τεχνικό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω συνέχεια αυτό για έλεγχο του στοκ, οπότε πλήρωσα ένα παιδί να μου κάνει script που να κάνει pick τις τιμές και να γίνεται  triggered το scrip κάθε 12 ώρες αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...