Προς το περιεχόμενο

Κατάφερα να κάνω brick τη συσκευή....Και τώρα τι;;;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά σε όλους!

Πριν λίγο καιρό αγόρασα από Aliexpress το Honor 9x, που το είχε σε προσφορά. Η συσκευή ήρθε από Πολωνία, με εγκατεστημένο Android 9 και security Απριλίου. Εδώ και 2 μήνες δεν πήρε κανένα update και με είχε διαολύσει.

Χθες προσπάθησα να του περάσω μια rom που νόμισα ότι ταίριαζε, με τη μέθοδο dload, μέσω microsd card. Τελικά κατάφερα να την μπρικάρω. 

Όταν κάνω boot με βγάζει στην παρακάτω οθόνη  20201009-140555-2.jpg

Δύο πράγματα μου έχουν κάνει εντύπωση: 1. Όταν κάνει boot, μου βγάζει λογότυπο Huawei, ενώ κανονικά μου έβγαζε Honor. 2. Όταν το πάω σε erecovery, συνδέεται στο ασύρματο δίκτυο, αλλά δεν βρίσκει recovery rom.

Καμία ιδέα παιδιά, όσοι έχετε εμπειρία σε φλασαρίσματα και bricks;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Βρίσκεις την επίσημη ρομ και την φλασάρεις απο πάνω

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές roms και τις δείχνει incompatible. 

7 λεπτά πριν, leolipop είπε

Δοκιμασε με το hisuite  μηπως κανεις επιδιορθωση του λογισμικου.

Δοκίμασα και το hisuite,  αλλά δεν είναι στις συσκευές που μπορεί να κάνει επαναφορά συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μόνο μέσω adb θα κάνεις δουλειά και φλασάρισμα μέσω fastboot σε command prompt.

Μέσω add, στο fastboot devices μου εμφανίζει τη συσκευή. 

Μετά πως να το προχωρήσω; Σε μια προσπάθεια να βάλω custom twrp μου έβγαλε failed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Μέσω add, στο fastboot devices μου εμφανίζει τη συσκευή. 

Μετά πως να το προχωρήσω; Σε μια προσπάθεια να βάλω custom twrp μου έβγαλε failed 

εφόσον στην εμφανίζει ως fastboot device ολα καλά. είσαι στο σημείο που θες το κατάλληλο εργαλείο (αυτό του βίντεο)  ή αυτό

https://huaweiflash.com/download-tool-all-in-one-flash-fastboot-firmware-twrp-root-unlock/

ώστε να φλασάρεις το original firmware της συσκευής. προφανώς χρειάζεσαι και το firmware. ε τα υπόλοιπα νομίζω είναι κατανοητά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Φίλε @greekfragma, δεν κατάφερα τίποτα, αν και τα δοκίμασα. Το πρόβλημα μάλλον είναι ότι δεν μπορώ να ξεκλειδώσω τον bootloader.

Στο fastboot devices μου δείχνει τη συσκευή, αλλά σε όποια επόμενη μου δείχνει: FAILED ( remote command not allowed ). Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα break και καθάρισε το μυαλό και ξαναπιάστο αργότερα. Κάτι σου διαφεύγει στη διαδικασία.

προφανώς τρέχεις command ως διαχειριστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Κάνε ένα break και καθάρισε το μυαλό και ξαναπιάστο αργότερα. Κάτι σου διαφεύγει στη διαδικασία.

προφανώς τρέχεις command ως διαχειριστής.

προσπάθησα και το eRecovery, συνδέεται στο wifi και μετά μου βγάζει "Get package info failed".

Φοβάμαι ότι δεν θα γίνει τίποτα. Έχω αρχίσει και σκέφτομαι το Huawei service...και είμαι εκτός εγγύησης. Ξέρει κάποιος τι σημαίνει αυτό σε ευρώ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο θα μπερδεύεις τις μεθόδους επαναφοράς-φλασαρίσματος πιο αχταρμά θα τα κάνεις.

στο έγραψα και πιο πάνω.

στο σημείο που το κινητό είναι σε adb recovery οθονη, εγκαθιστάς σωστούς adb drivers, τρέχεις ως admin τα προγράμματα και φλασάρεις το τελευταίο εργοστασιακό image firmware

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

όσο θα μπερδεύεις τις μεθόδους επαναφοράς-φλασαρίσματος πιο αχταρμά θα τα κάνεις.

στο έγραψα και πιο πάνω.

στο σημείο που το κινητό είναι σε adb recovery οθονη, εγκαθιστάς σωστούς adb drivers, τρέχεις ως admin τα προγράμματα και φλασάρεις το τελευταίο εργοστασιακό image firmware

Έχεις δίκιο. Θα το παρατήσω τώρα και θα το κάνω το πρωί. Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα την διαδικασία με καθαρό μυαλό. Εγώ πεδευτηκα με ένα s3 που ήθελα να περάσω custom λειτουργικό και δεν έλεγε να πάρει το root τώρα δεν παίρνει το twrp. Το παράτησα και αύριο πάλι με καθαρό μυαλό. Αν δεν σου παίξει συνήθως κάνα 30αρι θενε αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βρεις άκρη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DeVilMaYcRyGR είπε

Κοίτα την διαδικασία με καθαρό μυαλό. Εγώ πεδευτηκα με ένα s3 που ήθελα να περάσω custom λειτουργικό και δεν έλεγε να πάρει το root τώρα δεν παίρνει το twrp. Το παράτησα και αύριο πάλι με καθαρό μυαλό. Αν δεν σου παίξει συνήθως κάνα 30αρι θενε αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βρεις άκρη 

Παίδες καλημέρα! Παρά τη βοήθεια σας δεν γίνεται δουλειά. Δεν έχω official ή custom twrp, δεν έχω image της rom.

Από το adb and fastboot έχουμε: Το "adb devices" δεν εμφανίζει τη συσκευή, το "fastboot devices" δείχνει S3FNW20624002002 (τρέχα-γύρευε), το "fastboot reboot bootloader" δουλεύει, αλλά όλες οι άλλες εντολές βγάζουν FAILED remote: "command not allowed"........

Το Hisuite δεν την έχει στις υποστηριζόμενες συσκευές, ώστε να κάνει επαναφορά συστήματος. Η μέθοδος "dload" μέσω microsd, δεν δουλεύει. Το eRecovery μέσω wifi, δεν βρίσκει έγκυρο πακέτο........αυτά.

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και την επόμενη φορά να ξορκίζεις τα διαόλια.

Δέκα μέρες τα εξόρκιζα, αλλά στο τέλος δεν άντεξα.

Υ.Γ Στα σοβαρά τώρα, αν κάποιος ασχολείται και είναι γνώστης σε αυτά, στην Αθήνα, αν μπορεί να ασχοληθεί - εννοείται με την αμοιβή του - μου λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...