Προς το περιεχόμενο

[Σκούπα ρομπότ ]Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential @plaisio 159,2 με επιστροφη eurobank


Οράτιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Μακη , στο τελος θα καταληξουμε να πινουμε καφε και να γελαμε γιατι μπερδευουμε απλα πραγματα.

Εγω την χρησιμοποιω και λεω αυτο που βλεπω στο κινητο μου.. Βλεπω χαρτη , λεω οτι εχει χαρτη. Μονο λυκειιο εχω βγαλει και ξερω λιγα πραγματα.

Την δουλεια της μια χαρα την κανει , απο κει και περα το πως λειτουργει δεν μπορω να το καταλαβω..

Τωρα αν επιμενω οτι εχει χαρτη , ενω εσυ οχι ολοι καταλαβαινουν ποιος εχει αδικο. Ειδικα απο την στιγμη που εχουν ανεβει screenshot με τον χαρτη :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, argosixna είπε

Φιλε Μακη , στο τελος θα καταληξουμε να πινουμε καφε και να γελαμε γιατι μπερδευουμε απλα πραγματα.

Εγω την χρησιμοποιω και λεω αυτο που βλεπω στο κινητο μου.. Βλεπω χαρτη , λεω οτι εχει χαρτη. Μονο λυκειιο εχω βγαλει και ξερω λιγα πραγματα.

Την δουλεια της μια χαρα την κανει , απο κει και περα το πως λειτουργει δεν μπορω να το καταλαβω..

Τωρα αν επιμενω οτι εχει χαρτη , ενω εσυ οχι ολοι καταλαβαινουν ποιος εχει αδικο. Ειδικα απο την στιγμη που εχουν ανεβει screenshot με τον χαρτη :) 

Φιλε μου ολα αυτα δεν στα λεω για να το παιξω εξυπνος, απλα ειχα και χωρις Lidar και εχω και εδω και λιγο καιρο και με Lidar

Ειδα φιλε μου στην πραξη τις τεραστιες διαφορες που εχουν, μιλαμε πραγματικα για τεραστιες, στην πραξη παντα μιλαω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά απλό είναι αυτή κάνει ένα χάρτη το πάτωμα ,και τα εμπόδια δεν τα βλέπει μέχρι να φτάσει κοντά η άλλη κάνει χάρτη και φαινεται μέχρι και που έχεις καναπέ κρεβάτι τραπέζι τα πάντα οπότε κάνει σίγουρα πιο στοχευμένο καθάρισμα . Όταν κάποιος ρωτάει αν κάνει χαρτογράφηση εννοεί συνήθως αν είναι έξυπνη σκούπα ότι έβαλαν και σε κάποιες πλέον χωρίς lidar να κάνουν ένα τυπικό χάρτη καθώς οι προηγούμενες γενιές δεν ειχαν δημιουργεί το θέμα σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, th3rul3r είπε

Ρε παιδιά απλό είναι αυτή κάνει ένα χάρτη το πάτωμα ,και τα εμπόδια δεν τα βλέπει μέχρι να φτάσει κοντά η άλλη κάνει χάρτη και φαινεται μέχρι και που έχεις καναπέ κρεβάτι τραπέζι τα πάντα οπότε κάνει σίγουρα πιο στοχευμένο καθάρισμα . Όταν κάποιος ρωτάει αν κάνει χαρτογράφηση εννοεί συνήθως αν είναι έξυπνη σκούπα ότι έβαλαν και σε κάποιες πλέον χωρίς lidar να κάνουν ένα τυπικό χάρτη καθώς οι προηγούμενες γενιές δεν ειχαν δημιουργεί το θέμα σας.

Αυτο ειπα κι εγω πριν, οτι βαση των αισθητηρων κανει εναν υποτιθεμενο χαρτη, που ομως δεν ειναι στην "Ουσια" πραγματικος χαρτης. Και αυτο στην πραξη που μας ενδιαφερει, εχει παρα πολυ μεγαλη σημασια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Φιλε μου ολα αυτα δεν στα λεω για να το παιξω εξυπνος, απλα ειχα και χωρις Lidar και εχω και εδω και λιγο καιρο και με Lidar

Ειδα φιλε μου στην πραξη τις τεραστιες διαφορες που εχουν, μιλαμε πραγματικα για τεραστιες, στην πραξη παντα μιλαω

Μάκη οι σκούπες εξελίσσονται.

Αυτό σημαίνει ότι βρίσκονται νέες μέθοδοι, αλγόριθμοι, δυνατότεροι επεξεργαστές για το AI και βελτιώνεται η ποιοτητα της Χαρτογράφησης του κάθε προϊόντος. 

Η Χαρτογράφηση δεν είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό σκούπας που διαθέτει LIDAR. Χαρτογράφηση κάνουν και οι σκούπες χωρίς Lidar αφού διαθέτουν γυροσκόπια, tof sensors και άλλα πολλά καλούδια. 

Το ότι η σκούπα την πρώτη φορά έκανε 40 λεπτά και τώρα κάνει πάντα 31 λεπτά δεν είναι δείγμα Χαρτογράφησης; 

Έχεις κάποιον ορισμό να παραθέσεις για το τι είναι Χαρτογράφηση; 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω αυτή κι αν γινόταν να την παντρευτώ θα το έκανα 🤣

 https://www.skroutz.gr/s/11655473/Xiaomi-Mi-Robot.html#description

Χρειάζομαι όμως κ το σφουγγάρισμα ποια η διαφορά του θέματος με τη mop pro?

Γλυκαινομαι με αυτή την τιμή έχει πολλές διαφορές με αυτή που έχω; φοβάμαι να πω κ τη λέξη .... χαρτογράφηση 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μάκη οι σκούπες εξελίσσονται.

Αυτό σημαίνει ότι βρίσκονται νέες μέθοδοι, αλγόριθμοι, δυνατότεροι επεξεργαστές για το AI και βελτιώνεται η ποιοτητα της Χαρτογράφησης του κάθε προϊόντος. 

Η Χαρτογράφηση δεν είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό σκούπας που διαθέτει LIDAR. Χαρτογράφηση κάνουν και οι σκούπες χωρίς Lidar αφού διαθέτουν γυροσκόπια, tof sensors και άλλα πολλά καλούδια. 

Το ότι η σκούπα την πρώτη φορά έκανε 40 λεπτά και τώρα κάνει πάντα 31 λεπτά δεν είναι δείγμα Χαρτογράφησης; 

Έχεις κάποιον ορισμό να παραθέσεις για το τι είναι Χαρτογράφηση; 

Οτι ειναι τα εχω πει ολα στα προηγουμενα μυνηματα μου, μπορεις να τα ξαναδιαβασεις

Και ναι, θα το πω και διαφορετικα και τελευταια φορα γιατι κουραζουν και τους αλλους τα τοσα σχολια,

Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα ακριβειας σκουπισματος, και εν τελη πολυ καθαροτερο σπιτι σε σχεση με μια απλη ρομποτικη εναντι μιας που εχει Lidar

Μόλις τώρα, mwv είπε

Παιδιά έχω αυτή κι αν γινόταν να την παντρευτώ θα το έκανα 🤣

 https://www.skroutz.gr/s/11655473/Xiaomi-Mi-Robot.html#description

Χρειάζομαι όμως κ το σφουγγάρισμα ποια η διαφορά του θέματος με τη mop pro?

Γλυκαινομαι με αυτή την τιμή έχει πολλές διαφορές με αυτή που έχω; φοβάμαι να πω κ τη λέξη .... χαρτογράφηση 😁 

Εχεις με Lidar και να παρεις αυτην του θεματος?

Ουτε καν να το σκεφτεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mwv είπε

Αχα ώστε έχω με lidar;

παντως είναι μαγική αλλά χρειάζομαι κ το σφουγγάρισμα εκεί ζοριζομαι.η mop pro λογικά το έχει;

Το εχει η mop pro, αλλα το σφουγγαρισμα σε ολες αυτες να ξερεις δεν ειναι κανονικο σφουγγαρισμα, ενα φρεσκαρισμα με λιγο νερο ειναι στην πραγματικοτητα, να το ξερεις αυτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mwv είπε

Αχα ώστε έχω με lidar;

παντως είναι μαγική αλλά χρειάζομαι κ το σφουγγάρισμα εκεί ζοριζομαι.η mop pro λογικά το έχει;

ΜΗΝ τολμησεις να αλλαξεις την σκουπα που εχεις. Μην νομιζεις οτι το σφουγγαρισμα ειναι αυτοματο , θελει διαδικασια και στο τελος θελει αλλαγη και καθαρισμα... Αν κανεις το σφουγγαρισμα στο σπιτι σου σε 3-5 λεπτα , δεν αξιζει να παρεις αλλη.

Εγω παντως θελω να ζητησω συγγνωμη αν αναστατωσαμε καποιους στο φορουμ , μας ισοπεδωσε η πλυμμηρα και 2 βδομαδες δεν εχω ηρεμησει ακομη

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Οτι ειναι τα εχω πει ολα στα προηγουμενα μυνηματα μου, μπορεις να τα ξαναδιαβασεις

Και ναι, θα το πω και διαφορετικα και τελευταια φορα γιατι κουραζουν και τους αλλους τα τοσα σχολια,

Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα ακριβειας σκουπισματος, και εν τελη πολυ καθαροτερο σπιτι σε σχεση με μια απλη ρομποτικη εναντι μιας που εχει Lidar

Εχεις με Lidar και να παρεις αυτην του θεματος?

Ουτε καν να το σκεφτεσαι

Οι σκούπες εξελίσσονται... Κάποιες απόψεις δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Οι σκούπες εξελίσσονται... Κάποιες απόψεις δύσκολο. 

Σαφως εξελισσονται, αλλα Lidar vs χωρις, εχουν σηματικοτατες διαφορες.

Ολα αυτα εως τωρα, μετα απο 10-15 χρονια σαφως θα εχουν αλλαξει παρα πολλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Η v3 που πήρα προ 15 ημερών έχει lidar; Νομίζω LDS το αναφέρει (κατά βάση) η εταιρία. 

V3 ποια εννοεις? Δωσε λινκ να σου πουμε

Το LDS σημαινει Laser, το ιδιο ειναι παντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Σαφως εξελισσονται, αλλα Lidar vs χωρις, εχουν σηματικοτατες διαφορες.

Ολα αυτα εως τωρα, μετα απο 10-15 χρονια σαφως θα εχουν αλλαξει παρα πολλα

Σιγά μην περιμένει η xiaomi και 15 χρόνια για να βελτιώσει αισθητήρες και αλγόριθμο και στις σκούπες. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...