Προς το περιεχόμενο

[Σκούπα ρομπότ ]Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential @plaisio 159,2 με επιστροφη eurobank


Οράτιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Eleanaki1910 είπε

Again...!! Ενώ έκανα επιτυχώς τη συνδέσω μέσω ξεχωριστού ρούτερ κατάλαβα ότι μόνο όσο έχω αυτό μπορεί να σκουπίσει. Αν συνδέσω στο ρούτερ του σπιτιού δεν μπορεί να σκουπίσει... Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του δικτύου;;; Όσο για τη χαρτογράφηση είχε χαρτογραφήσει κανονικά απλώς για να πάει στη θέση της ακολουθούσε την ίδια διαδρομή.

Και εγώ αυτό τους ειπα. Ότι εφόσον έχω και τις δύο συχνότητες η σκούπα θα έπρεπε να βρει την 2.4 και να συνδεθώ εκεί. Το μόνο που μου είπε ξανά η ινφοκουεστ είναι ότι πρέπει να πάω τη σκούπα να τη ρυθμίσουν να συνδέεται στο 5.. πράγματικα έχει κουράσει όλο αυτο. 

Το δίκτυο σου είναι cosmote? Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot από τις ρυθμίσεις του ασυρμάτου δικτύου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να πατήσεις επίσης τα δύο κουμπιά μαζί για μερικά δευτερόλεπτα για να επαναλάβεις/επαναρυθμίσεις τη σύνδεση της σκούπας με το δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Eleanaki1910 είπε

Screenshot_2020-10-24-19-32-18-667_com.android.settings.jpg

Μήπως να κοιτάξεις το παρακάτω και να αλλάξεις την ασφάλεια δικτύου σου απο WPA/WPA2 σε σκέτο WPA2?

Στις 22/10/2020 στις 9:18 ΜΜ, Doubt είπε

Έχει αναφερθεί σε παρόμοια προβλήματα ως λύση η αλλαγή στην ασφάλεια του wifi από wpa/wpa2 σε wpa2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο region έχει δοκιμαστεί στο Mi Home;

Πάμε σε ένα σχετικό off topic: παρέλαβα χθες το Honor Router 3. Η Huawei λοιπόν κάνει ότι και η Xiaomi: κλειδώνει τα devices σε περιοχές. Στην εφαρμογή της Huawei, της Ai Life πάλευα χθες να συνδέσω το router για να τον διαχειριστώ γιατί η κινεζική έκδοση έχει μόνο κινεζική γλώσσα χωρίς δυνατότητα αλλαγής και χωρίς global firmware κάποιο διαθέσιμο για λήψη (που να είναι κατάλληλο και για φλασάρισμα). Τελικά το configuration το έκανα με Google Translate. Εύκολη και ακριβής μετάφραση.

Σήμερα λοιπόν άλλαξα το location στην εφαρμογή της Huawei σε Κίνα. Βουαλά. Βρήκε το router στη στιγμή και έγινε paired στο δευτερόλεπτο. 

Πολύ καλό wifi 6 σε ταχύτητα και ισχύ σήματος (έχει ειδικό extra strenght mode). Αλλά εσείς μη τσιγκουνευτείτε τα 15€. Πάρτε την αγγλική έκδοση από το Amazon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Eleanaki1910 είπε

Screenshot_2020-10-24-19-32-18-667_com.android.settings.jpg

Ωραία...μπαίνεις στο interface του ρουτερ σου( λογικά θα βρεις username κει password στην πίσω μεριά του ρουτερ) και αλλάζεις την ασφάλεια σε wpa2. Επίσης κάτι ακόμα που ανακάλυψα σήμερα! Δεν έκανε χαρτογράφηση όπως ανέφερα σε προηγούμενο post! Άλλαξα την περιοχή σε Σιγκαπούρη αντί για Ελλάδα και έλυσα το πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί έλεγε ο φίλος πιο πάνω ότι η σκούπα δεν κάνει χαρτογράφηση! Μετά από μια εβδομάδα παιδέματος κατάφερα να την κάνω να καταγράφει που σκουπίζει αλλάζοντας τον σέρβερ σε Σιγκαπούρη! Ώπα λέω εδώ είμαστε μια χαρά! Αμ δε! Όταν την ξανά έβαλα να σκουπίσει έσβησε την παλιά χαρτογράφηση και ξεκίνησε καινούργια! Ο γειτονας μου που πήρε την pro έχει από την πρώτη στιγμή χαρτογράφηση του σπιτιού χωρίς να κάνει τίποτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 6:40 ΜΜ, ata1983 είπε

Μέσα από τις ρυθμίσεις έχει αποθήκευση χάρτη. Μετά το πρώτο σκούπισμα βάζεις κανονικά εικονικούς τοίχους και εμπόδια

Που ειναι αυτο και εγω δεν μπορω να το βρω με τιποτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 6:40 ΜΜ, ata1983 είπε

Μέσα από τις ρυθμίσεις έχει αποθήκευση χάρτη. Μετά το πρώτο σκούπισμα βάζεις κανονικά εικονικούς τοίχους και εμπόδια

Mετα το 1ο σκουπισμα? Εισαι σιγουρος?

Εγω θυμαμαι οτι ηθελε 3 η4 επαναληψεις για να με αφησει μετα να βαλω τοιχους και εμποδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, argosixna είπε

Mετα το 1ο σκουπισμα? Εισαι σιγουρος?

Εγω θυμαμαι οτι ηθελε 3 η4 επαναληψεις για να με αφησει μετα να βαλω τοιχους και εμποδια

Είστε σίγουροι πως μιλάμε για το ίδιο μοντέλο; Μπορείτε να ανεβάσετε ένα screenshot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει μια εικόνα για το αν κάνει χαρτογράφηση. Κι αν ναι, μετά από πόσες χρήσεις;

Εμένα κάνει για κάποια ώρα και μετά εξαφανίζεται όπως έδειξε κι ένας χρήστης προηγουμένως.

Υπάρχει κάποιου που την κρατάει μόνιμα; Ευχαριστώ πολύ.

 

746274153_xiaomirobot.jpg.67922299487004bf94ad414c9a3cb176.jpg

Επεξ/σία από nmantas84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nmantas84 είπε

Καλησπέρα σας,

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει μια εικόνα για το αν κάνει χαρτογράφηση. Κι αν ναι, μετά από πόσες χρήσεις;

Εμένα κάνει για κάποια ώρα και μετά εξαφανίζεται όπως έδειξε κι ένας χρήστης προηγουμένως.

Υπάρχει κάποιου που την κρατάει μόνιμα; Ευχαριστώ πολύ.

746274153_xiaomirobot.jpg.67922299487004bf94ad414c9a3cb176.jpg

Δεν πρόκειται να δουλέψει φίλε μου μην ελπίζεις! Σήμερα με ενημέρωσαν από την infoquest πως η συγκεκριμένη δεν υποστηρίζει χαρτογράφηση αλλά μόνο καταγραφή της πορείας σε  real time που σημαίνει ότι όταν την ξαναβάλεις να σκουπίσει θα σβήσει ότι είχε καταγράψει και θα αρχίσει από την αρχή! Αυτό φυσικά σημαίνει ότι δεν μπορείς να την βάλεις να σκουπίσει μια συγκεκριμένη περιοχή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...