Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση καπνού από τσιγάρο


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι... Ξέρω... Οχι συμβουλές του τύπου όχι τσιγάρο κλπ στο σπίτι. Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας και δεν τις ξεπερνάνε. 

Πως μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος τον καπνό και τη μυρωδιά τσιγάρου μέσα στο σπίτι ώστε να μην ενοχλεί τους άλλους; 

Παρακαλώ μόνο απαντήσεις σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Ναι... Ξέρω... Οχι συμβουλές του τύπου όχι τσιγάρο κλπ στο σπίτι. Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας και δεν τις ξεπερνάνε. 

Πως μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος τον καπνό και τη μυρωδιά τσιγάρου μέσα στο σπίτι ώστε να μην ενοχλεί τους άλλους; 

Παρακαλώ μόνο απαντήσεις σε αυτό. 

να καπνίζεις κοντα στον απορροφητήρα. για χρόνια το έκανε ο πατέρας μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφυγραντηρας με ιονιστη για τον χειμώνα ή ακόμα καλύτερα έναν καθαριστή αέρα.

Ιδανικά προσπάθησε να απομονώνεσαι κλείνοντας την πόρτα σε έναν συγκεκριμένο χώρο που θα καπνίζεις. Έτσι τους σέβεσαι και σε σέβονται.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαριστής αέρα όπως γράφτηκε. Οι winix θεωρούνται πολύ καλοί αν και κάπως ακριβοί. 

Υπάρχουν και φτηνοί καθαριστές-ιονιστές αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά σε αυτό.

Επίσης τα τετραγωνικά παίζουν ρόλο, ανάλογα με αυτά πάει και το μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Καθαριστής αέρα όπως γράφτηκε. Οι winix θεωρούνται πολύ καλοί αν και κάπως ακριβοί. 

Υπάρχουν και φτηνοί καθαριστές-ιονιστές αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά σε αυτό.

Επίσης τα τετραγωνικά παίζουν ρόλο, ανάλογα με αυτά πάει και το μηχάνημα.

Το σαλονι μαζι με τους χωρους που επικοινωνει αναγκαστικα ειναι καπου 50-60τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θες καλό μηχάνημα. Η winix έχει μοντέλα για τόσα τετραγωνικά. Εγώ έχω τον u450 που θεωρητικά καλύπτει τα τετραγωνικά άνετα.

Δεν τον έχω δοκιμάσει σε καπνό τσιγάρου όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν αφήνει μυρωδιά στον χώρο και έχει αποδειχτεί ότι δεν υφίσταται παθητικό ατμισμα. Κοινώς το κάνεις τεκε άφοβα. Με έναν ατμοποιητη innokin zlide και ένα οποιοδήποτε μοντάκι και ένα καπνικο υγρό της αρεσκείας σου είσαι έτοιμος. 

Επεξ/σία από Metoo
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λύση δυστυχώς. Εκτός αν κάνεις καμιά παντετα σε κάνα παράθυρο και βάλεις εξαερισμό να τραβάει τον αέρα προς τα έξω. Και φυσικά καπνίζεις κοντά στον εξαερισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Metoo είπε

Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν αφήνει μυρωδιά στον χώρο και έχει αποδειχτεί ότι δεν υφίσταται παθητικό ατμισμα. Κοινώς το κάνεις τεκε άφοβα. Με έναν ατμοποιητη innokin zlide και ένα οποιοδήποτε μοντάκι και ένα καπνικο υγρό της αρεσκείας σου είσαι έτοιμος. 

Σαν φανατικός αντικαπνιστης με μύτη άθικτη από καπνούς, μην παίρνεις όρκο για το ότι δεν αφήνει μυρωδιά, λαδίλα μυρίζει. Να ξέρεις πως αλλιώς (δεν) αντιλαμβάνεστε τις μυρωδιές εσείς και αλλιώς μη καπνιστες και ειδικά αντικαπνιστες που δεν κυκλοφορούσαν ποτέ σε παρέες με τσιγάρα μέσα. Και εννοείται πως κάνει κακό αφού όχι μόνο δε λείπει η νικοτίνη από αυτό (που είναι και υπεύθυνη για το ότι κανένας καπνιστής δε μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα για πάνω από λίγες ώρες), αλλά έχει μπόλικες ακόμα όμορφες χημικές ουσίες.

Μια πηγή εδώ, άλλη εδώ.

------------------------------------------------------

Μόνο σε δικό σου χώρο με κλειστή πόρτα.

Οτιδήποτε άλλο θεωρείς λύση, θα είναι ημίμετρο.

Εγώ έχω ανοικτό το παράθυρο μου και μυρίζω τον γείτονα που καπνίζει απέναντι. Αυτό το πράγμα ταξιδεύει και μπαίνει στη μύτη σου στα 15 μέτρα. Αν το θέμα είναι απλά να μην αντιλαμβάνεται ο άλλος την ποσότητα που θα εισπνέει, πάω πάσο. Αν το θέμα είναι να μην του κάνει κακό, δε νομίζω να υπάρχει άλλη λύση.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Metoo είπε

Ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν αφήνει μυρωδιά στον χώρο και έχει αποδειχτεί ότι δεν υφίσταται παθητικό ατμισμα. Κοινώς το κάνεις τεκε άφοβα.

Πόσο με αρέσκουν τέτοια threads...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ό,τι και να κάνεις θα είναι ημίμετρο, αλλά κάτι που μου φαίνεται καλή ιδέα είναι ένας μικρός ιονιστής/καθαριστής αέρα που θα είναι ακριβώς δίπλα σου και θα ρουφάει άμεσα τον καπνό. Θα μπορούσε να είναι 10 πόντους μακριά από το χέρι σου, όταν δεν το έχεις στο στόμα.

Αυτό προϋποθέτει να έχεις μια θέση στον χώρο που να κάθεσαι συνήθως εκεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Σαν φανατικός αντικαπνιστης με μύτη άθικτη από καπνούς, μην παίρνεις όρκο για το ότι δεν αφήνει μυρωδιά, λαδίλα μυρίζει. Να ξέρεις πως αλλιώς (δεν) αντιλαμβάνεστε τις μυρωδιές εσείς και αλλιώς μη καπνιστες και ειδικά αντικαπνιστες που δεν κυκλοφορούσαν ποτέ σε παρέες με τσιγάρα μέσα. Και εννοείται πως κάνει κακό αφού όχι μόνο δε λείπει η νικοτίνη από αυτό (που είναι και υπεύθυνη για το ότι κανένας καπνιστής δε μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα για πάνω από λίγες ώρες), αλλά έχει μπόλικες ακόμα όμορφες χημικές ουσίες.

Μια πηγή εδώ, άλλη εδώ.

------------------------------------------------------

Μόνο σε δικό σου χώρο με κλειστή πόρτα.

Οτιδήποτε άλλο θεωρείς λύση, θα είναι ημίμετρο.

Εγώ έχω ανοικτό το παράθυρο μου και μυρίζω τον γείτονα που καπνίζει απέναντι. Αυτό το πράγμα ταξιδεύει και μπαίνει στη μύτη σου στα 15 μέτρα. Αν το θέμα είναι απλά να μην αντιλαμβάνεται ο άλλος την ποσότητα που θα εισπνέει, πάω πάσο. Αν το θέμα είναι να μην του κάνει κακό, δε νομίζω να υπάρχει άλλη λύση.

Στα γρήγορα να σου πω ότι μπορείς να ατμιζεις σκέτη βάση η οποία έχει μονο νικοτίνη προπενογλυκολη και φυτική γλυκερίνη. Άρα ούτε μυρωδιά έχει ούτε άλλες άγνωστες χημικές ουσίες. Αν μπω σε λεπτομέρειες για τα υπόλοιπα που αναφέρεις πάμε σε περισσότερο ειδικά πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κατά την γνώμη μου τον νηματοθετη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο μονος τροπος είναι ο καπνιστης να καπνιζει στο μπαλκονι και η δευτερη λυση ειναι να εχει δικο του δωματιο για αυτην τη χρηση το οποιο θα εχει ανοιχτες μπαλκονοπορτες διοτι σε περιπτωση που ειναι κλειστες και ανοιξεις την εισοδο του δωματιου, η τσιγαριλα θα διαχεεται παντου. Και παλι θα μυρισει στην ευαισθητη μυτη, αλλα σαφως πιο λιγο.

Απο κει και περα ο απορροφητηρας ειναι επισης μια συμπαθητικη λυση. Θα μυρισει και παλι, αλλα τουλαχιστον θα δειξεις οτι το προσπαθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτον τον αφυγραντηρα που απο οτι λεει εχει και ιονιστη .

Θα τον δοκιμασω κοντα στην πολυθρονα μου 

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/178418-inventor-ep3-ion20l-eva-ii-pro?gclid=CjwKCAjwlID8BRAFEiwAnUoK1SUci7RNFKYsmBmJ9rqve7ng3wcXMmmrm6eV6MmO8HCXxohanDzUlRoCWyMQAvD_BwE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...