Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση καπνού από τσιγάρο


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι... Ξέρω... Οχι συμβουλές του τύπου όχι τσιγάρο κλπ στο σπίτι. Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας και δεν τις ξεπερνάνε. 

Πως μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος τον καπνό και τη μυρωδιά τσιγάρου μέσα στο σπίτι ώστε να μην ενοχλεί τους άλλους; 

Παρακαλώ μόνο απαντήσεις σε αυτό. 

Απορροφητήρας μπαλκόνι δεν υπάρχει κάτι άλλο 

Εγώ καπνίζω φουλ αλλά το κάνω είτε έξω είτε στον απορροφητήρα αλλιώς με ενοχλεί κι εμένα στο τέλος αν ποτίσουν καναπέδες κουρτίνες κρεβάτια

Κάποτε δε με πειραζε αλλά τώρα με χαλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Το μπαλκόνι που αναφέρθηκε είναι μακράν η καλύτερη λύση.

Και εγώ  το έλεγα κάποτε αυτό. Στην αρχή κάπνιζα και στο δωμάτιο, οπότε συνέχισα οπουδήποτε αλλού στο σπίτι.

Μετά μου έκοψε και το σαλόνι. Συνέχιζα στην κουζίνα.

Σας γράφω από το μπαλκόνι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Και εγώ  το έλεγα κάποτε αυτό. Στην αρχή κάπνιζα και στο δωμάτιο, οπότε συνέχισα οπουδήποτε αλλού στο σπίτι.

Μετά μου έκοψε και το σαλόνι. Συνέχιζα στην κουζίνα.

Σας γράφω από το μπαλκόνι μου.

Καπνιζω 2+ πακετα ...Καθε 20 λεπτα μπαλκονι δυσκολο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Καπνιζω 2+ πακετα ...Καθε 20 λεπτα μπαλκονι δυσκολο .

Θα βρίσκεις την 'ησυχία' σου όμως και ίσως να μην έχεις την ανάγκη-επιθυμία ανά 20' . Συνήθως εγώ τα πολλά τα καπνίζω το πρωί με τον καφέ (και την δροσιά) και μετά το φαγητό.

Δοκίμασε το, ίσως στο μπαλκόνι να τα απολαμβάνεις και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιονιστη μη βαλεις γιατι θα σου κολλησει ολη η κιτρινιλα του τσιγαρου στους τοιχους και τις επιφανειες ,εγω καπνιζω πλεον μονο στην κουζινα με ανοιχτο παραθυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer για αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ για ιονιστή: Ένας ιονιστής (που υπάρχει συνήθως ενσωματωμένος στους αφυγραντήρες) ιονίζει, δηλαδή φορτίζει ηλεκτροστατικά τα αιωρούμενα σωματίδια ώστε αυτά να κάθονται πιο εύκολα στις επιφάνειες του σπιτιού, και να φαίνεται ο αναπνεύσιμος αέρας πιο καθαρός.

Ο καπνός του τσιγάρου δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζεται από τον ιονισμό και άρα πόσο καλή λύση θα είναι, οπότε σε περίπτωση που ο Γιάννης ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται για την λύση που πρότεινα θα ήταν καλύτερο να το ψάξει πρώτα και να αγοράσει κάτι που όντως κάνει δουλειά, ίσως δηλαδή ένας καθαριστής αέρα που δουλεύει με φίλτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα κόλπο που είχα μάθει όταν κάπνιζα. Για την μυρωδιά της γόπας, της στάχτης κλπ ρίξε στο τασάκι σου μια πρέζα βανιλίνη (βανίλια σκόνη). Σχεδόν την μηδενίζει. 

Για τον καπνό...δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μπαλκόνι η καλύτερη περίπτωση. Και σε καμία περίπτωση μην καπνίζεις στο υπνοδωμάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, czarjuly είπε

Ιονιστη μη βαλεις γιατι θα σου κολλησει ολη η κιτρινιλα του τσιγαρου στους τοιχους και τις επιφανειες ,εγω καπνιζω πλεον μονο στην κουζινα με ανοιχτο παραθυρο

Ούτως ή άλλως κολλάει στους τοίχους. Τουλάχιστον φεύγει η μυρωδιά πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας γράφω από το μπαλκόνι μου, πίνοντας τον πρώτο καφέ της ημέρας. 

 

 

Πριν χρόνια στο φοιτητικό μου σπίτι το έκανα τεκέ μαζί με την παρέα, αν και αέριζα καθημερινά, οι κουρτίνες, οι καναπέδες και ακόμα τα σεντόνια μύριζαν τσιγάρο, γεγονός που ενοχλούσε αφάνταστα την γυναικα μου. 

 Έπειτα στο πρώτο δικό μας σπίτι κάπνιζα στο σαλόνι και στο δεύτερο δωμάτιο, αλλά πάλι μύριζε το σπίτι. 

Πλέον στο καινούργιο μας σπίτι καπνίζω μόνο στο μπαλκόνι. Και χαίρομαι που το σπίτι δεν μυρίζει. Με ενοχλεί να πάω σε ενα σπίτι που να μυρίζει τσιγαρίλα. 

 

Άρα από μένα, όσο δύσκολο και αν είναι μόνο μπαλκόνι. Ευτυχώς έχω καλή θέα τα βουνά και χαζεύω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλε μου,

Πριν κάποια χρόνια, αναγκαστήκαμε σε ενα γραφείο να πάρουμε αυτό: https://www.daikin.gr/el_gr/solutions/for-your-home/air-purification.html

Ναι καθαρίζει το τσιγάρο, έχει φίλτρο HEPA.

Ναι είναι λίγο ακριβό αλλα είναι σκυλί και αθόρυβο, πολύ σημαντικό.

Σε χώρο 40ΤΜ αμα καπνίζεις δίπλα του δεν μυρίζει καν, δεν μπορείς να καταλάβεις ότι υπάρχει τσιγάρο στον χώρο.

Ένα φίλτρο HEPA θα κάνει πολύ καλή δουλειά για την εξάλειψη των σωματιδίων καπνού τσιγάρου που συναντά.
Αυτό συμβαίνει επειδή η πλειονότητα αυτών των σωματιδίων εμπίπτει στο εύρος 0,1 έως 0,5 micron, τα οποία τα φίλτρα HEPA είναι εξαιρετικά καλά.

Επεξ/σία από SiLeNtOne--
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...