Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ατύχησες, μόνο καναν άσχετο θα μπορούσες να μπερδέψεις με τέτοια αστεία επιχειρήματα.

Ποιο είναι το αστείο επιχείρημα; Το 95% των δημόσιων σταθμών είναι 22kW! Ρίξε μια ματιά στο PlugShare στον χάρτη της χώρας και πες μου αν έχω άδικο! Ακόμα και στα σπίτια, αν έχουμε τριφασικό, πάμε για 22kW, χωρίς συζήτηση.

Στο κάτω-κάτω, ο υπολογισμός φόρτισης σε χλμ/ώρα που έκανα στην αρχική μου τοποθέτηση, έγινε με 11kW ισχύ. Οι τοποθετήσεις μου και τα επιχειρήματά μου είναι ακριβέστατα.

Επεξ/σία από Thanar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Thanar είπε

Ποιο είναι το αστείο επιχείρημα; Το 95% των δημόσιων σταθμών είναι 22kW! Ρίξε μια ματιά στο PlugShare στον χάρτη της χώρας και πες μου αν έχω άδικο! Ακόμα και στα σπίτια, αν έχουμε τριφασικό, πάμε για 22kW, χωρίς συζήτηση.

Στο κάτω-κάτω, ο υπολογισμός χλμ/ώρα που έκανα στην αρχική μου τοποθέτηση, έγινε με 11kW φόρτιση. Οι τοποθετήσεις μου και τα επιχειρήματά μου είναι ακριβέστατα.

Το ότι είναι "στάνταρ" οι 22KW φορτιστές, αυτό είναι αστείο. Και όχι, όποιος παίρνει αυτοκίνητο με εσωτερικό φορτιστή των 3,6 ή 7,2 ονομαστικών KW δεν δίνει ένα κάρο λεφτά για σταθμό φόρτισης 22KW έτσι απλά για να υπάρχει. Επίσης η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών δεν έχει τριφασικό, έχει μονοφασική 8KVa.

Για τελευταία φορά, το ξερό νούμερο που είχες γράψει δεν ισχύει για την πλειοψηφία των "σύγχρονων" (λες και υπάρχουν και αρχαία) EV,  τα 4 μοντέλα που έγραψες μειοψηφία είναι.

Αλήθεια, το e-up του 2018-2019 που ο εσωτερικός του φορτιστής περιορίζει το ρεύμα φόρτισης στα 3,6KW δεν το θεωρείς σύγχρονο ηλεκτρικό? Το θεωρείς αρχαίο? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Thanar είπε

Ακόμα και στα σπίτια, αν έχουμε τριφασικό, πάμε για 22kW, χωρίς συζήτηση.

σπίτι != γκαράζ

τριφασικό !=γκαράζ

Αρχίζω και αναρωτιέμαι αν νομίζεις η υπόλοιποι στην Ελλάδα ζούνε σε γκαραζ και το ονομάσανε σπίτι ....

 

Λοιπόν @Thanarξεκίνα κράξιμο ...τι πρότζεκτ φιουλ πράϊς φορ κονσουμερς λένε εδώ 02:46:00 και λοιπές ανακρίβειες στην Ευρώπη

https://www.ertflix.gr/ert1/ert-sk/23ian2021-ert-savvatokyriako/?fbclid=IwAR0tOwjHnqiDqdwroUySSiIJgWY2eJI_LtjpxxgWruksj530h_daPaaOwyw

βάλε χέρι σε παρακαλώ

Πες και τον  Akio Toyoda ,εκεί στη Toyota , γιου φέϊλντ ,

και να κόψει τις χαζομάρες κατά της ηλεκτροκίνησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, engelo είπε

Νομίζω το e-up το σταμάτησε η VW ...

Η VW γενικά το UP σταμάτησε, παρόλο που το ανανέωσε Σεπτέμβριο 2019, και όχι μόνο το ηλεκτρικό e-up.

Ο λόγος είναι επειδή η κατηγορία μίνι πλέον πουλάει ελάχιστα στην Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Thanar είπε

Στα Ι.Χ. έχουν προχωρήσει τα αέρια στην Ευρώπη; Γιατί η αίσθησή μου είναι πως τα ηλεκτρικά τα έχουν ξεπεράσει κατά πολύ...

Μπα , παρ(αίσθησή) σου είναι . Αλλά μιλάμε για 0,4% vs 0,2% (edit εως 2019 στοιχεία ).

Clio , sandero LPG , panda CNG ,πολύ πιο φθηνά απο ένα e-up κουβά που δε βγαίνει έξω. Άσε που ,μάντεψε , δε θέλουν ντε και καλά γκαράζ (αυτό που βάζεις το αυτοκίνητο, όχι που μένουν γιατί το 2ο λέγεται σπίτι)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.ea98d8b81cfc90388d1f8ae7cb7092fd.png

Σήμερα, το 4ο επεισόδιο του Podcast Ηλεκτροκίνησης. Μπορούμε αν θέλετε να συζητήσουμε συμμετοχή κάποιου εκ των γνωστών "αρνητών" του Insomnia, για να υπάρξει ζωντάνια στη συζήτηση:

https://www.facebook.com/events/712549842954298

Κάποια από τα θέματα που θα συζητηθούν είναι τα:
Θέματα ομάδας

  • Ξεκίνησε η επέκταση του δικτύου στα MyMarket και Metro της Virta
  • Οι παγίδες του νυχτερινού ρεύματος (νοθεία και στο ρεύμα!1)
  • Ανακοίνωση: Μόνο ηλεκτρική η επόμενη γενιά 208 και 2008
  • Αλλαγές(?) στο πρόγραμμα επιδοτήσεων
  • Πολιτικές χρέωσης σταθμών φόρτισης AC - DC
  • Μπαταρίες που φορτίζουν στα 5 λεπτά - είναι αυτό που πραγματικά χρειάζεται η ηλεκτροκίνηση;

Σε όλη τη διάρκεια της μετάδοσης μπορείτε να μας αφήνετε σχόλια στο live για περαιτέρω συζήτηση.

Επεξ/σία από Thanar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thanar είπε

image.png.ea98d8b81cfc90388d1f8ae7cb7092fd.png

Σήμερα, το 4ο επεισόδιο του Podcast Ηλεκτροκίνησης. Μπορούμε αν θέλετε να συζητήσουμε συμμετοχή κάποιου εκ των γνωστών "αρνητών" του Insomnia, για να υπάρξει ζωντάνια στη συζήτηση:

https://www.facebook.com/events/712549842954298

Κάποια από τα θέματα που θα συζητηθούν είναι τα:
Θέματα ομάδας

  • Ξεκίνησε η επέκταση του δικτύου στα MyMarket και Metro της Virta
  • Οι παγίδες του νυχτερινού ρεύματος (νοθεία και στο ρεύμα!1)
  • Ανακοίνωση: Μόνο ηλεκτρική η επόμενη γενιά 208 και 2008
  • Αλλαγές(?) στο πρόγραμμα επιδοτήσεων
  • Πολιτικές χρέωσης σταθμών φόρτισης AC - DC
  • Μπαταρίες που φορτίζουν στα 5 λεπτά - είναι αυτό που πραγματικά χρειάζεται η ηλεκτροκίνηση;

Σε όλη τη διάρκεια της μετάδοσης μπορείτε να μας αφήνετε σχόλια στο live για περαιτέρω συζήτηση.

Τοσο πολυ ενθουσιαστηκατε που αγορασατε ηλεκτρικο αμαξι που φτιαξατε και ομαδα στο Facebook και κανετε και podcast?Και τι συζητατε ρε αδερφε,το ποσο εξυπνοι ειστε που πηρατε ηλεκτρικο και ασε τους αλλους τους χαζους να καινε μπενζινα και πετρελαιο?

Τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω κατι.Διαβαζω για 8KW και 11KW,τι αστρονομικα νουμερα ειναι αυτα ρε παιδια?Δλδ εκτος του οτι πρεπει να δωσω 40.000€ για να παρω μια ηλεκτρικη παπαρια,πρεπει να φτιαξω και υποσταθμο στο σπιτι?Και το ρευμα ποιος θα το πληρωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LouCi4er είπε

Τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω κατι.Διαβαζω για 8KW και 11KW,τι αστρονομικα νουμερα ειναι αυτα ρε παιδια?Δλδ εκτος του οτι πρεπει να δωσω 40.000€ για να παρω μια ηλεκτρικη παπαρια,πρεπει να φτιαξω και υποσταθμο στο σπιτι?Και το ρευμα ποιος θα το πληρωσει?

Άλλοι που πρέπει να φτιάξουν και γκαράζ ,τι να πούν ?!!

Πάντως και με απλή σουκου φορτίζεις , αλλά το βράδυ με νυχτερινό και μη ξεχαστείς ούτε μια μέρα ,γιατί την επόμενη θα είσαι με το ποδήλατο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Άλλοι που πρέπει να φτιάξουν και γκαράζ ,τι να πούν ?!!

Πάντως και με απλή σουκου φορτίζεις , αλλά το βράδυ με νυχτερινό και μη ξεχαστείς ούτε μια μέρα ,γιατί την επόμενη θα είσαι με το ποδήλατο !

Δλδ με μια απλη 2,5αρα πριζα (2,5αρι καλωδιο με 16αρα δλδ) φορτιζει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δλδ με μια απλη 2,5αρα πριζα (2,5αρι καλωδιο με 16αρα δλδ) φορτιζει κανονικα?

το κανονικά είναι για γέλια φυσικά! Πχ ο ακριβός κουβάς (αντί για φθηνό εργαλείο) το citigo

Using a 7.2 kW AC wall box, the battery is charged to 80 per cent in 4 hours 8 minutes, or 12 hours 37 minutes using a 2.3 kW home charging station.

Γιαυτό και ανέφερα οτι δεν είναι να ξεχαστείς να το φορτίσεις το βράδυ.

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thanar είπε

 

Αυτο για το οποιο μιλαει το παλικαρι (δεν ξερω αν εισαι εσυ,τεσπα) απο το δευτερο λεπτο και μετα,αυτο ειναι που ηθελα να πω.Οτι πρεπει να αλλαξεις εντελως την νοοτροπια σου και τον τροπο που σκεφτεσαι.Πρεπει δλδ να εχεις συνεχως στο μυαλο σου οταν το αυτοκινητο ειναι σταματημενο,να συνδεθει στην πριζα.

Χτεςτες το βραδυ  γυρισα απο την δουλεια στις 2 την νυχτα.Η δουλεια μου ειναι 50 χιλ να παω και 50 να γυρισω.Το πρωι 8  εφυγα ξανα για δουλεια,ποσο να φορτιζε αυτο σε 6 ωρες,70-80 χιλ?Οριακο μου φαινεται.Το διαστημα Σεπτεμβριο-Νοεμβριο μπορει να γυρισω 3 το μεσημερι και 5 να με παρουν τηλεφωνο οτι εχει βλαβη το εργοστασιο και να πρεπει να παω,ειμαι ηλεκτρολογος.Θα πρεπει δλδ με το που φτασω στο εργοστασιο και ειναι μια ολοκληρη επιχειρηση σταματημενη και 40 εργαζομενοι να με κοιτανε στα ματια,εγω με το που θα κατεβω απο το αμαξι να απλωνω μπαλαντεζα για να φορτισω,αλλιως δεν θα μπορω να φυγω.

Δεν ξερω,πιστευω οτι αν δεν εχω και δευτερο αμαξι κανονικο,ή θα μεινω στον δρομο ή θα με απολυσουν απο την δουλεια (καλα αυτο δεν παιζει αλλα λεμε).Ειναι νωρις ακομα για τα ηλεκτρικα,για βασικο αμαξι δεν κανουν και 40.000€ για δευτερο αμαξι,αδυνατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...