Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, SeriesX είπε

Λενε για το οτι το ID3 δεν πληρωνει τελη κυκλοφοριας. 😂

Για πατε μαγκες να ασφαλισετε με μικτη ασφαλεια την χελωνα της αυτοκινησης ID3 και πειτε μου και ασφαλιστρο για το GOLF. 

Πραγματικά εχω την απορια να μαθω γιατί δεν μπορεις να δεις online τις τιμες λόγω του οτι υπολογίζεται με βαση τα kw και οχι τον κυβισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, manos08 είπε

Ενεργειακή επάρκεια έχουμε σαν πλανήτης μια χαρά! Τα ΑΠΕ μπαίνουν και καλά για να αντικαταστήσουν τα συμβατικά καύσιμα, που εκκρίνουν αέρια του θερμοκηπίου κατά την καύση τους. Αλλά υπάρχει ένα ποσοστό διείσδυσης των ΑΠΕ , μετά το οποίο το δίκτυο αρχίζει να γίνεται ασταθές. Η λύση τεράστιες εγκαταστάσεις μπαταριών, όπως κάνει η Αυστραλία, που λύνουν το πρόβλημα μερικώς, δεν το εξαλείφουν. Χρειάζονται όμως τόσες πολλές μπαταρίες, που και το κόστος εκτοξεύεται και δεν είμαι σίγουρος εάν κανείς καλό στο περιβάλλον ή απλά μειώνεις το φαινόμενο του θερμοκηπίου ( που αυτή τη περίοδο μας έχουν περάσει πως ότι έχει να κάνει με μειωμένες εκπομπές άνθρακα είναι ταυτόσημο του οικολογικού, που δεν ισχύει , είναι μια μόνο παράμετρος).

Η Ευρώπη μέχρι να δει τι θα κάνει με τις μπαταρίες δεν μπορεί να βάλει πολλά ΑΠΕ προς το παρόν, και ειδικά στη Γερμανία που έχει πολλά πυρηνικά που δεν αρέσουν στο πολυ κόσμο, αυτή τη στιγμή κλείνει πυρηνικά εργοστάσια , και τα αντικαθιστά με λιγνιτικά ( ναι ούτε καν πετρέλαιο ή φυσικό αέριο). Είναι δύσκολο να απαντηθεί η ερώτηση σου, και ίσως θα άξιζε ξεχωριστό θέμα!

Αποτι βλέπεις στην φωτογραφία, η χρήση κάρβουνου, λιγνητη στην Γερμανία, από 55% το 2013, μειώνεται σταθερά και το 2020 έπεσε κάτω από 30%. Το ποσοστό πράσινης ενέργειας, έχει ανεβεί από κάτω το 20% το 2010, σε 46%!. Είναι πασιφανέστατο, ότι η πυρηνική αντικαταστάθηκε από ανεμογεννήτριες. Καλό θα ήτανε, να κάνουμε και καμία μικρή έρευνα πριν αραδιάζουμε στοιχεία και παραπληροφορούμε...

Energiemix_Deutschland.svg

Πηγή: https://de.wikipedia.org/wiki/Stromerzeugung

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, primeragt είπε

Γιατί πρέπει να αγοράσουμε τις γερμανικές ανεμογεννήτριες..

Γιατί τόσα χρόνια το κράτος έχει σαν προτεραιότητα τους ΔΥ και τους συνταξιούχους και όχι την παραγωγή, τι δεν κατάλαβες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Αποτι βλέπεις στην φωτογραφία, η χρήση κάρβουνου, λιγνητη στην Γερμανία, από 55% το 2013, μειώνεται σταθερά και το 2020 έπεσε κάτω από 30%. Το ποσοστό πράσινης ενέργειας, έχει ανεβεί από κάτω το 20% το 2010, σε 46%!. Είναι πασιφανέστατο, ότι η πυρηνική αντικαταστάθηκε από ανεμογεννήτριες. Καλό θα ήτανε, να κάνουμε και καμία μικρή έρευνα πριν αραδιάζουμε στοιχεία και παραπληροφορούμε...

Energiemix_Deutschland.svg

Πηγή: https://de.wikipedia.org/wiki/Stromerzeugung

– The immediate gap in energy production was filled by temporarily increasing coal production – the energy source with the largest health impacts and the worst consequences for climate change. A 2019 analysis concluded that as a consequence, the nuclear phaseout has led to 1100 avoidable deaths per year in Germany, due to the increased air pollution in the years after 2010.

In 2012, the first year after the German government had decided to shut down its nuclear power plants, coal production increased by 25 TWh.

#OWID, 2020.

https://ourworldindata.org/grapher/annual-change-primary-energy-source?time=2012&country=~DEU

image.png.f37ca6147556ed175430af7cceeea30b.png

A 2019 working paper by the National Bureau of Economic Research (NBER) analyzes the economic and social impact of the nuclear phase-out in Germany. The authors estimated how much fewer coal would have been burned if Germany would have kept their nuclear power plants going. The result stated that due to the nuclear phase-out 31.7% more coal has been used.

image.png.3f9a76df08376c308b4257f1eed175da.png

The authors further estimate that this additional consumption of coal had cost Germany roughly $21 billion per year and around 1,100 lives due to air pollution.

 

#Jarvis S., Deschenes O. and Jha A., The Private and External Costs of Germany's Nuclear Phase-Out, NBER Working paper, 2019.

https://www.nber.org/papers/w26598

Quote: “Our analysis indicates that the phase-out of nuclear power comes with an annual cost to Germany of roughly $12 billion per year. Over 70% of this cost is due to the 1,100 excess deaths per year resulting from the local air pollution emitted by the coal-fired power plants operating in place of the shutdown nuclear plants.”

“We find that the lost nuclear electricity production due to the phase-out was replaced primarily by coal-fired production and net electricity imports. “

“This lost nuclear production was replaced by electricity production from coal- and gas-fired sources in Germany as well as electricity imports from surrounding countries. “

After a couple of years however coal production decreased again and is now lower than before Fukushima – so we can see in the following graph that it was a comparatively small bump in increased coal production that produced this effect.

#OWID, 2020.

https://ourworldindata.org/grapher/coal-energy-share?tab=chart&time=2007..latest&country=~DEU

image.png.c849868969b468fde34f4ad8778bc399.png

στο τελευταίο γράφημα φαίνετε κιόλας η αύξηση. Καλό θα ήταν λοιπόν να κάνεις πιό σωστή έρευνα και όχι απλά να μπαίνεις στην wiki, και να κάνεις απλά copy-paste , γιατί στη wiki μπορεί ο καθένας να γράψει και συνήθως χρειάζετε μια πιό προσεκτική έρευνα  πριν αραδιάζουμε στοιχεία και παραπληροφορούμε...

Βέβαια και στο γράφημα της wiki , βλέπεις την αύξηση από το δέκα και μετά. Φταίω και εγώ που δεν έβαλα ημερομηνία και ίσως εννοηθηκε πως το 2019-2020 έγινε αυτό, αλλά δες πιο προσεκτικά το γράφημα σου.

Τέλος μην ξεχνάς πως δεν μας ενδιαφέρει η μείωση σε απόλυτα νούμερα, τι εννοώ... Αν έχεις φέτος 30% ορυκτά καύσιμα, 10% πυρηνικά και κλείσεις πυρηνικά και αυξήσεις ΑΠΕ, 20%, ναι μεν τα ορυκτά θα πέσουν 10% αλλά θα μπορούσαν να πέσουν 20%. Έχεις κάψει 10% παραπάνω από ότι θα μπορούσες και όταν αυτό αντιστοιχεί σε ζωές που χάνονται από την ατμοσφαιρική ρύπανση, και την επιδείνωση του φαινομένου του θερμοκηπίου, αυτή είναι η σωστή όψη του νομίσματος για να το δείς. Επίσης το 55% το 13 και το 30% το 20 που τα είδες;😛

φιλικά!

Επεξ/σία από manos08
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Αποτι βλέπεις στην φωτογραφία, η χρήση κάρβουνου, λιγνητη στην Γερμανία, από 55% το 2013, μειώνεται σταθερά και το 2020 έπεσε κάτω από 30%. Το ποσοστό πράσινης ενέργειας, έχει ανεβεί από κάτω το 20% το 2010, σε 46%!. Είναι πασιφανέστατο, ότι η πυρηνική αντικαταστάθηκε από ανεμογεννήτριες. Καλό θα ήτανε, να κάνουμε και καμία μικρή έρευνα πριν αραδιάζουμε στοιχεία και παραπληροφορούμε...

Energiemix_Deutschland.svg

Πηγή: https://de.wikipedia.org/wiki/Stromerzeugung

Επίσης το επιδοτούν από την τσέπη τους οι κατανάλωτες με αύξηση 28 % στην τιμή του ρεύματος στην 10ετια.

composition-average-household-power-pric

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NT1G είπε

Επίσης το επιδοτούν από την τσέπη τους οι κατανάλωτες με αύξηση 28 % στην τιμή του ρεύματος στην 10ετια.

composition-average-household-power-pric

Ποτέ δεν έγραψα πως σταμάτησαν να επενδύουν στις ΑΠΕ. Ως παράδειγμα το έφερα αυτό με τα πυρηνικά της Γερμανίας, για να εξηγήσω στον pataw-se-oneiro, πως η παραγωγή ενέργειας δεν είναι τόσο απλό όσο, βάζω ΑΠΕ παντού και όλα καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manos08 είπε

Ποτέ δεν έγραψα πως σταμάτησαν να επενδύουν στις ΑΠΕ. Ως παράδειγμα το έφερα αυτό με τα πυρηνικά της Γερμανίας, για να εξηγήσω στον pataw-se-oneiro, πως η παραγωγή ενέργειας δεν είναι τόσο απλό όσο, βάζω ΑΠΕ παντού και όλα καλά!

Από το 28%, το 22% είναι ο πληθωρισμος στην Γερμανία από το 2006. Άρα 6% αύξηση τιμής ρεύματος σε 14 χρόνια.

5 ώρες πριν, manos08 είπε

– The immediate gap in energy production was filled by temporarily increasing coal production – the energy source with the largest health impacts and the worst consequences for climate change. A 2019 analysis concluded that as a consequence, the nuclear phaseout has led to 1100 avoidable deaths per year in Germany, due to the increased air pollution in the years after 2010.

In 2012, the first year after the German government had decided to shut down its nuclear power plants, coal production increased by 25 TWh.

#OWID, 2020.

https://ourworldindata.org/grapher/annual-change-primary-energy-source?time=2012&country=~DEU

image.png.f37ca6147556ed175430af7cceeea30b.png

Έγινε μια χρόνια αύξηση, το 13 επίσης μια αύξηση (αλλά 3ο μετά από πετρέλαιο και γκας), και από το 14 μειώνεται κάθε χρόνο. Μου δείχνεις δηλαδή μια χρόνια και μου λες ότι το αντικαταστάθηκε η πυρηνική από κάρβουνο, ενώ όλα τα επόμενα χρόνια το κάρβουνο πέφτει κάθε χρόνο (το 2019 δε, -167 ΤWh!). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Από το 28%, το 22% είναι ο πληθωρισμος στην Γερμανία από το 2006. Άρα 6% αύξηση τιμής ρεύματος σε 14 χρόνια.

Έγινε μια χρόνια αύξηση, το 13 επίσης μια αύξηση (αλλά 3ο μετά από πετρέλαιο και γκας), και από το 14 μειώνεται κάθε χρόνο. Μου δείχνεις δηλαδή μια χρόνια και μου λες ότι το αντικαταστάθηκε η πυρηνική από κάρβουνο, ενώ όλα τα επόμενα χρόνια το κάρβουνο πέφτει κάθε χρόνο (το 2019 δε, -167 ΤWh!). 

 

Διάβασε τις πηγές εάν θες , και θα καταλάβεις... Δεν συνεχίζω το off topic, εάν νομίζεις πως είσαι αυθεντία και με μια Wikipedia , βγάζεις συμπεράσματα για κάτι αρκετά περίπλοκο ,που άλλοι σπουδάζουν και κάνουν μεταπτυχιακά και πάλι τα βρησκουν σκούρα,  όπως είναι τα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας , κανένα θέμα από εμένα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manos08 είπε

Διάβασε τις πηγές εάν θες , και θα καταλάβεις... Δεν συνεχίζω το off topic, εάν νομίζεις πως είσαι αυθεντία και με μια Wikipedia , βγάζεις συμπεράσματα για κάτι αρκετά περίπλοκο ,που άλλοι σπουδάζουν και κάνουν μεταπτυχιακά και πάλι τα βρησκουν σκούρα,  όπως είναι τα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας , κανένα θέμα από εμένα 🙂

Σίγουρα και δεν θεωρώ τον ευατο μου αυθεντία σε όλα, όπως και ξέρω ότι δεν μπορείς να λες ότι η τιμή του ρεύματος έχει αυξηθεί 28% από το 2006, και αυτό οφείλεται στην πράσινη ενέργεια. Δεν με ενδιαφέρει όμως να αποδείξω τίποτα, ούτε να αραδιάσουμε τα διαπιστευτήρια μας σε κάτι οφφτοπικ. Το οντοπικ κομμάτι είναι, ότι υπάρχει μια συνεχόμενη αυξητική τάση της πράσινης ενέργειας, που οδηγεί σε πράσινο μείγμα ενέργειας για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχειοθετήθηκε στο YouTube το 6ο επεισόδιο του Podcast Ηλεκτροκίνησης!

Σε αυτό το επεισόδιο, μαζί μας ο φίλος Γιώργος Καρακατσάνης, από τους πρώτους ιδιοκτήτες Tesla Model 3 στην Ελλάδα, μετά την επίσημη παρουσία της εταιρείας στην Ελλάδα.
Μοιράζεται μαζί μας τις εμπειρίες του, τον ενθουσιασμό του για αύριο και κάποιους προβληματισμούς. Πιάνουμε διάφορα θέματα, αλλά γυρνάμε ξανά και ξανά στην ατζέντα του Γιώργου.

Το εβδομαδιαίο ραντεβού έχει οριστικοποιηθεί για Σάββατο βράδυ, γύρω στις 22:30, ενώ η εκδήλωση στη ομάδα του facebook αναρτάται από την προηγούμενη μέρα.

Μην ξεχάσετε να κάνετε εγγραφή στο κανάλι για να ενημερώνεστε για την αρχειοθέτηση των νέων επεισοδίων! Σε οποιοδήποτε επεισόδιο μπορείτε να αφήσετε το σχόλιό σας με ερωτήσεις ή προτάσεις μελλοντικών θεμάτων.

— hosts Evangelos Michalopoulos, Evans Manolis και Thanos Tourtouras,
— guest Yiorgos Karakatsanis.

Σε αυτό το επεισόδιο:
00:00 - Χαιρετισμοί
03:42 - ο Γιώργος Καρακατσάνης… είδε φως και μπήκε!
06:40 - Κίνητρα Ηλεκτροκίνησης για εταιρίες και επαγγελματίες
13:15 - Κλίσεις για στάθμευση σε Ηλεκτροκίνητα!
15:06 - Δημοσκόπηση: Πώς φορτίζουμε το Ηλεκτρικό Αυτοκίνητο;
19:40 - Παρέμβαση για φορολογικά και αποσβέσεις
24:30 - Τεχνικά Φόρτισης συνέχεια…
38:03 - τα νέα της Tesla από τον Γιώργο
45:00 - και λίγη… SpaceX
47:18 - μπαταρίες 12V… λιθίου;
51:30 - Εμπειρία αγοράς Tesla και service

• Η Σελίδα της Ηλεκτροκίνησης στην Ελλάδα στο Facebook,
• Η Ομάδα της Ηλεκτροκίνησης στην Ελλάδα στο Facebook.

 

Επεξ/σία από Thanar
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Σίγουρα και δεν θεωρώ τον ευατο μου αυθεντία σε όλα, όπως και ξέρω ότι δεν μπορείς να λες ότι η τιμή του ρεύματος έχει αυξηθεί 28% από το 2006, και αυτό οφείλεται στην πράσινη ενέργεια. Δεν με ενδιαφέρει όμως να αποδείξω τίποτα, ούτε να αραδιάσουμε τα διαπιστευτήρια μας σε κάτι οφφτοπικ. Το οντοπικ κομμάτι είναι, ότι υπάρχει μια συνεχόμενη αυξητική τάση της πράσινης ενέργειας, που οδηγεί σε πράσινο μείγμα ενέργειας για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. 

Εγώ το έγραψα για την τιμή, αν και δεν πιστεύω ότι renewable surcharge που πήγε από τα 0,88 λεπτά στα 6,41 λεπτά είναι μόνο 28 %.

Από την άλλη μπορεί και να πιστεύεις ότι είναι και φτηνή η τιμή των 30 λεπτών, άσχετα που λένε ότι είναι από τις πιο ακριβές στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NT1G είπε

Εγώ το έγραψα για την τιμή, αν και δεν πιστεύω ότι renewable surcharge που πήγε από τα 0,88 λεπτά στα 6,41 λεπτά είναι μόνο 28 %.

Από την άλλη μπορεί και να πιστεύεις ότι είναι και φτηνή η τιμή των 30 λεπτών, άσχετα που λένε ότι είναι από τις πιο ακριβές στην Ευρώπη.

Ενημερωτικά παντα, πληρώνω 23,21 με το στάνταρ πάροχο, χωρίς να έχω ψάξει για άλλο ενδεχομένως φτηνότερο. Δεν ξέρω από πού προκύπτει το 30+, η ζωή μου, και η τσέπη μου στη Γερμανία άλλο έχει δείξει.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις ανεμογεννήτριες, βασικά νο 1 brand παγκοσμίως είναι η Vestas, που είναι Δανέζικη. Σε φωτοβολταϊκά πάλι, από πάνελ φουλ Κίνα, δεν ξέρω τώρα πλέον αν βάζει κανένας Γερμανικό. Για Inverter το συζητάμε αν και εκεί υπάρχουν άριστες επιλογές από Κίνα με όλες τις δυνατότητες, στο 1/2 της τιμής!

Για την σταθερότητα του δικτύου υπάρχουν τεχνικές λύσεις με πιο απλή την αντλησιοταμίευση (όταν περισσεύει ισχύς από το δίκτυο την χρησιμοποιείς για να αντλήσεις νερό γεμίζοντας ένα φράγμα, όπου είναι εγκατεστημένο ένα υδροηλεκτρικό...

...και άλλες τεχνικές βέβαια, όπως η φόρτιση μπαταριών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...