Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Ούτε ο μεσος Ελληνας με μισθο ως €2500 το μηνα δεν θα δωσει μια 35αρα για ηλεκτρικο! ενα diesel εως 25 χιλιαρικα ειναι ιδανικο!

Τα στοιχεια αναφερουν και ονομαστικα ποιος τα αγορασε;

Άσχετο, αλλά δεν υπάρχει μέσος Έλληνας με 2500€.

Το κατακεφαλήν εισόδημα, προ covid-19, ήταν 16300€ περίπου.

Οπότε, αυτή τη στιγμή η μέση οικογένεια δεν μπορεί να αποκτήσει ένα ηλεκτρικό και όλα όσα συνεπάγονται με την αγορά αυτού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Άσχετο, αλλά δεν υπάρχει μέσος Έλληνας με 2500€.

Το κατακεφαλήν εισόδημα, προ covid-19, ήταν 16300€ περίπου.

Οπότε, αυτή τη στιγμή η μέση οικογένεια δεν μπορεί να αποκτήσει ένα ηλεκτρικό και όλα όσα συνεπάγονται με την αγορά αυτού.

 

Την τον λες τότε αυτόν με τα 2500; Πλούσιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο τα Tesla και τα i3 που βρωμάει ο τόπος, υπάρχουν προτάσεις όπως το 500e που μπορεί κάποιος να τα αποκτήσει χωρίς να βγάζει 2 3 χιλιάρικα το μήνα άσχετο αν υπάρχουν πολλές οικογένειες που ξεπερνούν αυτά τα λεφτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει για κάθε αυτοκίνητο όχι μόνο για το ηλεκτρικό, η οικονομία είναι κάτι που έρχεται από τη χρήση. Εμείς πχ που κοιτούσαμε ηλεκτρικό για τη σύζυγο  μου με 1,5 χλμ που κάνει την ημέρα δεν αξίζει τον κόπο. Η αδερφή μου και ο άντρας της που μένουν Διόνυσο και δουλεύουν κέντρο και χρειάζεται να κάνουν αρκετές διαδρομές λόγω επαγγέλματος τους τα ηλεκτρικά τους βγήκαν κουτί με τη δωρεάν φόρτιση στη δουλειά τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Την τον λες τότε αυτόν με τα 2500; Πλούσιο; 

Ανάλογα τα  κουμάντα του, τις υποχρεώσεις του, τις σπατάλες του, το οικογενειακό background, το εισόδημα της συζύγου κ.α., μπορείς να τον κατατάξεις σε διαφορετική κατηγορία.

Αν λαμβάνει 2500 και χαλάει 3000, τον λες και φτωχό. 

Θεωρώ ότι κάποιος με 2500€ μηνιαίο εισόδημα και φυσιολογικά έξοδα δεν ανήκει στο μέσο Έλληνα.

Εγώ σε αυτό αναφέρθηκα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Morosana είπε

Αυτό ισχύει για κάθε αυτοκίνητο όχι μόνο για το ηλεκτρικό,

όχι απο τη στιγμή που δεν υπάρχουν στα 10000-12000 ευρώ επιλογές.

Μετά αν πάμε για οικογενειακό εκεί είναι χειρότερη η κατάσταση

11 λεπτά πριν, Morosana είπε

Η αδερφή μου και ο άντρας της που μένουν Διόνυσο και δουλεύουν κέντρο και χρειάζεται να κάνουν αρκετές διαδρομές λόγω επαγγέλματος τους τα ηλεκτρικά τους βγήκαν κουτί με τη δωρεάν φόρτιση στη δουλειά τους. 

σε σχέση με ένα i10 υγραέριο ή panda cng δεν γίνεται απόσβεση...ακόμα και με τζάμπα φόρτιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαν να υπερβάλλεις λιγάκι, κόψε κάτι.

Καθόλου υπερβολή, προχθές είδα μόνο σε μια μέρα 3 model 3 ίδιο χρωμα σε σημείο που κοίταζα αν είναι ο ίδιος οδηγός και κάνει βόλτες και δεν ήταν. Όσον αφορά το ι3 στα νοτια που έχω εικόνα γίνεται χαμός και αυτή τη στιγμή  τα μεταχειρισμενα και μόνο που υπάρχουν προς πώληση είναι 140. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Morosana είπε

Καθόλου υπερβολή, προχθές είδα μόνο σε μια μέρα 3 model 3 ίδιο χρωμα σε σημείο που κοίταζα αν είναι ο ίδιος οδηγός και κάνει βόλτες και δεν ήταν. Όσον αφορά το ι3 στα νοτια που έχω εικόνα γίνεται χαμός και αυτή τη στιγμή  τα μεταχειρισμενα και μόνο που υπάρχουν προς πώληση είναι 140. 

Μάλλον έχουμε εντελώς διαφορετική αντίληψη για το τι σημαίνει "βρωμάει ο τόπος από το τάδε μοντέλο", εγώ θα το έλεγα για μοντέλα που κυκλοφορούν σε ποσότητες δεκάδων χιλιάδων στους ελληνικούς δρόμους, και όχι για μοντέλα που έχουν πουλήσει 300 (ίσως 400) κομμάτια όλα και όλα, σχεδόν ανύπαρκτα θα τα έλεγα εγώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον έχουμε εντελώς διαφορετική αντίληψη για το τι σημαίνει "βρωμάει ο τόπος από το τάδε μοντέλο", εγώ θα το έλεγα για μοντέλα που κυκλοφορούν σε ποσότητες δεκάδων χιλιάδων στους ελληνικούς δρόμους, και όχι για μοντέλα που έχουν πουλήσει 300 (ίσως 400) κομμάτια όλα και όλα, σχεδόν ανύπαρκτα θα τα έλεγα εγώ.

Ακόμα και τα 400 κομμάτια για κάτι που ουσιαστικά ξεκίνησε το 19 στην ελληνική αγορά με τις οποιες ελλειψεις σε σταθμους φορτισης σε αντίθεση με ένα astra πχ που υπάρχει στην αγορά δεκαετίες δείχνει τη δυναμική. Το 2019 οι ταξινομήσεις σε όλα τα ηλεκτρικά ήταν 190 και αυτό το νούμερο το έπιασε ήδη η Tesla μόνη της το πρώτο τετράμηνο του 21

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο βίντεο, αναφέρομαι στην πολιτική του ομίλου Motor Oil στους Σταθμούς Εξυπηρέτησης Αυτοκινήτων, στους οποίους με γοργούς ρυθμούς τοποθετούν ταχυφορτιστές, αλλά φαίνεται πως δεν έχουν αποφασίσει ακόμη πώς ακριβώς θα χειριστούν το θέμα γενικά:
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έρχεται και το Citroen Ami

Βέβαια για πόλη (μέχρι 45χλμ τελική) και 70χλμ μαξ αυτονομία .

Ξέρω άτομα που το σκέφτονται σοβαρά , παρά τα 7000Ε (υπερβολή) μιας και κάνουν μικρές καθημερινές αποστάσεις. Συμπτωματικά όλοι έχουν σμαρτάκι

Βέβαια έχουν γκαραζ (3 ώρες η φόρτιση)

Αν γνωρίζει κάποιος και το κόστος μπαταρίας ,θα βοηθούσε

Φυσικά δεν το λες αμάξι ,για κουβαδάκι πρόκειται ή χαριτωμένα gadgetάκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ότι πρέπει για τον σκοπό που σχεδιάστηκε. 
Ένα καθαρά αστικό όχημα - όχι αμάξι - για αστική χρήση και για εφήβους που σε κάποιες χώρες χρησιμοποιούν ανάλογα οχήματα. Πάμφθηνο στην χρήση και κυρίως δεν απαιτεί δίπλωμα αμαξιού.

Φυσικά ο παρουσιαστής και τα σχόλια είναι κλασσικά τσίρκο.

εδιτ: Τώρα είδα ότι σε πολλές αγορές θα το έχουν σαν κύριο όχημα σε στρατηγική Vehicle as a Service για αστικούς στόλους. Πολύ ενδιαφέρουσα τακτική και αναμένω να δω πως θα πάει. 
 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...