Προς το περιεχόμενο

Ατσαλίνα για ξεμπλοκάρισμα λεκάνης τουαλέτας.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, xsterg είπε

ξεκινα απο τα ευκολοτερα προς τα πιο δυσκολα. 

για αρχη παρε βεντουζα υδραυλικου. ειναι παμφθηνη και την βρισκεις παντου. μετα δοκιμασε σοδα-ζεστο νερο αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν θα κανεις τιποτα με αυτα. επομενη λυση ο υδραυλικος. 

μπορει να εχει πεσει κατι μεσα και να την εχει φραξει. το πιο συνηθες ειναι τα αρωματικα λεκανης. κανουν μεγαλη ζημια. τα χαρτια αντιθετα οχι. να ξερετε οτι ειμαστε η μονη χωρα εντος ευρωπης (και εκτος) που εχουμε την εξαιρετικα βρωμικη συνηθεια του να εχουμε καλαθακι τουαλαετας για... τα σκατοχαρτα. σε ολες τις χωρες και στην τουρκια που ειχα παει τα χαρτια ριπτονται εντος της λεκανης. στο καλαθακι μονο το χαρτονι του χαρτιου υγειας (και αυτο οχι αν ειναι διασπωμενο) σερβιετες και αλλα τετοια. 

οι τουρκοι μαλιστα μας θεωρουν εξαρετικα βρωμιαρηδες για την ριψη των χρησιμοποιημενων χαρτιων εντος του καλαθιου. 

Πες τα. Επι 55 χρόνια πετάω τα χαρτιά στην τουαλέτα και ουδέποτε βούλωσε .Τα χαρτιά τουαλέτας είναι κατασκευασμένα για να διαλύονται στο νερό ,αλλά ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει .

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακριβως ετσι ειναι. βαλτε ενα φυλλο χαρτιου υγειας μεσα σε ενα κατσαρολακι με νερο. αφηστε το και αναδευστε το ελαφρα. θα δειτε οτι διαλυεται. δεν λεω οτι γινεται σκονη αλλα διασπαται. 

Επεξ/σία από xsterg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, danaos7 είπε

Καυστική ποτάσα .2,5 ευρώ το σακουλάκι του κιλού .το άμολας μέσα  ζεστό νερό και λογικά καθάρισες.προσοχη μέτρα ασφαλείας πάντα .

Συμφωνώ με την ποτάσα, αν δεν ειναι τιποτα περίεργα σκουπιδια οπως προαναφέρθηκε που δεν μπορει να τα λιώσει, θα ξεβουλωσει εύκολα. 

Προσοχή με το ζεστό νερό! Παράγει έντονες αναθυμιάσεις. Να την  χρησιμοποιησεις με ανοιχτό το παράθυρο και φορώντας και μάσκα (που ειναι και της μόδας ! )     :) :)

Επεξ/σία από CONAN_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cumulus είπε

Πες τα. Επι 55 χρόνια πετάω τα χαρτιά στην τουαλέτα και ουδέποτε βούλωσε .Τα χαρτιά τουαλέτας είναι κατασκευασμένα για να διαλύονται στο νερό ,αλλά ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει .

Εγώ 55 χρόνια καπνίζω και δεν έπαθα τίποτα άρα το κάπνισμα δεν προκαλεί καρκίνο, ωραία η λογική σου!

Τελευταία φορά πάντως που βούλωσε η αποχέτευση σε τουαλέτα κάλεσα για απόφραξη, οι οποίοι μου έδειξαν τα χαρτιά που την προκάλεσαν σε κάποια στένωση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CONAN_ είπε

Συμφωνώ με την ποτάσα, αν δεν ειναι τιποτα περίεργα σκουπιδια οπως προαναφέρθηκε που δεν μπορει να τα λιώσει, θα ξεβουλωσει εύκολα. 

Προσοχή με το ζεστό νερό! Παράγει έντονες αναθυμιάσεις. Να την  χρησιμοποιησεις με ανοιχτό το παράθυρο και φορώντας και μάσκα (που ειναι και της μόδας ! )     :) :)

Σωστά το ξέχασα να το αναφέρω για τις αναθυμιάσεις.thy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ 55 χρόνια καπνίζω και δεν έπαθα τίποτα άρα το κάπνισμα δεν προκαλεί καρκίνο, ωραία η λογική σου!

Τελευταία φορά πάντως που βούλωσε η αποχέτευση σε τουαλέτα κάλεσα για απόφραξη, οι οποίοι μου έδειξαν τα χαρτιά που την προκάλεσαν σε κάποια στένωση.

Οτι πεις εσυ .... Ασχετος συσχετισμος βεβαια ,αλλα ειναι ημερα ψυχικης υγειας και δε θελω να σε στεναχωρησω  αφου ως γνωστον οταν εμεις ειχαμε χαρτια υγειας οι αλλοι ηταν στα δεντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ 55 χρόνια καπνίζω και δεν έπαθα τίποτα άρα το κάπνισμα δεν προκαλεί καρκίνο, ωραία η λογική σου!

Τελευταία φορά πάντως που βούλωσε η αποχέτευση σε τουαλέτα κάλεσα για απόφραξη, οι οποίοι μου έδειξαν τα χαρτιά που την προκάλεσαν σε κάποια στένωση.

Δεν ξέρω αν έχουν διαφορετικές σωληνώσεις στην Αγγλία αλλά καλαθάκια για τα χαρτιά δεν υπάρχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν ξέρω αν έχουν διαφορετικές σωληνώσεις στην Αγγλία αλλά καλαθάκια για τα χαρτιά δεν υπάρχουν..

Dont-throw-paper-down-the-toilet-in-Greece.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή όλα τα χαρτιά μέσα τα πετάω και είναι μια χαρά.

Μόνο μια φορά δημιουργήθηκε πρόβλημα επειδή το παράκανα σε μια δύσκολη μέρα, και πρέπει να πέταξα μέσα μισό ρολό χαρτί με την μία μαζί με 3-4 άδειες ροδέλες (και μαζί με ένα γερό #2 προφανώς).

Ε αυτή την φορά όντως βούλωσε και χρειάστηκε ατσαλίνα για να το ξεβουλώσω, αλλά ήταν εξτρίμ περίπτωση που το είχα παρακάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cumulus είπε

Πες τα. Επι 55 χρόνια πετάω τα χαρτιά στην τουαλέτα και ουδέποτε βούλωσε .Τα χαρτιά τουαλέτας είναι κατασκευασμένα για να διαλύονται στο νερό ,αλλά ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει .

Καλά αυτό δεν σημαίνει κάτι, μπορεί να ήσουν ο μόνος που πετούσε, αν το κάνουν όλοι σε καμία πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα κάποια στιγμη θα βουλώσει η κεντρικη υπογεια αποχέτευση, επίσης σημαντικό πρόβλημα δεν ειναι μονο αυτό αλλά τα μωρομαντηλα και τα είδη υγιεινής των γυναικών που κάποιοι/κάποιες θα πετάξουν, δεν διαλύονται καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Dont-throw-paper-down-the-toilet-in-Greece.jpg

 

 Allow me to introduce to you the practice of throwing toilet paper in the bin rather than flushing it away. It’s something that I’ve never come across anywhere else in Europe, but wherever you go in Greece, you’ll see signs in the bathroom warning you.
Εγω όταν ήρθα και έμεινα σε δωμάτια της εταιρίας για την εκπαίδευση είχαν αντίστοιχη πινακίδα που έλεγε  in UK we flush the toilet paper.so there are no bins .
Σε ξενοδοχεία έχουν  ειδικές σακούλες για πάνες ,σερβιέτες .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

 Allow me to introduce to you the practice of throwing toilet paper in the bin rather than flushing it away. It’s something that I’ve never come across anywhere else in Europe, but wherever you go in Greece, you’ll see signs in the bathroom warning you.
Εγω όταν ήρθα και έμεινα σε δωμάτια της εταιρίας για την εκπαίδευση είχαν αντίστοιχη πινακίδα που έλεγε  in UK we flush the toilet paper.so there are no bins .
Σε ξενοδοχεία έχουν  ειδικές σακούλες για πάνες ,σερβιέτες .

Εγώ πάντως - όπως έγραψα και παραπάνω - έχω δει με τα μάτια μου βουλωμένη αποχέτευση από χαρτί, επίσης το ίδιο ακριβώς λένε όλοι όσοι ασχολούνται με αποφράξεις, "μην πετάτε χαρτιά στη λεκάνη γιατί βουλώνει", ε με βάση τα παραπάνω έχω πειστεί πως τα χαρτιά στη λεκάνη δημιουργούν πρόβλημα.

Όσο για το τι κάνουν στο UK, αδιαφορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η κόρη μου πριν 3 χρόνια πέταξε 1 ρολό χαρτί στην τουαλέτα και τη βούλωσε πατώντας το καζανάκι, πήρα μια μαύρη σακούλα απορριμάτων, την φόρεσα στο χέρι μου και έκανα βεντούζα με το χέρι. Το πρόβλημα τότε λύθηκε, μπορείς να το δοκιμάσεις για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελβετία που έχω ταξιδέψει, πετάνε όλα τα χαρτιά στις λεκάνες, το χαρτί υγείας ακόμα και ένα ρόλο να βυθίσεις μέσα σε λεκάνη με νερό θα διαλυθεί. Το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οι παλιές και ασυντηρητες αποχετεύσεις, κατασκευασμενες από κεραμικό, τσιμέντο η μολύβι, με αρκετή ψαθυροτητα και ταχύτητα, τα ακάθαρτα νερά συναντούν αντίσταση όταν διέρχονται και κάποια παραμένουν μέσα στο σωλήνα, με τα χρόνια συσσωρευονται πολλά υλικά και στερεές ακαθαρσίες, ειδικά ο οριζόντιος σωλήνας κάτω από τον δρόμο, δεν έχει γίνει ποτέ καθαρισμός με πειστικό από συνεργείο ενώ εμφανίζονται και άλλα προβλήματα λόγω παλαιότητας όπως ρίζες δέντρων που εχουν εισέλθει μέσα στον σωλήνα και καθηζηση του σωληνα. Υπό αυτές τις συνθήκες, ναι μην πετάτε καθόλου χαρτιά γιατί επιδεινώνει το πρόβλημα και μετά θα τα σκατε στα συνεργεία αποφραξεων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο από πάνω. Στις ελληνικές αποχετεύσεις τα χαρτιά υγείας είναι ρίσκο να τα ρίχνεις στη λεκάνη και όχι στο καλάθι. Και στο δικό μου φροντιστήριο είχα θέμα με φραγμένη σωλήνα λόγω χαρτιού και χρειάστηκε να καλέσω μάστορα για απόφραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...