Προς το περιεχόμενο

Ατσαλίνα για ξεμπλοκάρισμα λεκάνης τουαλέτας.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι λέτε ότι πάθατε μπλοκάρισμα από χαρτί, είστε σίγουροι ότι αυτό συνέβη με μια τυπική χρήση και όχι ότι κάποιος είχε πάθει διάρροια ή ό,τι άλλο και δεν έριξε μέσα 4 κιλά χαρτί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με μια καλή βεντούζα/φούσκα δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεβουλώσεις αν χρειαστεί.

14 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Στην Ελβετία που έχω ταξιδέψει, πετάνε όλα τα χαρτιά στις λεκάνες, το χαρτί υγείας ακόμα και ένα ρόλο να βυθίσεις μέσα σε λεκάνη με νερό θα διαλυθεί. Το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οι παλιές και ασυντηρητες αποχετεύσεις, κατασκευασμενες από κεραμικό, τσιμέντο η μολύβι, με αρκετή ψαθυροτητα και ταχύτητα, τα ακάθαρτα νερά συναντούν αντίσταση όταν διέρχονται και κάποια παραμένουν μέσα στο σωλήνα, με τα χρόνια συσσωρευονται πολλά υλικά και στερεές ακαθαρσίες, ειδικά ο οριζόντιος σωλήνας κάτω από τον δρόμο, δεν έχει γίνει ποτέ καθαρισμός με πειστικό από συνεργείο ενώ εμφανίζονται και άλλα προβλήματα λόγω παλαιότητας όπως ρίζες δέντρων που εχουν εισέλθει μέσα στον σωλήνα και καθηζηση του σωληνα. Υπό αυτές τις συνθήκες, ναι μην πετάτε καθόλου χαρτιά γιατί επιδεινώνει το πρόβλημα και μετά θα τα σκατε στα συνεργεία αποφραξεων. 

Είναι μια παράμετρος του failed state που δεν γνώριζα.

Συνήθως σαν προγραμματιστής γνωρίζεις ας πούμε ότι από την δεκαετία του 80 και μετά αν θέλεις μπορείς να μηχανογραφήσεις το σύμπαν και δεν χρειάζεται χαρτούρα για καμιά δουλειά, αλλά το topic αποχετευτικό δίκτυο δεν το γνώριζα ότι θέλει τόσο καλό συντονισμό των αρχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 8:46 ΠΜ, cumulus είπε

Πες τα. Επι 55 χρόνια πετάω τα χαρτιά στην τουαλέτα και ουδέποτε βούλωσε .

Και εγω 15 χρονια στα μπουζουκια,αλλα μπουζουκι δεν εμαθα.
Μια χαρα βουλωνει η αποχετευση,απλα δε βουλωσε η δικη σου.

Στις 9/10/2020 στις 7:42 ΜΜ, MikeJ είπε

ια κάποιο λόγο η τουαλέτα ενώ δεν έχει μπλοκάρει εντελώς, τραβάει πιο αργά από το συνηθισμένο το νερό, με αποτέλεσμα στις "μεγάλες ανάγκες" να υπάρχει θέμα αφού μπορεί και 3 φορές να τραβήξεις καζανάκι και να μην φτάνει.

ΠΑρε την ειδικη βεντουζα για την τουαλετα ( οχι την κλασσικη που ολοι ξερουμε ) για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Με μια καλή βεντούζα/φούσκα δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεβουλώσεις αν χρειαστεί.

Είναι μια παράμετρος του failed state που δεν γνώριζα.

Συνήθως σαν προγραμματιστής γνωρίζεις ας πούμε ότι από την δεκαετία του 80 και μετά αν θέλεις μπορείς να μηχανογραφήσεις το σύμπαν και δεν χρειάζεται χαρτούρα για καμιά δουλειά, αλλά το topic αποχετευτικό δίκτυο δεν το γνώριζα ότι θέλει τόσο καλό συντονισμό των αρχών.

Δεν ειναι θέμα συντονισμού αρχών, οι κεντρικές αποχετεύσεις των δρόμων μπορεί να είναι εντάξει, στην περιοχή μου τις είχαν αντικαταστήσει όλες, το πρόβλημα είναι οι υπόγειες αποχετεύσεις των κτιρίων από το σημείο που ξεκινάνε από όλα τα φρεατια μέχρι την ένωση τους με την κεντρική αποχέτευση του δρόμου, ο καθένας πετάει ότι θέλει μέσα και μαζί με όλα τα υπόλοιπα υπάρχει πρόβλημα. Στο φρεάτιο της πολυκατοικίας μου όταν είχε βουλώσει πριν πολλά χρόνια, κατέβηκε ειδικό συνεργείο με στολες δυτη και μάσκες, το φρεάτιο ήταν πολύ μεγάλο 2 μέτρα και βάλε, όταν τελείωσαν μετά από μέρες είχαν βρει σουτιέν και κιλοτες, ο διαχειριστής είχε βάλει ανακοίνωση στην είσοδο να μην πετάτε σουτιέν στην λεκάνη......

11 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Όσοι λέτε ότι πάθατε μπλοκάρισμα από χαρτί, είστε σίγουροι ότι αυτό συνέβη με μια τυπική χρήση και όχι ότι κάποιος είχε πάθει διάρροια ή ό,τι άλλο και δεν έριξε μέσα 4 κιλά χαρτί?

Φραξιμο στην λεκάνη σου για να συμβεί θέλει πάρα πολύ χαρτί να πετάξεις, αλλά και λίγο να πετάς, αν το κάνει ο καθένας στην πολυκατοικία μαζί με όλα τα υπόλοιπα θα βουλώσει η κεντρική υπόγεια σωλήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Όσοι λέτε ότι πάθατε μπλοκάρισμα από χαρτί, είστε σίγουροι ότι αυτό συνέβη με μια τυπική χρήση και όχι ότι κάποιος είχε πάθει διάρροια ή ό,τι άλλο και δεν έριξε μέσα 4 κιλά χαρτί?

Καταρχήν η τυπική χρήση στην Ελλάδα ΔΕΝ περιλαμβάνει χαρτί μέσα στη λεκάνη.

Όσο για τη δική μου περίπτωση η ζημιά έγινε από 1 (ΕΝΑ) άτομο, μόνο αυτό χρησιμοποιούσε την τουαλέτα, το οποίο βρισκόταν στο χώρο μόλις 8 ώρες την ημέρα και 5 ημέρες την εβδομάδα. Το αν είχε πάθει ποτέ διάρροια και το πόσο χαρτί πετούσε μέσα δεν το έλεγχε κανείς, ο ίδιος πάντως ακόμα και όταν του τα δείξαμε (τα χαρτιά) επέμενε πως δεν είχε πετάξει ποτέ χαρτιά στη λεκάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό που γράφει ο papoys1 είναι πολύ σημαντικό. Και εγώ νόμιζα ότι ήταν πιο βαθειά η αιτία, αλλά το πουρί στην τουαλέτα την κάνει τραχιά την διεύλεση και όταν γίνει φλούδα μπορεί να φτάσει αρκετά χιλιοστά πάχος. Το ίδιο το αρχικό άνοιγμα της τουαλέτα είναι μικρό. Και αν υπήρχε πιο βαθειά το στένεμα, θα μπορούσε και με κουβάδες νερό να υπάρχει μικρή ροή και όχι κανονική, ενώ το πρόβλημα το βλέπουμε κυρίως όταν κάνουμε την ανάγκη μας και χωρίς να έχουν μπει αρκετά λίτρα νερού μέσα στην λεκάνη, αλλά κατευθείαν μόλις τραβήξουμε το καζανάκι.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ξεθαφτηκε το θέμα να πω ότι μετά τις γιορτές και ενώ το σπίτι ήταν κλειστό για 2-3 βδομάδες το πρόβλημα παραδόξως έγινε χειρότερο.

Έχοντας δοκιμάσει ότι πιθανή λύση έχω βρει παρήγγειλα ατσάλινα μιας και βρήκα μια σε πιο λογική τιμή και την περιμένω.

https://paisidis.gr/product/atsalina-apofraksis-yato-1-5m/

Αν δε καταφέρω τίποτα, το επόμενο βήμα είναι να καλέσω ειδικό και ίσως βλέπω να βγαίνει η τουαλέτα μήπως το θέμα είναι πιο βαθιά.

Έχω μια ελπίδα με την ατσάλινα μήπως κάνω δουλειά μιας και με μια λυγισμένη κρεμαστρα που δοκίμασα εχθές παρατήρησα ότι έχει πιάσει μέσα πολύ πουρί/πέτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Με την ατσαλίνα πάντως δεν θα καταφέρεις τίποτα στο πουρί από άλατα, εκτός αν το έχεις μαλακώσει πρώτα με οξέα ή/και καυστικά διαλύματα. Ίσως να γραντζουνίσεις και το σμάλτο με την συγκεκριμένη που είναι μυτερή. Και εγώ βέβαια μπορεί να κάνω το ίδιο με την συρματόβουρτσα μου.  Στο πρώτο βίντεο σ' αυτό το θέμα δείχνει μεγάλη αλλαγή της ροής του νερού στο καλύτερο. Ίσως είχε πουρί από οργανικά λύματα και όχι άλατα.

Και το λάστιχο να ρίχνει μέσα βαθειά νερό με πίεση είναι πολύ καλή λύση (που ανέφερε ο Ukforthemoment). Μια φορά που η κεντρική σωλήνα της πολυκατοικίας είχε πιάσει πουρί από αποφάγια των κουζινών και είχε πετρώσει με τον χρόνο, καταφέραμε να την ξεβουλώσουμε σε ένα 8ωρο περίπου μόνο με τον συνδυασμό ατσαλίνας να σπάει το πουρί και λάστιχου να το βγάζει έξω το πουρί. Πώς μπορώ να συνδέσω όμως το λάστιχο στην μπαταρία του νιπτήρα μου;

https://www.kantarzoglou.gr/el/spiti-kipos/antaptoras-brisis-nerochiti-gia-sindesi-lastichou40189.html

Στην βάνα πλυντηρίου 3/4"

https://www.bestprice.gr/item/47961131/rakor-bryshs-34-siroflex.html?qid=3qwBgUCTPiQ_26def&seq=9&qo=βρυση&from=cat&ct=3Jdhal-2w7D34-3G2wb,5yi4gC01oJQ

Στο μπαλκόνι έχουμε σπείρωμα 3/4", οπότε μπορούμε να πάρουμε το ρουξούνι του μπαλκονιού και να το βιδώσουμε στην βάνα πλυντηρίου.

 

 Εγώ άδειασα περίπου 700ml νερού από το σιφόνι και έριξα μέσα 500mL διάλυμα 14% αν θυμάμαι καλά HCl. Έτσι δεν θα πήγε πολύ πίσω στον σωλήνα που υπάρχει και σιλικόνη συνήθως στην ένωση λεκάνης με τον PVC σωλήνα. Ανακάτεψα ελαφρώς με την βούρτσα τουαλέτας και το άφησα όλο το βράδυ. Βγάζει αρκετές αναθυμιάσεις. Το πρωί με την βούρτσα βγήκε αρκετή ποσότητα από πουρί χωρίς καμιά φθορά στο σμάλτο. Με άλλες 2-3 επαναλήψεις θα φύγει ολόκληρο ίσως εκτός αν στο βάθος είναι πιο παχύ το πουρί. Για να φθάσω βαθειά μέσα αγόρασα και σύρμα για την κουζίνα και θα το δουλέψω με το χέρι και μια συρματόβουρτσα σε μορφή μεγάλης οδοντόβουρτσας.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...