Προς το περιεχόμενο

ΧΑΜΗΛΩΜΑ ΣΕ FIAT GRANDE PUNTO TJET


ElCapinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό Σ/Κ

Ειμαι κάτοχος ενός Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet 09' και έφτασε η στιγμή που θέλω να το κατεβάσω 3 πόντους πιο χαμηλά να δείξει καλύτερα. 

Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να το καταφέρω αυτό; Μόνο ελατήρια χαμηλώματος θα ήταν αρκετά;; Και αν ναι; Ποια έχετε να μου προτείνετε 

Budget ανάλογο του αποτελέσματος 

Το αμάξι είναι μαμά όλο 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ElCapinos είπε

Ευχαριστώ πολύ, θα ρωτήσω και εκεί. 

Εδώ κάποιος γνώστης δεν υπάρχει; 

Η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα για πολλούς και διάφορους λόγους .Από την στιγμή όμως που θέλεις να κάνεις αλλαγή θα πας σε αμορτισέρ + ελατήρια χαμηλώματος σαν σετ (κρατώντας και τα εργοστασιακά,τουλάχιστον τα ελατήρια μην τα δώσεις για κανένα λόγο).

Υπάρχουν 2 επιλογές η πας σε coilover το οποίο είναι αμορτισέρ και ελατήρια μαζί τα οποία είναι και ρυθμιζόμενα (ύψος) , η πας σε συγκεκριμένη επιλογή αμορτισέρ χαμηλώματος + ελατήρια χαμηλώματος (3 πόντων) μπορεί να είναι και είτε ρυθμιζόμενα είτε όχι πχ KONI αμορτισέρ + ελατήρια eibach.

https://www.rellasamortiser.gr/el/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koni eibach απο τους καλυτερους συνδιασμους, + η πολυετη εγγυηση της κονι, επισης, εαν ειναι ρυθμιζομενα, επισκευαζονται κιολας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκετα ελατηρια δε βαζεις.. χειροτερο θα το κανεις απο οτι πριν κατα ασα πιθανοτητα. Πας για 3ποντο κιτ eibach και Koni STR.T, τα πορτοκαλι... κατα τα αλλα χωσου στο puntoclub να σου πουν ολες τις δοκιμασμενες λυσεις για το αμαξι σου.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2020 στις 10:33 ΜΜ, getty είπε

Χαμηλωμένο Punto 11-ετίας, καγκουριά δεν είναι; 

Αν το δεις στο δρόμο, το πιθανότερο είναι να μην καταλάβεις καν ότι είναι χαμηλομενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Φθηνή λύση koni str.t και eibach ελατήριο

Μετά πας σε bilstein b8 ή koni κίτρινα με ελατήρια eibach πάλι

Αν σε παίρνει οικονομικά coilover. Τοπ τα KW, τίμια τα AP

Καλα δεν ειναι και τραγικα πιο ακριβα τα B8 για punto... 350 τα str.t, 390 τα Β8... που να σου πω την αληθεια μου επειδη ερχεται η ωρα και για το δικο μου λεω να το δοσω το 40ρι το παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 5:17 ΜΜ, ElCapinos είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλό Σ/Κ

Ειμαι κάτοχος ενός Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet 09' και έφτασε η στιγμή που θέλω να το κατεβάσω 3 πόντους πιο χαμηλά να δείξει καλύτερα. 

Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να το καταφέρω αυτό; Μόνο ελατήρια χαμηλώματος θα ήταν αρκετά;; Και αν ναι; Ποια έχετε να μου προτείνετε 

Budget ανάλογο του αποτελέσματος 

Το αμάξι είναι μαμά όλο 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν βάλεις μόνο ελατήρια χαμηλωματος θα έχεις πολύ γρήγορη φθορά στα αμορτισέρ,οπότε πρέπει να αλλάξεις και αυτά.

Τα παιδιά πιο πάνω είπαν αρκετές επιλογές,θα προσθέσω και τα ελατήρια H&R 40mm.

Στα Eibach υπάρχουν τα pro kit 30mm και τα sportline 55mm μπροστά,45mm πίσω αν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά είχα χρόνια τα Bilstein B6 με Eibach pro Kit,εδώ και κάποια χρόνια έβαλα τα B8.

Το θετικό ήταν ότι ναι μεν το αμάξι έγινε πιο σταθερό,ελάχιστα σε σχέση με την εργοστασιακή ανάρτηση,δεν είδα καμμία διαφορά μεταξύ Β6 και Β8,και σίγουρα πιο καλό σε εμφάνιση,

το αρνητικο ότι το αμάξι είναι κούτσουρο,πολύ σκληρό,σε σημείο που μετά από 12 χρόνια σκέφτομαι να ξαναβάλω την εργοστασιακή ανάρτηση.Αυτα σε coupe Mercedes.

Τώρα στο fiat,ίσως να το νοιώσεις αλλιώς.

Γενικά όταν βάζεις ελατήρια χαμηλωματος,βάζεις και τα ανάλογα αμορτισέρ,είτε Bilstein,Koni,KW κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...