Προς το περιεχόμενο

Στις 22 Οκτωβρίου τα αποκαλυπτήρια της σειράς Mate 40 από τη Huawei


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

P40 Pro. Είναι η πρώτη φορά που πέρασα το ψυχολογικό όριο των 450 ευρώ για κινητό (600 αγγελία αλλά αχρησιμοποίητο) και όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα. Καταπληκτικό σε όλα. Από μπαταρία μέχρι κάμερες. Μακάρι να υπάρξει συνέχεια.

Ελπίζω στο mate 40 το Flash όντως να είναι εκεί που το δείχνει η φώτο και όχι κάποιου άλλου render που το είχε κοντά στο module. 

Συμφωνώ ότι αν ήθελε βέβαια να παραμείνει κοντά στην αγορά (λόγω gms) θα έπρεπε να ρίξει τον πήχη των 1000+ ευρώ από την αρχή των πωλήσεων. 

Επεξ/σία από eemix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσοχή το κινητό αυτό δεν απευθύνεται σε iphinakides που δεν ξέρουν πως να περάσουν μια εφαρμογή εκτός store. Ούτε σε νοικοκυραιους που δεν ξέρουν τι είναι ένα apk. Απευθύνεται μόνο σε αυτούς που έχουν τις υποτυπώδες(απειροελαχιστες) -γνώσεις πάνω σε αυτά, αυτοί δε θα έχουν κανένα πρόβλημα αντιθέτως δε θα ξανά πάνε πίσω σε Google services 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

Τώρα αλήθεια έκατσες και έγραψες όλο αυτό για να πεις τι ...

λες και τους ξέρεις προσωπικά κανείς..

εγω πάντως στον κύκλο μου και είναι και αρκετός κόσμος αυτός ο κύκλος ..τα Huawei χάθηκαν 

Αν δεν εχεις δει εσυ στον κυκλο σου ισως να εκλεισε.

Οτι να ναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2020 Smartphones Sales estimations.

•Samsung: 267 million units 

•Huawei: 220 million units 

•Apple: 197 million units 

•Xiaomi:128 million units 

 

2021 estimations 

•Samsung: 277 million units 

•Apple: 207 million units 

•Xiaomi: 160 million units 

•Huawei: 59  million units (-72%)

 

Συνεπώς η Huawei του χρόνου θα εξαφανιστεί από την παγκόσμια αγορά λόγω του Harmony OS.Κριμα γιατί τα τελευταία 3-4 έβγαζε εξαιρετικές προτάσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

Όπως τα λες  είναι ...

Κινητο χωρίς Google τέλος...

εκτος και αν αλλάξει κάτι στα επόμενα χρόνια.

μονο Κίνα και πολύ είναι.

Αυτό είναι πολύ απόλυτο και πολύ υποκειμενικό. Δεν ισχύει για όλους και δεν βλέπεις την εξέλιξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ναναι... Ως συνηθως ατομα που δεν εχουν πιασει Huawei στα χερια τους ειρωνευονται . 

Η ουσια ειναι οτι το Mate 40 θα κανει σκονη σε ολους τους τομεις οτι κινητο κυκλοφορει, αλλα (και αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο αλλα) δεν θα εχει την ευκολια των εφαρμογων της Google. Οποτε σιγουρα δεν θα μοσχοπουλησει στην Ευρωπη αλλα θα ξεπουλησει παλι day 1 στην Ασια. Κακα τα ψεματα η εξαρτηση απο Google ειναι τοσο μεγαλη που δυστυχως τα τηλεφωνα ειναι ψιλοκαταδικασμενα εδω :( Μακαρι να διαψευστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Macosj είπε

Προσοχή το κινητό αυτό δεν απευθύνεται σε iphinakides που δεν ξέρουν πως να περάσουν μια εφαρμογή εκτός store. Ούτε σε νοικοκυραιους που δεν ξέρουν τι είναι ένα apk. Απευθύνεται μόνο σε αυτούς που έχουν τις υποτυπώδες(απειροελαχιστες) -γνώσεις πάνω σε αυτά, αυτοί δε θα έχουν κανένα πρόβλημα αντιθέτως δε θα ξανά πάνε πίσω σε Google services 

Ναι. Εάν θέλεις μπορείς να περάσεις εφαρμογές που θέλεις.

Ή αλήθεια είναι ότι ενώ όλοι φωνάζουν για την Apple και το κλειστό σύστημα από την άλλη όλοι είναι απολύτως πρόθυμοι να μπούνε στο κλειστό οικοσύστημα της Google και ξεβολευονται εάν δεν γίνουν όλα αυτόματα. Αποφασίστε τι θέλετε.

Επειδη χρόνια τώρα είμαι στο οικοσύστημα της Apple (από το 1998) αλλά ταυτόχρονα τα τελευταία 5 χρόνια έχω και δεύτερο τηλέφωνο Android και φέτος πήγα από Xiaomi σε Huawei (όλη η οικογένεια) μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα για την Huawei. Επίσης κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ για την εμπειρία το AppGallery της Xiaomi θα έλεγα ότι λίγα πράγματα λείπουν και όντως δεν δουλεύουν όλες οι εφαρμογές της με πλήρεις ενημερώσεις. Κάποια που λείπουν (πχ τράπεζες) τα κάνω από τον Browser. Δεν ειναι και πρόβλημα. Κάποια άλλα τα βάζεις ή βάζεις εναλλακτικές. Έχω Google services αλλά μου μπήκε το μικρόβιο να απεμπλακω.

Αυτό που βλέπω είναι ότι το AppGallery της Huawei μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο έχει γίνει αρκετά πλήρης. Υπολογίστε λοιπόν ότι σε λιγότερο απο ένα χρονο ελάχιστα πράγματα θα λείπουν.

Όσον αφορά το Harmony OS προσωπικά το αναμένω με χαρά. Οκ. Θα έχει θεματακια στην αρχή αλλά το Android μόλις τα τελευταία χρόνια έγινε σοβαρό. Νομίζω ότι το Harmony OS με σοβαρότερη υποστήριξη από το Android μια χαρά θα τα πάει και γιατί το βλέπετε κακό να υπάρξει εναλλακτική του Android? Καλό θα κάνει σε όλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς Google απλά γεια σας. Βλέπω Samsung και Xiaomi να ανεβαίνουν εις βάρος της Huawei.

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί οι ΗΠΑ δεν βάλανε φραγμούς και στην xiaomi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nkoumo είπε

Χωρίς Google απλά γεια σας. Βλέπω Samsung και Xiaomi να ανεβαίνουν εις βάρος της Huawei.

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί οι ΗΠΑ δεν βάλανε φραγμούς και στην xiaomi?

Γιατι θα ηταν πολυ προφανες το τι γινεται πραγματικα

επειδη δεν ειναι ακομα πολυ επικινδυνη για τις αμερικανικες εταιρειες

γιατι ο ανοιχτος οικονομικος πολεμος με την κινα θα ηταν αναποφευκτος

γιατι θα εχαναν την κοινη γνωμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nkoumo είπε

Χωρίς Google απλά γεια σας. Βλέπω Samsung και Xiaomi να ανεβαίνουν εις βάρος της Huawei.

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί οι ΗΠΑ δεν βάλανε φραγμούς και στην xiaomi?

Γιατι δεν πουλαει εξοπλισμο 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Δεν υπάρχει "οικοσύστημα huawei". 

Δεν είναι συσκευές που κάνουν κάτι διαφορετικό μεταξύ τους απ'ό,τι αν συνεργάζονταν με άλλες.

Κινητό android, ρολόι proprietary (smartband με μεγάλη οθόνη ουσιαστικά), υπολογιστής windows, με το ταμπελάκι huawei.

 Απλά συσκευές που σε βόλεψαν. 

Κι όμως υπάρχει γιατί δείξε μου ένα άλλο λάπτοπ που να έχει nfc και να συνδέεται με το κινητό μου (με ένα άγγιγμα) ώστε να έχω την οθόνη του κινητού μου στην οθόνη του λάπτοπ (όσο φορτίζει το κινητό) με αποτέλεσμα να μην χάνω ούτε μια κλήση, μήνυμα και να μεταφέρω ασύρματα αρχεία, φωτογραφίες και ότι άλλο θελήσω; Η λέξη "οικοσύστημα" στις ηλεκτρονικές συσκευές σημαίνει ότι συνεργάζονται όλες μεταξύ τους αρμονικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nosmtx είπε

Κι όμως υπάρχει γιατί δείξε μου ένα άλλο λάπτοπ που να έχει nfc και να συνδέεται με το κινητό μου (με ένα άγγιγμα) ώστε να έχω την οθόνη του κινητού μου στην οθόνη του λάπτοπ (όσο φορτίζει το κινητό) με αποτέλεσμα να μην χάνω ούτε μια κλήση, μήνυμα και να μεταφέρω ασύρματα αρχεία, φωτογραφίες και ότι άλλο θελήσω; Η λέξη "οικοσύστημα" στις ηλεκτρονικές συσκευές σημαίνει ότι συνεργάζονται όλες μεταξύ τους αρμονικά...

Δηλαδή, για σένα η λέξη οικοσύστημα σημαίνει.. nfc. 

Ok. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερα κινητά τα mate. Η κοπέλα μου έχει το mate 9 και μετά από 4 χρόνια άλλαξε μπαταρία και μέχρι το τελευταίο λεπτό κρατούσε 1 μισή με 2 μέρες. Τρομερή μπαταρία. Κρίμα που έγινε όλο αυτό με την Google αλλιώς θα ήταν το επόμενο μου το mate 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι ο πιο κερδισμένος είναι η Samsung. 

Μήπως έχει παιχτεί συμφωνία Samsung Αμερικής να πετάξουν τη Huawei στα κινητά; γιαυτό και απαηορεψαν στη Samsung να πουλάει hardware στην Huawei; 

Οι πιο χαμένοι θα μαστε εμείς καθώς οι τιμές θα ανέβουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...