Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας τηλεόρασης


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας μετά απο πολύ ψάξιμο είμαι μεταξύ των δύο Samsung τη Q70T στις 65'' ή τη Q80T στις 55''; Η δεύτερη επιλογή είναι σαφώς καλύτερη ποιοτικά όποτε το ερώτημα είναι ποιότητα ή το μέγεθος πρέπει να κοιτάξω; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειχα μι 32αρα ,πηρα πριν 3 μηνες μια 55αρα,τωρα μου φαινεται μικρη και αυτη...παρε οσο μεγαλυτερη μπορεις αν βεβαια εχεις τα φραγκα,δεν θα μετανιωσεις πιστεψε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, Dennis077 είπε

Γειά σας μετά απο πολύ ψάξιμο είμαι μεταξύ των δύο Samsung τη Q70T στις 65'' ή τη Q80T στις 55''; Η δεύτερη επιλογή είναι σαφώς καλύτερη ποιοτικά όποτε το ερώτημα είναι ποιότητα ή το μέγεθος πρέπει να κοιτάξω; ευχαριστώ

Επειδη το ψαξα πολυ με τις Samsung  η q 80 t εχει μεγαλη διαφορα με τη q 70 t ποιοτικα....Καταρχας εχει local dimming ,στη q 70 στην ουσια θα εχεις πολυ κακο hdr....Βεβαια απο κει και περα ειναι τι εχεις προτεραιοτητα αλλα σα τηλεορασεις εχουν μεγαλη διαφορα και οχι μικρη..Εγω θα πηγαινα στην 80 t οπως και αποφασισα δλδ ,τη Δευτερα θα τη παραγγειλω απο public που εχει δωρο τη πενταετια...Επισης με 80 t αν τη παρεις μεχρι τελος οκτωβρη εχεις δωρο prepaid card απο samsung 150 ευρω στη 55 αρα αρα στην ουσια τη παιρνεις 1000 απο 1149.Δες εδω τη συγκριση και αποφασισε 

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q70t-vs-samsung-q80t/1818/1819

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.Μακάρι να μπορούσα να πάρω την q80t 65'' αλλά η τιμή της είναι πολύ πάνω απο το διαθέσιμο budget δυστυχώς. jimtriol και εγώ αυτό σκέφτομαι να προτιμήσω τη ποιότητα παρά το μέγεθος αφού πρέπει να επιλέξω αναγκαστικά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ δίπλα δίπλα να τις δεις καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ q70 κ q80 . Δε ξέρω αν ειναι  το local dimming το HDR ή κατι άλλο αλλα η διαφορά ειναι ξεκάθαρη . Βέβαια άμα πας σε μαγαζί κ δεις δίπλα στις άλλες τη Sony H90 αρχίζεις να ψάχνεσαι να ανεβάσεις το μπατζετ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, blackhill66 είπε

ειχα μι 32αρα ,πηρα πριν 3 μηνες μια 55αρα,τωρα μου φαινεται μικρη και αυτη...παρε οσο μεγαλυτερη μπορεις αν βεβαια εχεις τα φραγκα,δεν θα μετανιωσεις πιστεψε με

Για τι αποσταση μιλαμε; αν ειναι στα 2 μετρα ο ανθρωπος και η 55 θα τον κουραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arma1 είπε

Για τι αποσταση μιλαμε; αν ειναι στα 2 μετρα ο ανθρωπος και η 55 θα τον κουραζει

2 μετρα? τοσο την εχω και εγω ακομα και 75αρα αν μπορουσα θα επαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Κ δίπλα δίπλα να τις δεις καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ q70 κ q80 . Δε ξέρω αν ειναι  το local dimming το HDR ή κατι άλλο αλλα η διαφορά ειναι ξεκάθαρη . Βέβαια άμα πας σε μαγαζί κ δεις δίπλα στις άλλες τη Sony H90 αρχίζεις να ψάχνεσαι να ανεβάσεις το μπατζετ .

Επειδή την έχω κοιτάξει και τη συγκεκριμένη με τα χρήματα που έχει είναι καλύτερο να πάς σε Oled άμα είναι στα φθάσεις στα χρήματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα η q 80 t 55 επεσε στα 1099 με 5ετια δωρο στο public.Επισης η q 80t ειναι σαφως καλυτερη τηλεοραση απο τη Sony XH 9096 overall ...H sony εχει dolby vision και καλυτερο contrast αλλα σε ολα τα αλλα μειονεκτει..Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα εχουν την ιδια τιμη ακριβως

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q80t-vs-sony-x900h/1819/12284

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι εγω θα ελεγα μεγεθος, αφου ελεω συγκεκριμενου μπατζετ, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα..!  

 

αν ομως πας για 55αρα... εχεις κοιταξει αυτη..?   https://www.skroutz.gr/s/23516442/LG-OLED55B9SLA-Smart-4K-UHD-55.html#specs

 

ΥΓ...  επειδη ακομα και τωρα, μετα απο 10+ χρονια με LCD τηλεορασεις, δεν εχουν καταλαβει ορισμενοι την εννοια της αποστασης/μεγεθους, να διευκρινισω οτι ο τυπος που βγαζει την -υποτιθεται- σωστη διασταση τηλεορασης για συγκεκριμενες αποστασεις,  ΔΕΝ αφορα το μεγεθος της τηλεορασης που "πρεπει" να βαλετε στη καθε αποσταση θεασης, αλλα οτι σε αυτες τις αποστασεις ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΞΕΛ ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ...!!  

αν Π.Χ,  στα 2 μετρα αποσταση, βαλετε μια τηλεοραση  55" με αναλυση 1080P και διπλα της μια ιδια 55" αλλα με 4Κ αναλυση, που λετε οτι θα διακρινετε τα Πιξελ?

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cabdik είπε

κι εγω θα ελεγα μεγεθος, αφου ελεω συγκεκριμενου μπατζετ, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα..!  

αν ομως πας για 55αρα... εχεις κοιταξει αυτη..?   https://www.skroutz.gr/s/23516442/LG-OLED55B9SLA-Smart-4K-UHD-55.html#specs

Αυτη κοιταζα και εγω αντι για τη q80 t απλως επειδη δε θελω να ζω με το αγχος του burn in ακομα και αν ειναι μικρες οι πιθανοτητες πηγα στη q 80 t..Βεβαια επιλογες και γουστα ειναι...σαφως η ολεντ ειναι καλυτερη αλλα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Αυτη κοιταζα και εγω αντι για τη q80 t απλως επειδη δε θελω να ζω με το αγχος του burn in ακομα και αν ειναι μικρες οι πιθανοτητες πηγα στη q 80 t..Βεβαια επιλογες και γουστα ειναι...σαφως η ολεντ ειναι καλυτερη αλλα.........

ακομα με Burn In ασχολειστε...?   Ημαρτον πια..!   εχω που τα ακουω απο εποχες PLASMA TV που ηταν και πιο ευαισθητες....!!!    μην κολλας στο Burn in..., εδω δεν εχουμε Burn iN σε τοσα OLED κινητα που δειχνουν και απειρες ωρες, σταθερες ενδειξεις, οπως μπαταρια, σημα, wifi, κλπ...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cabdik είπε

ακομα με Burn In ασχολειστε...?   Ημαρτον πια..!   εχω που τα ακουω απο εποχες PLASMA TV που ηταν και πιο ευαισθητες....!!!    μην κολλας στο Burn in..., εδω δεν εχουμε Burn iN σε τοσα OLED κινητα που δειχνουν και απειρες ωρες, σταθερες ενδειξεις, οπως μπαταρια, σημα, wifi, κλπ...!! 

Αμα ηταν στην εγγυηση το burn in οπως ειναι στην Αμερικη ή ειχα απειρα λεφτα δε θα με ενοιαζε και θα τη χτυπαγα χωρις δευτερη σκεψη ,αλλα επειδη δε συντρεχει κανενας απο τους δυο παραγοντες ασχολουμαι ακομα και επειδη η χρηση μου θα εχει αρκετο gaming ε ναι ειναι λιγο επιφοβο με στατικες εικονες,χαρτες μενου κτλ..Απο κει και περα ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη ...Γουστα ειναι αυτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...