Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία blog για εταιρία χονδρικής. Θεμιτό η όχι?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δουλεύω σε μια εταιρία χονδρικής εδώ και δυομιση χρόνια. Βασικά ξεκίνησα εκεί το 2004, μετά έφυγα και με ξαναφώναξαν μετά από 11 χρόνια να γυρίσω. Αν και υπάλληλος και με αρκετή κούραση όλη μέρα μιας και κάνω πολλά πράγματα σκέφτομαι εδώ και καιρό να φτιάξω ένα blog μιας και το site που έχουμε αν και ειναι b2b είναι παμπάλαιο...και δεν βλέπω φως στο τούνελ για να φτιαχτεί κάτι σύγχρονο.

Σαν τεχνικός, και επειδή έχω ασχοληθεί στο παρελθόν και με δημιουργίες σελίδων , συγγραφή αρθρων για τρίτους, σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα ένα blog απλό στο wordpress (δεν θέλω να ασχολούμαι τώρα με domains Και στησίματα) και να έγγραφα άρθρα για διάφορα πράγματα γενικά , με links στα προϊόντα μας η τις κατηγορίες μας

Το θεωρείτε θεμιτό η όχι αυτό? βεβαια το blog Θα έχει το λογότυπο της εταιρίας και φυσικά χρήσιμα άρθρα για προϊόντα τεχνολογίας, δίκτυα, οπτικές ίνες και πως τις ξεχωρίζουμε , συνδεσμολόγίες κλπ κλπ

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμιτό από το γεγονός ότι θα ειναι ενα blog εξωτερικό και όλα τα links Θα ανακατευθύνουν στο κεντρικό. Η ιδεοψυχαναγκαστική μου διαταραχή..δεν με αφήνει στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δε κρυβεις την ιδιοτητα σου δε βρισκω κατι αθεμιτο. Ισως να μη φαινεται πολυ επαγγελματικο αν δεν ειναι στο domain της εταιριας, αλλα απο εκει και περα αν εχεις κατι χρησιμο να πεις γιατι να μην το κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς, η αλήθεια είναι...

Θα εξηγήσω. Απλά έχω και την ΙΨΔ και με κατατρώει όταν πάω να ξεκινήσω κάτι..

Απλά όταν πάω να ξεκινήσω κάτι στην ζωή μου με κατατρώει μέσα μου αν αυτό που πάω να κάνω είναι καλό η όχι, αν είναι ηθικό η όχι, αν είναι σωστό η όχι. 

Πριν 8-10 χρόνια λόγω οικονομικών προβλημάτων τα οποία άρχισαν να παρουσιάζονται σκέφτηκα να φτιάξω ένα blog άρθρων με adwords. Αλλά επειδή με το χρήμα έχω μια σχέση αγάπης-μίσους δεν ήθελα να κάνω κάτι ειδησεογραφικό αλλά κάτι καλό ώστε να μπορέσω να πείσω τον εαυτό μου ότι ναι μεν θα βγάλω λεφτά αλλά τουλάχιστον αυτό που θα κάνω θα είναι καλό και όμορφο για τον κόσμο χωρίς να θέλω να κοροιδεψω κανέναν και χωρίς να κάνω κάτι με πλάγια μέσα για να βγάλω χρήματα.

Λεφτά δεν έβγαλα...και το παράτησα μετά από λίγο καιρό αλλά ειναι ακόμα Online Οπότε μπορείς να καταλάβεις τι έκανα . Αξιολογήσεις σελίδων

http://netgrblog.blogspot.com/

Ελπίζω να σε κάλυψα

 

13 λεπτά πριν, asmilon είπε

Απο την στιγμη που δε κρυβεις την ιδιοτητα σου δε βρισκω κατι αθεμιτο. Ισως να μη φαινεται πολυ επαγγελματικο αν δεν ειναι στο domain της εταιριας, αλλα απο εκει και περα αν εχεις κατι χρησιμο να πεις γιατι να μην το κανεις;

Σίγουρα επαγγελματικό δεν είναι. Τελείωσα ήδη το αρχικό στήσιμο της σελιδας και ξεκινάω να γράφω άρθρα ώστε να κάνω και όποιες αλλαγές στο εικαστικό  μετά.

Από το να κάθομαι να γράφω εκθέσεις στους πελάτες μέσω Mail, θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω τον γραπτό λόγο για να εξηγήσω κάποια πράγματα στο "κοινό"

Πχ προχτές καθόμουν και εξηγούσα σε ένα φίλο και πελάτη επί 10 λεπτά τις διαφορές που έχουν οι μονότροπες με τις πολύτροπες οπτικές. Η σε κάποιον άλλο την διαφορά που έχει το CTIA με το OMTP στα ακουστικά

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν σε ξέρω σαν άνθρωπο δεν μπορώ και να σε συμβουλεύσω.

Να κάνεις αυτό που αγαπάς και όχι αυτό που σου φέρνει απαραίτητα χρήματα.

Στο λέει κάποιος ο οποίος έβγαζε χρήματα σε κακές εποχές, αλλά δεν αγαπούσε κ;ι δεν σεβόταν αυτό που του έφερνε χρήματα.

Πλέον απορρίπτω πολλές δουλειές που δεν μου αρέσουν, όντας άεργος (και όχι άνεργος) για να κάνω αυτό που νομίζω ότι αγαπάω και ας βγάζω λιγότερα από τα προς το ζην με τα δικά μου στάνταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πέσει και εγώ όπως όλοι σε ανάγκες και έχω μπει σε δουλειές για να πω ότι έχω μια δουλειά και καλά χρήματα κάθε μήνα.

Επί 6,5 χρόνια καθόμουν σε ενα γραφείο σε μεγάλη εταιρία τηλεπικοινωνιων. Καλά τα λεφτά / αρκετή η δουλεια. Τα πρώτα 2 χρόνια μάθαινα πράγματα κυρίως στο τεχνικό κομμάτι και κάπως την ψιλοπάλευα. Μετά ήρθε η καθίζηση . Σε ένα γραφείο για τουλαχιστον 4-5 ώρες την μέρα  δεν την πάλευα...

Αφού ασχολήθηκα και στην επαρχία για δυομιση χρόνια σε 2 εταιρίες σαν διαχειριστης eshop/social και σαν τεχνικός εσωτερικά της εταιρίας με τα μισά λεφτά από την προηγουμενη εταιρία και με μια δουλειά που είχε αρκετή πίεση αλλά τουλάχιστον ήμουν στην τσίτα αποφάσισα να γυρίσω πίσω στην πρωτη μου εταιρία το 2018 μετά από τηλέφωνο που μου έκαναν οτι με θέλουν πίσω

Δουλειά έχει πολύ, είμαι στο στοιχείο μου. Βέβαια ασχολούμαι σχεδόν με τα πάντα εσωτερικά και γιατί ειμαστε λίγα άτομα αλλά και λόγω του ότι αυτές τις 8-9 ώρες που ειμαι εκεί δεν μπορώ να μην έχω να κάνω κάτι.

Βέβαια τώρα πάω και βάζω και άλλο "μπελά" στο κεφάλι μου με το blog αλλά τουλάχιστον υπάρχει μεγάλη αναγνώριση από τα αφεντικά , και προσπαθώ με πλάγιους τρόπους να δώσω μια παραπάνω ώθηση στην εταιρία. Πάμε καλά γενικά χωρίς καθόλου διαφήμιση / marketing κλπ κλπ και με ένα site το οποίο είναι παλιό. Οπότε ότι μπορώ κάνω

Σίγουρα καθημερινα θα μου έρθει η σκέψη ... Ρε γαμώτο κάνω τόσα πολλά πράγματα  μέσα στην εταιρία , έχω αρκετές γνώσεις σε αρκετούς τομείς και θα μπορούσα να είμαι κάπου καλύτερα ακόμα και διπλάσιο μισθό ...Αλλά μετά έρχομαι στην πραγματικότητα και σκέφτομαι ότι αυτή η εταιρία ειναι το δεύτερο σπίτι μου και με εκτιμάνε πολύ , οπότε συνεχίζω την δουλειά μου.

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...