Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Curved 34"


Spartan_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα απέκτησα το συγκεκριμένο μοντέλο οθόνης, και θα ήθελα να παραθέσω κάποιες εντυπώσεις μου.

Ας αρχίσω από τη ποιότητα κατασκευής. Δεν μπορώ να πω τίποτα αρνητικό πραγματικά. Πολύ εύκολη στη συναρμολόγηση από το κουτί της, μέσα σε 5 λεπτά είναι έτοιμη. Επίσης έχει πέρασμα στη βάση της για τα καλώδια ώστε να μη διακρίνονται, και η όψη της γενικά είναι λιτή χωρίς "gaming" υπερβολές πάνω της - παρά το ότι είναι χαρακτηρισμένη για τέτοια χρήση. Γενικά θα έλεγα ότι στο τομέα αυτό είναι άψογη.

Σαν ποιότητα εικόνας λοιπόν, που είναι και το βασικότερο σε κάθε οθόνη. Η ανάλυση της είναι 3440χ1440, μέγιστου ρυθμού ανανέωσης 144hz, φωτεινότητας 300n, αντίθεσης 3000:1 και με κυρτό πάνελ τεχνολογίας VA ( κατασκευής της Samsung ). Από πλευράς ανάλυσης και refresh, η οθόνη είναι άψογη. Το HDR λείπει - και δεν θα μπορούσε αλλιώς άλλωστε, με φωτεινότητα 300n δεν θα μπορούσε να υπάρχει - αλλά η γνώμη μου είναι πως το HDR δεν είναι μεγάλη έλλειψη - για τη ώρα τουλάχιστον. Η οθόνη υποστηρίζει Freesync της AMD, αλλά και το Gsync της Nvidia υποστηρίζεται και ενεργοποιείται και αυτό κανονικά επίσης. Οι γωνίες θέασης σε καμιά περίπτωση δεν είναι συγκρίσιμες με ένα μόνιτορ με IPS πάνελ, αλλά δεν θεωρώ ότι δεν αποτελεί μειονέκτημα αυτό για ένα monitor.

Το αρνητικό της θα έλεγα είναι το φαινόμενο ghosting το οποίο υπάρχει σε όλα τα πάνελ τύπου VA, καθώς απο τις 3 τεχνολογίες πάνελ ( TN, IPS, και VA ), είναι τα ποιο αργά πάνελ. Μπορεί να ενεργοποιηθεί overdrive στις ρυθμίσεις του πάνελ, αλλά στο high ενώ εξαλείφεται σε μεγάλο βαθμό, η οθόνη ξεφεύγει στο άλλο άκρο, του λεγόμενου overshoot ( το αντίθετο του ghosting βασικά ). Δεν αποτελεί μεγάλο πρόβλημα είναι η γνώμη μου - εκτός και αν αυτός που θα ήθελε τη συγκεκριμένη οθόνη ενδιαφέρεται για παιχνίδια με πολύ γρήγορους ρυθμούς τύπου counterstrike π.χ και ακρίβεια του παραμικρού pixel στη κάθε κίνηση. Εκεί θα υπήρχε θέμα με τέτοια οθόνη.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν θα έλεγα, ότι στα χρήματα της ( τη αγόρασα στα 480 ευρώ ) είναι πολύ τίμια αγορά, και δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει καλύτερα χαρακτηριστικά σε οθόνη - σε αυτό το budget και σε αυτό το μέγεθος.

 

121309701_759376338250265_4729315366159834742_n.jpg.1889bf88355ce510ad0ddf0d5bbd2155.jpg

121386157_1419710681560933_2416865842438833727_n.jpg.22b26e76c2f017defa1b6eab53e6df35.jpg

 

Επεξ/σία από Spartan_X
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκε κανείς τρόπο να μένει σβηστό το λαμπάκι όταν μπαίνει σε αναμονή; Προς το παρόν έβαλα κολλητική ταινία γιατί μου την έσπαγε υπερβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα επιτελους παρελαβα και εγω το monitor απο την προσφορα του Κωτσοβολου! Εχουμε κανενα οδηγο για calibration? Αν και το καθε πανελ διαφερει να εχω μια εικονα και σχετικα με το response time noise reduction κτλ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Eliaskat είπε

ποτε το ειχες παραγγείλει φιλε μου ; 

Εμενα ακομα γραφει αναμονη παραλαβης απο τον προμηθευτη, και το sms που εστειλαν το ιδιο ελεγε... 

Εγω ήμουν αυτός που το ανέβασε. Είχα κάνει παραγγελία 12:15 δηλαδή λιγο πριν το ανεβάσω και παρέλαβα τελευταίος μετα από 17 μερες . Μακάρι να παραλάβεις και εσυ και να μην καταλήξει στις αγγελίες.

Επεξ/σία από Tasosp22
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κ μετά από 1 μήνα κ 2 μέρες ο κοτσοβολος μου έστειλε ότι την Τρίτη παραλαμβάνω την οθόνη...παραγγελία 18/10...

 

Θα παραλάβω από mi-store κ γω πιο νωρίς από το κοτσοβολο λογικά...

Αν γίνει αυτό απλά δεν θα παραλάβω του κοτσοβολου.

Αν κάποιος την θέλει στα 322€ την παραλαμβάνω κ του τη δίνω...

Βρίσκομαι Χανιά για όποιον θέλει κ δεν την πρόλαβε.

Δεν στέλνω άλλου παιδιά.το γράφω από τώρα για να μην παρεξηγηθω.

Εννοείται ότι δεν πάω για κέρδος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εδώ....
 

Το PC μου είναι δεκαετίας (i7 2600k, ATI 5850).
Ξέρω ότι δεν σηκώνει η κάρτα γραφικών καν την ανάλυση της οθόνης καθώς αυτή βγάζει maximum 2560 x 1600 και η οθόνη είναι 3440x1440. Την οθόνη την πήρα γιατί είναι στα πλαίσια της αναβάθμισης που θα κάνω μόλις γίνει διαθέσιμη προς πώληση η νέα σειρά 6000 της AMD.

Απλά σκεφτόμουν για αυτούς τους 1-2 μήνες που θα χρειαστούν, ότι τώρα έχω 2 χ 1080p Οθόνες στην ίδια κάρτα που σημαίνει 2 φορές το 1920Χ1080, η μία στο Display Port και η άλλη στο HDMI.
Υπάρχει περίπτωση με την δυνατότητα της οθόνης που δίνει PictureByPicture, να την συνδέσω επί δύο, και η μισή να παίρνει σήμα από το HDMI και η άλλη από το DP?


Καταλαβαίνω φυσικά ότι θα είναι σαν 2 οθόνες σε μία και δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει ως ενιαία. Δεν μιλάω καν για gaming, αλλά για δουλειά.

Πιστεύετε θα λειτουργήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 ερωτησεις προς τους φιλτατους κατοχους... 

1. Λογω προβληματος "Real estate" στο γραφειο μου, μπορω μαξ υψος να εχω μεχρι 49εκ. Αυτη, με τερμα χαμηλομενη τη βαση, ποσο υψος εχει? Μπορει να μετρησει να μου πει καποιος, να μη μου τρεχουν τα σαλια τσαμπα? Ηλπιζα οτι λογω ultra wide, να χωραει.... 
 

2. Εχω ενα πιο παλιο setup, με nvidia 970 4gb και i5 5600. Σιγουρα για παιχνιδια fps κτλ δε θα τη σηκωνει, αλλα για πιο παλια που ακομη παιζω (wow, diablo etc) θα την παλευει? 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vader290 είπε

Παιδια, για χρηση σε ps5 και series x, αξιζει η αγορα της;

Χωρίς καμιά αμφιβολία - Όχι. Καμιά κονσόλα δεν υποστηρίζει διαγώνιο 21:9. Θα προβάλει σε 4Κ η Full HD ανάλυση 16:9, με μαύρες μπάρες δεξιά - αριστερά. Εκτός και αν σκοπεύεις να τη χρησιμοποιείς και για χρήση υπολογιστή ταυτόχρονα τότε ναι, αλλιώς δεν αξίζει.

16 ώρες πριν, bourojean είπε

Εχω 2 ερωτησεις προς τους φιλτατους κατοχους... 

1. Λογω προβληματος "Real estate" στο γραφειο μου, μπορω μαξ υψος να εχω μεχρι 49εκ. Αυτη, με τερμα χαμηλομενη τη βαση, ποσο υψος εχει? Μπορει να μετρησει να μου πει καποιος, να μη μου τρεχουν τα σαλια τσαμπα? Ηλπιζα οτι λογω ultra wide, να χωραει.... 
 

2. Εχω ενα πιο παλιο setup, με nvidia 970 4gb και i5 5600. Σιγουρα για παιχνιδια fps κτλ δε θα τη σηκωνει, αλλα για πιο παλια που ακομη παιζω (wow, diablo etc) θα την παλευει? 

Ευχαριστω πολυ!

520 χιλιοστά περίπου. Η οθόνη παρέχει όμως τρύπες πίσω για βάση στήριξης σε τοίχο τύπου VESA 100χ100 - δηλαδή κάνουν όλες οι απλές βάσεις που βρίσκεις παντού, και μπορεί να στηριχτεί στο εύκολα. Στη δεύτερη ερώτηση - ναι. Δεν θα υπάρχει θέμα πιστεύω

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan_X είπε

Χωρίς καμιά αμφιβολία - Όχι. Καμιά κονσόλα δεν υποστηρίζει διαγώνιο 21:9. Θα προβάλει σε 4Κ η Full HD ανάλυση 16:9, με μαύρες μπάρες δεξιά - αριστερά. Εκτός και αν σκοπεύεις να τη χρησιμοποιείς και για χρήση υπολογιστή ταυτόχρονα τότε ναι, αλλιώς δεν αξίζει.

520 χιλιοστά περίπου. Η οθόνη παρέχει όμως τρύπες πίσω για βάση στήριξης σε τοίχο τύπου VESA 100χ100 - δηλαδή κάνουν όλες οι απλές βάσεις που βρίσκεις παντού, και μπορεί να στηριχτεί στο εύκολα. Στη δεύτερη ερώτηση - ναι. Δεν θα υπάρχει θέμα πιστεύω

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Δυστυχώς με τη βάση δε χωράει. Φαντάζομαι αφού παίρνει vesa, η βάση αφαιρείται; μπορείς να (ξανά) κάνεις τον κόπο να μετρήσεις μόνο το πάνελ τότε, να δω πόσο χώρο θα μου πιάνει με vesa? 

Ρωτάω γιατί την πάτησα παλιότερα με το πάνελ aoc 32 που χε μπει εδώ σε προσφορά και ούτε ρυθμιζόμενο ύψος είχε, ούτε vesa υποδοχή, και η βάση ήταν ημιενσωματωμενη και ήθελε... χειρουργειο και βιντεακι youtube για να τη βγάλεις... :)

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, bourojean είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Δυστυχώς με τη βάση δε χωράει. Φαντάζομαι αφού παίρνει vesa, η βάση αφαιρείται; μπορείς να (ξανά) κάνεις τον κόπο να μετρήσεις μόνο το πάνελ τότε, να δω πόσο χώρο θα μου πιάνει με vesa? 

Ρωτάω γιατί την πάτησα παλιότερα με το πάνελ aoc 32 που χε μπει εδώ σε προσφορά και ούτε ρυθμιζόμενο ύψος είχε, ούτε vesa υποδοχή, και η βάση ήταν ημιενσωματωμενη και ήθελε... χειρουργειο και βιντεακι youtube για να τη βγάλεις... :)

Ευχαριστώ! 

 

Screenshot_2020-11-21 34 Xiaomi Mi Curved Display 34 - Specifications.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε 2 λογια για την οθονη.

Πχ τα χρωματα ειναι ζωντανα/εντυπωσιακα?

Ghosting υπαρχει σε βαθμο που ενοχλει?

Backlight bleed ποσο εντονο ειναι και καμια φωτο αν ειναι ευκολο.

Την εχω παραγγείλει για να αντικαταστησει μια lg 29wk500p.ips

Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ομως η μετάβαση δλδ αν θα εχει καλυτερα χρωματα και αν ειναι τοσο αισθητη η αναβαθμιση σε 2κ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bourojean είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Δυστυχώς με τη βάση δε χωράει. Φαντάζομαι αφού παίρνει vesa, η βάση αφαιρείται; μπορείς να (ξανά) κάνεις τον κόπο να μετρήσεις μόνο το πάνελ τότε, να δω πόσο χώρο θα μου πιάνει με vesa? 

Ρωτάω γιατί την πάτησα παλιότερα με το πάνελ aoc 32 που χε μπει εδώ σε προσφορά και ούτε ρυθμιζόμενο ύψος είχε, ούτε vesa υποδοχή, και η βάση ήταν ημιενσωματωμενη και ήθελε... χειρουργειο και βιντεακι youtube για να τη βγάλεις... :)

Ευχαριστώ! 

Τη μέτρησα, 36 εκατοστά είναι. Ελπίζω να βοήθησα - πιστεύω με βάση στο τοίχο δεν θα υπάρχει θέμα να χωρέσει.

44 λεπτά πριν, DjAde είπε

Πείτε 2 λογια για την οθονη.

Πχ τα χρωματα ειναι ζωντανα/εντυπωσιακα?

Ghosting υπαρχει σε βαθμο που ενοχλει?

Backlight bleed ποσο εντονο ειναι και καμια φωτο αν ειναι ευκολο.

Την εχω παραγγείλει για να αντικαταστησει μια lg 29wk500p.ips

Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ομως η μετάβαση δλδ αν θα εχει καλυτερα χρωματα και αν ειναι τοσο αισθητη η αναβαθμιση σε 2κ.

Πριν από αυτή τη οθόνη είχα LG με IPS πάνελ, θα έλεγα οτι λόγω του πολύ καλύτερου contrast, που έχει ως το Xiaomi ως VA πάνελ, το βάθος μαύρου είναι πολύ ποιο έντονο, και υπερτερεί σίγουρα στη προβολή ταινιών, βίντεο κλπ. Γιαυτό άλλωστε τα πάνελ αυτού του τύπου χρησιμοποιούνται κυρίως στις τηλεοράσεις. Τα IPS γενικότερα έχουν τη δυνατότητα να έχουν καλύτερη απόδοση χρωμάτων ( γιαυτό τα ακριβά monitor κατά κύριο λόγο έχουν τέτοια πάνελ αποκλειστικά ) - αλλά και το συγκεκριμένο μόνιτορ είναι πολύ κοντά σε χρωματική απόδοση, ειδικά αν το συγκρίσεις με μερικά οικονομικά IPS.

Ghosting υπάρχει, ναι. Το πόσο θα σε ενοχλήσει εξαρτάται κυρίως απο τι είδους παιχνίδια παίζεις είναι η γνώμη μου. Σε τυπική χρήση δεν είναι πρόβλημα και γρήγορα το συνηθίζεις... Δεν είναι και τόσο εμφανές άλλωστε. Αν όμως παίζεις γρήγορα παιχνίδια FPS κλπ, εκεί μπορεί να ενοχλήσει. Νομίζω γενικά είναι ένας αποδεκτός συμβιβασμός το ότι υπάρχει - λόγω και του κόστους της οθόνης αυτής ... Για monitor με ελάχιστο ghosting με αυτά τα χαρακτηριστικά, ανάλυση, και refresh rate, θα μιλούσαμε για τουλάχιστον διπλάσια τιμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...