Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Curved 34"


Spartan_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/11/2020 στις 1:59 ΜΜ, ReaperX είπε

Εχω στήσει την οθόνη μου με αυτά τα settings με την μόνη διαφορά brightness στο 20 (πάντα παίζω low) πάνω σε RX 570 (δηλαδή κάρτα των 100 ευρώ). 

Δοκίμασα CS go, overwarch και lol. Όλα κομπλέ χωρίς θέμα. Δεν παρατήρησα ούτε flicker ούτε ghosting ούτε tearing. 

Δεν είχε κολλημένα pixels. 

Το ghosting το καταλαβαίνεις μόνο στο UFO ghosting test. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Strategos είπε

Εχω στήσει την οθόνη μου με αυτά τα settings με την μόνη διαφορά brightness στο 20 (πάντα παίζω low) πάνω σε RX 570 (δηλαδή κάρτα των 100 ευρώ). 

Δοκίμασα CS go, overwarch και lol. Όλα κομπλέ χωρίς θέμα. Δεν παρατήρησα ούτε flicker ούτε ghosting ούτε tearing. 

Δεν είχε κολλημένα pixels. 

Το ghosting το καταλαβαίνεις μόνο στο UFO ghosting test. 

Informative

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JeanYves είπε

Σε ταινίες η σε σειρά του Netflix βγάζει μαύρες μπάρες αριστερά δεξιά;

Κοίτα σε αυτό το review 😱 στο 7:43 τι εννοώ.

Στις κανονικές ταινίες που είναι 21:9 δεν εμφανίζει πουθενα μαύρο. Στου YouTube εμφανίζει αριστερά δεξιά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Strategos είπε

Στις κανονικές ταινίες που είναι 21:9 δεν εμφανίζει πουθενα μαύρο. Στου YouTube εμφανίζει αριστερά δεξιά.

Μόλις τελείωσε η οθόνη για μένα. Ήμουν τρελαμένος και θα έδινα 440 ευρώ. Βλέποντας πολλά reviews ευτυχώς που το πρόσεξα...... Προερχόμενος από 32'' 4K monitor παρατήρησα ότι ενώ η xiaomi έχει 80 εκατοστά πλάτος το ύψος της είναι 33,4 😲........ πολύ μικρό.........  Δεν θα μπορέσω να την συνηθίσω με τίποτα. Ευχαριστώ πολύ @Strategos

Επεξ/σία από JeanYves
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JeanYves είπε

Μόλις τελείωσε η οθόνη για μένα. Ήμουν τρελαμένος και θα έδινα 440 ευρώ. Βλέποντας πολλά reviews ευτυχώς που το πρόσεξα...... Προερχόμενος από 32'' 4K monitor παρατήρησα ότι ενώ η xiaomi έχει 80 εκατοστά πλάτος το ύψος της είναι 33,4 😲........ πολύ μικρό.........  Δεν θα μπορέσω να την συνηθίσω με τίποτα. Ευχαριστώ πολύ @Strategos

το ύψος είναι ίδιο με την 27" QHD (2K) οθόνη που είχα πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 6:49 ΜΜ, Zenoria είπε

Παρέλαβα σήμερα από Πλαίσιο αλλά έχω ένα θεματάκι... Μόλις βάλω 144hz ξεθοριάζουν εντελώς όλα τα χρώματα, μέχρι τα 120hz παλεύεται, νομίζω οτι φταίει η gpu μου gtx 970 με display port 1.2 λογικά δεν μπορεί να σηκώσει το bandwidth. Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα?

Mε 970 στα 144 Hz  δεν έχω αυτό το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 1:03 ΜΜ, Strategos είπε

Εχω στήσει την οθόνη μου με αυτά τα settings με την μόνη διαφορά brightness στο 20 (πάντα παίζω low) πάνω σε RX 570 (δηλαδή κάρτα των 100 ευρώ). 

Δοκίμασα CS go, overwarch και lol. Όλα κομπλέ χωρίς θέμα. Δεν παρατήρησα ούτε flicker ούτε ghosting ούτε tearing. 

Δεν είχε κολλημένα pixels. 

Το ghosting το καταλαβαίνεις μόνο στο UFO ghosting test. 

Γενικά στο calibration πρέπει να παίζεις στην φωτεινότητα που δημιουργήθηκε το calibration . Το να πάρεις κάποιο icc αλουνού και να μειώσεις το brightness(αλλάξεις οποιήδήποτε setting) μπορεί να μην έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Staskw09 είπε

Ειναι πολύ αισθητό το Flickering στα 144Hz με Nvidia κάρτα και Freesync ανοιχτό?

το deal (and nerve) - breaking ελάττωμα της συγκεκριμένης οθόνης είναι το απαράδεκτο flickering (κάτι σαν strobing) όταν χρησιμοποιείται σε g-sync compatible mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, JeanYves είπε

το deal (and nerve) - breaking ελάττωμα της συγκεκριμένης οθόνης είναι το απαράδεκτο flickering (κάτι σαν strobing) όταν χρησιμοποιείται σε g-sync compatible mode.

Συμβαίνει όταν χρησιμοποιείται σε g-sync compatible mode στα 144Hz.. συμβαίνει σε όλες τις οθόνες που χρησιμοποιούν το ίδιο Samsung VA panel:

Xiaomi Mi Curved 34"

AOC CU34G2X 

Gigabyte G34WQC Curved 34"

Lenovo g34w-10 

Η Invidia εξηγεί για τις οθόνες που δεν έχει στην λίστα των "g-sync compatible tested" ότι "may work well,may work partially or may not work at all".

Σε γενικές γραμμές 144Hz ultrawide 1440p σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ καλό value.

Μεταξύ των οθονών η Gigabyte είναι ταχύτερη ενώ η Xiaomi έχει το καλύτερο Colour Accuracy.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Staskw09
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Staskw09 είπε

Συμβαίνει όταν χρησιμοποιείται σε g-sync compatible mode στα 144Hz.. συμβαίνει σε όλες τις οθόνες που χρησιμοποιούν το ίδιο Samsung VA panel:

Xiaomi Mi Curved 34"

AOC CU34G2X 

Gigabyte G34WQC Curved 34"

Lenovo g34w-10 

Η Invidia εξηγεί για τις οθόνες που δεν έχει στην λίστα των "g-sync compatible tested" ότι "may work well,may work partially or may not work at all".

Σε γενικές γραμμές 144Hz ultrawide 1440p σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ καλό value.

Μεταξύ των οθονών η Gigabyte είναι ταχύτερη ενώ η Xiaomi έχει το καλύτερο Colour Accuracy.

 

 

 

 

 

 

 

και με freesync το ίδιο γίνεται και είναι σε όλα όσα χρησιμοποιούν την τεχνολογία VA καθώς είναι πολύ ευαίσθητη στις αλλαγές τάσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με rx570 και 20% brightness δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα έχοντας fps ~100-140.

όσοι έχετε nvidia κάρτες με το freesync είστε κομπλέ; ρωτάω να ξέρω τι κάρτα να πάρω στο μέλλον ^^.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...