Προς το περιεχόμενο

Το pc ανάβει και σβήνει


Gerukla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου και καρτας γραφικων το pc στην αρχη αναβε και εσβηνε μονο του ασταματητα

με τα πολλα καταφερα να μπω στα windows αλλα μολις ανοιξα ενα game εσβησε κατευθειαν παλι.

ριξτε μια ματια το τροφοδοτικο δινει σωστα ρευμα ή ειναι ελλατωματικο???

psu:XIGMATEK HERA GOLD 750W

Gpu : xfx rx 590

 

 

psu1.png

psu2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Gerukla είπε

δινει σωστα ρευμα

Κατεβάστε το HWinfο για πιο ακριβείς ενδείξεις, γιατί ούτε 12v, ούτε 5v, ούτε 3,3v φαίνονται.

Πάντως με μια πρώτη ματιά ο επεξεργαστής σε idle είναι στους 68 βαθμούς. Αν πάει να φορτώσει game μπορεί να φτάνει 90+ και να σβήνει για προστασία.

Αλλά και ο SSD είναι κάπως ζεστός. Από ανεμιστήρες τι έχει το κουτί. Μόνο στον CPU φαίνεται. Έχει κάποιον molex;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει βαλει ανεμιστηρες λολ,μονο αυτον που εχει το cpu και αντιστοιχα η καρτα γραφικων οτι εχει πανω...

ειναι φιλος το παιδι λες αυτο να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κατεβάστε το HWinfο για πιο ακριβείς ενδείξεις, γιατί ούτε 12v, ούτε 5v, ούτε 3,3v φαίνονται.

Πάντως με μια πρώτη ματιά ο επεξεργαστής σε idle είναι στους 68 βαθμούς. Αν πάει να φορτώσει game μπορεί να φτάνει 90+ και να σβήνει για προστασία.

Αλλά και ο SSD είναι κάπως ζεστός. Από ανεμιστήρες τι έχει το κουτί. Μόνο στον CPU φαίνεται. Έχει κάποιον molex;

 

psu3.png

psu4.png

psu5.png

psu6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ρεύματα είστε εντάξη. Τώρα ανέβασε θερμοκρασία και η κάρτα γραφικών. Το πιθανότερο θέμα air flow. Ποιο κουτί έχετε; Πάστα έχετε αλλάξει ποτέ στον επεξεργαστή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Από ρεύματα είστε εντάξη. Τώρα ανέβασε θερμοκρασία και η κάρτα γραφικών. Το πιθανότερο θέμα air flow. Ποιο κουτί έχετε; Πάστα έχετε αλλάξει ποτέ στον επεξεργαστή;

άρα δεν είναι το psu μου ..

η αλήθεια είναι όχι δεν έχω αλλάξει πάστα..

το κουτί μου είναι το ARMAGGEDDON KAGAMI K-5 GAMING PC CASE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Gerukla είπε

άρα δεν είναι το psu μου ..

η αλήθεια είναι όχι δεν έχω αλλάξει πάστα..

το κουτί μου είναι το ARMAGGEDDON KAGAMI K-5 GAMING PC CASE

από airflow δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αλλά τρέχεις 2 προγράμματα για θερμοκρασίες μαζί, σου βγάζει λάθος έτσι . Κάνε ένα ρηστάρτ και τρέξε μόνο το hwinfo χωρίς άλλο πρόγραμμα πίσω και ξαναστείλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Gerukla είπε

πφφφ αυτό που συμβαίνει δεν υπάρχει... όπως πάω να ανοίξω το pc ανάβει και σβήνει μονο του κάθε 2 δευτερόλεπτα τι μπορεί να φταίει??? 

Κάνε λίγο το παρακάτω.

Βγάλε την κάρτα γραφικών εντελώς, βγάλε και ξαναβάλε την τροφοδοσία στην μητρική (8πινο και 24πινο, κοίτα να μπουν καλά) και προσπάθησε να το ανοίξεις χωρίς την κάρτα. Αν ανοίξει κανονικά, κατέβασε το cpu-z και τρέξε το benchmark αν το τρέξει χωρίς να σβήσει, κλείσε το pc και ξαναβάλε την κάρτα (και την τροφοδοσία στην κάρτα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Κάνε λίγο το παρακάτω.

Βγάλε την κάρτα γραφικών εντελώς, βγάλε και ξαναβάλε την τροφοδοσία στην μητρική (8πινο και 24πινο, κοίτα να μπουν καλά) και προσπάθησε να το ανοίξεις χωρίς την κάρτα. Αν ανοίξει κανονικά, κατέβασε το cpu-z και τρέξε το benchmark αν το τρέξει χωρίς να σβήσει, κλείσε το pc και ξαναβάλε την κάρτα (και την τροφοδοσία στην κάρτα). 

έκανα ακριβώς ότι μου είπες προσπαθώ να το ξεκινήσω χωρίς την κάρτα αλλά μου κάνει πάλι το ίδιο πάει να ξεκινήσει και κάθε δευτερόλεπτο ανάβει σβήνει ανάβει σβήνει όλα τα καλώδια εχουν κουμπωσει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gerukla είπε

έκανα ακριβώς ότι μου είπες προσπαθώ να το ξεκινήσω χωρίς την κάρτα αλλά μου κάνει πάλι το ίδιο πάει να ξεκινήσει και κάθε δευτερόλεπτο ανάβει σβήνει ανάβει σβήνει όλα τα καλώδια εχουν κουμπωσει μια χαρα

χμμ. Κάτι επίσης εύκολο. Βγάλε και ξαναβάλε τις/την ραμ (σε άλλο σλοτ) και επίσης βγάλε την μπαταρία της μητρικής, περίμενε 10 δεύτερα και ξεκίνα το pc (χωρίς την μπαταρία)

(όλα αυτά για να αποκλείσουμε περίπτωση τροφοδοτικού απότι κατάλαβες). Επίσης βγάλε και ξαναβάλε το καλωδιάκι του cpu fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε στο πσ του αδερφού μου άνοιγα και ακουγοτανε οι ανεμιστήρες ότι επερνε μπροστά και σε δύο δευτερόλεπτα έκλεινε τελικά το βρήκα έμεινε κολλημένο το κουμπί του κουτιού και έκλινε αμέσως απλά φενοτανε κανονικά κοίταξε το το ίδιο έκανε και εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...