Προς το περιεχόμενο

Δεν αναγνωρίζει όλη τη Ram! SOS!


Maui

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα insomniacs! Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα παράξενο πρόβλημα με το pc. Έχω 16Gb ram (4 Dimms corsair vengeance) To πρόβλημα είναι ότι τα windows και στο bios δεν βλέπει όλη τη ram! Δοκίμασα μία μία θύρα ξεχωριστά με ένα dimm 4gb και φαίνεται ότι δουλεύουν όλες. Όποτε δεν νομίζω να είναι θέμα με τις θύρες της μητρικής. Δοκιμάστηκαν επίσης και σε άλλη μητρική και λειτουργούν όλα τα dimms. Να σημειώσω εδώ ότι αυτό ξεκίνησε αφού μετέφερα όλα τα parts του pc σε ένα άλλο κουτί. Το υπόλοιπο σύστημα είναι MB: Asrock z77 extreme 3 Cpu: 3570K και Windows 10 pro 64bit

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτή την μητρική θυμάμαι πως αν βίδωνες τέρμα την ψύκτρας του επεξεργαστή, η μητρική στράβωνε ελάχιστα και δεν αναγνώριζε μερικά RAM slots.

Δοκίμασε να την χαλαρώσεις λίγο και μετά βάλε ξανά τις μνήμες κάνοντας ένα reset στα bios.

Επίσης η Asrock Z77 υποστηρίζει τα παρακάτω modules στα 4GB από την Corsair:

1) CMZ16GX3M4X1866C9R PK1

2) CML16GX3M4A1600C9

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν έβγαλες και τον επεξεργαστή για καθαρισμα μητρικης κλπ, κοιτα μην εχει στραβώσει κανένα πινάκι και δεν πατάει στο σοκετ

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maui είπε

Δοκίμασα μία μία θύρα ξεχωριστά με ένα dimm 4gb και φαίνεται ότι δουλεύουν όλες. Όποτε δεν νομίζω να είναι θέμα με τις θύρες της μητρικής.

Πάλι καλά που έγραψε αυτό και πρόλαβε αντίστοιχες απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Axelq είπε

Σε αυτή την μητρική θυμάμαι πως αν βίδωνες τέρμα την ψύκτρας του επεξεργαστή, η μητρική στράβωνε ελάχιστα και δεν αναγνώριζε μερικά RAM slots.

Δοκίμασε να την χαλαρώσεις λίγο και μετά βάλε ξανά τις μνήμες κάνοντας ένα reset στα bios.

Επίσης η Asrock Z77 υποστηρίζει τα παρακάτω modules στα 4GB από την Corsair:

1) CMZ16GX3M4X1866C9R PK1

2) CML16GX3M4A1600C9

Θα δοκιμάσω να χαλάρωσω λίγο την ψύκτρα μήπως και φταίει αυτό! Να σημείωσω ότι λειτουργούσαν κανονικά πριν αλλάξω κουτί οπότε δεν νομίζω να είναι θεμα ασυμβατότητας!

32 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Εαν έβγαλες και τον επεξεργαστή για καθαρισμα μητρικης κλπ, κοιτα μην εχει στραβώσει κανένα πινάκι και δεν πατάει στο σοκετ

Ναι καθαρίστηκε και έγινε αλλαγή πάστας στον CPU και νομίζω πως είδα 1-2 στραβωμένα πινάκια! Λες να φταίει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maui είπε

Θα δοκιμάσω να χαλάρωσω λίγο την ψύκτρα μήπως και φταίει αυτό! Να σημείωσω ότι λειτουργούσαν κανονικά πριν αλλάξω κουτί οπότε δεν νομίζω να είναι θεμα ασυμβατότητας!

Ναι καθαρίστηκε και έγινε αλλαγή πάστας στον CPU και νομίζω πως είδα 1-2 στραβωμένα πινάκια! Λες να φταίει αυτό;

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να φταίει αυτό, υπάρχουν δυο λύσεις:

1. Είτε προσπαθείς να σηκώσεις ξανά τα στραβωμένα pins, ΠΡΟΣΟΧΗ μπορείς να στραβώσεις κάποια πιο σημαντικά και να χρειαστεί να πετάξεις την motherboard.

2. Το αφήνεις ως έχει ή αγοράζεις 2x8GB RAM sticks αφού το Dual Channel σου δεν έχει θέμα.

Σε αυτό το βίντεο ο Linus εξηγεί όσο καλύτερα γίνεται την διαδικασία που ισιώνεις τα pins της μητρικής.

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Axelq είπε

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να φταίει αυτό, υπάρχουν δυο λύσεις:

1. Είτε προσπαθείς να σηκώσεις ξανά τα στραβωμένα pins, ΠΡΟΣΟΧΗ μπορείς να στραβώσεις κάποια πιο σημαντικά και να χρειαστεί να πετάξεις την motherboard.

2. Το αφήνεις ως έχει ή αγοράζεις 2x8GB RAM sticks αφού το Dual Channel σου δεν έχει θέμα.

Σε αυτό το βίντεο ο Linus εξηγεί όσο καλύτερα γίνεται την διαδικασία που ισιώνεις τα pins της μητρικής.

Ναι κι εγώ εκεί νομίζω είναι το πρόβλημα. Είναι ριψοκίνδυνο να προσπαθήσω να τα ισιώσω, λειτουργεί μια χαρά τώρα. Εξάλου σε αυτό το pc δεν κάνω gaming ούτε κάτι τρομερά βαρύ. Οπότε ή θα το αφήσω ως έχει ή θα πάρω όπως είπες 2x8GB να δουλεύουν σε Dual Channel. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...