Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Τα παιχνίδια του PS4 που δεν είναι συμβατά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, ELMastas είπε

"Ορισμένες λειτουργίες κάποιων παιχνιδιών,ενδέχεται να μην λειτουργούν στο PS5, χωρίς η Sony να μπαίνει σε λεπτομέρειες (γιατί άραγε και ποιές θα είναι αυτές οι λειτουργίες ?),και ίσως οι χρήστες να έρθουν αντιμέτωποι με "διαφόρων" ειδών προβλήματα καθώς παίζουν παιχνίδια PS4" 😮 Κοινώς επειδή δεν είναι σίγουροι,γράφουν τα παραπάνω για να είναι καλλυμένοι και βάζουν τον κόσμο να κάνει troubleshooting...

Καλά εσύ elmastas τι σε νοιάζει στην τελική? Έτσι και αλλιώς ps5 δεν θα πάρεις αφού είσαι βαμμένος χβοχακιας😂 εδώ δεν πηρες σε αυτήν την γενιά που όλοι γύρισαν πλάτη στην ms😂 

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Παιδες ξέρουμε αν η Σονυ εχει σχέδια να φέρει το PlayStation now Ελλάδα? Γιατί και αυτο πιανετε σαν ενας τροπος να παιζεις τα παλια παιχνίδια του πλει στεισον, μεσω κλαουντ

Αυτό ξαναπες το. Εάν έχεις λογαριασμό σε άλλη χώρα μπορείς να το δοκιμάσεις. Θα ήταν καλή λύση, ειδικά για παλιά games χωρίς απαιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tibalt είπε

Για τους λατρεις της στατιστικης δεν ειναι συμβατα με το PS5 μονο 10 εκ των 2945 παιχνιδιων PS4. Αυτο σημαινει πως το 0,339% αυτων δεν ειναι συμβατα με το PS5. Κοινως 99,661% αυτων ειναι συμβατα. (Δεν εκατσα να μπλεξω digital only Κτλ)

 

Μαζί με τα digital είναι τόσα, είπαμε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Λες και θα κάθεσαι να παίζεις πάλι την αρχαιολογία... 

Xboxakias εδώ να μην παρεξηγουμαστε....

Δεν είναι έτσι πιστεύω.

Εγω παίζω σε emulator πια παιχνίδια απο ps2 που πολυ θα ήθελα να παιζω στο ps5 κανονικά.

Ratchet,

Gta Vice City 

Jak

Sly

Όλοι έχουμε παιχνίδια που παιζαμε μικροί και θέλουμε να τα ξαναπαιξουμε.

Επεξ/σία από Yeroplatanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

 

Όλοι έχουμε παιχνίδια που παιζαμε μικροί και θέλουμε να τα ξαναπαιξουμε.

Ωραία ειναι μετά τα 5 λεπτά που ενισχύονται οι νευρώνες του εγκεφάλου και ξαναθυμασαι λίγο τα παλιά. Μετά τα.απορριπτει ο εγκέφαλος μου

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ELMastas είπε

"Ορισμένες λειτουργίες κάποιων παιχνιδιών,ενδέχεται να μην λειτουργούν στο PS5, χωρίς η Sony να μπαίνει σε λεπτομέρειες (γιατί άραγε και ποιές θα είναι αυτές οι λειτουργίες ?),και ίσως οι χρήστες να έρθουν αντιμέτωποι με "διαφόρων" ειδών προβλήματα καθώς παίζουν παιχνίδια PS4" 😮 Κοινώς επειδή δεν είναι σίγουροι,γράφουν τα παραπάνω για να είναι καλλυμένοι και βάζουν τον κόσμο να κάνει troubleshooting...

Έχω βλέπω θετικά την δήλωση αυτή γιατί είναι ξεκάθαρη. Στην ουσία σου λέει ότι υπάρχει πιθανότητα κάποια να αντιμετωπίσουν πρόβλημα κάτι απόλυτα λογικό γιατί είναι χιλιάδες. Μη μου πεις ότι στην πράσινη μεριά όλοι οι τίτλοι τρέχουν νεράκι. Αν εκεί ένας τίτλος που αγόρασα  δεν τρέξει σωστά, θα έχω δίκαιο να σκεφτώ ότι με κορόιδεψαν αφού δεν έκαναν αναφορά πουθενά για issues και δικαιούμαι να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω? Δεν νομίζω, απλά το προσπερνάς και πας παρακάτω. Ε στην περίπτωση της Sony στην ουσία σου λένε you have warned.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ωραία ειναι μετά τα 5 λεπτά που ενισχύονται οι νευρώνες του εγκεφάλου και ξαναθυμασαι λίγο τα παλιά. Μετά τα.απορριπτει ο εγκέφαλος μου


ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχω βλέπω θετικά την δήλωση αυτή γιατί είναι ξεκάθαρη. Στην ουσία σου λέει ότι υπάρχει πιθανότητα κάποια να αντιμετωπίσουν πρόβλημα κάτι απόλυτα λογικό γιατί είναι χιλιάδες. Μη μου πεις ότι στην πράσινη μεριά όλοι οι τίτλοι τρέχουν νεράκι. Αν εκεί ένας τίτλος που αγόρασα  δεν τρέξει σωστά, θα έχω δίκαιο να σκεφτώ ότι με κορόιδεψαν αφού δεν έκαναν αναφορά πουθενά για issues και δικαιούμαι να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω? Δεν νομίζω, απλά το προσπερνάς και πας παρακάτω. Ε στην περίπτωση της Sony στην ουσία σου λένε you have warned.

2 οι πιθανότητες εδώ. Μία είναι να ξέρουν οτι δεν έχουν χρόνο να τεστάρουν με κάποια σοβαρότητα το BC και απλά να έβγαλαν στα χαρτία το 99% να καλυφθούν μαρκετινίστικα, ή αυτό που λες. Μακάρι να είναι αυτό που λες - κι εγώ αυτό νομίζω. Θα δείξει βασικά αρκετά γρήγορα μετά το λανσάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν πρόσεξε ότι τα χειριστήρια του PS4 δεν θα παίξουν στο 5 παρά μόνο για τα παιχνίδια που είναι από PS4; Κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Λες και θα κάθεσαι να παίζεις πάλι την αρχαιολογία... 

Xboxakias εδώ να μην παρεξηγουμαστε....

Για κάθε καλό σημερινό τίτλο υπάρχουν δέκα αρχαιολογίες που το βγάζουν εκτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Καλά εσύ elmastas τι σε νοιάζει στην τελική? Έτσι και αλλιώς ps5 δεν θα πάρεις αφού είσαι βαμμένος χβοχακιας😂 εδώ δεν πηρες σε αυτήν την γενιά που όλοι γύρισαν πλάτη στην ms😂 

Ωραίο επιχείρημα και απάντηση ρε φίλε Nikos5800 ! δείχνει ξεκάθαρα έλλειψη επιχειρημάτων και βέβαια το ποιός είναι βαμμένος και "οπαδός",καταλαβαίνω πως κάποιοι,"λίγοι θέλω να πιστεύω"δεν θέλετε να ακούτε τίποτα που να μην συμφωνεί με τις απόψεις σαν,η που να μην εκθειάζει το χρώμα που ακολουθείτε,αλλά προσπαθήστε επιτέλους να ωριμάσετε και να το ξεπεράσετε..

Οπως απάντησε πχ το άλλο το παλικάρι πιο πάνω,που μπορεί να υποστηρίζει περισσότερο το Ps5 η την οποιαδήποτε πλατφόρμα,όμως κάνει κουβέντα και ανταλαγή απόψεων αφού είπε την γνώμη του και την άποψη του,λογικά και απλά χωρίς προσωπικές αναφορές, γιαυτό και είναι εκ των πραγμάτων δεκτή και σεβαστή και ας μην συμφωνεί κάποιος.

Γνωρίζεις πραγματικά φιλαράκι,τι σκέφτομουν να πάρω σε αυτήν την γενιά και το τι πήρα η τι δεν πήρα καθώς και τι παιχνίδια έχω παίξει τελικά στήν προηγούμενη γενιά ? ούτε επειδή μου αρέσει περισσότερο κάποια πολιτική η το μηχάνημα μίας εταιρίας,σημαίνει πως δεν θα πω κάτι που θα με ενοχλήσει η που θα μου φανεί λάθος.

Καλό είναι να ξεπερνάμε κάτι τέτοιες νοοτροπίες.

Κάνε μου την χάρη λοιπόν,να μην αναφέρεσαι επι προσωπικού,σε μένα και σε ανθρώπους και πράγματα,για τα οποία δεν γνωρίζεις,όταν μάλιστα βλέπεις πως δεν το κάνουν αυτοί πρός εσένα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

"Η Microsoft, από την άλλη πλευρά, έχει αναφέρει ότι ακόμη και τίτλοι από το πρώτο Xbox θα είναι συμβατοί με το Xbox Series X και Series S"

This is how it's done folks - The Most Interesting Man in the World | Make  a Meme

Ναι, γιατί αν δε μπορείς να παίξεις 20χρονων παιχνίδι δεν αξίζει να πάρεις νέα κονσόλα! Μπράβο ShoeBoxSeriesX!! Τα κατάφερες πάλι! Τουλάχιστον 3 στους 10 θα σε πάρουν!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GBorb είπε

Κανείς δεν πρόσεξε ότι τα χειριστήρια του PS4 δεν θα παίξουν στο 5 παρά μόνο για τα παιχνίδια που είναι από PS4; Κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας

Οπως δεν παίζουν του PS3 στο PS4, αλλιώς θα έχαναν πολλά χρήματα απο τις πωλήσεις των χειριστηρίων.

Το σημαντικό είναι πως παίζει σχεδόν όλα τα παιχνίδια του PS4, έτσι λοιπόν δεν είσαι αναγκασμένος για κάποιο χρονικό διάστημα να αγοράζεις τα λίγα και ακριβά παιχνίδια του PS5 εφόσον έχεις ολόκληρη "βιβλιοθήκη" με παιχνίδια του PS4.

Το άσχημο θα ήταν πχ να υποστήριζε μόνο το 50% των  παιχνιδιών του PS4 η λιγότερα η και καθόλου, εκεί θα έτρωγαν πολύ κράξιμο.

Η συμβατότητα με PS3 και πίσω είναι ασήμαντη, όποιος θέλει τα παίζει σε κονσόλες PS1, PS2 και PS3.Η ουσία είναι να δοθεί χρόνος για ανάπτυξη να παίζουν τα παιχνίδια του PS4 στο PS5 ίδια και καλύτερα σε σχέση με το PS4 Pro και του PS5 να είναι πραγματικά next generation.

Η κονσόλα πωλείται με 1 χειριστήριο, το 2ο χειριστήριο χρειάζεται μόνο για παιχνίδια που υποστηρίζουν local co-op, όταν βγούν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikevchq είπε

Τι εννοεί μεταφορά μέσω wifi? Για να μην ξανακατεβάζεις στο 5 από το 

Ασύρματη μεταφορά αρχείων μέσω του WiFi που είναι και οι δύο κονσόλες συνδεμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...