Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα οδήγησης και μηχανή


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/10/2020 στις 9:04 ΠΜ, SchinasN είπε

Θα ρωτήσεις εκεί που μένεις , έχω δει τιμές από 40 εως 500 ευρώ

με 500 ευρώ καλύτερα να παίρνω ταξί κάθε μέρα :P

Στις 23/10/2020 στις 9:56 ΠΜ, mp123 είπε

Μηχανή σκουτερ χωρίς πάρκινγκ το ξεχνάς.

Έτσι μου είπε ο κολλητός μου δεν θα το παίξω έξυπνος, οπότε θα χω ρωτήσειι για parking. Μου είπε και να μη τους αφήνω το κλειδί επίσης αν το ζητήσουνε και να ναι parking me 24ωρη φυλαξη.

Και κάτι ακόμα, η διαφορά σκουτερ απο μηχανής είναι ότι το σκούτερ δεν έχει ταχύτητες; Γιατί νιώθω ότι κατά βάση τα σκούτερ είναι ο φτωχός συγγενής των μηχανών.Δεν είμαι αρνητικός στο να πάρω κανονική μηχανή απλώς το σκουτερ μου φαίνεται πιο ωραίο και εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lactate είπε

με 500 ευρώ καλύτερα να παίρνω ταξί κάθε μέρα :P

 

Στη νέα Υόρκη όντως παίρνεις ταξί. Μην σου φαίνεται περίεργο , και όχι δεν είναι αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Και κάτι ακόμα, η διαφορά σκουτερ απο μηχανής είναι ότι το σκούτερ δεν έχει ταχύτητες; Γιατί νιώθω ότι κατά βάση τα σκούτερ είναι ο φτωχός συγγενής των μηχανών.Δεν είμαι αρνητικός στο να πάρω κανονική μηχανή απλώς το σκουτερ μου φαίνεται πιο ωραίο και εύκολο.

https://www.bikeit.gr/etairies-diafora/item/19041-poia-einai-i-kalyteri-katigoria-ditroxon-gia-kathimerini-metakinisi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lactate είπε

Και κάτι ακόμα, η διαφορά σκουτερ απο μηχανής είναι ότι το σκούτερ δεν έχει ταχύτητες; Γιατί νιώθω ότι κατά βάση τα σκούτερ είναι ο φτωχός συγγενής των μηχανών.Δεν είμαι αρνητικός στο να πάρω κανονική μηχανή απλώς το σκουτερ μου φαίνεται πιο ωραίο και εύκολο.

Τα σκουτερ πρακτικά προσφέρουν ευκολία και άνεση με μεσαίου κυβισμού κινητήρες. Δεν θα τα χαρακτήριζα σαν φτωχό συγγενή, είναι απλά διαφορετικές κατηγορίες.

Για εμένα σκουτερ θα πάρεις αν θες να κινείσαι  στην πόλη γρήγορα, εύκολα, άνετα. Μηχανή επειδή γουστάρεις και την "σύνδεση" με το όχημα, λόγο ταχυτήτων, για την οδική της συμπεριφορά και τις συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lactate είπε

με 500 ευρώ καλύτερα να παίρνω ταξί κάθε μέρα :P

Έτσι μου είπε ο κολλητός μου δεν θα το παίξω έξυπνος, οπότε θα χω ρωτήσειι για parking. Μου είπε και να μη τους αφήνω το κλειδί επίσης αν το ζητήσουνε και να ναι parking me 24ωρη φυλαξη.

Και κάτι ακόμα, η διαφορά σκουτερ απο μηχανής είναι ότι το σκούτερ δεν έχει ταχύτητες; Γιατί νιώθω ότι κατά βάση τα σκούτερ είναι ο φτωχός συγγενής των μηχανών.Δεν είμαι αρνητικός στο να πάρω κανονική μηχανή απλώς το σκουτερ μου φαίνεται πιο ωραίο και εύκολο.

Ακόμα δεν τον είδαμε , Γιάννη τον βαφτίσαμε. Αποφάσισε να πας για μαθήματα και μόνος σου θα δεις τι θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Ακόμα δεν τον είδαμε , Γιάννη τον βαφτίσαμε. Αποφάσισε να πας για μαθήματα και μόνος σου θα δεις τι θα πάρεις.

Μα θέλω λίγο να το οργανώσω πριν προχωρήσω. Δεν θα πάω έτσι στα τυφλά.

 

2 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Τα σκουτερ πρακτικά προσφέρουν ευκολία και άνεση με μεσαίου κυβισμού κινητήρες. Δεν θα τα χαρακτήριζα σαν φτωχό συγγενή, είναι απλά διαφορετικές κατηγορίες.

Για εμένα σκουτερ θα πάρεις αν θες να κινείσαι  στην πόλη γρήγορα, εύκολα, άνετα. Μηχανή επειδή γουστάρεις και την "σύνδεση" με το όχημα, λόγο ταχυτήτων, για την οδική της συμπεριφορά και τις συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει κτλ.

Οπότε όντως εφόσον εγώ θέλω άνετη κίνηση στην πόλη θεωρείς το σκούτερ καλύτερη επιλογή; Επίσης το να πάει κάποιος με σκούτερ σε εθνική δεν πρέπει να ναιι καλή ιδέα σωστά; Από την άλλη μου φαίνενται εξίσου κακή με το να είσαι με μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Μα θέλω λίγο να το οργανώσω πριν προχωρήσω. Δεν θα πάω έτσι στα τυφλά.

Οπότε όντως εφόσον εγώ θέλω άνετη κίνηση στην πόλη θεωρείς το σκούτερ καλύτερη επιλογή; Επίσης το να πάει κάποιος με σκούτερ σε εθνική δεν πρέπει να ναιι καλή ιδέα σωστά; Από την άλλη μου φαίνενται εξίσου κακή με το να είσαι με μηχανή.

Στο ξαναλέω. Ξέχασε την μηχανή μείνε με το αμάξι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mp123 είπε

Στο ξαναλέω. Ξέχασε την μηχανή μείνε με το αμάξι σου.

Το αμάξι μου έχει μείνει μόνο του. Θέλει να δώσω κάποια χρήματα να το φτιάξω (ειναι το 2000) και εχω προβλημα με το parking και στο πηγαινε και στο ελα. Ειδικα στο έλα (παγκρατι) έχω ψάξει και 40 λεπτά να βρω να παρκάρω. Παίρνω το λεωοφρείο για πιο σύντομα δηλαδή τι άλλο να πω. Ξέρω ότι η μηχανή είναι πιο επικίνδυνη αλλά πόσο στραβά να πάει κάτι σε μια φιλολάου κα μια ουλωφ παλμε; Ούτε παραλιακές θα βγω, ούτε εθνικές, ούτε κατεχάκη και δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.. δεν ξέρω.. το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου οτι ειναι αλλος ο κινδυνος αλλα αυτη η διαδρομη σχετικά ασφαλής μου φαίνεται. Ναι οκ απο παντου μπορει να σου ρθει κατι και σε στενο ευθεια να πας που λεει ο λογος.. αλλα δεν εινναι ας πουμεμ "χαμηλού" κινδύνου αυτή  η διαδρομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lactate είπε

Οπότε όντως εφόσον εγώ θέλω άνετη κίνηση στην πόλη θεωρείς το σκούτερ καλύτερη επιλογή; Επίσης το να πάει κάποιος με σκούτερ σε εθνική δεν πρέπει να ναιι καλή ιδέα σωστά; Από την άλλη μου φαίνενται εξίσου κακή με το να είσαι με μηχανή.

Θεωρώ τα σκουτερ καλύτερη επιλογή επειδή είναι πιο βολικά. Καθισματάρες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και απλά κάνεις τις δουλειές σου.

Γιατί να μην βγαίνει εθνική ένα σκουτερ; Με ένα 150αρι σκουτερ ή 200αρι όχι Εθνική βγαίνεις, μέχρι και Βόλο για βόλτα πας (ίσως σε κουράσει βέβαια). Την εθνική γενικά μην την φοβάσαι πάντως. Αν πηγαίνεις σαν άνθρωπος και όχι σαν ηλίθιος ανάμεσα στην κίνηση και με 160 χιλιόμετρα κινδυνεύεις πολύ λιγότερο από το να οδηγείς στην Αθήνα μέσα.

2 ώρες πριν, lactate είπε

αλλα δεν εινναι ας πουμεμ "χαμηλού" κινδύνου αυτή  η διαδρομή;

Δεν υπάρχει διαδρομή χαμηλού κινδύνου. Στο κέντρο της Αθήνας μεθυσμένος παραβίασε στοπ και καρφώθηκε στο πλάι πάνω στο αμάξι μου το οποίο πήγε ολική από την σύγκρουση. Όταν είσαι σε μηχανή είσαι εκτεθειμένος παντού, το γνωρίζεις αυτό από πριν και οφείλεις να είσαι προετοιμασμένος πάντα και να οδηγείς σωστά και όχι σαν καρνάβαλος για να φτάσεις 3 λεπτά νωρίτερα στον προορισμό σου. 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης/μοίρας. Αν είναι γραφτό να πάθεις κάτι θα το πάθεις είτε με μηχανή είτε στο δρόμο από γλάστρα που έφυγε από μπαλκόνι.

46 λεπτά πριν, lactate είπε

η αλήθεια είναι πως το σκέφτηκα αλλά οι τιμές τους ψιλο έχουν ξεφύγει.

Πέρα από τις τιμές. Είναι το αγαπημένο αμάξι των ληστών. Εκεί θα λύσεις το θέμα πάρκινγκ σε μεγάλο βαθμό, αλλά θα έχεις συνέχεια έγνοια για το αν θα το βρεις το επόμενο πρωί. Προσωπικά θα το απέφευγα. Χίλιες φορές μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Δεν υπάρχει διαδρομή χαμηλού κινδύνου. Στο κέντρο της Αθήνας μεθυσμένος παραβίασε στοπ και καρφώθηκε στο πλάι πάνω στο αμάξι μου το οποίο πήγε ολική από την σύγκρουση. Όταν είσαι σε μηχανή είσαι εκτεθειμένος παντού, το γνωρίζεις αυτό από πριν και οφείλεις να είσαι προετοιμασμένος πάντα και να οδηγείς σωστά και όχι σαν καρνάβαλος για να φτάσεις 3 λεπτά νωρίτερα στον προορισμό σου. 

Από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης/μοίρας. Αν είναι γραφτό να πάθεις κάτι θα το πάθεις είτε με μηχανή είτε στο δρόμο από γλάστρα που έφυγε από μπαλκόνι

καλά το φαντάζομαι.. αλλά στις 10 το πρωί ο μεθυσμένος στη φιλολάου θα οδηγήσει; :P

Τέσπα το σκουτερ/μηχανή είναι μια καυ** που πάντα είχα και θέλω να παρω. Απλά ψάχνομαι για το τι και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lactate είπε

καλά το φαντάζομαι.. αλλά στις 10 το πρωί ο μεθυσμένος στη φιλολάου θα οδηγήσει; :P

Τέσπα το σκουτερ/μηχανή είναι μια καυ** που πάντα είχα και θέλω να παρω. Απλά ψάχνομαι για το τι και πως

5 το απόγευμα παίζει να ήταν το περιστατικό που σου λέω. Μην το ψάχνεις. Ειδικά στην Αθήνα με 2-2.5 εκατοομμύρια οδηγούς, μαλάκες θα υπάρχουν αμέτρητοι που πρέπει να προσέχεις.

Κοίτα να δεις, επειδή είναι όντως καύλα. Αυτό που θα σου έλεγα είναι να ξεκινήσεις διαδικασίες διπλώματος για να αρχίσεις και την επαφή με την μηχανή, μετά και ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης και αρκετή εμπειρία.

Ο φόβος λογικό να υπάρχει και πρέπει να υπάρχει αλλά σε λογικά επίπεδα που θα σε κρατάνε σε επιφυλακή συνεχώς. Όχι να σε κάνουν να τρέμεις. Στην πορεία θα δεις ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο. Και ναι τα στατιστικά μπορεί να είναι υψηλά. Αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος οδηγάει μηχανή αργά ή γρήγορα θα βρεθεί στο χώμα. Προσοχή θέλει πάνω από όλα και θα είσαι κομπλέ. Για μικρό ατυχήματα, πτώσεις που σίγουρα θα έχεις κτλ. Ευτυχώς υπάρχει ο αντίστοιχος εξοπλισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

5 το απόγευμα παίζει να ήταν το περιστατικό που σου λέω. Μην το ψάχνεις. Ειδικά στην Αθήνα με 2-2.5 εκατοομμύρια οδηγούς, μαλάκες θα υπάρχουν αμέτρητοι που πρέπει να προσέχεις.

Κοίτα να δεις, επειδή είναι όντως καύλα. Αυτό που θα σου έλεγα είναι να ξεκινήσεις διαδικασίες διπλώματος για να αρχίσεις και την επαφή με την μηχανή, μετά και ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης και αρκετή εμπειρία.

Ο φόβος λογικό να υπάρχει και πρέπει να υπάρχει αλλά σε λογικά επίπεδα που θα σε κρατάνε σε επιφυλακή συνεχώς. Όχι να σε κάνουν να τρέμεις. Στην πορεία θα δεις ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο. Και ναι τα στατιστικά μπορεί να είναι υψηλά. Αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος οδηγάει μηχανή αργά ή γρήγορα θα βρεθεί στο χώμα. Προσοχή θέλει πάνω από όλα και θα είσαι κομπλέ. Για μικρό ατυχήματα, πτώσεις που σίγουρα θα έχεις κτλ. Ευτυχώς υπάρχει ο αντίστοιχος εξοπλισμός

Καλά γενικά οι κίνδυνοι είναι παντού. τις προάλλες στη μιχαλακοπούλου μια πεζή πέρασε κυρία στη μέση του δρόμου δεν κοίταξε πήγαμε να τρακάρουμε 3αυτοκίνητα από το φρενάρισμα, αυτή ούτε που γύρισε να κοιτάξει.
Το σχολείο ασφαλούς οδήγησης τι είναι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, lactate είπε

Το σχολείο ασφαλούς οδήγησης τι είναι ακριβώς;

Πολύ περιληπτικά. Είναι όλα όσα πρέπει να μαθαίνει ένας υποψήφιος οδηγός μηχανής στην σχολή. Έχει θεωρητικά μαθήματα και σε πίστες. 

Κάνε ένα Google για περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...