Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα οδήγησης και μηχανή


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Πολύ περιληπτικά. Είναι όλα όσα πρέπει να μαθαίνει ένας υποψήφιος οδηγός μηχανής στην σχολή. Έχει θεωρητικά μαθήματα και σε πίστες. 

Κάνε ένα Google για περισσότερες λεπτομέρειες.

το σκεπτικό δεν είναι αυτά να μαθαίνονται στη σχολή οδήγησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, lactate είπε

το σκεπτικό δεν είναι αυτά να μαθαίνονται στη σχολή οδήγησης; 

Σωστά. Σε σοβαρό κράτος όμως.

Στην Ελλάδα περιοριζόμαστε στα ζιγκ ζαγκ ανάμεσα από κώνους, σε άδεια αλάνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Σωστά. Σε σοβαρό κράτος όμως.

Στην Ελλάδα περιοριζόμαστε στα ζιγκ ζαγκ ανάμεσα από κώνους, σε άδεια αλάνα...

ναι το είδα στο youtube και σκάλωσα λίγο. Δεν ήξερα πως είναι η εξέταση αλλά δεν το φανταζόμουν έτσι. Τα μαθήματα οδήγησης μηχανής είναι επίσης έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, lactate είπε

ναι το είδα στο youtube και σκάλωσα λίγο. Δεν ήξερα πως είναι η εξέταση αλλά δεν το φανταζόμουν έτσι. Τα μαθήματα οδήγησης μηχανής είναι επίσης έτσι;

Ναι, όπως και στα μαθήματα αυτοκινήτου έτσι και της μηχανής. Δεν σε ετοιμάζουν για να βγεις στον δρόμο, αλλά για να περάσεις μια γελοία εξέταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ναι, όπως και στα μαθήματα αυτοκινήτου έτσι και της μηχανής. Δεν σε ετοιμάζουν για να βγεις στον δρόμο, αλλά για να περάσεις μια γελοία εξέταση. 

ε τουλάχιστον στο αυτοκινήτου βγήκαμε σε δρόμο. στης μηχανης τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lactate είπε

ε τουλάχιστον στο αυτοκινήτου βγήκαμε σε δρόμο. στης μηχανης τιποτα;

Νομίζω πάει ανάλογα με την σχολή. Πάντως στην περιοχή μου σε μια αλάνα τους πάνε και κάνουν εκεί βόλτες γύρω γύρω. Και με ένα φίλο που πήγα πρόσφατα να δώσει, δεν τον βγάλανε καν στο δρόμο.

Γελοία πράγματα, άστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/10/2020 στις 12:47 ΠΜ, lactate είπε

ε τουλάχιστον στο αυτοκινήτου βγήκαμε σε δρόμο. στης μηχανης τιποτα;

Αφού οδηγείς αυτοκίνητο τι φοβασε και ρωτάς και ρωτάς και ξανάρωτάς....... ( μας έχεις πρήξει τα b@lls δλδ τι να λέμε τωρα . Τσουρέκια μας τα έχεις κανει). 

 Κυκλοφοριακή αγωγή ξέρεις το ίδιο είναι με το αυτοκίνητο..Δεν αλλάζει τίποτα. 
Μαθε μόνο ισορροπία

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Αφού οδηγείς αυτοκίνητο τι φοβασε και ρωτάς και ρωτάς και ξανάρωτάς....... ( μας έχεις πρήξει τα b@lls δλδ τι να λέμε τωρα . Τσουρέκια μας τα έχεις κανει). 

 Κυκλοφοριακή αγωγή ξέρεις το ίδιο είναι με το αυτοκίνητο..Δεν αλλάζει τίποτα. 
Μαθε μόνο ισορροπία

Δεν  καταλαβαίνω την έκρηξη σου

Seriously, σε ένα θέμα ενός φόρουμ  για μηχανές έγραψα, δε σε παίρνω τηλέφωνο να σε ρωτάω ούτε φαντάζομαι σε υποχρεώνει κανείς να απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lactate είπε

Δεν  καταλαβαίνω την έκρηξη σου

Seriously, σε ένα θέμα ενός φόρουμ  για μηχανές έγραψα, δε σε παίρνω τηλέφωνο να σε ρωτάω ούτε φαντάζομαι σε υποχρεώνει κανείς να απαντήσεις.

Δεν είναι έκρηξη. Είναι αγανακτηση. Γιατί είσαι τόσο αναποφάσιστος. Παρτο απόφαση και πες θέλω αυτό. Τέλος.

Btw αν ξεκινήσεις δίκυκλα κολλάς. Θα θέλεις παραπάνω.λοιπόν ξεκινά με ένα  300αρι και μην κοιτάς πιο κάτω. Παρε μπεβερλυ και σε μια εβδομάδα το έμαθες. Απόφαση θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Δεν είναι έκρηξη. Είναι αγανακτηση. Γιατί είσαι τόσο αναποφάσιστος. Παρτο απόφαση και πες θέλω αυτό. Τέλος.

Btw αν ξεκινήσεις δίκυκλα κολλάς. Θα θέλεις παραπάνω.λοιπόν ξεκινά με ένα  300αρι και μην κοιτάς πιο κάτω. Παρε μπεβερλυ και σε μια εβδομάδα το έμαθες. Απόφαση θέλει.

ε να μη το συζητήσω λιγάκι; εδώ ακουστικά θες ναπάρεις και το ψάχνεις καμιά βδομάδα:P
πάντα είχα κόλλημα με μηχανές απλά τώρα είμα σε πιο ανεξάρτητη φάση της ζωής μου από ότι παλαιότερα. Στο 300ρι λέω και εγώ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρε μου, ειμαι οδηγος διτροχων κ τετρατροχων για 30 χρονια. Εμαθα να οδηγαω στα 80's που οι δρομοι ειχαν λιγα αυτοκινητα. Πρωτα μηχανακι κ μετα αυτοκινητο. Επεσα αρκετες φορες μεχρι να μαθω, ευτυχως ανωδυνα. Σημερα, εχοντας κανει πανω απο μισο εκατομμυριο χιλιομετρα, οδηγω καθε μερα ενα tmax κ σπανια αυτοκινητο, ακριβως για τους λογους που ανεφερες. Θα σου πω λοιπον αυτα που λεω στο γιο μου, που ειναι συναδερφος σου:

1. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη πεσεις με διτροχο, αν εισαι καλα ντυμενος κ τυχερος να μη σε πατησει αυτοκινητο που ακολουθει, ολα καλα

2. Οι πιθανοτητες να παθεις σοβαρο ατυχημα ειναι πολλαπλασιες με διτροχο, απ οτι με αυτοκινητο. Αν εισαι διατεθιμενος να το ρισκαρεις για να μην ψαχνεις παρκιν ή για να μη σαρδελοποιεισαι στα ΜΜΜ, οκ

3.Επειδη δεν εχεις κυκλοφοριακη εμπειρια, δηλ. δεν ξερεις τους δρομους, θα εχεις διπλη δυσκολια: θα πρεπει να μαθεις τους δρομους και να μαθεις να οδηγεις το μηχανακι, ταυτοχρονα. 

4. Αν παρολα αυτα επιμενεις για διτροχο, παρε ενα σκουτερ beverly κ οτι καλυτερο απο εξοπλισμο μπορεις (κρανος γαντια κτλ), οπως εχει προειπωθει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Ioannisto είπε

Γιατρε μου, ειμαι οδηγος διτροχων κ τετρατροχων για 30 χρονια. Εμαθα να οδηγαω στα 80's που οι δρομοι ειχαν λιγα αυτοκινητα. Πρωτα μηχανακι κ μετα αυτοκινητο. Επεσα αρκετες φορες μεχρι να μαθω, ευτυχως ανωδυνα. Σημερα, εχοντας κανει πανω απο μισο εκατομμυριο χιλιομετρα, οδηγω καθε μερα ενα tmax κ σπανια αυτοκινητο, ακριβως για τους λογους που ανεφερες. Θα σου πω λοιπον αυτα που λεω στο γιο μου, που ειναι συναδερφος σου:

1. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη πεσεις με διτροχο, αν εισαι καλα ντυμενος κ τυχερος να μη σε πατησει αυτοκινητο που ακολουθει, ολα καλα

2. Οι πιθανοτητες να παθεις σοβαρο ατυχημα ειναι πολλαπλασιες με διτροχο, απ οτι με αυτοκινητο. Αν εισαι διατεθιμενος να το ρισκαρεις για να μην ψαχνεις παρκιν ή για να μη σαρδελοποιεισαι στα ΜΜΜ, οκ

3.Επειδη δεν εχεις κυκλοφοριακη εμπειρια, δηλ. δεν ξερεις τους δρομους, θα εχεις διπλη δυσκολια: θα πρεπει να μαθεις τους δρομους και να μαθεις να οδηγεις το μηχανακι, ταυτοχρονα. 

4. Αν παρολα αυτα επιμενεις για διτροχο, παρε ενα σκουτερ beverly κ οτι καλυτερο απο εξοπλισμο μπορεις (κρανος γαντια κτλ), οπως εχει προειπωθει

Φαίνονται λογικά όλα αυτά που μου λες, τα ίδια μου έλεγε και ο πατέρας μου. Βασικά το 1 μου έλεγε γιατί δεν το συζητούσε παραπάνω. Του έλεγα ότι θέλω μηχανή από τα 15 μου και απλά έκανα με το παπάκι του βόλτα στο υπόγειο το πιο εξτριιμ που έχω κάνει. Ο πατέρας μου και ο θείος μου δεν έχουν πέσει ποτέ με τη μηχανή. Από  την άλλη έχασα έναν πολύ δικό μου φίλο  από τροχαίο με μηχανή (στούκαρε σε μια κολώνα από εντελώς δικό του λάθος).

Γάντια, κράνος τα θεωρούσα πολύ στάνταρ,  δεν θα ανέβαινα σε μηχανή χωρίς να τα έχω. Θέλω να πιστεύω ότι δε θα μου συμβέι κάτιι σοβαρό, γιατί στην αρχή τουλάχιστον ούτε σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας θα πάω, ούτε γκαζάτος θα πάω. Τώρα θα μου πεις μπορεί να σου κάνει ο άλλος τη μαλακία, αλλά γενικά στη φιλολάου πόσο πιθανό είναι να γίνει μαλακία σε σχέση με την παραλιακή πχ;

Σκέφτομαι το beverly όπως και το meddley (λόγω μικρότερης τιμής). Beverly σκέφτομαι επειδή ίσως στο δικάβαλο να είναι πιο άνετο και το meddley να μην τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...