Προς το περιεχόμενο

Οι υπάλληλοι της Microsoft θα δουλεύουν πλέον πιο πολύ από το σπίτι


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κορονοϊός έκανε τη Microsoft να επαναπροσδιορίσει τη στάση της απέναντι στην απομακρυσμένη εργασία με αποτέλεσμα περισσότεροι υπάλληλοί της σταδιακά να επωφελούνται από τα νέα “ήθη και έθιμα”.

Η εξοικείωση των εταιρειών με την απομακρυσμένη εργασία (το περίφημο “remote working”) ήταν μία από τις “επιπτώσεις” του κορονοϊού σε παγκόσμιο επίπεδο. Όπως φαίνεται όμως, ορισμένες εξ αυτών ανακαλύπτουν τρόπους να κρατήσουν το δυναμικό τους εξίσου, αν όχι περισσότερο παραγωγικό, χωρίς την ανάγκη αυτό να βρίσκεται στο γραφείο, με τη Microsoft να αποτελεί το πλέον τρανταχτό παράδειγμα.

Την Παρασκευή η εταιρεία ανακοίνωσε πως δίνει στην πλειοψηφία των υπαλλήλων της στις ΗΠΑ τη δυνατότητα να δουλεύουν επ’ αόριστον απομακρυσμένα έως και τις μισές ώρες απ’ όσες προβλέπει σε εβδομαδιαία βάση η σύμβασή τους. Θεωρεί δε την εν λόγω κατάσταση ως “τη νέα πραγματικότητα”, με μοναδική εξαίρεση όσους δεν είναι δυνατόν να δουλέψουν μακριά από τον καθορισμένο χώρο εργασίας τους (τεχνικούς, ερευνητές, εκπαιδευτές/εκπαιδευόμενους κλπ).

Επιπρόσθετα, η Microsoft επιτρέπει την εργασία από άλλο μέρος των ΗΠΑ, τονίζοντας βέβαια πως οι απολαβές και τα προνόμια που απολαμβάνουν οι υπάλληλοί της, θα προσαρμόζονται στις μισθολογικές κλίμακες ανά περιοχή (όπως αντιλαμβάνεστε, οι μισθοί διαφέρουν από πολιτεία σε πολιτεία). Προτίθεται ωστόσο να καλύψει τα λειτουργικά τους έξοδα (εκτός των εξόδων μετακόμισης/μετεγκατάστασης) προκειμένου εκείνοι να παραμείνουν παραγωγικοί από τον χώρο τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα στην τελευταία πρόταση μου φαίνεται ότι κρύβεται η παγίδα. Work from home, δεν ξοδεύεις για μεταφορά (άρα σου φτάνουν και λιγότερα), ζεις σε χώρα/περιοχή με χαμηλότερους μισθούς (ή σε μεταφέρω εκεί-με δικά μου έξοδα, εθελοντικά πάντα ;) ), δεν ξοδεύω ρεύμα, νερό, ενοίκιο για το γραφείο σου και για άλλες παροχές που μπορεί να έχουν οι υπάλληλοι.... νέα πραγματικότητα. (Η MS μπορεί να μην διαλύσει τις εργασιακές σχέσεις φυσικά, όμως δίνουν ιδέες).

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το work from home το έχουν καθιερώσει και πολλές εταιρίες στην Ελλάδα. Ολόκληρος ο όμιλος Intra, η  sword η omilia η contact pidgeon η novibet η stoiximan είναι μόνο μερικές από αυτές που ξέρω που οι υπάλληλοι τους δουλεύουν πλέον είτε μόνιμα είναι part-time από το σπίτι. Δυστυχώς (το καλό μεν για εμένα, αλλά κακό γενικά για την Ελλάδα) είναι ότι σε λίγο καιρό όλοι οι dev που βρίσκονται Ελλάδα , θα δουλεύουν πλέον για εταιρείες του εξωτερικού με μισθό 3-4 χιλιάρικα , οπότε οι ελληνικές επιχειρήσεις δεν θα μπορούν να τους ανταγωνιστούν με τίποτα. 
Ήδη γαλλικές και γερμανικές εταιρείες έχουν ξεκινήσει τις επαφές τους με developers εδώ. Πλέον το brain-drain στον τομέα την πληροφορικής , θα γίνεται χωρίς να φύγει κάποιος από Ελλάδα. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα. Δεν θα σε νοιάζει (εργοδότη) και η ηλικία-μου! Αν δεν με βλέπεις και παίρνεις την άψογη δουλειά ψηφιακά, τι σε νοιάζει αν είμαι 20 ή 80?

Δεν θα σε νοιάζε επίσης, το τατού στο λαιμό μου, το αν καπνίζω, ή αν έχω τα beats φορεμένα όλη την ώρα. ούτε αν κοιτάω τον π@πο της Ξένιας, και ούτε ας πούμε αν κάνω  7 φορές τη μέρα διάλειμα για καφέ.

Ετσι είναι τα πράγματα, κύριε εργοδοτάκο. Μάθε, προσαρμόσου και ... ΕΛΑ μετά να μου δώσεις ΕΣΥ συνέντευξη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Ghost.Dog said:

και ούτε ας πούμε αν κάνω  7 φορές τη μέρα διάλειμα για καφέ.

Ισχύει αλλά είναι και παγίδα. Μπορεί να καταλήξεις να απλώνεις το ωράριό σου σε 12ωρο. Αν σε βολεύει οκ αλλά θέλει προσοχή. Μιλάω εκ πείρας. 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

Το work from home το έχουν καθιερώσει και πολλές εταιρίες στην Ελλάδα. Ολόκληρος ο όμιλος Intra, η  sword η omilia η contact pidgeon η novibet η stoiximan είναι μόνο μερικές από αυτές που ξέρω που οι υπάλληλοι τους δουλεύουν πλέον είτε μόνιμα είναι part-time από το σπίτι. Δυστυχώς (το καλό μεν για εμένα, αλλά κακό γενικά για την Ελλάδα) είναι ότι σε λίγο καιρό όλοι οι dev που βρίσκονται Ελλάδα , θα δουλεύουν πλέον για εταιρείες του εξωτερικού με μισθό 3-4 χιλιάρικα , οπότε οι ελληνικές επιχειρήσεις δεν θα μπορούν να τους ανταγωνιστούν με τίποτα. 
Ήδη γαλλικές και γερμανικές εταιρείες έχουν ξεκινήσει τις επαφές τους με developers εδώ. Πλέον το brain-drain στον τομέα την πληροφορικής , θα γίνεται χωρίς να φύγει κάποιος από Ελλάδα. 

Αν ο dev μεινει Ελλάδα θα παρει ενα καλο μισθό Ελλάδας και τελος. Ολα τα υπόλοιπα είναι στο μυαλο σου. Εδω η Microsoft και σου λέει αν αλλαξεις πολιτεία θα προσαρμοστουν οι αποδοχες σου και εσυ νομίζεις οτι θα σε εχει ο Γερμανος Ελλαδα και θα σου δινει γερμανικό μισθό; 

Οι εταιρίες υπολογιζουν το κοστος ζωης και τα γυρω γύρω ανα χωρα και σε πληρωνουν αναλογα. 

Τοτε όλοι Ινδοι θα μέναν Ινδία, work from India και μισθος Νορβηγίας. 

 

Και κατι τελευταίο τα 3κ-4κ που πετατε πολλοί απο εδω και από εκεί πολυ πιθανόν να ειναι μικτά γιατι ετσι κανεις συμφωνίες στο εξωτερικό, και πολύς κοσμος που ειναι εξωτερικό λεει τα μικτά του στην παρέα του Ελλαδα για να εντυπωσιάσει. 

 

Οσον αφορά το work from home, το θεωρώ παγίδα και εχει να κάνει και με το ποσο υπεύθυνος είσαι. Πολυ ευκολα το ωραριο απο 8ωρο γινετε 9,5ωρο.

Επεξ/σία από Talepwros
  • Like 14
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Talepwros είπε

Αν ο dev μεινει Ελλάδα θα παρει ενα καλο μισθό Ελλάδας και τελος.

Όπως το είπε.

Να σημειωθεί στα πρακτικά παρακαλώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...