Προς το περιεχόμενο

Οι υπάλληλοι της Microsoft θα δουλεύουν πλέον πιο πολύ από το σπίτι


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σημαντική είδηση κατά τη γνώμη μου, καθώς οι μεγάλοι είναι που θα οδηγήσουν πρώτοι τις εξελίξεις του μέλλοντος και θα τους χρησιμοποιήσουν οι υπόλοιποι ως παράδειγμα και έμπνευση.

Μετά το Facebook και το Twitter, η Microsoft γίνεται ο τρίτος τεχνολογικός κολοσσός που ξεφεύγει από το τυπικό "Working from home (WFH) μέχρι αρχές ή μέσα 2021 και βλέπουμε" (που ακολουθούν οι περισσότερες εταιρείες του κλάδου), τουναντίον σχεδιάζουν το μέλλον με δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες υπαλλήλους να εργάζονται σε μόνιμη βάση απομακρυσμένα για μία ή περισσότερες μέρες της εβδομάδας.

Μόλις φανούν τα προφανή πλεονεκτήματα του WFH και παράλληλα εξομαλυνθούν κάπως τα υπάρχοντα προβλήματα, λογικά θα ακολουθήσει το fully remote χωρίς καμία υποχρέωση για φυσική παρουσία στα γραφεία της εταιρείας (ή τελοσπάντων πολύ σπάνια, πχ. μια φορά το μήνα ή το χρόνο). Αυτό είναι κάτι που τα τελευταία χρόνια γινόταν περιορισμένα για κάποια contractor roles (πχ. devops ή προγραμματιστές), τελευταία όμως έχουν γίνει αρκετά της μόδας οι προσκλήσεις των recruiters για fully remote δουλειές σε χώρες τύπου Ιρλανδίας, όταν προ-Covid το relocation ήταν υποχρεωτικό.

Όσοι περισσότεροι ακολουθούν το ρεύμα, τόσο θα επηρεαστούν οι συνθήκες και στον τόπο μας, αφού πλέον οι ντόπιες εταιρείες δεν θα έχουν να ανταγωνιστούν η μία την άλλη για τον τάδε υποψήφιο, αλλά ο τελευταίος θα έχει δυνατότητα επιλογής από ένα πολύ μεγαλύτερο παγκόσμιο pool εργοδοτών. Αν εσύ κύριε εργοδότη από το Χαλάνδρι δεν επιτρέπεις το WFH, τότε δεν έρχομαι σε εσένα αλλά πάω με λιγότερα λεφτά στην Χ ξένη εταιρεία που μου δίνει μεν 10-20% λιγότερα λεφτά ή benefits αλλά μου επιτρέπει να δουλεύω μόνιμα από το σπίτι/κωμόπολη/χωριό μου στο οποίο ίσως έχω -50% στα έξοδα διαβίωσης και πιθανότατα πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής. Ή στη χειρότερη αν πρέπει να έρχομαι στο γραφείο 2-3 φορές την εβδομάδα αντί για 5, τότε μπορώ να κοιτάξω την πιθανότητα να νοικιάσω/αγοράσω σπίτι 50-100 χιλιόμετρα μακρυά από την πόλη (σε κλάσμα της τιμής της πόλης) εκεί που μέχρι πρότινος κάτι τέτοιο ήταν απαγορευτικό λόγω της αναγκαστικής καθημερινής μετακίνησης.

Φυσικά τα παραπάνω δεν αφορούν όλα τα είδη επαγγελμάτων, ούτε όλους τους ρόλους μέσα στην ίδια εταιρεία. Ίσως δεν μας αφορά άμεσα, είναι όμως η αρχή κατακλυσμιαίων αλλαγών που έρχονται στη μετά covid εποχή.

Την ιδια αποψη εχω και εγω

Αλλαζουν τα παντα οι πολεις σταδιακα θα χασουν πολλους μονιμους κατοικους τους κατι που βιωνουν ηδη τα καταστηματα των πολεων λογο της απωλειας του τζιρου τους απο τα ηλεκτρονικα καταστηματα απο την αλλη πολλοι θα επιλεξουν για μονιμη κατοικια με προσιτες τιμες και καλυτρη ποιοτητα ζωης με καθαρη ατμοσφαιρα χαμηλη εγκληματικοτητα  κλπ σε απομακρυσμενα καθαρα πρασινα προάστια  

Η  Νεα Υορκη το Λονδινο και ολες οι μεγαλες ακριβες δυτικες μεγαλες πολεις εχουν μπει σε διαδικασια εγκαταλειψης των κατοικων τους κατα την γνωμη μου μη αναστρεψιμη

Τα επομενα πεντε με δεκα χρονια ερχεται το τελος των πολεων οπως τις γνωριζαμε εως τωρα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Talepwros είπε

Και κατι τελευταίο τα 3κ-4κ που πετατε πολλοί απο εδω και από εκεί πολυ πιθανόν να ειναι μικτά γιατι ετσι κανεις συμφωνίες στο εξωτερικό, και πολύς κοσμος που ειναι εξωτερικό λεει τα μικτά του στην παρέα του Ελλαδα για να εντυπωσιάσει. 

 

Οχι μονο μεικτα αλλα το συνολο των απολαβων ενος εργαζομενου. Τι κοστιζεις συνολικα ετησιως στον εργοδοτη - ολα μαζι , Ικα ,μικα , σουρνταν - μπουρνταν.

Συνολικο ΕΤΗΣΙΟ εργοδοτικο κοστος .Μονον ετσι συγκρινουμε μηλα με μηλα .Με τον μηνα δεν βγαινει διοτι πχ πλην Δημοσιου στην Ελλαδα οι μισθοι ειναι τυπικα 14, για εργασια 11 μηνων .(Οταν και οπου ακομα καταβαλλονται  τα "δωρα").

 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Petroskasap είπε

Την ιδια αποψη εχω και εγω

Αλλαζουν τα παντα οι πολεις σταδιακα θα χασουν πολλους μονιμους κατοικους τους κατι που βιωνουν ηδη τα καταστηματα των πολεων λογο της απωλειας του τζιρου τους απο τα ηλεκτρονικα καταστηματα απο την αλλη πολλοι θα επιλεξουν για μονιμη κατοικια με προσιτες τιμες και καλυτρη ποιοτητα ζωης με καθαρη ατμοσφαιρα χαμηλη εγκληματικοτητα  κλπ σε απομακρυσμενα καθαρα πρασινα προάστια  

Η  Νεα Υορκη το Λονδινο και ολες οι μεγαλες ακριβες δυτικες μεγαλες πολεις εχουν μπει σε διαδικασια εγκαταλειψης των κατοικων τους κατα την γνωμη μου μη αναστρεψιμη

Τα επομενα πεντε με δεκα χρονια ερχεται το τελος των πολεων οπως τις γνωριζαμε εως τωρα 

Εδω να παρατηρησω οτι ζωντας στο Λονδινο και βλεποντας το πως εξελισεται  αυτη η κατασταση κοινονικο πολιτικα αλλα και οικονομικα θα παρει ειτε αρκετο καιρο η τουλαχιστον ενα δυο κυματα κορονοιου ακομη για να εγκαταληφθει το κεντρο.

Και τα λεω αυτα μενοντας κοντα 20 χιλιομετρα μακρια απο αυτο (ζωνη 5, ΝΑ Λονδινο)

Τα συμφεροντα και το status quo με την κατοικια εδω ειναι κατι πολυπλοκο αλλα οπως σωστα παρατηρεις (ενα παραπανω εδω) πρεπει να αλλαξει .  

Ευχομαι οταν γινει κατι τετοιο να ειμαι ακομη ορθιος (και εδω) - γιατι το Brexit ερχεται (και με την μαλακια , την ανοικανοτητα και την επαρση που δρνει τον μπορις μπορει να παει ασχημα) - μπας και αξιωθω να αγορασω κανενα σπιτι.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, διαβάζοντας και εδώ μέσα τα (εν πολλοίς εύστοχα) σχόλια, βλέπω ότι ο covid σηματοδοτεί αλλαγές στην καθημερινότητά μας, μεγαλύτερες απ'αυτές που φαίνονται με μια πρώτη ματιά.

Ακόμη δε μπορώ να διακρίνω αν είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, αλλά αν λάβει κανείς υπόψη τη ροπή του ανθρώπου προς την dark side, φοβάμαι λίγο, όχι τόσο για μένα, όσο για τα παιδιά μου.

Επεξ/σία από stivaks72
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ptwma είπε

Όλα ΟΚ αλλά τη φάκα δεν τη βλέπει κανείς.  Σιγά μη σου δώσουν μισθούς Αμερικής για να δουλεύεις από τα Τρίκαλα.  

Συχνά δεν έχει σημασία πόσα παίρνεις, αλλά πόσα σου μένουν στο τέλος κάθε μήνα.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Talepwros είπε

Αν ο dev μεινει Ελλάδα θα παρει ενα καλο μισθό Ελλάδας και τελος. Ολα τα υπόλοιπα είναι στο μυαλο σου. Εδω η Microsoft και σου λέει αν αλλαξεις πολιτεία θα προσαρμοστουν οι αποδοχες σου και εσυ νομίζεις οτι θα σε εχει ο Γερμανος Ελλαδα και θα σου δινει γερμανικό μισθό; 

Οι εταιρίες υπολογιζουν το κοστος ζωης και τα γυρω γύρω ανα χωρα και σε πληρωνουν αναλογα. 

Τοτε όλοι Ινδοι θα μέναν Ινδία, work from India και μισθος Νορβηγίας. 

Και κατι τελευταίο τα 3κ-4κ που πετατε πολλοί απο εδω και από εκεί πολυ πιθανόν να ειναι μικτά γιατι ετσι κανεις συμφωνίες στο εξωτερικό, και πολύς κοσμος που ειναι εξωτερικό λεει τα μικτά του στην παρέα του Ελλαδα για να εντυπωσιάσει. 

Οσον αφορά το work from home, το θεωρώ παγίδα και εχει να κάνει και με το ποσο υπεύθυνος είσαι. Πολυ ευκολα το ωραριο απο 8ωρο γινετε 9,5ωρο.

Προφανώς φίλε μου δεν έχεις ιδέα τι μισθοί παίζουν έξω και νομίζεις οτι 3-4 χιλιάρικα είναι λεφτά. Ο μισθός που είπα ήταν ήδη προσαρμοσμένος στα ελληνικά δεδομένα. Ενδεικτικά να σου πω ότι εγώ (senior full stack java developer και dev-ops) σε πελάτες έξω, ο μισθός μου είναι 100€ την ώρα! Όχι την ημέρα, Την ώρα. Και πάλι δεν θςωρουμαι ακριβος. Και προφανώς και μιλάνε για μικτά λεφτά. Σε όποια σοβαρή εταιρία πας για συνέντευξη, με μικτό μισθό θα σου μιλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως υπερβάλλουμε λιγάκι ? εν μέρει κάποιες εταιρίες σε κάποια τμήματά τους το κάνουν ήδη και θα γίνει περισσότερο λόγω covid αλλά ο πυρήνας του μοντέλου δεν πρόκειται να αλλάξει , να μην ξεχνάμε και τα time zones , ειναι πολλά τα θέματα, εξαρτάται την εταιρία και το είδος της εργασίας , το work from home πάντοτε υπήρχε και θα υπάρχει , θα ισορροπήσει κάπου η κατάσταση και θα γίνει μία διόρθωση ,

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Talepwros said:

Και κατι τελευταίο τα 3κ-4κ που πετατε πολλοί απο εδω και από εκεί πολυ πιθανόν να ειναι μικτά γιατι ετσι κανεις συμφωνίες στο εξωτερικό, και πολύς κοσμος που ειναι εξωτερικό λεει τα μικτά του στην παρέα του Ελλαδα για να εντυπωσιάσει. 

Μα, τα μεικτά είναι ο μισθός σου, φυσικά και αυτά θα πεις αν σε ρωτήσει κάποιος. Αντίθετα, πιστεύω ότι στην Ελλάδα οι περισσότεροι λένε τα καθαρά τους για να γκρινιάξουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, filip123go είπε

Προφανώς φίλε μου δεν έχεις ιδέα τι μισθοί παίζουν έξω και νομίζεις οτι 3-4 χιλιάρικα είναι λεφτά. Ο μισθός που είπα ήταν ήδη προσαρμοσμένος στα ελληνικά δεδομένα. Ενδεικτικά να σου πω ότι εγώ (senior full stack java developer και dev-ops) σε πελάτες έξω, ο μισθός μου είναι 100€ την ώρα! Όχι την ημέρα, Την ώρα. Και πάλι δεν θςωρουμαι ακριβος. Και προφανώς και μιλάνε για μικτά λεφτά. Σε όποια σοβαρή εταιρία πας για συνέντευξη, με μικτό μισθό θα σου μιλήσουν.

Στους πελατες εξω δεν εισαι υπαλληλος εισαι contractor. Ειναι διαφορετικο και ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.
Δεν με εντυπωσιαζουν τα νουμερα για να χρειαζεται να μου ξεκαθαρισεις οτι ειναι την ωρα και την ημερα.
Ο τεχνικος της Fujitsu/Siemens τοοοοοτε (μιλαμε για πανω απο 7ετια πισω)  στην Ελλαδα για να  σου ερθει εκτος συμβολαιου να σου φτιαξει τον server ξερεις ποσο κοστιζε;  90ευρω την ωρα!!! Οχι τη μερα. 
Μη μπερδεύεστε μερικοι.
Δεν υπαρχουν φιλανθρωπιες στις μπιζνες.
 

9 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μα, τα μεικτά είναι ο μισθός σου, φυσικά και αυτά θα πεις αν σε ρωτήσει κάποιος. Αντίθετα, πιστεύω ότι στην Ελλάδα οι περισσότεροι λένε τα καθαρά τους για να γκρινιάξουν. 

Ναι συμφωνω.
Απλα Ελλαδα με οποιον μιλας σε ρωταει "ρε τσεπη ποσα ειναι, τι μεικτα; Δεν καταλαβαινω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Talepwros είπε

Στους πελατες εξω δεν εισαι υπαλληλος εισαι contractor. Ειναι διαφορετικο και ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.
Δεν με εντυπωσιαζουν τα νουμερα για να χρειαζεται να μου ξεκαθαρισεις οτι ειναι την ωρα και την ημερα.
Ο τεχνικος της Fujitsu/Siemens τοοοοοτε (μιλαμε για πανω απο 7ετια πισω)  στην Ελλαδα για να  σου ερθει εκτος συμβολαιου να σου φτιαξει τον server ξερεις ποσο κοστιζε;  90ευρω την ωρα!!! Οχι τη μερα. 
Μη μπερδεύεστε μερικοι.
Δεν υπαρχουν φιλανθρωπιες στις μπιζνες.
 

Άραγε το Support της Microsoft πόσο να παίρνει ανά ώρα/μέρα;  Κάνα 500ευρω τη μέρα;  Και θα υπήρχε κάποιος να τον πληρώσει για να μπει Remote; 

 

Δε ξέρω.

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Στους πελατες εξω δεν εισαι υπαλληλος εισαι contractor. Ειναι διαφορετικο και ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.
Δεν με εντυπωσιαζουν τα νουμερα για να χρειαζεται να μου ξεκαθαρισεις οτι ειναι την ωρα και την ημερα.
Ο τεχνικος της Fujitsu/Siemens τοοοοοτε (μιλαμε για πανω απο 7ετια πισω)  στην Ελλαδα για να  σου ερθει εκτος συμβολαιου να σου φτιαξει τον server ξερεις ποσο κοστιζε;  90ευρω την ωρα!!! Οχι τη μερα. 
Μη μπερδεύεστε μερικοι.
Δεν υπαρχουν φιλανθρωπιες στις μπιζνες.
 

Φυσικα και την καταλαβαίνω την διαφορά. Πολλοί όμως εδώ μέσα δεν μπορούν να την καταλάβουν. Και να νούμερα προφανως δεν είναι για εντυπωσιασμό. Όπως είπα, δεν θεωρουμαι ακριβός. Απλά τα έβαλα για να καταλάβουν τη διαφορά μερικοί. Τα λεφτά που αναφέρω πιο πάνω, είναι ψίχουλα για εταιρεία εξωτερικού. Οπότε σου λέει, πάρε 500€ παραπάνω απ'ότι σου δίνει η εταιρεία στην Ελλάδα. Πάρε και ιδιωτική ασφάλιση και 502 άλλα benefits(συνταξιοδοτικό, ticket restaurant, κινητό, αυτοκίνητο), πάρε και μόνιμο work from home για να είσαι πιο ασφαλής, πάρε και ευέλικτο ωράριο (εδώ είναι η παγίδα αν δεν προσέξεις) και έλα να δουλέψεις για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφερει την εταιρια και θα δινει και πιο λιγα φυσικα.

Μειον οι καφεδες, τα χαρτια υγειας, το παραπανω ρευμα που θα έκαιγε με τους εργαζόμενους και βαλε σε αυτα τα κοστολογια οτι αλλο βαζουν τετοιοι κολοσοι, θα πρεπει να τους δινει διφραγκα τωρα και να της λενε και ευχαριστω γιατι ειμαι σπιτι με πιτζαμες και φροντιζω και το μωρο δουλευοντας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filip123go είπε

Το work from home το έχουν καθιερώσει και πολλές εταιρίες στην Ελλάδα. Ολόκληρος ο όμιλος Intra, η  sword η omilia η contact pidgeon η novibet η stoiximan είναι μόνο μερικές από αυτές που ξέρω που οι υπάλληλοι τους δουλεύουν πλέον είτε μόνιμα είναι part-time από το σπίτι. Δυστυχώς (το καλό μεν για εμένα, αλλά κακό γενικά για την Ελλάδα) είναι ότι σε λίγο καιρό όλοι οι dev που βρίσκονται Ελλάδα , θα δουλεύουν πλέον για εταιρείες του εξωτερικού με μισθό 3-4 χιλιάρικα , οπότε οι ελληνικές επιχειρήσεις δεν θα μπορούν να τους ανταγωνιστούν με τίποτα. 
Ήδη γαλλικές και γερμανικές εταιρείες έχουν ξεκινήσει τις επαφές τους με developers εδώ. Πλέον το brain-drain στον τομέα την πληροφορικής , θα γίνεται χωρίς να φύγει κάποιος από Ελλάδα. 

Δεν το βλεπω απαραιτητα "κακο" το συγκεκριμενο. ισα ισα θα εχουμε κ εισροη χρηματων χωρις να χρειαστει να ξενιτευτει και να τα χαλαει για τον βιοπορισμο του στο εξωτερικο ο εργαζομενος. συγχρονοι "ναυτικοι".

βεβαια θα ειναι πληγμα αυτο για τις εταιρειες πληροφορικης γτ θα προτιμησουν τις ξενες εταιρειες οι ελληνες αλλα ποτε και πουθενα δεν υπηρχε η δυνατοτητα να εχουμε κ την πιτα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Talepwros είπε

Αν ο dev μεινει Ελλάδα θα παρει ενα καλο μισθό Ελλάδας και τελος. Ολα τα υπόλοιπα είναι στο μυαλο σου. Εδω η Microsoft και σου λέει αν αλλαξεις πολιτεία θα προσαρμοστουν οι αποδοχες σου και εσυ νομίζεις οτι θα σε εχει ο Γερμανος Ελλαδα και θα σου δινει γερμανικό μισθό; 

Οι εταιρίες υπολογιζουν το κοστος ζωης και τα γυρω γύρω ανα χωρα και σε πληρωνουν αναλογα. 

Τοτε όλοι Ινδοι θα μέναν Ινδία, work from India και μισθος Νορβηγίας. 

Και κατι τελευταίο τα 3κ-4κ που πετατε πολλοί απο εδω και από εκεί πολυ πιθανόν να ειναι μικτά γιατι ετσι κανεις συμφωνίες στο εξωτερικό, και πολύς κοσμος που ειναι εξωτερικό λεει τα μικτά του στην παρέα του Ελλαδα για να εντυπωσιάσει. 

Οσον αφορά το work from home, το θεωρώ παγίδα και εχει να κάνει και με το ποσο υπεύθυνος είσαι. Πολυ ευκολα το ωραριο απο 8ωρο γινετε 9,5ωρο.

Ενώ η μια ώρα να τρέχεις στο γραφείο το κάνει 8ωρο. 
Το να δουλεύεις από το σπίτι έχει τα καλά του, για παράδειγμα ξυπνάς ένα τέταρτο πριν και δουλεύεις με το σώβρακο, έχει και τα αρνητικά, ειδικά αν έχει τίποτα παιδιά στο σπίτι. Οι Ινδοί αν μπορούσαν αν μείνουν σε καλύτερο μέρος (υποκειμενικό πολλές φορές αυτό) θα έμεναν στο καλύτερο μέρος.

Οι σοβαρές εταιρίες, διαπραγματεύονται μαζί σου τα προσόντα σου, την εμπειρία σου και σου προσφέρουν κάποια χρήματα.
Αν είσαι ήδη στην εταιρία, όπως αρκετοί που είναι κάποια χρόνια έξω, διαπραγματεύεσαι με τους ίδιους όρους.
Δύσκολο να σου πούνε όταν είσαι εδώ θα παίρνεις 4Κ αλλά αν φύγεις 2Κ, επειδή βρωμάτε στην Ελλάδα.
Μπορεί να πάρεις σχετικά λιγότερα από έναν Γερμανό, αλλά αυτό ισχύει αρκετές φορές αν πας και εκεί, αλλά ο μισθός θα είναι πολύ καλός για Ελλάδα.
Βέβαια, δεν θα σε πληρώσουν για να πας 1 μέρα να κανονίσεις τον ΕΦΚΑ, μια 2 μέρες την εφορία που θα σου ζαλίσει, μία γιατί θα κοπεί το ίντερνετ ή το ρεύμα.
Γενικά ο Γερμανός εργοδότης δεν έχει καμία σχέση με τον Έλληνα και οι Γερμανοί υπάλληλοι δεν είναι δουλοπάροικοι, όπως οι περισσότεροι στην παροικία χρέους.

Οι προγραμματιστές παίζουν σε αγορά με μηδενική ανεργία, δεν είναι "περιμένουν άλλοι 1000 απ' έξω" για πουλήσουν κάρτα υγείας ή το ΟΤΕ ΤV.
Αν κάποιος έχει εμπειρία μπορεί να χτυπήσει αρκετά λεφτά και από την Ζιμπάμπουε, είτε είναι μικτά είτε καθαρά, που μάλλον αυτό σε "ενοχλεί" και όχι o εντυπωσιασμός.

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...