Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600Χ με B450 ή Β550/Χ570


AStamelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ετοιμάζομαι να φτιάξω έναν υπολογιστή απο την αρχή.  Έχω αποφασίσει να επενδύσω τα χρήματα μου σε μια απο τις καινούργιες κάρτες γραφικών που θα βγούν είτε τη 3070 ή την αντίστοιχη της AMD.  Γενικά παίζω RPG single player. Άντε στα κέφια , μελλοντικά, να παίξω με φίλους το Baldurs Gate 3 σε coop.  Θα ήθελα να φτιάξω ένα σύστημα που να παίζει 4κ/60 σε αυτά τα παιχνίδια. 

Διαβάζοντας τα διάφορα άρθρα καταλαβαίνω ότι στα επόμενα χρόνια περιμένουμε το νεο socket για τις motherboard. Οπότε στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω ότι σε 2-3 χρόνια θα παίξει μια μίνι αναβάθμιση σε αυτά τα κομμάτια. 

Τι θα με συμβουλευάτε; Αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα για τις μητρικές B550/X570? Προσπαθώ να περιορίσω όσο δυνατόν το budget.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον ειναι μικρη η διαφορα μιας αξιοπρεπης Β550 απο τη συνηθισμενη Β450 tomahawk η Χ470 gaming που προτεινεται,οποτε αξιζει να πας σε Β550.

Πχ

https://www.skroutz.gr/s/24068592/MSI-B550-A-Pro.html?from=catspan

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Β450 Tomahawk MAX πολύ καλή μητρική (θα είναι συμβατή με Zen3) και αρκετά budget friendly, εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις σε Β550 για το "latest and the greatest" χωρίς όμως ουσιώδεις διαφορές σε features. 

Για τα games που ενδιαφέρεσαι η 3070 είναι overkill πιστεύω και με μια αρκετή οικονομικότερη κάρτα θα είσαι μια χαρά (υποθέτω σε 1080p θα παίζεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TR-909 είπε

H Β450 Tomahawk MAX πολύ καλή μητρική (θα είναι συμβατή με Zen3) και αρκετά budget friendly, εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις σε Β550 για το "latest and the greatest" χωρίς όμως ουσιώδεις διαφορές σε features. 

Για τα games που ενδιαφέρεσαι η 3070 είναι overkill πιστεύω και με μια αρκετή οικονομικότερη κάρτα θα είσαι μια χαρά (υποθέτω σε 1080p θα παίζεις).

έτσι πληροφοριακά και το cyberpunk που θα βγει, rpg single player είναι :P, γράφει όμως ότι θέλει για 4k

Μια b550 έχει 10 ευρώ διαφορά από την b450. Εκτός αν πας για πιο budget επιλογή (πχ msi vdh). Πάντως οι b450 MAX της MSI  θα παίρνουν πάνω ryzen 5000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο ξεκάθαρος:

1)  Δεν θέλω να παίζω τα πιο απαιτητικά games sta ultra. Καταλαβαίνω ότι αυτό θέλει όλο το high end πακέτο.. 

2) στο μέλλον 2-3 χρόνια δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός να προχωρήσω σε αναβάθμιση σε cpu+ motherboard αν χρειαστεί.

  Με βάση αυτά που διαβάζω η καλύτερη επιλογή είναι να επενδύσω στη κάρτα γραφικών. Για αυτό έλεγα για τις καινούργιες. ( Να βγουν βέβαια και τα benchmark ktl ) . Απλά βλέπω στα φόρουμ ότι τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια δεν προβλέπεται να με ρίχνει η 3600.

Τέλος, επειδή γνωστής δεν είμαι, εννοείται ότι προτάσεις υπάρχουν για μητρικές κτλ μου λέτε. 

Σημαντική λεπτόμερεια. Το pc θα ολοκληρωθεί λογικά τα Χριστούγεννα.. οπότε θα ήθελα νΑ έχω τις επιλογές ανοιχτές για τυχόν προσφορές στα BF ή την περίοδο των Χριστουγέννων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

έτσι πληροφοριακά και το cyberpunk που θα βγει, rpg single player είναι :P, γράφει όμως ότι θέλει για 4k

Μια b550 έχει 10 ευρώ διαφορά από την b450. Εκτός αν πας για πιο budget επιλογή (πχ msi vdh). Πάντως οι b450 MAX της MSI  θα παίρνουν πάνω ryzen 5000

έχεις δίκιο για το 4k/60 το έχασα στην ανάγνωση. 😎

Αν θέλει CP2077 κτλπ ε για 4k θα πρέπει να χώσει σε κάρτα (3070, 6800ΧΤ) αλλά αν είναι για τύπου baldur's gate και με 3060/3060Ti/6700ΧΤ θα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AStamelos είπε

Για να γίνω πιο ξεκάθαρος:

1)  Δεν θέλω να παίζω τα πιο απαιτητικά games sta ultra. Καταλαβαίνω ότι αυτό θέλει όλο το high end πακέτο.. 

2) στο μέλλον 2-3 χρόνια δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός να προχωρήσω σε αναβάθμιση σε cpu+ motherboard αν χρειαστεί.

  Με βάση αυτά που διαβάζω η καλύτερη επιλογή είναι να επενδύσω στη κάρτα γραφικών. Για αυτό έλεγα για τις καινούργιες. ( Να βγουν βέβαια και τα benchmark ktl ) . Απλά βλέπω στα φόρουμ ότι τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια δεν προβλέπεται να με ρίχνει η 3600.

Τέλος, επειδή γνωστής δεν είμαι, εννοείται ότι προτάσεις υπάρχουν για μητρικές κτλ μου λέτε. 

Σημαντική λεπτόμερεια. Το pc θα ολοκληρωθεί λογικά τα Χριστούγεννα.. οπότε θα ήθελα νΑ έχω τις επιλογές ανοιχτές για τυχόν προσφορές στα BF ή την περίοδο των Χριστουγέννων..

αν μιλάς για χριστούγεννα θα έχεις καλύτερη συνολική άποψη απότι τώρα. Όπως κάθε χρόνο, σε BF θα βρεις σίγουρα σε προσφορά nvme, monitors και ram. 

Μητρικές πάντως μπορεί να ανέβουν και σε τιμή (οι b550/x570)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την MSI B450 A Pro MAX, είναι καλό vfm ακόμα και τώρα. Ίδια vrms με την Tomahawk και υποστήριξη σε νέους cpu με 15€ κάτω.

Ενδεικτικά από ένα καλό μαγαζί με καλή διαθεσιμότητα και καλές τιμές οι μητρικές που προτάθηκαν:

b450 a pro max   85€

b450 tomahawk max   102€

b550 a pro   118€

Δες στο site της MSI τα εξτρά features που έχουν οι ακριβότερες μητρικές και κρίνε αν θα χρειαστείς κάτι από αυτά που να αξίζει να ανέβεις σε budget. Εγώ για απλή χρήση και gaming έχω την b450 a pro max με έναν 3600 πάνω και δεν μου λείπει κάτι. Και αν χρειαστεί σε 3-4 χρόνια θα μπορέσω να βάλω λογικά και έναν 5800-5700 πχ σαν αναβάθμιση. 

Κατά την απόψή μου, με την έλευση των b550 έχει χάσει κάπως το vfm η πλατφόρμα και κυρίως οι συνθέσεις με τον 3600 (τώρα αν είναι να βάλεις 12core προφανώς θα βάλεις και καλύτερη μητρική). Άλλο να δίνεις 80-85 και άλλο 120 για μητρική όταν παίζεις σε χαμηλά budget.

Επίσης καλό είναι να τα πάρεις όλα τα κομμάτια μαζί και να τα στήσεις κατευθείαν. Αν αυτό είναι να γίνει τον Νοέμβριο, ανάλογα με τις αλλαγές σε τιμές και διαθεσιμότητες μπορεί τα μοντέλα που αξίζουν να διαφέρουν. Πάντως μπορείς να πάρεις μια γενική ιδέα τι σου προσφέρει κάθε μητρική και αν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2020 στις 9:02 ΠΜ, AStamelos είπε

  Έχω αποφασίσει να επενδύσω τα χρήματα μου σε μια απο τις καινούργιες κάρτες γραφικών που θα βγούν είτε τη 3070 ή την αντίστοιχη της AMD. 

Αφού κάρτα έχεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2020 στις 4:06 ΜΜ, raul7 είπε

Κατά την απόψή μου, με την έλευση των b550 έχει χάσει κάπως το vfm η πλατφόρμα και κυρίως οι συνθέσεις με τον 3600 (τώρα αν είναι να βάλεις 12core προφανώς θα βάλεις και καλύτερη μητρική). Άλλο να δίνεις 80-85 και άλλο 120 για μητρική όταν παίζεις σε χαμηλά budget.

b550/x570 και zen 3 είναι της νέας intel. Διαφορετική εταιρία από αυτή που έβγαζε 1600 στα ίδια λεφτά με 4c/4t σαπάκια και καπάκι refresh zen+ 2600 με ένα 20ρικό κάτω msrp από τον 1600...

Πλέον το απόλυτο vfm είναι ο 10400f με μια φτηνή z490 και e-dies και είσαι άρχοντας. Άσε τους άλλους να παλεύουν με διπλές/τριπλές τιμές για το +5/10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leros2004 είπε

Αφού κάρτα έχεις 

Δεν την πήρα ποτέ. 

Ο φίλος, ακολουθώντας και την συμβουλή των παιδιών εδώ, την αντάλλαξε με μια 2080 s με αέρα. 

Οπότε ξαναβγήκα στο ψάξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ilos είπε

Πλέον το απόλυτο vfm είναι ο 10400f με μια φτηνή z490 και e-dies και είσαι άρχοντας.

Εγώ θα έλεγα ότι πλέον έχουμε ισοπαλία στο κομμάτι vfm, από εκεί που η ιντελ δεν υπήρχε. 

Η χρηματική διαφορά μεταξύ μιας φθηνής z490 με μια αξιοπρεπή b450 είναι ουσιαστικά η διαφορά μεταξύ 3600 και 10400f.

Ουσιαστικά όπως το βλέπω εγώ διαλέγεις μεταξύ καλύτερης μητρικής z490 vs b450 με περισσότερα features (αν πιστεύεις ότι θα τα αξιοποιήσεις) και upgrade path (καλύτεροι next gen ryzen 5xxx vs i9 ίδιας γενιάς, και πάλι αν σε ενδιαφέρει και δεν είναι να πας κατευθείαν σε νέα πλατφόρμα όταν έρθει ο καιρός).

Όποιο και να διαλέξεις πάντως δεν θα αισθανθείς κορόιδο οπότε πας εκεί που σου κάνει κλικ, εγώ πάντως πάλι amd θα πήγαινα αν έκανα τώρα pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμένα μόνο B550. To X570 το ξεχνάμε, ακόμη και αν οι λόγοι ήταν καθαρά ψυχολογικοί,  εξαιτίας του ανεμιστήρα, ενώ δεν έχεις λόγο να πας σε Β450. Ένας αστερίσκος μόνο υπέρ του Χ570, αν έχεις σκοπό να συνδέσεις πάνω από έναν PCIe 4.0 NVMe δίσκο ή διπλές PCIe 4.0 κάρτες γραφικών.

Το PCIe 4.0 που υποστηρίζουν τα B550 σε σχέση με το Β450 μπορεί τώρα να μη λέει σχεδόν τίποτα, στο μέλλον όμως μπορεί να έχει κάποια σημασία. Παίρνεις τώρα έναν αξιοπρεπέστατο 3600 και (αρκετά) αργότερα βάζεις επάνω τον ταχύτερο που θα υποστηρίζεται από το motherboard.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποσό που διαθέτουμε : 900- 1000€ . Ο υπολογιστής θα αγοραστεί με τιμολόγιο. Το ποσό αναφέρεται μαζί με ΦΠΑ.

Χρήση υπολογιστή : gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: κανένα.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Οχι. Έχω μια Dell 1080p 60Hz

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? δεν χρειαζόμαστε πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε (για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα προτιμούσα απο ένα κατάστημα λόγω μεταφορικών και COVID.  Αν όμως συμφέρει απο διαφορετικά, δεν έχω μεγάλο θέμα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? θα το συναρμολογήσουμε εμείς .

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο. δεν επιθυμούμε

Η αγορά θα γίνει απο BF μέχρι Χριστούγεννα , ανάλογα τις προσφορές που θα παίζουν , ειδικά σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές

Για ποια παιχνίδια το θέλω: Baldur's Gate 3, Pillars of Eternity, XCOM.Τελευταία παίζω και λίγο Monster Hunter. Γενικά δεν παίζω fps, competitive κτλ.

Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα σύστημα για τα επόμενα 4-5 χρόνια και τότε αν μου επιτρέπει το budget κτλ να αναβαθμίσω σε 4k. Έτσι θα προτιμούσα κάποια κομμάτια να μπορώ να τα κρατήσω, όπως case, τροφοδοτικό ίσως και τον σκληρό δίσκο. Τα άλλα να έχουν μια σχετική αξία για να τα πουλήσω. 

Ποια σύνθεση σκεφτόμουν:

AMD ryzen 5 3600

MSI B550 A-Pro

G-skill Ripjaws 16GB 3200

Adata XPG Gammix S11 Pro 512 GB

WD Blue 1TB

Fractal Design Meshify C

Corsair TX-M Series TX 750M

AMD 5600 (αν βγει κάποια προσφορά για 5700 ίσως και αυτή)

Επειδή θα αγοράσω με τιμολόγιο, δεν με συμφέρει να αγοράσω κάποιο κομμάτι μεταχειρισμένο.

Αν σε όλα αυτά έχετε κάποια επιπλέον πρόταση/εναλλακτική θα ήθελα να την ακούσω ώστε να είμαι προετοιμασμένος για τις προσφορές που θα έρθουν (;;)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...