Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα. 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση καινούργιου monitor. 'Εχω καταλήξει στα εξής δύο LG 27GL850-B και Dell S2721DGF   μετά από έρευνα.

Αυτά που ζητάω είναι

  • IPS panel
  • Καλές γωνίες θέασης
  • refresh rate 144hz τουλάχιστον
  • 2κ ανάλυση

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μεταξύ των 2. Η χρήση θα είναι κυριως για θεματα δουελιάς- διαβάσματος και φυσικά gaming.

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Masma είπε

Καλημέρα στην παρέα. 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση καινούργιου monitor. 'Εχω καταλήξει στα εξής δύο LG 27GL850-B και Dell S2721DGF   μετά από έρευνα.

Αυτά που ζητάω είναι

  • IPS panel
  • Καλές γωνίες θέασης
  • refresh rate 144hz τουλάχιστον
  • 2κ ανάλυση

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω μεταξύ των 2. Η χρήση θα είναι κυριως για θεματα δουελιάς- διαβάσματος και φυσικά gaming.

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να βοηθήσει.

η Dell είναι μονόδρομος αυτήν την στιγμή σε αυτήν την τιμή. Κρίμα που στο εξωτερικό η Dell με τις προσφορές την πουλάει 350 ενώ εδώ δεν πουλάει άμεσα από το site όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSS2721DGF/DELL-Monitor-S2721DGF-27''-Gaming-LED-1ms-QHD-165Hz-HDMI-Display-Port-Height-Adjustable-NVIDIA-G-SYNC-&-AMD-FreeSync-3YearsW-

Τη δινει και επισημα η dell,απλα λιγο πιο ακριβα.

Προσωπικα απο εκει θα την επαιρνα,οπως πηρα και τη δικια μου δηλαδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSS2721DGF/DELL-Monitor-S2721DGF-27''-Gaming-LED-1ms-QHD-165Hz-HDMI-Display-Port-Height-Adjustable-NVIDIA-G-SYNC-&-AMD-FreeSync-3YearsW-

Τη δινει και επισημα η dell,απλα λιγο πιο ακριβα.

Προσωπικα απο εκει θα την επαιρνα,οπως πηρα και τη δικια μου δηλαδη.

Και εγώ από το επίσημο σκέφτομαι να την αγοράσω. Ευχαριστώ πολύ

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

η Dell είναι μονόδρομος αυτήν την στιγμή σε αυτήν την τιμή. Κρίμα που στο εξωτερικό η Dell με τις προσφορές την πουλάει 350 ενώ εδώ δεν πουλάει άμεσα από το site όμως

Ωραία θα προχωρήσω οπότε στην αγορά της 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 points που δεν επισήμανε κανείς στο συγκεκριμένο side by side. Η dell out of the box έχει χάλεια calibration. Αυτός δεν δοκίμασε να τις καλιμπράρει (και οι δυό έχουν κακό contrast, λίγο άνω του μετρίου για ips)

Το σημαντικότερο όμως που έχει η Dell απέναντι σε ΌΛΕΣ τις ips στα ίδια λεφτά. Δεν χρειάζεται να αλλάζεις overdrive είτε παίζεις στα 140 είτε στα 40 fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου φαίνεται πιο οκ στα δικά μου μάτια-γουστα η Dell out of the box. Επίσης ο 1ας χρόνος επιπλέον εγγύησης ( 3 vs 2 LG ) είναι κάτι πολύ θετικό στην όλη σύγκριση μεταξύ τους!

τελικά 3 κ στις 2

thanks @Thresh

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, 7nisiotis said:

Εμένα μου φαίνεται πιο οκ στα δικά μου μάτια-γουστα η Dell out of the box. Επίσης ο 1ας χρόνος επιπλέον εγγύησης ( 3 vs 2 LG ) είναι κάτι πολύ θετικό στην όλη σύγκριση μεταξύ τους!

3 δίνει κι η LG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλεον χαλαρα την lg στα 409 απ το eshop οσο την εχει προσφορα, ιδιο πανελ φορανε. η dell εχει μαλλον λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, η lg εχει srgb mode factory calibrated, αν καποιος χρειαζεται το feature.

για το overdrive που ειπωθηκε παραπανω το ιδιο καλο εχει και η LG. το normal και το fast της LG παιζουν εξισου καλα σε ολα τα rates, και tbh εχουν 1ms διαφορα μεταξυ τους, εγω σε normal την εχω.

 

απ το eshop υπολογιστε ομως σιγουρα 2 χρονια εγγυηση, τα 3 τα δινει μονο για τα ελληνικης αντιπροσωπειας.

https://www.lg.com/gr/lg-magazine/what-is-new/pc-monitors-warranty-expansion

το λεει στα ψιλα γραμματα μεσα στη φωτογραφια

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, rofl είπε

πλεον χαλαρα την lg στα 409 απ το eshop οσο την εχει προσφορα, ιδιο πανελ φορανε. η dell εχει μαλλον λιγο καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, η lg εχει srgb mode factory calibrated, αν καποιος χρειαζεται το feature.

για το overdrive που ειπωθηκε παραπανω το ιδιο καλο εχει και η LG. το normal και το fast της LG παιζουν εξισου καλα σε ολα τα rates, και tbh εχουν 1ms διαφορα μεταξυ τους, εγω σε normal την εχω.

απ το eshop υπολογιστε ομως σιγουρα 2 χρονια εγγυηση, τα 3 τα δινει μονο για τα ελληνικης αντιπροσωπειας.

https://www.lg.com/gr/lg-magazine/what-is-new/pc-monitors-warranty-expansion

το λεει στα ψιλα γραμματα μεσα στη φωτογραφια

πάνω lg στο fast που είναι το καλύτερο σε max hz στα 60hz, κάτω dell

27gl850-tables-60-fast-large.jpgs2721dgf-tables-60-fast-large.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

πάνω lg στο fast που είναι το καλύτερο σε max hz στα 60hz, κάτω dell

 

απ το να καθεσαι να μπλεκεσαι μπορουσες να το κανεις καπως ετσι

rqm4QU0k_t.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

απ το να καθεσαι να μπλεκεσαι μπορουσες να το κανεις καπως ετσι

rqm4QU0k_t.png

αυτό σου δείχνει fast/normal για lg και fast/fast dell

επίσης ήμουν στο κινητό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνα με αυτο παντως στα 60 κερδιζει η lg, σε max refresh η dell.

μικροπραγματα πανως, και οπως ειπα, ουτε καν σε fast σε normal την εχω, με μολις 1-1,5 ms διαφορα απο το fast, καθως δεν παιζω competitive.

 

στην παρουσα φαση με τη dell στα 450 και την lg στα 410, θα επαιρνα σιγουρα lg.

οταν ηταν η dell σημαντικα φθηνοτερη, η με τις προσφορες που επαιζαν εξω στα 400 ευρω ελεγα παρτε τη dell.

 

ιδιο monitor ειναι ουσιαστικα, με μικροδιαφορες που αλλου κερδιζει το ενα, αλλου το αλλο.

αν και δεν το εχω δει, on paper θα δωσω ενα ελαφρυ προβαδισμα στη dell γιατι εχει νεωτερο revision του πανελ και καλυτερη κατασκευη, με την προυποθεση οτι ερχονται σε παραπλησια τιμη.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...