Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

όχι, το A σημαίνει χωρίς βάση :P  για αυτό και τόσο φθηνή. Εμένα το monitor πχ γράφει DGFA αλλά το κουτί dgf και είναι κανονικά με την βάση. 

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου ηρθε και εμενα πριν λιγες μερες αν και ακομα δεν την εχω ανοιξει.

Κριμα που απο οτι ειδα δεν υπαρχει ηχομπαρα για το συγκεκριμενο μοντελο(ή υπαρχει?).

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μου ηρθε και εμενα πριν λιγες μερες αν και ακομα δεν την εχω ανοιξει.

Κριμα που απο οτι ειδα δεν υπαρχει ηχομπαρα για το συγκεκριμενο μοντελο(ή υπαρχει?).

Επειδή το έψαχνα και εγώ για θέμα χώρου, μου είπαν μόνο με πατέντα στην τρύπα της βάσης. Δυστηχώς η Dell έχει βγάλει όλα τα mounts και ότι "μη αισθητικό" κουμπάκι υπήρχε. Σκέψου έψαχνα να δω πως σταματάει η βάση εκεί που θέλω, επειδή τα παλιότερα μοντέλα είχαν το κουμπάκι πίσω. Αυτό σταματάει με το βάρος της οθόνης :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Επειδή το έψαχνα και εγώ για θέμα χώρου, μου είπαν μόνο με πατέντα στην τρύπα της βάσης. Δυστηχώς η Dell έχει βγάλει όλα τα mounts και ότι "μη αισθητικό" κουμπάκι υπήρχε. Σκέψου έψαχνα να δω πως σταματάει η βάση εκεί που θέλω, επειδή τα παλιότερα μοντέλα είχαν το κουμπάκι πίσω. Αυτό σταματάει με το βάρος της οθόνης :P 

Καλα δεν με πειραζει και τοσο επειδη υπαρχουν και μικρα σε μεγεθος 2.0 ηχεια και η οθονη πιανει και πολυ λιγοτερο χωρο λογω μαζεμενων διαστασεων και στα γυρω γυρω της οθονης και στην βαση.

Επισης το αλλο καλο με την Dell ειναι οτι αν παθει κατι η οθονη μιλας με αυτους και αρα δεν παιζει τοσο ρολο το καταστημα αγορας,που στην περιπτωση της LG παιζει ρολο ακομα και στο αν θα εχεις 2 ή 3χρονια εγγυηση.

Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν υπαρχει επιλογη για επεκταση εγγυησης στα 5χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλα δεν με πειραζει και τοσο επειδη υπαρχουν και μικρα σε μεγεθος 2.0 ηχεια και η οθονη πιανει και πολυ λιγοτερο χωρο λογω μαζεμενων διαστασεων και στα γυρω γυρω της οθονης και στην βαση.

Επισης το αλλο καλο με την Dell ειναι οτι αν παθει κατι η οθονη μιλας με αυτους και αρα δεν παιζει τοσο ρολο το καταστημα αγορας,που στην περιπτωση της LG παιζει ρολο ακομα και στο αν θα εχεις 2 ή 3χρονια εγγυηση.

Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν υπαρχει επιλογη για επεκταση εγγυησης στα 5χρονια.

Το παρατήρησα και εγώ αυτό. Η τετράγωνη βάση πραγματικά γλιτώνεις πολύ χώρο ειδικά σε σχέση με τα "gaming" ποδάρια* των lg-samsung-acer που είναι μεγαλύτερα του πανελ

Τρίκαλα^tm

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, sleepychris είπε

απο το nok-shop, 449 + μεταφορικα.

θελω να μου πεις πως τα τσεκαρω συν για τα καμμενα pixels!

εγώ πάω εδώ http://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm . Έχει άσπρο, μαυρό, κοκκινο, μπλε, πράσινο. Ετσι τσεκάρεις όχι μονο για καμμένα (χωρίς φως) αλλά και για κολλημένα (bright pixels). Η αλήθεια είναι ότι σπάνια έχει καμμένα πιξελ το συγκεκριμένο μοντέλο.

Στις ρυθμίσεις μετά για το χρώμα.

Από το osd της οθόνης, game, preset modes custom color, πάλι δεξιά με τον μοχλό, πάλι δεξιά στο custom color, gain, βάζεις το κόκκινο 91, το πράσινο 90 και κατεβάζεις το μπλε μέχρι να πετύχεις σωστό άσπρο. 

Τα υπόλοιπα freesync premium on, black stabilizer 0, response fast

 

edit : δοκίμασα και το 95-94-100 στα gain και έχω ίδιο αποτέλεσμα με πιο έντονα κόκκινα

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sakiz105 Καλορίζικη και σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Αν μπορείς να μου πεις εάν το menu σου επιτρέπει να πειράξεις τις βασικές ρυθμίσεις (contrast/ brightness/sharpness etc) σε όλα τα profiles. Η LG 27GL850 που είχα, π.χ. στο sRGB προφίλ, που χρησιμοποιούσα για εργασία (word etc), όλες οι επιπλέον επιλογές ρυθμίσεων ήταν κλειδωμένες και επέτρεπε μόνο τη ρύθμιση της φωτεινότητας....

@Fulgore Στο θέμα της εγγύησης και όσον αφορά το LG 27GL850 που είχα, νομίζω υπήρχε ανακοίνωση από την ίδια την LG για την τριετή εγγύηση (δεν αφορούσε μόνο το συγκεριμένο). Πάντως στο δικό μου, αγορασμένο από την mediamarkt, είχε όντως την 3ετή εγγύηση, κατόπιν σχετικού ερωτήματός μου με την LG. Δεν χρειάστηκε να μιλήσω με το κατάστημα αγοράς όταν μου έβγαλε βλάβη. Μιλάς απευθείας με την LG και αναλαμβάνει το τμήμα service κλπ. Μίλησα μόνο με το κατάστημα αγοράς όταν πήρα εγγράφως την εντολή πίστωσης που είχε εγκρίνει η LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, camel555 είπε

@Sakiz105 Καλορίζικη και σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Αν μπορείς να μου πεις εάν το menu σου επιτρέπει να πειράξεις τις βασικές ρυθμίσεις (contrast/ brightness/sharpness etc) σε όλα τα profiles. Η LG 27GL850 που είχα, π.χ. στο sRGB προφίλ, που χρησιμοποιούσα για εργασία (word etc), όλες οι επιπλέον επιλογές ρυθμίσεων ήταν κλειδωμένες και επέτρεπε μόνο τη ρύθμιση της φωτεινότητας....

@Fulgore Στο θέμα της εγγύησης και όσον αφορά το LG 27GL850 που είχα, νομίζω υπήρχε ανακοίνωση από την ίδια την LG για την τριετή εγγύηση (δεν αφορούσε μόνο το συγκεριμένο). Πάντως στο δικό μου, αγορασμένο από την mediamarkt, είχε όντως την 3ετή εγγύηση, κατόπιν σχετικού ερωτήματός μου με την LG. Δεν χρειάστηκε να μιλήσω με το κατάστημα αγοράς όταν μου έβγαλε βλάβη. Μιλάς απευθείας με την LG και αναλαμβάνει το τμήμα service κλπ. Μίλησα μόνο με το κατάστημα αγοράς όταν πήρα εγγράφως την εντολή πίστωσης που είχε εγκρίνει η LG.

Ναι. Είναι wide color gamut only. Έχει κάποια προφιλ από πριν, ωστόσο με το custom αλλάζεις τα πάντα. Εγώ μόνο το gain άλλαξα για να φτιάξω λίγο το άσπρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Ναι. Είναι wide color gamut only. Έχει κάποια προφιλ από πριν, ωστόσο με το custom αλλάζεις τα πάντα. Εγώ μόνο το gain άλλαξα για να φτιάξω λίγο το άσπρο. 

Τα χρώματα είναι ξεκούραστα σε γενική χρήση (non gaming)? Π.χ. σε word? Επειδή λόγω βλάβης του LG αναγκάστηκα να ξαναγυρίσω στο προηγούμενό μου Dell U2515hH το οποίο μου φάνηκε πιο ξεκούραστο στα μάτια από το LG. Ίσως επειδή είναι 25ιντσο και έχει μεγαλύτερο ppi από LG και Dell, δεν ξέρω... Άν το νέο Dell αποδίδει χρωματικά σαν το παλιό μου Dell, μάλλον θα τιμήσω και εγώ το νέο!

Εξακολουθεί η Dell να χρησιμοποιεί το mini display port?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, camel555 είπε

Τα χρώματα είναι ξεκούραστα σε γενική χρήση (non gaming)? Π.χ. σε word? Επειδή λόγω βλάβης του LG αναγκάστηκα να ξαναγυρίσω στο προηγούμενό μου Dell U2515hH το οποίο μου φάνηκε πιο ξεκούραστο στα μάτια από το LG. Ίσως επειδή είναι 25ιντσο και έχει μεγαλύτερο ppi από LG και Dell, δεν ξέρω... Άν το νέο Dell αποδίδει χρωματικά σαν το παλιό μου Dell, μάλλον θα τιμήσω και εγώ το νέο!

Εξακολουθεί η Dell να χρησιμοποιεί το mini display port?

κανονικό displayport είχε και 2 hdmi 2.0 Έχει και 4 usb αλλά δεν τα χρησιμοποιώ. Καλώδια είχε και hdmi και dp μέσα

Ξεκούραστο μου φένεται σε σύγκριση με το προηγούμενο lg μου που ηταν sRGB

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα λίγο MHW (έριξα μερικά settings).  Επειδή ξέρω ότι ζήτημα 10 games να τρέχουν στα 160hz ήθελα το monitor με την καλύτερη συμπεριφορά στα 50-80. 

0 overshoot/motion blur. Το μόνο που να κοιτάξετε είναι τα fps να μην είναι ανάμεσα σε 46 και 48 επειδή ανοιγοκλείνει το lfc και έχει tearing. Με το gsync/freesync και στα 30 fps είναι εντελώς playable ας είναι fast paced. 

Θα πω και ένα αρνητικό. Το μόνιτορ ζεματάει επειδή έχει ενσωματωμένη την τροφοδοσία (minimal αφού). Θα μου πεις τι αρνητικό είναι αυτό? Ότι ζωήφιο υπάρχει στο δωμάτιο θα ακούσει στο κάλεσμα του saruman για πόλεμο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και εγω της Dell απο προχθές με παραγγελία το πρωί (nok-shopμου παραδόθηκε την ίδια ημέρα το βράδυ στις 21.00!!!!!!

Αψογοι στο κατάστημα και πολύ εξυπηρετικοί Μπράβο, δεν το ήξερα, αλλά θα το τιμήσω και πάλι αν χρειαστεί.

Τώρα για το μόνιτορ, ειχα πρίν την Asus PG278Q για πολλά χρόνια, καμία σχέση η μια με την άλλη, απιστευτη διαφορά μπράβο στην Del.

Ξεκούραστη με ζωντανά χρώματα, πολύ καλό μόνιτορ τ αξίζει τα λεφτα του και με το παραπάνω.

Κανένα πρόβλημα με πίξελ ούτε με τα υπόλοιπα που πασχουν τα ips.

Εκανα το τεστ που παράθεσε πιο πάνω ο @Sakiz105 και δεν παρατήρησα το παραμικρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...