Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hitman 21 original είπε

Πηγα στο sceen and video του PS5 k απενεργοποιησα τελειως το HDR επισης εχει κ μια ρυθμιση resolution  το οποιο το εβαλα στο 2160p κ τα γραφικα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν.Το γραφω μηπως εχει καποιος το ιδιο προβλημα για να το λυσει,ευχαριστω κ παλι παιδια!

Κάνε το disable και από την οθόνη το HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dell driver + color profile(Από το site της Dell) και μετά custom color στο monitor, και πείραξε λίγο τα gain μέχρι να φέρεις το λευκό να μην κιτρινίζει/κοκκινίζει.

Contrast στο 75, το brightness προσωπικά το έχω στο 82.

Response time: Super Fast.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Response time: Super Fast.

Σωστός! Super Fast, καλύτερα γιατί το τελευταίο ( extreme ) επίπεδο αφήνει σημαντικά ίχνη από πίσω.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε χθες, έχω κατεβάσει το DDM, έχω περάσει και το ICC, δε νομίζω πως είδα διαφορά.

Επίσης, ρε παιδιά, πώς ρυθμίζετε έτσι χύμα τα monitors σας; Δηλαδή παίζετε με τα Gain, το Brightness/Contrast και τ' αφήνετε όπου νομίζετε ότι είναι εντάξει στο μάτι σας; Σε φάση «βάλε ένα κιλό φέτα, είναι ενάμιση να τ' αφήσω;»;

Η δική μου out of the box δεν είναι τόσο χάλια όσο περίμενα, αλλά έχω έντονο κόκκινο. Δεν εννοώ ότι κοκκινίζει το λευκό, αλλά για παράδειγμα ότι η κόκκινη μπάρα στο κάτω μέρος του video στο YouTube είναι σε πολύ έντονο κόκκινο. Κάτι που δε μπορώ να θεωρήσω φυσικό με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μου ήρθε χθες, έχω κατεβάσει το DDM, έχω περάσει και το ICC, δε νομίζω πως είδα διαφορά.

Επίσης, ρε παιδιά, πώς ρυθμίζετε έτσι χύμα τα monitors σας; Δηλαδή παίζετε με τα Gain, το Brightness/Contrast και τ' αφήνετε όπου νομίζετε ότι είναι εντάξει στο μάτι σας; Σε φάση «βάλε ένα κιλό φέτα, είναι ενάμιση να τ' αφήσω;»;

Η δική μου out of the box δεν είναι τόσο χάλια όσο περίμενα, αλλά έχω έντονο κόκκινο. Δεν εννοώ ότι κοκκινίζει το λευκό, αλλά για παράδειγμα ότι η κόκκινη μπάρα στο κάτω μέρος του video στο YouTube είναι σε πολύ έντονο κόκκινο. Κάτι που δε μπορώ να θεωρήσω φυσικό με τίποτα.

Αξίζει η επένδυση σε ένα φτηνό έστω hardware calibrator. Έχω ένα από το 2010 κι έχω φτιάξει με αυτό δεκάδες οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα που το είχα ψάξει είχα βρει κάποια οικονομικά.

Τώρα δε βρήκα κάτι. Έχεις κάτι κατά νου;

Επίσης, κάτι είχε πάρει το μάτι μου για ενοικίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Μου ήρθε χθες, έχω κατεβάσει το DDM, έχω περάσει και το ICC, δε νομίζω πως είδα διαφορά.

Επίσης, ρε παιδιά, πώς ρυθμίζετε έτσι χύμα τα monitors σας; Δηλαδή παίζετε με τα Gain, το Brightness/Contrast και τ' αφήνετε όπου νομίζετε ότι είναι εντάξει στο μάτι σας; Σε φάση «βάλε ένα κιλό φέτα, είναι ενάμιση να τ' αφήσω;»;

Η δική μου out of the box δεν είναι τόσο χάλια όσο περίμενα, αλλά έχω έντονο κόκκινο. Δεν εννοώ ότι κοκκινίζει το λευκό, αλλά για παράδειγμα ότι η κόκκινη μπάρα στο κάτω μέρος του video στο YouTube είναι σε πολύ έντονο κόκκινο. Κάτι που δε μπορώ να θεωρήσω φυσικό με τίποτα.

Δεν έρχεται αυτό χωρίς sRGB mode και δυστυχώς η Dell δεν έχει. Το αντίστοιχο LG έχει. Αν βλέπεις έντονα χρώματα πάντως στο Dell που να έβλεπες Samsung quantum dot :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Παλιότερα που το είχα ψάξει είχα βρει κάποια οικονομικά.

Τώρα δε βρήκα κάτι. Έχεις κάτι κατά νου;

Επίσης, κάτι είχε πάρει το μάτι μου για ενοικίαση.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κοιτάξει τι υπάρχει στην αγορά μια που ακόμη κάνω τα profile μου με το Spyder 3 Pro.

Θα ρίξω μια ματιά για οικονομικό και καλό και θα επανέλθω.

 

Καλό και οικονομικό με λίγο ψάξιμο. Σκέψου πως είναι κάτι που κρατάς για πολλά πολλά χρόνια.

https://spyderx.datacolor.com/shop-products/display-calibration/

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σκέφτομαι και 'γω να τσιμπήσω ένα calibrator. Θέλω ένα καλό να το βάλω και στην CX 65 αν χρειάζεται.

Είναι μια καλή επένδυση. Monitors, laptops, TVs, με όλα μπορείς να ασχοληθείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 10:04 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Αυτό κάνει και για OLED και HDR και όλα.

https://www.skroutz.gr/s/27085851/X-rite-i1Display-Pro-Plus.html

το νεο samsung flat 99% θα εχει ιδιο πανελ ακριβως με την Dell s2721dgfa. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...