Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει οπωσδήποτε να βγουν και QHD monitors με mini-LED και true HDR.

Η AOC κάνει την αρχή.

https://www.thefpsreview.com/2021/06/21/aoc-announces-agon-ag274qxm-a-27-inch-qhd-ips-display-with-mini-led-backlight/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Σας έτυχε η dell να μην ξυπνάει από το stanby mode? Άφησα για λίγο τον υπολογιστή και όταν γύρισα η οθόνη δεν άνοιγε ενώ κουνούσα το ποντίκι. Νόμιζα ήταν θέμα του υπολογιστή αλλά βγάζοντας ένα usb που είχα συνδεδεμένο ακούστηκε κανονικά ο ήχος των windows. Έβγαλα το DP αλλά τίποτα. Έβγαλα την πρίζα χωρίς αποτέλεσμα. Η λύση ήταν να βγάλω την τροφοδοσία της οθόνης ενώ αυτή ήταν ανοιχτή (φαινόταν κανονικά ο μπλε φωτισμός από πίσω καθώς και το λευκό φωτάκι κάτω δεξιά). Λέτε να είναι ελαττωματική; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, t3llis είπε

Παιδιά καλησπέρα. Σας έτυχε η dell να μην ξυπνάει από το stanby mode? Άφησα για λίγο τον υπολογιστή και όταν γύρισα η οθόνη δεν άνοιγε ενώ κουνούσα το ποντίκι. Νόμιζα ήταν θέμα του υπολογιστή αλλά βγάζοντας ένα usb που είχα συνδεδεμένο ακούστηκε κανονικά ο ήχος των windows. Έβγαλα το DP αλλά τίποτα. Έβγαλα την πρίζα χωρίς αποτέλεσμα. Η λύση ήταν να βγάλω την τροφοδοσία της οθόνης ενώ αυτή ήταν ανοιχτή (φαινόταν κανονικά ο μπλε φωτισμός από πίσω καθώς και το λευκό φωτάκι κάτω δεξιά). Λέτε να είναι ελαττωματική; 

Ευχαριστώ

το παθαινουν που και που ολα τα monitor με gsync/freesync, κάτι κομπλάρει ο scalar. Αν εχεις και 471.11 nvidia κανε εναν driver πίσω.

Πρακτικά πότε γίνεται 

Πάει το monitor να μπει σε "sleeping" mode (δεν υπάρχει πια standby mode οταν ειναι ανοιχτο το pc), και εσύ κουνάς το ποντίκι ενώ έχει γίνει μαύρη η οθόνη αλλά δεν μπήκε ακόμα σε sleeping mode. Μονο με power cycle, δλδ καλώδιο απτην πρίζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

το παθαινουν που και που ολα τα monitor με gsync/freesync, κάτι κομπλάρει ο scalar. Αν εχεις και 471.11 nvidia κανε εναν driver πίσω.

Πρακτικά πότε γίνεται 

Πάει το monitor να μπει σε "sleeping" mode (δεν υπάρχει πια standby mode οταν ειναι ανοιχτο το pc), και εσύ κουνάς το ποντίκι ενώ έχει γίνει μαύρη η οθόνη αλλά δεν μπήκε ακόμα σε sleeping mode. Μονο με power cycle, δλδ καλώδιο απτην πρίζα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Με καθησύχασες. Την έχω δύο ημέρες και νόμιζα ότι την "έχασα" 😪 . Έχω amd (5700 xt) δεν ξέρω παίζει κι εδώ ρόλο ο driver (έχω τον τελευταίο). Ψάχνοντας λίγο βρήκα και δοκίμασα κι αυτό. Solved: Re: S2721DGFA, DP not waking from sleep, SOLVED - Dell Community 

Επεξ/σία από t3llis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 11:51 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Προσπαθώ να πετύχω το λευκό λίγο..Η αλήθεια είναι ότι το ιδανικό σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι το 6500Κ το οποίο δείχνει αρκετά ''warm''. Προσωπικά το λευκό μου φαίνεται πιο σωστό στο πιο ψυχρό ας το πω..

μετα απο μήνες πειραματισμών προσωπικά δεν κατάφερα να βγάλω σωστό ψυχρό λευκό, εχω καταλήξει οτι η μια δόση κιτρινίλας δεν θα φύγει ποτε. (ισως μονο μεσα απο το temperature control της AMD αλλα καταστρέφει τα αλλα χρώματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, t3llis είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Με καθησύχασες. Την έχω δύο ημέρες και νόμιζα ότι την "έχασα" 😪 . Έχω amd (5700 xt) δεν ξέρω παίζει κι εδώ ρόλο ο driver (έχω τον τελευταίο). Ψάχνοντας λίγο βρήκα και δοκίμασα κι αυτό. Solved: Re: S2721DGFA, DP not waking from sleep, SOLVED - Dell Community 

Ο driver της AMD σίγουρα είναι ο πρώτος ύποπτος για οτιδήποτε κουλό😁 Προχθές έκανα update στον τελευταίο και πριν ολοκληρωθεί, πέταξε ένα ωραίο μήνυμα σφάλματος και μετά εξαφανίστηκε ο driver... Πίστευα ότι σε τέτοια περίπτωση θα έκανε rollback στον προηγούμενο αλλά αυτό τα ξήλωσε όλα, ευτυχώς που υπάρχει το DDU....

1 ώρα πριν, redink είπε

μετα απο μήνες πειραματισμών προσωπικά δεν κατάφερα να βγάλω σωστό ψυχρό λευκό, εχω καταλήξει οτι η μια δόση κιτρινίλας δεν θα φύγει ποτε. (ισως μονο μεσα απο το temperature control της AMD αλλα καταστρέφει τα αλλα χρώματα )

Δεν ξέρω μήπως ένα μηχάνημα calibration θα σε βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, redink είπε

μετα απο μήνες πειραματισμών προσωπικά δεν κατάφερα να βγάλω σωστό ψυχρό λευκό, εχω καταλήξει οτι η μια δόση κιτρινίλας δεν θα φύγει ποτε. (ισως μονο μεσα απο το temperature control της AMD αλλα καταστρέφει τα αλλα χρώματα )

Πως να βρεις σωστό λευκό αφού και η ομοιομορφία του panel δεν είναι άψογη. Άλλο χρώμα βλέπεις αριστερά άλλο δεξιά π.χ. Το φέρνεις στα αριστερά να δείχνει σωστό, χαλάει δεξιά ή το ανάποδο. Κοιτάς στο κέντρο αν μπορέσεις να πετύχεις το ''ουδέτερο''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Philips 275M1RZ - 1440P 170Hz Nano IPS monitor with Ambiglow

275M1RZ_69-IMS-en_EG?$jpglarge$&wid=960  275M1RZ_69-A3P-global-001?$jpglarge$&wid=1250

https://www.philips.com.hk/en/c-p/275M1RZ_69/momentum-lcd-monitor-with-ambiglow 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Philips 275M1RZ - 1440P 170Hz Nano IPS monitor with Ambiglow

275M1RZ_69-IMS-en_EG?$jpglarge$&wid=960  275M1RZ_69-A3P-global-001?$jpglarge$&wid=1250

https://www.philips.com.hk/en/c-p/275M1RZ_69/momentum-lcd-monitor-with-ambiglow 

 

Σε άψογα Φιλιππινέζικα! Αλλά δείχνει το monitor και το ambiglow function.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση η S2721DGFA να έχει μεμβράνη;

Βλέπω στις δύο πάνω γωνίες (αριστερά και δεξιά) δυο σημαδάκια σαν αυτά που κάνουν οι μεμβράνες όταν ξεκινάς να τις ξεκολλάς.

Δε θέλω να βάλω χέρι τσάμπα. Στα unboxing δεν είδα να αναφέρεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Υπάρχει περίπτωση η S2721DGFA να έχει μεμβράνη;

Βλέπω στις δύο πάνω γωνίες (αριστερά και δεξιά) δυο σημαδάκια σαν αυτά που κάνουν οι μεμβράνες όταν ξεκινάς να τις ξεκολλάς.

Δε θέλω να βάλω χέρι τσάμπα. Στα unboxing δεν είδα να αναφέρεται κάτι.

Έχω δει refurbished οθόνες να έχουν μεμβράνη. Dell και άλλες. Την πήρες από σοβαρό κατάστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Υπάρχει περίπτωση η S2721DGFA να έχει μεμβράνη;

Βλέπω στις δύο πάνω γωνίες (αριστερά και δεξιά) δυο σημαδάκια σαν αυτά που κάνουν οι μεμβράνες όταν ξεκινάς να τις ξεκολλάς.

Δε θέλω να βάλω χέρι τσάμπα. Στα unboxing δεν είδα να αναφέρεται κάτι.

δεν εχει οχι. Μηπως ειναι απλά λιγο διαφανές ανάμεσα στο bezel και στο πλαστικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Έχουμε τιποτα νεότερο ή ακομη αυτα τα 2 μονιτορ ειναι οι βασιλιάδες του:

1440p, 144Hz, 1mst GtG? 

προς το παρών αυτά τα 2 ,το καινούργιο LG 27GP850 από ότι διάβασα οσοί παρέλαβαν Αμερική είχε κλειδώσει κάποια features που διαφήμιζε,μου φαίνεται το strobing και το OC 180hz από 165hz και στο hardware unboxed θα το ξανακάνουν review 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...