Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2021 στις 7:32 ΜΜ, phanispal είπε

Υπάρχει περίπτωση η S2721DGFA να έχει μεμβράνη;

Βλέπω στις δύο πάνω γωνίες (αριστερά και δεξιά) δυο σημαδάκια σαν αυτά που κάνουν οι μεμβράνες όταν ξεκινάς να τις ξεκολλάς.

Δε θέλω να βάλω χέρι τσάμπα. Στα unboxing δεν είδα να αναφέρεται κάτι.

ειναι το antiglare μη πα και το βγαλεις. απλα η ποιοτητα κατασκευης εχει πεσει πια στα ταρταρα ακομα και στις οθονες του 500αρικου. ετσι ειναι και η LG. τουλαχιστο απο normal αποσταση δε φαινεται.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση προς κατόχους S2721DGFA: προχθές διαπίστωσα ύπαρξη μυρωδιάς (όχι καμμένου αλλά περισσότερο προς το περίεργη/ξένη/ψιλοβαριά/χημική) στο δωμάτιο που έχω το pc και κατέληξα ότι αυτή προέρχεται από το πάνω μέρος του Dell, εκεί που έχει τις σίτες αερισμού. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι προέρχεται από το UPS ή το τροφοδοτικό του pc αλλά είναι από το Dell τελικά.

Έχει κάποιος παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω μυρίσει κάτι μηπως ψεκασε κανένας τίποτα για τα κουνούπια και μπήκε από το παράθυρο?😂 έχω σκύλο και μου ρίχνει κάτι βόμβες αφορυβα που και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου roundup μέχρι περίπου τα 500€

Value for money Tier- μέχρι 300€

LG 27GN800 [ IPS ] / 144Hz

________________________

Good Tier - μέχρι 400€

LG 27GN850 [ NANO IPS ] / 144Hz

DELL S2721DGF [ NANO IPS ] / 165Hz 

MSI G273QF [RAPID IPS] / 165Hz

___________________________

Extra Good but pricey Tier:

LG 27GP83B-B [ NANO IPS ] / 165Hz 

LG 27GP850 [ NANO IPS ] / 165Hz + 180Hz (OC) 

MSI Optix MAG274QRF-QD [ FAST IPS ] / 165Hz

Στα 450 - 500€+

______________________________

 

• 240Hz άξια αναφοράς:

Samsung (27") Odyssey G7 [ VA, 240Hz ] ~ 500+€

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ICE-T είπε

Εγώ δεν έχω μυρίσει κάτι μηπως ψεκασε κανένας τίποτα για τα κουνούπια και μπήκε από το παράθυρο?😂 έχω σκύλο και μου ρίχνει κάτι βόμβες αφορυβα που και που

Χαχαχα! Η μυρωδιά είναι στο πάνω μέρος και στο ύψος εκεί που έχει το βύσμα τροφοδοσίας περίπου και πάνω (όχι καρακέντρο δηλαδή αλλά προς τα δεξιά όπως το κοιτάμε από μπροστά). Θα πρέπει να ακουμπήσεις την μύτη στις οπές που έχει στο πάνω μέρος.

Γνωρίζει κάποιος αν οι τρύπες που υπάρχουν στο πλάι, είναι και αυτές αεραγωγοί? Ρωτάω γιατί έχω βάλει δεξιά-αριστερά κάτι vu meter audio level και φοβάμαι μήπως έχω φράξει αεραγωγούς....

 

 

rsz_img_20210720_161949.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, camel555 είπε

Χαχαχα! Η μυρωδιά είναι στο πάνω μέρος και στο ύψος εκεί που έχει το βύσμα τροφοδοσίας περίπου και πάνω (όχι καρακέντρο δηλαδή αλλά προς τα δεξιά όπως το κοιτάμε από μπροστά). Θα πρέπει να ακουμπήσεις την μύτη στις οπές που έχει στο πάνω μέρος.

Γνωρίζει κάποιος αν οι τρύπες που υπάρχουν στο πλάι, είναι και αυτές αεραγωγοί? Ρωτάω γιατί έχω βάλει δεξιά-αριστερά κάτι vu meter audio level και φοβάμαι μήπως έχω φράξει αεραγωγούς....

 

 

rsz_img_20210720_161949.jpg

δοκίμασε να τα αφαιρέσεις μήπως ισχύει αυτό που λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2021 στις 10:20 ΠΜ, ICE-T είπε

δοκίμασε να τα αφαιρέσεις μήπως ισχύει αυτό που λες

Τα αφαίρεσα και τα δυο αλλά η μυρωδιά συνεχίζει, πρέπει να ακουμπήσεις την μύτη σου για να την καταλάβεις... είναι μυρωδιά ηλεκτρονικών, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά... Πιστεύω ότι οι οπές που έχει το μόνιτορ δεξιά και αριστερά, είναι διακοσμητικές και ακολουθούν το μοτίβο των πάνω αεραγωγών. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΕΣ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΎ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ, ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΩ...και καλό θα είναι να μην μπλοκάρονται...Φώτισα με φακό και δεν φαίνεται το εσωτερικό, όπως φαίνεται στις αρκετά μεγάλες οπές στο πάνω μέρος (εκεί φαίνεται μέχρι και ένα ατσάλινο τρυπητό κομμάτι που διατρέχει κατά μήκος όλο το μόνιτορ, θα ψάξω μήπως βρω καμία φωτογραφία/τομή του εσωτερικού). Σήμερα όμως έριξα δυνατό φως από το πλάι και κοιτώντας από τις πάνω οπές, είδα ότι το φως διαπερνούσε το εσωτερικό. Οπότε 100% έχει οπές αερισμού στα πλάγια.

Εντωμεταξύ πριν λίγες εβδομάδες μου έκανε και μένα "κρότο' από συστολή/διαστολή όπως είχε αναφερθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις.

Επεξ/σία από camel555
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, camel555 είπε

Τα αφαίρεσα και τα δυο αλλά η μυρωδιά συνεχίζει, πρέπει να ακουμπήσεις την μύτη σου για να την καταλάβεις... είναι μυρωδιά ηλεκτρονικών, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά... Πιστεύω ότι οι οπές που έχει το μόνιτορ δεξιά και αριστερά, είναι διακοσμητικές και ακολουθούν το μοτίβο των πάνω αεραγωγών. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΕΣ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΎ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ, ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΩ...και καλό θα είναι να μην μπλοκάρονται...Φώτισα με φακό και δεν φαίνεται το εσωτερικό, όπως φαίνεται στις αρκετά μεγάλες οπές στο πάνω μέρος (εκεί φαίνεται μέχρι και ένα ατσάλινο τρυπητό κομμάτι που διατρέχει κατά μήκος όλο το μόνιτορ, θα ψάξω μήπως βρω καμία φωτογραφία/τομή του εσωτερικού). Σήμερα όμως έριξα δυνατό φως από το πλάι και κοιτώντας από τις πάνω οπές, είδα ότι το φως διαπερνούσε το εσωτερικό. Οπότε 100% έχει οπές αερισμού στα πλάγια.

Εντωμεταξύ πριν λίγες εβδομάδες μου έκανε και μένα "κρότο' από συστολή/διαστολή όπως είχε αναφερθεί σε προηγούμενες αναρτήσεις.

Το έχω διαβάσει γι'αυτό το φαινόμενο συστολής διαστολής και σε μερικές τηλεοράσεις νομίζω πρέπει να στείλεις ένα μήνυμα στο support της Dell πρέπει να οφείλεται στην συναρμολόγηση λογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πήρα κι εγώ την Dell πριν μια βδομάδα και γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά 2 θέματα έχω.
- Το "κρότο" που γράφεται μου τον κάνει και μένα όσο είναι ανοιχτή.

- Επίσης κάτι που μου έχει σπάσει τα νεύρα. Τις μισές φορές που θα ανοίξω τον υπολογιστή για κάποιο λόγο το output color format της οθόνης πάει μόνο του στο ycbcr αντί για RGB με αποτέλεσμα να χαλάνε τα χρώματα. Ο μόνος τρόπος να φτιάξει είναι να κλείσω την οθόνη για 3 δευτερόλεπτα και να την ξανανοίξω. Την έχω με το displayport που είχε στο κουτί, gpu 1070ti ftw2.

 

Είναι κανείς που να είχε το ίδιο θέμα και να βρήκε λύση;

Επεξ/σία από jokercell
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ανάμεσα στις δύο αυτές του θέματος και την MSI Optix MAG274QRF-QD, ποια θα προτείνατε? Οι διαφορές που είδα δεν είναι μεγάλες/πολλές ανάμεσα τους. Επίσης, στη περίπτωση της MSI με την εγγύηση τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, cpttony είπε

Καλημέρα,

Ανάμεσα στις δύο αυτές του θέματος και την MSI Optix MAG274QRF-QD, ποια θα προτείνατε? Οι διαφορές που είδα δεν είναι μεγάλες/πολλές ανάμεσα τους. Επίσης, στη περίπτωση της MSI με την εγγύηση τι γίνεται?

H MSI έχει καλύτερο contrast, τώρα απο dead pixel πάνω από 3 για να στο αντικαταστήσει και έχει display port 1.2 ,η Dell έχει φοβερό support και με ένα στο αλλάζουν μου φαίνεται αυτές είναι οι κυριότερες διάφορες , ξέχασα να γράψω ότι η MSI είναι συμβατή με consoles η dell όχι

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 23/07/2021 at 20:48, jokercell said:

Καλησπέρα, πήρα κι εγώ την Dell πριν μια βδομάδα και γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά 2 θέματα έχω.
- Το "κρότο" που γράφεται μου τον κάνει και μένα όσο είναι ανοιχτή.

- Επίσης κάτι που μου έχει σπάσει τα νεύρα. Τις μισές φορές που θα ανοίξω τον υπολογιστή για κάποιο λόγο το output color format της οθόνης πάει μόνο του στο ycbcr αντί για RGB με αποτέλεσμα να χαλάνε τα χρώματα. Ο μόνος τρόπος να φτιάξει είναι να κλείσω την οθόνη για 3 δευτερόλεπτα και να την ξανανοίξω. Την έχω με το displayport που είχε στο κουτί, gpu 1070ti ftw2.

 

Είναι κανείς που να είχε το ίδιο θέμα και να βρήκε λύση;

 έχω το ίδιο θέμα +ότι την πρώτη φορά που θα ανοίξω το pc δεν θα έχει gsync και θα πρέπει να κλείσω την οθόνη για 3 δευτερα και να την ανοίξω και όλα καλά.... με ένα ανοιγόκλειμα λύνονται 2 θέματα 😛

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manos28684 έχω ψάξει όλο το νετ και δε μπορώ να βρω λύση. Το μόνο που δουλεύει για την ώρα ειναι να αποσυνδέσω τελείως την παλιά μου LG που είχα πριν η οποία είναι 24' 1080p 60hz. Τώρα όσες φορές το έχω ανοίξει παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε γνώμη για το Asus ROG Swift PG279QM ? Σε review αναφέρουν ότι είναι από τα λίγα very wide gamut monitors που έχουν τελείως ξεκλείδωτο το sRGB mode... Φαίνεται πολύ γερό μόνιτορ, αν εξαιρέσουμε την τιμή της που είναι πολύ ψηλή λόγω 240Hz και νέου προίόντος....

 

Με την εγγύηση των monitor της Asus, τι καλύπτει? Υπάρχει service και επίσημος Ελλάδα?

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...