Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό ήθελα αλλά δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα και η τιμή είναι φευγάτη, 900+ ευρώ.

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το LG 27GP850-B. Μεγάλη διαφορά τιμής πάντως...

Επειδή δεν είχα ποτέ Asus οθόνη, από εγγύση η Asus τι λέει? Από pixels, bleeding κλπ, τι καλύπτει?

Την LG μια φορά που την χρειάστηκα, μιας και το 27GL850 έβγαλε πρόβλημα, ελλείψει διαθέσιμου, μου πίστωσαν τα χρήματα στο κατάστημα αγοράς (ήθελε λίγο τρέξιμο βέβαια...). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[ Αμαζον - Ισπανίαςhttps://www.amazon.es/dp/B08VS8YG8H? [ LG 27GP850-B ] @ 490.40για όποιον ενδιαφέρεται - η τιμή περιλαμβάνει έξοδα αποστολής + ΦΠΑ ΤΕΛΟΣ

εκεί γύρω + 30~€ παίζει και από Ελλάδα το 32άρι - βέβαια ανάλογα τον καθένα το 1440p σε αυτές τις ίντσες - & δεν γνωρίζω τι παίζει από εγγύηση στα ελληνικά καταστήματα που δεν είναι official LG retailer

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

[ Αμαζον - Ισπανίαςhttps://www.amazon.es/dp/B08VS8YG8H? [ LG 27GP850-B ] @ 490.40για όποιον ενδιαφέρεται - η τιμή περιλαμβάνει έξοδα αποστολής + ΦΠΑ

εκεί γύρω + 30~€ παίζει και από Ελλάδα το 32άρι - βέβαια ανάλογα τον καθένα το 1440p σε αυτές τις ίντσες - & δεν γνωρίζω τι παίζει από εγγύηση στα ελληνικά καταστήματα που δεν είναι official LG retailer

Μόλις μίλησα με την LG και μου είπαν ότι αν η εισαγωγή έχει πραγματοποιηθεί από χώρα που ανήκει στην Ε.Ε. τότε το καλύπτουμε στην εργοστασιακή εγγύηση. Και ότι προς το παρόν, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα Ελλάδα από τους επίσημους μεταπωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επικοινωνία με την Asus, μου ανέφεραν ότι

Η οθόνη PG279QM καλύπτεται για το πρώτο έτος της εγγύησης από ZBD εγγύηση (Zero pixel warranty).

Για τα υπόλοιπα 2 έτη της εγγύησης ισχύουν συνθήκες που αναφέρθηκαν παρακάτω. 

 

ΚΑΝΟΝΕΣ για τα ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ ΠΙΞΕΛ της ΟΘΟΝΗΣ ΥΓΡΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΩΝ (LCD)

Παρόλο που υιοθετούνται τα υψηλότερα στάνταρ, η πολύπλοκη κατασκευή των οθόνων LCD μπορεί να προκαλέσει ελαφρές ατέλειες στην απεικόνιση. Αυτές οι ατέλειες δε επηρεάζουν τις επιδόσεις της LCD ASUS.

Παρόλα αυτά, η ASUS προσφέρει εγγύηση για τα TFT των LCD ASUS, όταν συντρέχουν οι παρακάτω συνθήκες:

  1. Εμφανίζονται 3 ή περισσότερα φωτεινά πίξελ  /   5 ή περισσότερα καμένα πίξελ είτε 8 πίξελ συνολικά (φωτεινά και/ή καμμένα).
  2. Εμφανίζονται 2 φωτεινά πίξελ παρακείμενα ή 2 καμένα πίξελ παρακείμενα.
  3. Εμφανίζονται 3 φωτεινά και/ή καμένα πίξελ σε μια περιοχή διαμέτρου 15 χιλιοστών.

 

(Σημείωση: ένα φωτεινό πίξελ είναι ένα πίξελ άσπρου χρώματος είτε ένα υπό-πίξελ μόνιμα αναμμένο σε μαύρο φόντο).

 

Οι κατάλληλες συνθήκες για να ελέγξετε την οθόνη είναι:

  • Απόσταση μεταξύ του σημείου ελέγχου και την οθόνη TFT σε ευθεία γραμμή δεν πρέπει να είναι μικρότερη από 30 εκατοστά.
  • Η θερμοκρασία του χώρου όπου λειτουργεί η οθόνη πρέπει να είναι μεταξύ 20 και 40 βαθμοί Κελσίου.
  • Ο φωτισμός του χώρου πρέπει να είναι από 300 έως 500 lux.

Οι παραπάνω είναι οι όροι εγγύησης που παρέχουν οι κατασκευαστές οθονών LCD TFT. Επομένως, η ASUS παρέχει περιορισμένη υπηρεσία αντικατάστασης των εν λόγω τμημάτων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μπορείτε να μου βρείτε ένα gaming monitor μέχρι 200+ ευρώ. Ας είναι φλατ και va και αν γίνεται 27".

Valorant, call of duty και λολ θα παίζει.

Έχω χαθεί εδώ και μέρες με συγκρίσεις και καρτέλες. Το πιο τίμιο στα 200€+ ευχαριστώ..

Η παλιά που είχα και πέθανε

Θεός σχωρεστην...

https://www.e-shop.gr/lg-w2442pa-bf-24-tft-black-p-PER.169553

Επεξ/σία από Tetrabitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Καλησπέρα μπορείτε να μου βρείτε ένα gaming monitor μέχρι 200+ ευρώ. Ας είναι φλατ και va και αν γίνεται 27".

Valorant, call of duty και λολ θα παίζει.

Έχω χαθεί εδώ και μέρες με συγκρίσεις και καρτέλες. Το πιο τίμιο στα 200€+ ευχαριστώ..

Η παλιά που είχα και πέθανε

Θεός σχωρεστην...

https://www.e-shop.gr/lg-w2442pa-bf-24-tft-black-p-PER.169553

https://www.skroutz.gr/s/27206159/LG-27GN800-B-Gaming-Monitor-27-QHD-144Hz.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάλι έχω αποφασίσει την Samsung g5 αλλά αυτό το curvature 1000R μου φαίνεται περίεργο στα μάτια μου. Δεν μπορούσε να το έχει 1800R σαν άνθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Eγω πάλι έχω αποφασίσει την Samsung g5 αλλά αυτό το curvature 1000R μου φαίνεται περίεργο στα μάτια μου. Δεν μπορούσε να το έχει 1800R σαν άνθρωπος...

Μην παίρνεις την G5 εφόσον παίζεις τα παιχνίδια που ανέφερες..... Υπάρχει έντονο smearing και ghosting. Με αυτά τα χρήματα να πας οπωσδήποτε σε ips panel. Εάν έχεις καλό pc 2κ ανάλυση αλλιώς και 1080p μια χαρά είναι!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, konlift είπε

Μην παίρνεις την G5 εφόσον παίζεις τα παιχνίδια που ανέφερες..... Υπάρχει έντονο smearing και ghosting. Με αυτά τα χρήματα να πας οπωσδήποτε σε ips panel. Εάν έχεις καλό pc 2κ ανάλυση αλλιώς και 1080p μια χαρά είναι!! 

Παίζει όμως και το ενδεχόμενο για Xbox Series S ή Χ. Γιατί πια το να φτιάξεις pc με καινούργια κάρτα γραφικών έχουμε γυρίσει στο 1999 σε τιμές.

Έχεις να μου προτείνεις καμιά για console?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε υπομονή, μάζεψε άλλα 30 ευρώ και πάρε την LG. So simple

ή καταστάλαξε στο θέμα "να πάρω κονσόλα ή pc αυτή τη περίοδο" πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ψαχνω οθονουλα για 50% photo-video edit και 50% casual gaming. Θα γινει hardware calibration με spyder. Εχω καταληξει σε κατι αναμεσα σε 27gn800 και s2721dgfa. Βασικα, με την gn800 στα ~280, αξιζουν τα 120 παραπανω για την dell? 

Επεξ/σία από harbinger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, harbinger είπε

Καλησπερα, ψαχνω οθονουλα για 50% photo-video edit και 50% casual gaming. Θα γινει hardware calibration με spyder. Εχω καταληξει σε κατι αναμεσα σε 27gn800 και s2721dgfa. Βασικα, με την gn800 στα ~280, αξιζουν τα 120 παραπανω για την dell? 

Αυτό που μπορεί να χρειαστείς με την LG είναι ένα monitor arm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Αυτό που μπορεί να χρειαστείς με την LG είναι ένα monitor arm

Ναι μικρο το κακο, γενικα η εργονομια δεν με καιει, διορθωνεται. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι σωστα χρωματα πανω απ'ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...