Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, harbinger είπε

Ναι μικρο το κακο, γενικα η εργονομια δεν με καιει, διορθωνεται. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι σωστα χρωματα πανω απ'ολα.

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο που αναφέρεις η Dell σου ταιριάζει καλύτερα λόγω της δουλειάς που θέλεις να κάνεις. Τα χρώματα αποδίδονται καλύτερα και πιο σωστά στην Dell. Άριστα θα έλεγα. Επίσης στα παιχνίδια πολύ καλή φυσικά....Το μόνο θέμα που έχει είναι το ips glow που είναι λαχείο και φυσικά μόνο στα μαύρα σκοτεινά φαίνεται.

Τώρα η Lg που αναφέρεις είναι επίσης άριστη για παιχνίδια και φοβερό VFM!!! Το θέμα είναι πως ΔΕΝ είναι κατάλληλη για photo editing λόγω μη σωστής απεικόνισης των χρωμάτων. Ειδικά το κόκκινο πάει προς το πορτοκαλί και όσο και να το καλιμπράρεις δεν έρχεται. Στα παιχνίδια φυσικά δεν ενοχλεί, αλλά για άλλες δουλειές είναι πρόβλημα....Επίσης ips glow λαχείο.....

Τα παραπάνω σχόλια έρχονται από προσωπική εμπειρία καθώς είχα και τα δύο monitor.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, konlift είπε

Ειδικά το κόκκινο πάει προς το πορτοκαλί και όσο και να το καλιμπράρεις δεν έρχεται. 

Διαβασα πολλα reviews (rtings etc) και αυτο με το κοκκινο μονο απο εσενα το ακουσα. Να αναφερω οτι με ενδιαφερει μονο το srgb space.

Ξερω οτι δεν εχει srgb clamp αλλα εφοσον θα γινει καλιμπρα με colorimeter δεν με απασχολει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harbinger είπε

Διαβασα πολλα reviews (rtings etc) και αυτο με το κοκκινο μονο απο εσενα το ακουσα. Να αναφερω οτι με ενδιαφερει μονο το srgb space.

Ξερω οτι δεν εχει srgb clamp αλλα εφοσον θα γινει καλιμπρα με colorimeter δεν με απασχολει.

Κοίτα, τα rtings, και τα διαφορα reviews που κυκλοφορούν, δείχνουν έναν μπούσουλα αλλά μπορεί να οδηγήσουν και σε μεγάλη πατάτα!!! Σου γράφω ως παθών και πληρών και όχι ως επαγγελματίας reviewer!!! Η καλύτερη κριτική να ξέρεις είναι τα μάτια μας και σε σύγκριση με τα συγκεκριμένα monitor η Dell στην απόδοση και γενικά στην πιστότητα χρωμάτων απέχει πολύ από την Lg!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, σε ultrawide 34'' va, ποια monitor αξίζουν;

προς το παρόν έχω βρει τα dell s3422dwg και xiaomi mi 34'', με το dell να φαντάζει πιο ελκυστικό, λόγω HDR, usb hub και υποστήριξης

τα κριτήρια επιλογής είναι (με σειρά σπουδαιότητας):

  • ομοιομορφία μαύρου / απουσία light bleed
  • ρυθμός ανανέωσης πάνω από 100Hz
  • υποστήριξη (ψευδό)HDR 

κάποιο άλλο υποψήφιο γνωρίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, totomis είπε

παιδιά, σε ultrawide 34'' va, ποια monitor αξίζουν;

προς το παρόν έχω βρει τα dell s3422dwg και xiaomi mi 34'', με το dell να φαντάζει πιο ελκυστικό, λόγω HDR, usb hub και υποστήριξης

τα κριτήρια επιλογής είναι (με σειρά σπουδαιότητας):

  • ομοιομορφία μαύρου / απουσία light bleed
  • ρυθμός ανανέωσης πάνω από 100Hz
  • υποστήριξη (ψευδό)HDR 

κάποιο άλλο υποψήφιο γνωρίζετε;

Καρφί για την Dell. Σοβαρή εταιρία. Εάν έχεις έντονο Bleed θα σου την αλλάξουν αμέσως!!! ποια xiaomi τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, konlift είπε

Καρφί για την Dell. Σοβαρή εταιρία. Εάν έχεις έντονο Bleed θα σου την αλλάξουν αμέσως!!! ποια xiaomi τώρα!!!

Καλά μην το λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω παραγγείλει όλα τα κομμάτια που θέλω για πύργο και έχω κολλήσει στην οθόνη. Το εν λόγω σύστημα αφορά αποκλειστικά gaming και εναλλακτικά σκότωμα ώρας σε YouTube, FB κτλ. Ενώ θεωρώ ότι το έχω δυνατά με τα υπόλοιπα του HW είμαι παντελώς άσχετος όσο αφορά τα monitors. Αδράνεια ετών βλέπετε με 1080p.

Είμαι μεταξύ MSI Optix MAG274QRF (όχι την QD)Dell S2721DGFA.

Δυστυχώς (απ'ότι διαβάζω εδώ μέσα) το μόνο συγκριτικό που έχω διαβάσει είναι του RTRing.

Το λέω γιατί ενώ είχα αποφασίσει για Dell άρχισα να βρίσκω άρθρα για Pixel Inversion και ήμουν λίγο ψηλοξενερωμένος και απο το Black Uniformity (καμμένος απο προηγούμενο monitor που το μαύρο είναι γκρι). Φαίνεται ότι η MSI είναι κάπως καλύτερη στα παραπάνω. Πιθανόν, να επηρεάστηκα και απο κάτοχο της MSI με το παρακάτω σχόλιο...

"Να τονίσω πως ενώ το panel είναι 10bit (8bit + RFC) πρακτικά μέσω του nvidia control panel, το 10bit, RGB, Full color range mode, ενεργοποιείται μόνο στα 120Hz. Αν θέλετε 165Hz και 10bit χρώμα, θα πρέπει να αρκεστείτε σε chroma subsampling 422 με limited color range. Γενικά, όποιος θέλει το απόλυτο IPS 165Ηz αυτή τη στιγμή, πάει εδώ με κλειστά μάτια. Εναλλακτικά πάει στο Dell 2721DGF που ουσιαστικά είναι το nanoIPS panel της LG on steroids και σε χαμηλότερη τιμή αλλά έχοντας εμπειρία από nanoIPS δεν θα το ξαναπροτιμούσα λόγω contrast και pixel inversion."

Ενώ ένας άλλος που έχει MSI αναφέρετε 

"Συνδεσιμότητα
DisplayPort 1.2a = Συχνότητες 60,120,165 Hz

2x HDMI (2.0b) = Φτάνει στα 144hz"

Δλδ, εγώ που θέλω να παίξω με GSync σε DP σύνδεση θα κλειδώνει μόνο 60Hz ή 120Hz ή 165Hz; 

Γενικά, δεν εχω καταλάβει τι παίζει με το calibrating, τα SRGB, CP και τι θα έπρεπε να με απασχολεί.

Έχω πελαγώσει με την συγκεκριμένη αγορά, δεν ξέρω που να πάω...

 

ΥΓ: Μπορεί να σας φαίνεται αστείο αλλά το μαύρο που βλέπω, στην τωρινή μου οθόνη, γκρί με ξενερώνει.

Επεξ/σία από Wolf79
Διόρθωση μοντέλου MSI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαύρα στη Dell 2721Dgfa δεν φαίνονται μόνο γκρι, αλλά και ασπροκόκκινα. Τραγικό ips glow. Το μόνο θετικό ότι η dell το αναγνωρίζει ως ελάττωμα και σου την αλλάζει..... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια.Αντιμετοπιζω τις τελευταιες ημερες ενα προβλημα με την οθόνη μου Dell 2721dgfa.Ακομη και σε χαμηλο response time (Fast) η οθονη ακομη και σε απλο browsing κανει shadows δλδ οταν αλλαζω μια εικονα οταν ερχεται η επομενη φαινεται οτι αργει να εστιασει και οταν εστιαζει εχω την εντυπωση οτι ειναι καπως θολη η εικονα.Προσπαθησα να το να καταγραψω για να το δειτε κι εσεις αλλα φαινεται μονο με γυμνο ματι.Εχεις παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο???Σε αυτη την περιπτωση μιλαω με το καταστημα που την αγορασα η κατευθειαν με την dell?

Κατι που παρατηρησα μολις...Εκανα reinstall τους drivers της καρτας γραφικων και σταματησε να το κανει....Αρα δεν ειναι η οθονη.....Μαλλον εχω θεμα με την καρτα τοτε

Επεξ/σία από tsipis88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Ηρθε τελικα το sRGB mode στην msi mag274qrf/qd https://www.msi.com/blog/msi-unveiled-new-color-modes-for-mag274qrf-and-mag274Qrf-qd

Θα είναι αρκετά καλό πλέον, καλά μαύρα χωρίς υπερκορεσμένα χρώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα είναι αρκετά καλό πλέον, καλά μαύρα χωρίς υπερκορεσμένα χρώματα.

Καλή κίνηση , έχει και αυτό τα θεματάκια του κυρίως σε uniformity ,αλλά οκ καθετί έχει θετικά και αρνητικά …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...