Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Καλα ναι δεν ειχαν το ghosting σε μαυρο που εχουν τα VA. Αλλα ειχαν πολύ μεγάλο input lag, δεν εκαναν για comp fps (η comp τίποτα)

Γενικα αν καποιος εχει συνηθισει σε ενα εστω αξιοπρεπες μονιτορ δυσκολα παει σε VA για gaming,ακομα και για μη competitive.

Φαντασου πουλησα κινητο με amoled 2 μερες αφοτου το πηρα γιατι ειχε τρελο smearing και κανενας αλλος χρηστης δε το ειχε παρατηρησει 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γενικα αν καποιος εχει συνηθισει σε ενα εστω αξιοπρεπες μονιτορ δυσκολα παει σε VA για gaming,ακομα και για μη competitive.

Φαντασου πουλησα κινητο με amoled 2 μερες αφοτου το πηρα γιατι ειχε τρελο smearing και κανενας αλλος χρηστης δε το ειχε παρατηρησει 🤣

image.png.04ae8ba93f0c68c369d94e689ca2b1e1.png

VA ? εδώ από auo/innolux ips σε nano ips το καταλαβαίνεις. 

Το παιδί από πάνω τα πήρε και τα τρία να τα δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

image.png.04ae8ba93f0c68c369d94e689ca2b1e1.png

VA ? εδώ από auo/innolux ips σε nano ips το καταλαβαίνεις. 

Το παιδί από πάνω τα πήρε και τα τρία να τα δοκιμάσει

Ενταξει υπερβολικο τον θεωρω καθως αυτα τα nano ips εχουν περιπου ιδιους χρονους με το ΤΝ μου.Το δικο μου πραγματικα εχει απειροελαχιστο ghosting,δε το παρατηρεις ,ποσω μαλλον να ενοχλει κιολας δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ενταξει υπερβολικο τον θεωρω καθως αυτα τα nano ips εχουν περιπου ιδιους χρονους με το ΤΝ μου.Το δικο μου πραγματικα εχει απειροελαχιστο ghosting,δε το παρατηρεις ,ποσω μαλλον να ενοχλει κιολας δηλαδη.

είναι αργό το gigabyte σε σχέση με τα lg ips. 3,5 vs 7 ms και ενώ τα nano ips έχουν mode με 0% σχεδον overshoot, τα 6.78ms του gigabyte ειναι με πολύ overshoot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.... Πάλι στην αναζήτηση -του με όσο το δυνατόν λιγότερα μειονεκτήματα- monitor... Είχα παραγγείλει και εγώ το DGFA αλλά το κατάστημα την πήγε αλλού οπότε ακύρωσα.

Υπάρχει καμία νέα τεχνολογία/πρόταση που αναμένεται να βγεί σύντομα στα 27in, 1440p, ips (ή VA πλέον), 144hz monitor? Έχει ανακοινώσει καμία εταιρεία κάποιο νέο μοντέλο που να αξίζει (τουλάχιστον στα χαρτιά) την αναμονή-reviewing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, camel555 είπε

Κατάλαβα.... Πάλι στην αναζήτηση -του με όσο το δυνατόν λιγότερα μειονεκτήματα- monitor... Είχα παραγγείλει και εγώ το DGFA αλλά το κατάστημα την πήγε αλλού οπότε ακύρωσα.

Υπάρχει καμία νέα τεχνολογία/πρόταση που αναμένεται να βγεί σύντομα στα 27in, 1440p, ips (ή VA πλέον), 144hz monitor? Έχει ανακοινώσει καμία εταιρεία κάποιο νέο μοντέλο που να αξίζει (τουλάχιστον στα χαρτιά) την αναμονή-reviewing?

και τα ακριβότερα IPS στα ίδια είναι (δλδ πχ να έπαιρνες το aw2721d). 

Ακομα και OLED να πάρεις, θα έχει μειονεκτήματα 

Εγώ το μόνιτορ το πήρα, ξέρω πως αν δεν κάτσει στραβή, θα με βγάλει μέχρι να γίνουν φθηνά τα qned της lg (σκέψου ότι το νέο qned που ανακοίνωσε ειναι joled, ουτε καν δικό της) (δλδ 5-7 χρόνια).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, camel555 είπε

Κατάλαβα.... Πάλι στην αναζήτηση -του με όσο το δυνατόν λιγότερα μειονεκτήματα- monitor... Είχα παραγγείλει και εγώ το DGFA αλλά το κατάστημα την πήγε αλλού οπότε ακύρωσα.

Υπάρχει καμία νέα τεχνολογία/πρόταση που αναμένεται να βγεί σύντομα στα 27in, 1440p, ips (ή VA πλέον), 144hz monitor? Έχει ανακοινώσει καμία εταιρεία κάποιο νέο μοντέλο που να αξίζει (τουλάχιστον στα χαρτιά) την αναμονή-reviewing?

Απ' ότι καταλαβαίνω, με το φτωχό μου το μυαλό, όλα τα IPS έχουν θέματα BLB & IPS GLOW, Ανεξαρτήτως χρημάτων.
Από τα 1080p 144hz-165hz-240hz & 360hz μέχρι ακόμα και τα πολύ πιο ακριβά και νέα ACER Predator 1440p 240hz, Alienware 2721D.
Με τον @Sakiz105 λέγαμε για το νέο panel της MSI Optix-MAG274QRF-QD αλλά αποδείχθηκαν κι αυτοί τσίπηδες και παρόλο που είχαν προαναγγείλει DP 1.4, έβαλαν εν τέλει DP 1.2a....Παρόλα αυτά, είναι καλό monitor, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα την προτιμήσει το ελληνικό κοινό.

 

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

και τα ακριβότερα IPS στα ίδια είναι (δλδ πχ να έπαιρνες το aw2721d). 

Ακομα και OLED να πάρεις, θα έχει μειονεκτήματα 

Εγώ το μόνιτορ το πήρα, ξέρω πως αν δεν κάτσει στραβή, θα με βγάλει μέχρι να γίνουν φθηνά τα qned της lg (σκέψου ότι το νέο qned που ανακοίνωσε ειναι joled, ουτε καν δικό της) (δλδ 5-7 χρόνια).

 

Επειδή το έψαξα κι εγώ, θα συμφωνήσω με @Sakiz105.
Είναι ίσως από τα καλύτερα νέα panel της αγοράς (1440p 240hz) μέχρι στιγμής μαζί με το ACER PREDATOR αλλά διάβασα/είδα ότι ίσως έχει θέμα Ghosting σε TEXT όταν κάνεις scrolling!!!
Σας παραθέτω κι ένα review για να το δείτε κι εσείς. Στο 8:09 αρχίζει να λέει τα μειονεκτήματα.


Παρόλα αυτά, μου αρέσει πολύ σαν οθόνη και έκανα προπαραγγελία, αν και ήταν αρχικά εκτός Budget μου, αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση.
Θα σας πω περισσότερες λεπτομέρειες όταν παραλάβω (περίπου 3-4 εβδομάδες).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stathakism είπε

Απ' ότι καταλαβαίνω, με το φτωχό μου το μυαλό, όλα τα IPS έχουν θέματα BLB & IPS GLOW, Ανεξαρτήτως χρημάτων.
Από τα 1080p 144hz-165hz-240hz & 360hz μέχρι ακόμα και τα πολύ πιο ακριβά και νέα ACER Predator 1440p 240hz, Alienware 2721D.
Με τον @Sakiz105 λέγαμε για το νέο panel της MSI Optix-MAG274QRF-QD αλλά αποδείχθηκαν κι αυτοί τσίπηδες και παρόλο που είχαν προαναγγείλει DP 1.4, έβαλαν εν τέλει DP 1.2a....Παρόλα αυτά, είναι καλό monitor, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα την προτιμήσει το ελληνικό κοινό.

 

Επειδή το έψαξα κι εγώ, θα συμφωνήσω με @Sakiz105.
Είναι ίσως από τα καλύτερα νέα panel της αγοράς (1440p 240hz) μέχρι στιγμής μαζί με το ACER PREDATOR αλλά διάβασα/είδα ότι ίσως έχει θέμα Ghosting σε TEXT όταν κάνεις scrolling!!!
Σας παραθέτω κι ένα review για να το δείτε κι εσείς. Στο 8:09 αρχίζει να λέει τα μειονεκτήματα.


Παρόλα αυτά, μου αρέσει πολύ σαν οθόνη και έκανα προπαραγγελία, αν και ήταν αρχικά εκτός Budget μου, αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση.
Θα σας πω περισσότερες λεπτομέρειες όταν παραλάβω (περίπου 3-4 εβδομάδες).

 

τρομερή! ρώτα και για ρυθμίσεις όταν σου έρθει γιατί έχει κάτι ωραία το gsync module βοηθάει στο perceived contrast

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

τρομερή! ρώτα και για ρυθμίσεις όταν σου έρθει γιατί έχει κάτι ωραία το gsync module βοηθάει στο perceived contrast

Ναι, εννοείται αυτό! Απλά επειδή είναι πολύ καινούργιο μοντέλο, δεν βρίσκεις ακόμα πολλά στο internet και ψάχνω πιο πολύ σε αμερικανικά site ή σε γνωστά forum του εξωτερικού μπας και βγάλω άκρη. 
Το GSYNC Ultimate λέει ότι έχει fanακι. Λες να έχουμε και υπερθερμάνσεις αύριο-μεθαύριο (και) στις οθόνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stathakism είπε

Παρόλα αυτά, μου αρέσει πολύ σαν οθόνη και έκανα προπαραγγελία, αν και ήταν αρχικά εκτός Budget μου, αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση.

Θα σας πω περισσότερες λεπτομέρειες όταν παραλάβω (περίπου 3-4 εβδομάδες).

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον κομμάτι. Από που έκανες την προπαραγγελία και πόσα χρήματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, camel555 είπε

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον κομμάτι. Από που έκανες την προπαραγγελία και πόσα χρήματα?

Από Κωτσόβολο.
Την έχει βγάλει προσφορά στα 839€.
Την Δευτέρα & την Τρίτη (11-12/1) είχε προσφορά με -10% με κάρτες της Εθνικής (GO4MORE) και έτσι μου κατέβηκε (έμμεσα) κανά 80αρι πιο κάτω (τους παίρνεις σε πόντους στην κάρτα σου).
Σε τέτοια τιμή δύσκολα να ξαναπέσει πιστεύω. Εκτός κι αν είναι Black Friday
ΥΓ. Μου κάνει εντύπωση όμως που είναι τόσο νέο μοντέλο και το έβγαλε προσφορά ο Κώτσος.👌

Επεξ/σία από stathakism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stathakism είπε

Από Κωτσόβολο.
Την έχει βγάλει προσφορά στα 839€.
Την Δευτέρα & την Τρίτη (11-12/1) είχε προσφορά με -10% με κάρτες της Εθνικής (GO4MORE) και έτσι μου κατέβηκε (έμμεσα) κανά 80αρι πιο κάτω (τους παίρνεις σε πόντους στην κάρτα σου).
Σε τέτοια τιμή δύσκολα να ξαναπέσει πιστεύω. Εκτός κι αν είναι Black Friday
ΥΓ. Μου κάνει εντύπωση όμως που είναι τόσο νέο μοντέλο και το έβγαλε προσφορά ο Κώτσος.👌

τόσο έχει. 750-780~. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

τόσο έχει. 750-780~. 

Σάκη δεν εχει τόσο ακριβώς. 

Στο skroutz ξεκινάει απο 868. Στο exclusive store από 799. Μόνο στο site της Dell.co.uk έχει περίπου τόσο, που είναι Αγγλία και με το Brexit θα πληρώσεις αλλο τοσο στο τελωνείο!!! 

Το είχε βγάλει προσφορά η Amazon Αμερικής στα 733 μέσα στις γιορτές και εξαντλήθηκε άμεσα! 

ΥΓ. Αν κάνω λάθος, στείλε link

ΥΓ2. Συν του ότι ο Κωτσος έχει άτοκες δόσεις, και είναι μεγάλη αλυσίδα για το αν γίνει, χτύπα ξύλο, το παραμικρό! 

Επεξ/σία από stathakism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stathakism είπε

Σάκη δεν εχει τόσο ακριβώς. 

Στο skroutz ξεκινάει απο 868. Στο exclusive store από 799. Μόνο στο site της Dell.co.uk έχει περίπου τόσο, που είναι Αγγλία και με το Brexit θα πληρώσεις αλλο τοσο στο τελωνείο!!! 

Το είχε βγάλει προσφορά η Amazon Αμερικής στα 733 μέσα στις γιορτές και εξαντλήθηκε άμεσα! 

ΥΓ. Αν κάνω λάθος, στείλε link

https://www.msystems.gr/monitors/dell-alienware-aw2721d-gaming-monitor-27-quad-hd-ips-240hz-1ms-nvidia-g-sync-hdr-ready-210-axnu?ref=bestprice.gr

και ειχε 777 στο metrostore πριν 30~ μέρες.

Η Dell άλλαξε την τιμή πώλησης πριν κανει official release ευρώπη. Αρχικά ήταν 950 ευρώ (1100 usd) αλλά μετά την έκπτωση στο αμαζον φένεται πως τα 750 ευρώ είναι η επίσημη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 12:22 ΜΜ, Sakiz105 είπε

image.png.04ae8ba93f0c68c369d94e689ca2b1e1.png

VA ? εδώ από auo/innolux ips σε nano ips το καταλαβαίνεις. 

Το παιδί από πάνω τα πήρε και τα τρία να τα δοκιμάσει

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω ghosting στο τωρινό μου Va. Είχα το 34 ultra wide ips της LG στα 144hz και πήγα σε va, δεν βλέπω τίποτα. Παλαιότερα σε ένα VA 4k 40 inch τυφλωνοσουν απτο ghosting, ειδικά σε browsing. Αλλά πλέον μάλλον είναι σε καλά επίπεδα τα va. 

Μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ τα χρώματα πάρα το ghosting. Δίπλα στο dell ultrasharp 34inch της δικιάς μου φαίνεται ανέκδοτο το va. Είναι σαν κάνουν bleeding κόκκινο και πράσινο, ενώ στης δικιάς μου είναι κρύσταλλο όλα. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...