Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω ghosting στο τωρινό μου Va. Είχα το 34 ultra wide ips της LG στα 144hz και πήγα σε va, δεν βλέπω τίποτα. Παλαιότερα σε ένα VA 4k 40 inch τυφλωνοσουν απτο ghosting, ειδικά σε browsing. Αλλά πλέον μάλλον είναι σε καλά επίπεδα τα va. 

Μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ τα χρώματα πάρα το ghosting. Δίπλα στο dell ultrasharp 34inch της δικιάς μου φαίνεται ανέκδοτο το va. Είναι σαν κάνουν bleeding κόκκινο και πράσινο, ενώ στης δικιάς μου είναι κρύσταλλο όλα. 

το ghosting ειναι πιο εντονο οσο πιο νέος είσαι. Δεν κάνω καθόλου πλάκα :P . Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα VA είναι ακόμα το Black smearing και το flickering σε gsync/freesync. 

Τα VA επίσης ναι, δεν μπορούν να αποδώσουν τα ίδια χρώματα, συνήθως τα ακριβά VA είναι 90-91% DCI P3 με τα νεότερα IPS να φτάνουν 98-99%. 

Το banding/grading που λες, παίζουν ρόλο αρκετά. Αλλά ναι τα VA πάλι δεν μπορούν να φτάσουν επιδόσεις από τα νέα πάνελ της lg ούτε καν του AUO που φοράνε τα gigabyte/asus που βγήκε το 2015. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

το ghosting ειναι πιο εντονο οσο πιο νέος είσαι. Δεν κάνω καθόλου πλάκα :P . Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα VA είναι ακόμα το Black smearing και το flickering σε gsync/freesync. 

Τα VA επίσης ναι, δεν μπορούν να αποδώσουν τα ίδια χρώματα, συνήθως τα ακριβά VA είναι 90-91% DCI P3 με τα νεότερα IPS να φτάνουν 98-99%. 

Το banding/grading που λες, παίζουν ρόλο αρκετά. Αλλά ναι τα VA πάλι δεν μπορούν να φτάσουν επιδόσεις από τα νέα πάνελ της lg ούτε καν του AUO που φοράνε τα gigabyte/asus που βγήκε το 2015. 

Flickering στο gsync έχει και εμένα, λίγο ορατό στα παιχνίδια, παρά πολύ ορατό στο desktop. 

Ακόμα έχω το 4k VA και είναι ορατό το ghosting, δεν γέρασα ακόμα. Απλα στα νέα VA δεν ξέρω, δεν είναι ορατό. Πχ. στο insomnia με μαύρο background και γρήγορο scrolling στις αγγελίες στο 4k VA με πιάνει πονοκέφαλος και ετοιμάζομαι για εμετό. Στο νέο VA ίσα ίσα που καταλαβαίνεις ένα μικρό θέματακι, και το καταλαβαίνεις αν έχεις εμπειρία από γρήγορο ips 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Flickering στο gsync έχει και εμένα, λίγο ορατό στα παιχνίδια, παρά πολύ ορατό στο desktop. 

Ακόμα έχω το 4k VA και είναι ορατό το ghosting, δεν γέρασα ακόμα. Απλα στα νέα VA δεν ξέρω, δεν είναι ορατό. Πχ. στο insomnia με μαύρο background και γρήγορο scrolling στις αγγελίες στο 4k VA με πιάνει πονοκέφαλος και ετοιμάζομαι για εμετό. Στο νέο VA ίσα ίσα που καταλαβαίνεις ένα μικρό θέματακι, και το καταλαβαίνεις αν έχεις εμπειρία από γρήγορο ips 

Μερικές φορές είναι πως έχεις συνηθίσει και αν έχεις μέτρο σύγκρισης (πχ διπλα διπλα). 

Εχουν βελτιωθεί αρκετά τα νέα VA αλλά πέρα του perceived contrast και τιμής (γιατί σε πολύ σκοτεινά σημεία πάλι υστερούν λόγο clouding και κακού grey uniformity *) δεν τα θεωρώ κατάλληλα για games. Και όσο και να το κάνουμε, το gsync/freesync μετράει 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

ghosting ειναι πιο εντονο οσο πιο νέος είσαι. Δεν κάνω καθόλου πλάκα

ΙΣΧΥΕΙ αυτό. Έτσι πάνω στην κουβέντα θα πω το εξής:

Spoiler

 

Γέρος δεν είμαι αλλά σε σχέση με το βαθμό έντασης, αντανακλαστικών που είχα όταν έπαιζα Battlefield 3 όταν ήμουν μικρότερος στα 16 μέχρι 18 μου ΔΕΝ το έχω πλέον στα 26. Το παραμικρό stutter ή το μη ομαλές transition σε μια εικόνα, μια κίνηση το έβλεπα πολύ πιο άνετα απ'ότι πλέον. Λες και "γέρασαν" τα μάτια μου, όπως λέει και ο κολλητός μου. « Μαλακα, θυμάμαι σε έβλεπα που έπαιζες Battlefield 3, με τέτοια σπιρτάδα πήγαινε πέρα δώθε το ποντίκι και η κάμερα του χαρακτήρα σαν τρελός, σαν λυσσασμένος έπαιζες . Τώρα γέρασαν τα μάτια σου πώς δεν τον είδες αυτόν εκεί; ». Έχω κάποια μικρά κλιπς χρόνια πίσω και απορώ και γω για ορισμένα kills/fights etc πώς τα κατάφερνα ενώ έπαιζα με πολύ χειρότερα peripherals και με 60αρι ΤΝ οθόνη 1680Χ1050p 20αρα :P

Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι επαγγελματίες αθλητές fps παιχνιδιών ρίχνουν αυλαία στη καριέρα τους κάτω από τα 30 έτη

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

Flickering στο gsync έχει και εμένα, λίγο ορατό στα παιχνίδια, παρά πολύ ορατό στο desktop. 

Ακόμα έχω το 4k VA και είναι ορατό το ghosting, δεν γέρασα ακόμα. Απλα στα νέα VA δεν ξέρω, δεν είναι ορατό. Πχ. στο insomnia με μαύρο background και γρήγορο scrolling στις αγγελίες στο 4k VA με πιάνει πονοκέφαλος και ετοιμάζομαι για εμετό. Στο νέο VA ίσα ίσα που καταλαβαίνεις ένα μικρό θέματακι, και το καταλαβαίνεις αν έχεις εμπειρία από γρήγορο ips 

Ποια Οθόνη έχεις φίλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

και μου λες οτι "δεν βλέπω αισθητό smearing" :P.  Η συγκεκριμένη ειναι από τα fast va. Μπορει όχι g9 fast. αλλά πολύ πιο γρήγορο από απλά VA. Αν πάρεις κανένα xiaomi η δες στο θέμα με τον φίλο με την dell s3220 θα δεις οτι εδώ και μια 4ετία δεν έχει γίνει μεγάλη πρόοδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

και μου λες οτι "δεν βλέπω αισθητό smearing" :P.  Η συγκεκριμένη ειναι από τα fast va. Μπορει όχι g9 fast. αλλά πολύ πιο γρήγορο από απλά VA. Αν πάρεις κανένα xiaomi η δες στο θέμα με τον φίλο με την dell s3220 θα δεις οτι εδώ και μια 4ετία δεν έχει γίνει μεγάλη πρόοδος

Tι εννοείς απτα γρήγορα? Ξέρω γώ, ένα τυπικό VA είναι. Σε σχέση με το 2ο 4k VA που έχω όντως έχει μεγάλη διαφορά, αλλά είναι και πιο καινούργιο, το άλλο είναι κοντά 5ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Tι εννοείς απτα γρήγορα? Ξέρω γώ, ένα τυπικό VA είναι. Σε σχέση με το 2ο 4k VA που έχω όντως έχει μεγάλη διαφορά, αλλά είναι και πιο καινούργιο, το άλλο είναι κοντά 5ετιας.

Ειναι ο πρόγονος του g9. 

g34wqc g34wqc-motion-blur-max-balance-large.jpg

crg9

crg9-motion-blur-max-fastest-large.jpg

g9 πχ

odyssey-g9-motion-blur-max-standard-larg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Herald είπε

Μου φαίνεται αστείο το review τους. Δεν βλέπουν banding? Έχει περάσει IPS monitor από εκεί για τεστ?

Το rtings ειναι καλό για αριθμούς και γραφήματα μόνο. Δυστηχώς έχει πολλά περίεργα που δεν έχουν λογική. Επίσης νομίζω η βαθμολογία είναι με βάση άλλα μόνιτορ με ίδιο πάνελ στα ίδια λεφτά. Διαφορετικά δεν βγάζουν νόημα.  πχ 

image.png.bab4f42f1b4e9e495ad68f02a920b81d.png

 

asus vg279qm. " είναι γτπ σε 60hz σήμα, 9,5". 

Η οτι δεν δείχνουν σε όλο το εύρος των fps (60-80-100-120-140-160) για τα μονιτορ παρά μόνο σε 60 και max. ΕΙναι καλό για να συγκρίνεις, αλλά κακό σε σχέση με άλλα site

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το θέμα είναι ότι τα VA προσφέρουν αξιοπρεπή μαύρα ενώ τα IPS είναι χάλια. Εκτός κι αν μιλάμε για FALD.

perceived contrast ειναι, δεν ειναι "μαύρο" :P

γιατί σε σκέτη μαύρη οθόνη τα ίδια σκατά είναι λόγο clouding

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέτυχα νέα πρόταση από την Gigabyte, το AORUS FI27Q-X, το οποίο στα χαρτιά συναγωνίζεται το Alienware AW2721D. Ενδιαφέρον ότι στο παρακάτω βίντεο αναφέρει ότι το πάνελ είναι της Sharp. Απ' ότι βλέπω το νέο trend είναι πλέον τα 240hz και τα πολλά ευρώ αντίστοιχα 😒

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, camel555 είπε

Μόλις πέτυχα νέα πρόταση από την Gigabyte, το AORUS FI27Q-X, το οποίο στα χαρτιά συναγωνίζεται το Alienware AW2721D. Ενδιαφέρον ότι στο παρακάτω βίντεο αναφέρει ότι το πάνελ είναι της Sharp. Απ' ότι βλέπω το νέο trend είναι πλέον τα 240hz και τα πολλά ευρώ αντίστοιχα 😒

 

430 peak brightness σε hdr.. δεν πας πουθενά. Σε sdr θα έχει 300 δλδ?

Κακο review γενικά πάντως, δεν μας λέει τίποτα απλά μπαρμπαλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...