Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

> Εμφανίζεται νέα οθόνη 

> Χμμ... ενδιαφέρον

> Judge of the Monitors aka Sakiz 

> NEXT Monitor

:P

 

χαχα, δεν το εκρινα απλά με τα άλλα στην κατηγορία του δεν εχει καθόλου brightness. Επίσης τα review που κάνει αυτήν είναι γτπ εντελώς. Στυλ "κοιτάξτε με πως τα λέω από το χαρτί που μου έδωσε η εταιρία, δεν κάνω τίποτα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

430 peak brightness σε hdr.. δεν πας πουθενά. Σε sdr θα έχει 300 δλδ?

Κακο review γενικά πάντως, δεν μας λέει τίποτα απλά μπαρμπαλάει

Το HDR σε μένα είναι αδιάφορο μιας και δεν βλέπω ταινίες στο pc. Όσο για το review, είναι και το μόνο που υπάρχει μέχρι στιγμής. Το Alienware νομίζω έχει 500 παρά κάτι peak brightness, οπότε τα δυο αυτά μόνιτορ ξεφεύγουν από τα 350 των υπολοίπων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, camel555 είπε

Το HDR σε μένα είναι αδιάφορο μιας και δεν βλέπω ταινίες στο pc. Όσο για το review, είναι και το μόνο που υπάρχει μέχρι στιγμής. Το Alienware νομίζω έχει 500 παρά κάτι peak brightness, οπότε τα δυο αυτά μόνιτορ ξεφεύγουν από τα 350 των υπολοίπων...

το peak brightness μετράει Αν δεν είσαι φάση μόνο cs go . Απλά δεν αναφέρει sdr brightness παρά μόνο hdr για αυτό είπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την Dell τελικά και ίσως έκανα λάθος.. μιας και για κάποιο λόγο μου βγάζει ένα tint σε green/yellow (μάλλον green..) και με έχει τρελάνει! Αν κατεβάσω πολύ τα rgb gain όπως προτείνει η dell από τι site τις.. τότε γίνετε πολύ σκοτεινή η οθόνη. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με κανένα setting της προκοπης? Είμαι εντελώς noob με τα calibration.

Επεξ/σία από Vorpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vorpal είπε

Πήρα την Dell τελικά και ίσως έκανα λάθος.. μιας και για κάποιο λόγο μου βγάζει ένα tint σε green/yellow (μάλλον green..) και με έχει τρελάνει! Αν κατεβάσω πολύ τα rgb gain όπως προτείνει η dell από τι site τις.. τότε γίνετε πολύ σκοτεινή η οθόνη. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με κανένα setting της προκοπης? Είμαι εντελώς noob με τα calibration.

τα έχω πιο πίσω 

custom preset

75/75 brightness contrast

rgb gain 95-94-100 (μπορεί λίγο διαφορετικά)

Ολα αυτά με κλειστό το windows hdr και με να κοιτάς άσπρο (http://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm) για να γίνει άσπρο.

Επίσης πριν τα αλλάξεις, εγκατάσταση αυτά εδώ https://www.dell.com/support/home/en-uk/product-support/product/dell-s2721dgfa-monitor/drivers + κοίτα στο nvidia control panel (δεν ξερω για το amd) να μην έχεις πειράξει κάποιο slider από τα χρώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2021 στις 6:51 ΠΜ, Sakiz105 είπε

τα έχω πιο πίσω 

custom preset

75/75 brightness contrast

rgb gain 95-94-100 (μπορεί λίγο διαφορετικά)

Ολα αυτά με κλειστό το windows hdr και με να κοιτάς άσπρο (http://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm) για να γίνει άσπρο.

Επίσης πριν τα αλλάξεις, εγκατάσταση αυτά εδώ https://www.dell.com/support/home/en-uk/product-support/product/dell-s2721dgfa-monitor/drivers + κοίτα στο nvidia control panel (δεν ξερω για το amd) να μην έχεις πειράξει κάποιο slider από τα χρώματα

Eυχαριστώ πολύ, θα τα δοκιμάσω!

update: είναι αρκετά καλύτερα, πάντως έβλεπα ακόμα ένα πρασίνισμα, ειδικά στα γκρίζα μου. Κατέβασα G στο 93.. αλλα και πάλι.. δεν ξέρω, είναι και τέρμα κουρασμένα τα ματια μου.

Επεξ/σία από Vorpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέτρηση της dell μου

unknown.png

unknown.png

δυο φορές μετρημένο

Οπότε  και από άποψη contrast δεν έχει "πρόβλημα" όπως τα άλλα nanoips (το έγραφα πιο πίσω ότι δεν έβλεπα διαφορά ανάμεσα στο fi27q-p και το dell στο contrast)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2021 στις 12:45 ΠΜ, Vorpal είπε

Πήρα την Dell τελικά και ίσως έκανα λάθος.. μιας και για κάποιο λόγο μου βγάζει ένα tint σε green/yellow (μάλλον green..) και με έχει τρελάνει! Αν κατεβάσω πολύ τα rgb gain όπως προτείνει η dell από τι site τις.. τότε γίνετε πολύ σκοτεινή η οθόνη. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με κανένα setting της προκοπης? Είμαι εντελώς noob με τα calibration.

Δοκίμασε 91-89-96

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα για την Alienware που αναφέρθηκε παραπάνω και έπεσα πάνω στο Acer predator xb273u gx, το οποίο σε μερικά reviews είπαν ότι είναι καλύτερο, συν το λιγότερο κόστος. Πολύ ενδιαφέροντα specs, μέχρι που ένας στο reddit ανέφερε ότι επέστρεψε πίσω 3 Acer λόγω flickering, image retention και κατακόρυφες μαύρες γραμμές.... Και εκεί που πρότεινε με χίλια το Acer, πλέον προτείνει το Alienware. 

Καθαρό λαχείο τελικά η αγορά monitor. QC νεοσύστατης εταιρίας από εταιρείες με χρόνια στο χώρο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, camel555 είπε

Διάβαζα για την Alienware που αναφέρθηκε παραπάνω και έπεσα πάνω στο Acer predator xb273u gx, το οποίο σε μερικά reviews είπαν ότι είναι καλύτερο, συν το λιγότερο κόστος. Πολύ ενδιαφέροντα specs, μέχρι που ένας στο reddit ανέφερε ότι επέστρεψε πίσω 3 Acer λόγω flickering, image retention και κατακόρυφες μαύρες γραμμές.... Και εκεί που πρότεινε με χίλια το Acer, πλέον προτείνει το Alienware. 

Καθαρό λαχείο τελικά η αγορά monitor. QC νεοσύστατης εταιρίας από εταιρείες με χρόνια στο χώρο...

Όπου να ναι έρχεται η δικιά μου (Alienware 2721D). Θα γράψω εντυπώσεις κι όποιος μπορεί να βοηθήσει για Calibrariσμα, αποδεκτές οι συμβουλές του. Διάβαζα ότι ίσως και να μην χρειαστεί Calibration, μιας και η σειρά Alienware της Dell έρχεται από το εργοστάσιο έτοιμη!
ΥΓ. Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε ένα νέο θέμα με 1440p monitors?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, camel555 είπε

Διάβαζα για την Alienware που αναφέρθηκε παραπάνω και έπεσα πάνω στο Acer predator xb273u gx, το οποίο σε μερικά reviews είπαν ότι είναι καλύτερο, συν το λιγότερο κόστος. Πολύ ενδιαφέροντα specs, μέχρι που ένας στο reddit ανέφερε ότι επέστρεψε πίσω 3 Acer λόγω flickering, image retention και κατακόρυφες μαύρες γραμμές.... Και εκεί που πρότεινε με χίλια το Acer, πλέον προτείνει το Alienware. 

Καθαρό λαχείο τελικά η αγορά monitor. QC νεοσύστατης εταιρίας από εταιρείες με χρόνια στο χώρο...

Υπάρχει λόγος που πρότεινα το alienware ;) 

Μιας και το ανέφερες.  (ίσως σε ενδιαφέρει και σένα αυτό @Dantε )

Τα νέα πάνελ της Auo ( 1080p 240/280hz Asus vg259qm, Dell Alienware AW2521HF, MSI Optix MAG251RX, lenovo y25-25, gigabyte fi25f δεν ξερω ποια αλλα το χρησιμοποιούν), το 1440p 270hz της acer, gigabyte fi27q-x και το msi 1440p 165hz , όλα έχουν πρόβλημα με image retention. 

Δεν ξέρω αν φταίει κάποιο πρόβλημα στην κατασκευή ή όχι. 

το alienware aw2521hf από το launcher της blizzard
 

spacer.png

 

υπάρχουν διάφορα θέματα , ένα είναι και στο blur buster. Λογικά όσο έρχονται νέα μοντέλα με το πάνελ, θα γίνει πιο διαδεδομένο

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διορθωση μονο το gigabyte Fi27q-x εχει sharp panel. Η dell γιατι δεν υποστηριζει 4Κ signal απο το hdmi δεν μπορω να καταλαβω οταν το υποστηριζουν σχεδον ολα τα υπολοιπα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Μια διορθωση μονο το gigabyte Fi27q-x εχει sharp panel. Η dell γιατι δεν υποστηριζει 4Κ signal απο το hdmi δεν μπορω να καταλαβω οταν το υποστηριζουν σχεδον ολα τα υπολοιπα...

Πολύ σωστά για το Sharp panel, το μόνιτορ το έχω στα υπόψιν, περιμένω περισσότερα reviews για να σχηματίσω άποψη.

Περιμένω επίσης να πέσει και η τιμή του Alienware γιατί τώρα είναι ολίγον εξωφρενική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...