Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Όσο αφορά την lg gl850 δοκίμασα icc profile από rtings ,αλλά παρατήρησα ότι το καλιμπραρισμα φαίνεται μόνο στους browser.

Κανονικά δεν έπρεπε να φαίνεται π.χ στις φωτογραφίες,βίντεο,games?

Ή έχω κάνει κάτι λάθος;

οι περισσότερες εφαρμογές δεν φορτώνουν το icc profile (μόνο αν το επιλέξεις, στυλ adobe photoshop), και συνήθως χρησιμοποιούν το native της οθόνης (p3 d65)

αν είσαι σε chrome, γράψε στην αναζήτηση chrome://flags και στο force color profile διάλεξε p3 d65 για να έχεις τα ίδια χρώματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

οι περισσότερες εφαρμογές δεν φορτώνουν το icc profile (μόνο αν το επιλέξεις, στυλ adobe photoshop), και συνήθως χρησιμοποιούν το native της οθόνης (p3 d65)

αν είσαι σε chrome, γράψε στην αναζήτηση chrome://flags και στο force color profile διάλεξε p3 d65 για να έχεις τα ίδια χρώματα

αυτό αφορά το chrome,σωστα?

σε περίπτωση που θέλω να δουλέψει το icc στα windows π.χ στις photo,στα βίντεο η στα games δεν υπάρχει καποιος τρόπος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dpetka2001 είπε

Η msi δεν είναι με το bgr? Πόσο ενοχλητικό είναι αυτό (αν είναι)? Το χει

αντιμετωπίσει κανείς?

η m27q είναι. 

Με το cleartype, φένονται τα γράμματα λες και έχεις 1080p σε 27inch από άποψη καθαρότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

αυτό αφορά το chrome,σωστα?

σε περίπτωση που θέλω να δουλέψει το icc στα windows π.χ στις photo,στα βίντεο η στα games δεν υπάρχει καποιος τρόπος?

 

Εγώ δεν είδα και καμιά μεγάλη διαφορά όταν είχα περάσει το συγκεκριμένο icc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

το srgb στην lg είναι άχρηστο. Πρακτικά σου έχει ένα χαρτάκι μέσα που γράφει "srgb calibrated" αλλά δεν σου λέει τα settings λολ ( οταν βάζεις srgb preset στο osd, δεν αλλάζει/κλειδώνει κανένα σεττινγκ)

Μόνο η Lenovo y27q-20 και η 27gl83a (πρακτικά η 27gl850 χωρίς nanocell) έχουν σωστό srgb σε αυτές τις επιδόσεις/τιμή

γιαυτο δεν σ αφηνει να αλλαξεις τα settings του, επειδη ερχεται calibrated απ το εργοστασιο.

αν σε αφηνε να τα αλλαξεις, θα εσπαγε το εργοστασιακο calibration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

γιαυτο δεν σ αφηνει να αλλαξεις τα settings του, επειδη ερχεται calibrated απ το εργοστασιο.

αν σε αφηνε να τα αλλαξεις, θα εσπαγε το εργοστασιακο calibration.

αυτό γράφω, ότι στο lg σε αφήνει να τα αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

αυτό γράφω, ότι στο lg σε αφήνει να τα αλλάξεις.

ε τι να αλλαξεις, αφου ειναι calibrated με ενα αποδεκτο deviance? πως το srgb του 850 ειναι αχρηστο?

(Oχι οτι προτεινω για να το παρει καποιος για χρηση srgb)

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

anyway για icc, απο players τουλαχιστον το madvr υποστηριζει, πιθανον και κανα mpv.

δεν ειναι οι video player για τoν απλο χρηστη βεβαια.

για φωτογραφιες, φανταζομαι τα καλα προγραμματα υποστηριζουν επισης- δεν ασχολουμαι.

στα games το color accuracy ειναι μαλλον αδιαφορο, αν μας αρεσει εμας στο ματι, που εδω οι περισσοτεροι λενε οτι τα wide gamut αρεσουν περισσοτερο.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα...εχω στην κατοχη μου το s2719dgf και σκεφτομαι την αλλαγη σε g7 η να κανω λιγη υπομονη να πεσει η τιμη του aw2721d?? Το θελω κυριως για γκειμινγκ χρηση και ειδικα για cod mw.. τα σπεκσ μου ειναι ryzen 7 3700x 2080ti 32gb ram θα εχω θεμα με τα fps??για high settings παντα...οχι ultra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rofl είπε

ε τι να αλλαξεις, αφου ειναι calibrated με ενα αποδεκτο deviance? πως το srgb του 850 ειναι αχρηστο?

(Oχι οτι προτεινω για να το παρει καποιος για χρηση srgb)

Προσωπικά χρησιμοποιώ το srgb mode.(παρόλο που δεν με ικανοποιεί πλήρως. Έπρεπε να είναι να είναι ξεκλείδωτο )

Όσες αλλαγές και να έκανα στα υπόλοιπα mode τα χρώματα μου φαίνονται πολύ έντονα,ειδικά το κόκκινο δεν παλεύεται ...(εκτός από browsers όπου δουλεύει το icc profile)

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ρόλο έχουν τα wide gamut monitor. Ακόμη και στα games τα χρώματα μοιάζουν ψεύτικα.

Λάθος επιλογή. Έπρεπε να πάρω την 27gl83a...

Επεξ/σία από tolisrx8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να πάρεις πάντως κάτι θα έχεις, κάτι δεν θα έχεις. Monitor/TV που να τα έχει ΟΛΑ δεν υπάρχει και όταν λέω ΟΛΑ εννοώ, native 10bit panel, γωνίες θέασης άψογες, μαύρο άψογο, HDR 1000 και όχι μούφα με 400-600 nits, G-Sync module για να ξεκινάει το range από τα 30Hz και όχι από τα 45+ κλπ κλπ.

Προσωπικά καλοκοιτάω το επερχόμενο ROG Swift PG32UQ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...