Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χειρότερο από average είναι η αλήθεια. Αλλά με το variable dimming στο 1 δεν θα φενεται αρκετά ώστε να ρισκάρεις και πέσεις σε ακόμα χειρότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Χειρότερο από average είναι η αλήθεια. Αλλά με το variable dimming στο 1 δεν θα φενεται αρκετά ώστε να ρισκάρεις και πέσεις σε ακόμα χειρότερο

Μια χαρά είναι....αλλιώς παίζεις με τη φλόγα που λέει και το άσμα (Panel Lottery)!
Νομίζω δεν υπάρχει panel αυτή τη στιγμή που να μην έχει IPS GLOW και BLB! Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stathakism είπε

Την Τετάρτη αναμένουμε πληροφορίες και εικόνες για την Alienware!
Εδώ ένας ευτυχής κάτοχος 2721D!
Έχω βάλει και φωτό πιο πίσω στα posts... 

Ναι είναι πολύ εντυπωσιακή οθόνη αλλά μια συμβουλή για τους υποψήφιους....Θέλει μεγάλο γραφείο!
Εκτός κι αν βάλετε βάση, που για μένα δεν αξίζει, διότι η βάση της είναι όλα τα λεφτά και πολύ εργονομική!
Ζυγίζει βέβαια κοντά στα 5-6 κιλά η βάση μόνο!🤣

Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί με κάποιες μοίρες η αλήθεια είναι.
Στη φωτό φαίνεται πολύ παραπάνω απ' ότι με γυμνό μάτι και δεν με πειράζει καθόλου.
Βέβαια, την λειτουργώ σχεδόν πάντα με ελαφρύ φωτισμό στο δωμάτιο, δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό.
Νομίζω είναι IPS GLOW κι όχι BLB, αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσει και κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτι. @Sakiz105 Εσύ τι λες? 

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος μόνο εσύ αν δεν βρίσκεται εκεί η δεν ξέρει τις παραμετρους της φωτογραφίας. Δες εδώ το ποστ τα εξηγεί αναλυτικότατα και θα βγάλεις μόνος σου συμπέρασμα, είμαι σίγουρος.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι γρηγορο το panel οποιο setting και να  μπει . στην lg το normal και το fast θεωρουνται εξισου viable,  με διαφορα 1 - 1.5 ms και το normal με λιγο καλυτερη συμπεριφορα στα ~60 hz.

 δεν ειμαι comp gamer, σε normal το εχω, ενω πρακτικα το προτεινομενο ειναι το fast.

το fast του dell πρεπει να ειναι περιπου σαν το normal της lg, και το xtreme λιγο πιο επιθετικο απο το fast της lg, γυρω στα  0,3 - 0,5ms αν πιστεψουμε το rtings. (το fastest του lg ειναι 3 λαλουν και 2 χορευουν)

παρ ολα αυτα αν δεν παιζετε comp καλυτερα να πεσετε την 1η/ 2η σκαλα του overdrive. λογικα τα συγκριτικα του hwu θα δειχνουν το βελτιστο, απο πλευρας artifacts.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θέλω να αγοράσω την LG και να την συνδέσω σε nvidia διάβασα ότι το δεν θα υποστηρίζει overdrive γιατί είναι g sync compatible μπορεί κάποιος να μου εξήγηση τι είναι αυτό το overdrive τι προσφέρει?

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, stathakism είπε

Μια χαρά είναι....αλλιώς παίζεις με τη φλόγα που λέει και το άσμα (Panel Lottery)!
Νομίζω δεν υπάρχει panel αυτή τη στιγμή που να μην έχει IPS GLOW και BLB! Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει....

Με γειά το νέο μόνιτορ! 

Μερικές ερωτήσεις : srgb έχει; ξεκλείδωτο σε όλες τις ρυθμίσεις ή κλειδωμένο σαν του LG 27gl850-b?

Στην ανάγνωση κειμένου (Word, Internet) είναι ξεκούραστο στα μάτια; όχι ευδιάκριτο αλλά αν έχεις παρατηρήσει κάποια κόπωση πχ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, andreas443 είπε

Καλημέρα θέλω να αγοράσω την LG και να την συνδέσω σε nvidia διάβασα ότι το δεν θα υποστηρίζει overdrive γιατί είναι g sync compatible μπορεί κάποιος να μου εξήγηση τι είναι αυτό το overdrive τι προσφέρει?

οverdrive θα υποστηριζει κανονικα,  οτι δεν  θα εχει variable οverdrive ειδες μαλλον.

κανενα  freesync monitor δεν το υποστηριζει,αλλα τοσο για το lg οσο και για το dell δεν ειναι καποιο ιδιαιτερο θεμα,

γιατι εχουν πολυ πετυχημενες ρυθμισεις overdrive που δεν χρειαζονται εναλλαγες.

 

Επεξ/σία από rofl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν πρόλαβα την dell με την έκπτωση οπότε πήγα στην msi με 60€ παραπάνω...

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή αν κ δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιηθεί όντως για gaming αφού έχω συνηθίσει στην xiaomi mi 34 curved....δεν ξέρω αν θα είναι εύκολη η μετάβαση...

Εντυπώσεις όταν με το καλό παραλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, camel555 είπε

Με γειά το νέο μόνιτορ! 

Μερικές ερωτήσεις : srgb έχει; ξεκλείδωτο σε όλες τις ρυθμίσεις ή κλειδωμένο σαν του LG 27gl850-b?

Στην ανάγνωση κειμένου (Word, Internet) είναι ξεκούραστο στα μάτια; όχι ευδιάκριτο αλλά αν έχεις παρατηρήσει κάποια κόπωση πχ; 

Ευχαριστώ για το σχόλιο.

srgb πως βλέπω αν έχει? 
Πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι έχει πολλές ρυθμίσεις για να την φέρεις στα μέτρα σου και στα...μάτια σου!
Πολύ φωτεινότητα, που την έχω χαμηλώσει αρκετά.
Eχει διάφορα modes για cool, warm, comfort view, όπως και για games FPS, MOBA, RPG, SPORTS κτλ...

Η μεγάλη διαφορά που βλέπω είναι στο GSYNC Ultimate (αν και HDR 600)...Πολύ πιο smooth κινήσεις συγκριτικά με το GSYNC Compatible που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν.

Πριν το αγοράσω είχα φοβηθεί με κάτι σχόλια στο reddit ότι επειδή είναι GSYNC Ultimate έχει μέσα ανεμιστηράκι και ακούγεται συνέχεια....
Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει τίποτα....Πιο πολύ ακούω το coil whine της κάρτας γραφικών 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Τελικά δεν πρόλαβα την dell με την έκπτωση οπότε πήγα στην msi με 60€ παραπάνω...

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή αν κ δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιηθεί όντως για gaming αφού έχω συνηθίσει στην xiaomi mi 34 curved....δεν ξέρω αν θα είναι εύκολη η μετάβαση...

Εντυπώσεις όταν με το καλό παραλάβω!

Θα ξενερώσεις με το μέγεθος. Ξεκαθαρα. Στον αντίποδα, θα εντυπωσιαστείς από τις γωνιές θέασης και τα χρωματα, το sharpness αν βάλεις και image enchancement στο 1-2 θα είναι σαν να έχεις βάλει reshade μέσα σε game. Smoothila μέχρι αηδίας επίσης μέσα σε game είτε στα 120hz είτε στα 165. Ρίξε λίγο την φωτεινότητα έως πολύ σε browsing και καθημερινή χρήση ανέβαζε τη κατά το δοκουν μέσα στα παιχνίδια. Μεγεια σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, stathakism είπε

Ευχαριστώ για το σχόλιο.

srgb πως βλέπω αν έχει? 
Πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι έχει πολλές ρυθμίσεις για να την φέρεις στα μέτρα σου και στα...μάτια σου!
Πολύ φωτεινότητα, που την έχω χαμηλώσει αρκετά.
Eχει διάφορα modes για cool, warm, comfort view, όπως και για games FPS, MOBA, RPG, SPORTS κτλ...

Η μεγάλη διαφορά που βλέπω είναι στο GSYNC Ultimate (αν και HDR 600)...Πολύ πιο smooth κινήσεις συγκριτικά με το GSYNC Compatible που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν.

Πριν το αγοράσω είχα φοβηθεί με κάτι σχόλια στο reddit ότι επειδή είναι GSYNC Ultimate έχει μέσα ανεμιστηράκι και ακούγεται συνέχεια....
Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει τίποτα....Πιο πολύ ακούω το coil whine της κάρτας γραφικών 🤣

Σούπερ! Στα preset modes, υπάρχει srgb? Εάν ναι, σου επιτρέπει, αφού το επιλέξεις, να ρυθμίσεις κάθε παράμετρο (brightness, contrast, κλπ) ή είναι κλειδωμένες?

Αν θυμάμαι καλά, έχει κάθετες οπίσθιες ζώνες φωτισμού. Υπάρχει 1 βίντεο στο youtube όπου ένας τύπος κάνει το ένα τεστ (εκτός καθημερινής χρήσης...) σε μαύρο φόντο και κουνά τον κέρσορα κατά μήκος του Alienware, αναφέρει βέβαια ότι σε παιχνίδια δύσκολο να ενοχλήσει ή να εντοπιστεί.

Έχεις παρατηρήσει φίλε μου, σε κανονική χρήση, αυτό που περιγράφει ο τύπος στο βίντεο στο 0:26 επόμενα?

 

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, camel555 είπε

Σούπερ! Στα preset modes, υπάρχει srgb? Εάν ναι, σου επιτρέπει, αφού το επιλέξεις, να ρυθμίσεις κάθε παράμετρο (brightness, contrast, κλπ) ή είναι κλειδωμένες?

Αν θυμάμαι καλά, έχει κάθετες οπίσθιες ζώνες φωτισμού. Υπάρχει 1 βίντεο στο youtube όπου ένας τύπος κάνει το ένα τεστ (εκτός καθημερινής χρήσης...) σε μαύρο φόντο και κουνά τον κέρσορα κατά μήκος του Alienware, αναφέρει βέβαια ότι σε παιχνίδια δύσκολο να ενοχλήσει ή να εντοπιστεί.

Έχεις παρατηρήσει φίλε μου, σε κανονική χρήση, αυτό που περιγράφει ο τύπος στο βίντεο στο 0:26 επόμενα?

 

Οχι

Screenshot_2021-02-03-22-50-19-296_com_miui.gallery.jpg.d36661db7bf4feb992aa5e7381a9eb35.jpg

Στήθηκε το aw2721d αργότερα θα δοκιμάσω settings  από rtings. Out of the box έχει συμπαθητικό αποτέλεσμα ρίχνοντας φωτεινότητα ανεβάζοντας contrast ακόμα καλύτερα σε γενική χρηση. Με μια γρήγορη ματιά σε σύγκριση με το mag 274qrf-qd δεν έχει τόσο ζωηρά χρώματα αλλά έχει καλύτερη ευκρίνεια στο κείμενο. Τα 10 και 12bit μόνο σε 144hz και ελαφρύ glow που δεν το γλιτώνεις σε όσες κι αν δοκιμασα εγώ τουλάχιστον. (Μόνο μια lg 29um68-p ήταν διαμαντακι) Από ποιότητα δεν παίζεται και μπράβο τους για το qc. Τα +300 από το Mag πάντως αν δεν είσαι απαιτητικός esports gamer μη τα δώσετε. Αυτά σε γενικές γραμμές και βλέπουμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, radiohead είπε

Οχι

Screenshot_2021-02-03-22-50-19-296_com_miui.gallery.jpg.d36661db7bf4feb992aa5e7381a9eb35.jpg

Στήθηκε το aw2721d αργότερα θα δοκιμάσω settings  από rtings. Out of the box έχει συμπαθητικό αποτέλεσμα ρίχνοντας φωτεινότητα ανεβάζοντας contrast ακόμα καλύτερα σε γενική χρηση. Με μια γρήγορη ματιά σε σύγκριση με το mag 274qrf-qd δεν έχει τόσο ζωηρά χρώματα αλλά έχει καλύτερη ευκρίνεια στο κείμενο. Τα 10 και 12bit μόνο σε 144hz και ελαφρύ glow που δεν το γλιτώνεις σε όσες κι αν δοκιμασα εγώ τουλάχιστον. (Μόνο μια lg 29um68-p ήταν διαμαντακι) Από ποιότητα δεν παίζεται και μπράβο τους για το qc. Τα +300 από το Mag πάντως αν δεν είσαι απαιτητικός esports gamer μη τα δώσετε. Αυτά σε γενικές γραμμές και βλέπουμε.

Το όχι στο srgb ή στο vertical dimming zones? 

Με γειά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...