Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω διαβασει καθε μια απο τις 25 σελιδες του θεματος οποτε συγχωρεστε με αν εχει ειπωθει ξανα,αλλα παρατηρησα(μετα απο ψαξιμο σε ξενογλωσσα φορουμ) οτι και η MSI Optix MAG274QRF-QD(και non qd)  και η dell s2721dgf(και dgfa)δεν εχουν srgb με αποτελεσμα τα χρωματα να ειναι oversatured κατι που δεν φτιαχνεται ουτε με icc profile αφου youtube και τα περισσοτερα παιχνιδια χρησιμοποιουν srgb χρωματα και δεν αφηνουν custom ICC profiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, mpoklis είπε

Αυτή είναι από την πρώτη οθόνη. 

IMG_20210214_121339.jpg

Αφυγραντήρας, μόνο έτσι με σιγουρια θα αποκλείσεις ότι δεν φταει το δωματιο σου....που δεν υπαρχει αλλη λογική εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, redink είπε

Αφυγραντήρας, μόνο έτσι με σιγουρια θα αποκλείσεις ότι δεν φταει το δωματιο σου....που δεν υπαρχει αλλη λογική εξήγηση.

Το θέμα είναι ότι την έχω μετρήσει την υγρασία και είναι 40-65%. Άλλαξα θέση το γραφείο για την ώρα.... Το έβαλα να ακουμπάει σε εσωτερικό τοίχο γτ πριν το είχα σε εξωτερικό της οικοδομής και δίπλα δεν έχω άλλο κτήριο. Το μόνο που με προβληματίζει είναι μια μικρή υγροποιηση που παρατηρώ στα κουφώματα εσωτερικά όταν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έξω αλλά και πάλι η υγρασία του δωματίου ακόμη και τότε δε ξεπερνάει το 65%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 12:18 ΠΜ, stathakism είπε

3) Όποιος πιστεύει ότι θα πάρει μόνιτορ και δεν θα έχει καθόλου IPS GLOW / BLB, είναι σαν να πηγαίνεις σε....οίκο ανοχής και ψάχνεις παρθένα..... Δυστυχώς έχει κι αυτό.
@Sakiz105 & @7nisiotisΤι λέτε είναι επιτρεπτό? λόγω εμπειρίας στο forum 
Να σας αναφέρω ότι στη φωτογραφία  (από κινητό σε AUTO settings) φαίνεται πολύ παραπάνω απ' ότι σε γυμνό μάτι.
Δηλαδή δεν με ενοχλεί και δεν το έχω παρατηρήσει σε ένα game που πρόλαβα να παίξω (COD Warzone).

αν και περασε καιρος και τελικα μιλαμε για ολα τα μονιτορ και οχι για αυτα τα 2 ας πω οτι σε ενα eizo forris  δεν εχω κανενα θεμα και δεν φαινεται καν το φως απο πλαγια η πανω κατω

αλλα και σε αυτο το dell οκ μια χαρα ειναι φεγγιζει στα πλαγια σε τελειως μαυρο αλλα οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά να την πάρουμε την S2721DGFA;

Αυτή την στιγμή είμαι με μια U2515h που δεν την αλλάζω με τπτ. Το καλύτερο μόνιτορ που έχουν δει τα μάτια μου για καθημερινή χρήση και gaming (αν εξαιρέσεις το γεγονό πως ειναι 60Hz).

Θα απογοητευτώ με την απόδοση της S2721DGFA ή να κοιτάξω για κάτι άλλο;!

Έχω μπερδευτεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikoskon είπε

Τελικά να την πάρουμε την S2721DGFA;

Αυτή την στιγμή είμαι με μια U2515h που δεν την αλλάζω με τπτ. Το καλύτερο μόνιτορ που έχουν δει τα μάτια μου για καθημερινή χρήση και gaming (αν εξαιρέσεις το γεγονό πως ειναι 60Hz).

Θα απογοητευτώ με την απόδοση της S2721DGFA ή να κοιτάξω για κάτι άλλο;!

Έχω μπερδευτεί!

Μιας και είναι και υποκειμενικό το οως αρέσει να βλέπει ο καθένας θα ξεκινήσω με το πρώτο ότι από την στιγμή που είναι ips όχι τν άρα είναι ωραία χρώματα και λοιπά και σου αρέσει δεν το αλλάζεις μένει το βασικό χαρακτηριστικο 165hz και freesync.

Τα hz τα καταλαβαίνεις άνετα και πραγματικά έχει διαφορά και στο να διαβάζεις κείμενα στο ίντερνετ κάνεις σκρολ δεν. Λείπεις να αφήνει γραμμές πίσω και λοιπά. Αν παίζεις παιχνίδια και εχθές και κακή κάρτα γραφικών και θες μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση πας χωρίς να συγκρίνω τα δύο μιας και δεν το ξερ. Το δικό σου αλλά γιατί είναι καλό. Αν δεν παίζουν όλα τα τελευταία που είπα νομίζω δεν αξίζει να αλλάξεις μια οθόνη που δεν αλλάζεις με τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikoskon είπε

Τελικά να την πάρουμε την S2721DGFA;

Αυτή την στιγμή είμαι με μια U2515h που δεν την αλλάζω με τπτ. Το καλύτερο μόνιτορ που έχουν δει τα μάτια μου για καθημερινή χρήση και gaming (αν εξαιρέσεις το γεγονό πως ειναι 60Hz).

Θα απογοητευτώ με την απόδοση της S2721DGFA ή να κοιτάξω για κάτι άλλο;!

Έχω μπερδευτεί!

Και εγώ "ξέμεινα" με το ίδιο U2515h αφού χάλασε η lg gl850...  Πραγματικά πάρα πολύ καλό μόνιτορ. Και εμένα κάτι με κρατάει με το DGFA ( dimming row pixels, yellow tint κλπ), να σκεφτείς το είχα παραγγείλει το DGFA αλλά το κατάστημα το πήγε σε άλλο Νομό.... Κοιτάω και MSI και Gigabyte πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, camel555 είπε

Και εγώ "ξέμεινα" με το ίδιο U2515h αφού χάλασε η lg gl850...  Πραγματικά πάρα πολύ καλό μόνιτορ. Και εμένα κάτι με κρατάει με το DGFA ( dimming row pixels, yellow tint κλπ), να σκεφτείς το είχα παραγγείλει το DGFA αλλά το κατάστημα το πήγε σε άλλο Νομό.... Κοιτάω και MSI και Gigabyte πάντως

dimming row pixels ειχε η DGF στα 60hz και ηταν bug, yellow tint φτιαχνετε ρυθμιζοντας τα χρωματα (αλλα πανε σετακι με την φωτεινότητα, οποτε εαν την κατεβασεις μαλλον θα ξανα θέλει σεταρισμα). Αυτο που εχει ειναι μαυρα για τα σκουπιδια, οποτε οποιος την αγοράσει σε δωμάτιο που ειναι σκοτεινο να το εχει υπόψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον σκέφτεται να ανέβει λιγο στο budget σε σχεση με την MSI και η βασική χρήση της οθόνης είναι το gaming να δείτε και την Samsung G7. Ειχα στο μυαλό μου να κάνω  την μετάβαση από Asus PG279Q σε κάποιο από τα νέα IPS monitor άλλα τελικά κατέληξα  στην Samsung. Αν εξαιρέσω ότι χρειάστηκα 3-4 μέρες ώστε να νιώσω άνετα  με το curve και να μεγαλώσω λίγο την απόσταση μου από την οθόνη σε σχέση με την Asus από τα 65cm στα 75cm η οθόνη είναι καταπληκτική και το μοναδικό ερωτηματικό είναι το QC της Samsung στα συγκεκριμένα panel. Η δίκη μου σαν Panel είναι πάρα πολύ καλή με μοναδικό ψεγάδι ένα Dead pixel η κάποιο σκουπιδακι στην πάνω αριστερή γωνιά που περιμένω τεχνικό της Samsung να έρθει να την δει από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, redink είπε

dimming row pixels ειχε η DGF στα 60hz και ηταν bug,

Αυτό έστρωσε; Γνωρίζουμε αν ήταν software related;

3 λεπτά πριν, redink είπε

Αυτο που εχει ειναι μαυρα για τα σκουπιδια, οποτε οποιος την αγοράσει σε δωμάτιο που ειναι σκοτεινο να το εχει υπόψη του.

Ωχ και αυτό ακριβώς κάνω ! Παίζω σε σκοτεινό χώρο επίτηδες για το immersion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αυτό έστρωσε; Γνωρίζουμε αν ήταν software related;

Ωχ και αυτό ακριβώς κάνω ! Παίζω σε σκοτεινό χώρο επίτηδες για το immersion

δεν εχω διαβασει καποιον να εχει θεμα με την DGFA και φοραει νεο firmware οποτε υποθετω οτι φτιάχτηκε με software. Εμενα με ξενερωσαν τα μαυρα της. Δες και την MSI που εχει μεγαλύτερο contrast, στα χαρτια γενικα ειναι λιγο καλυτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, redink είπε

δεν εχω διαβασει καποιον να εχει θεμα με την DGFA και φοραει νεο firmware οποτε υποθετω οτι φτιάχτηκε με software. Εμενα με ξενερωσαν τα μαυρα της. Δες και την MSI που εχει μεγαλύτερο contrast, στα χαρτια γενικα ειναι λιγο καλυτερη. 

Την κοιτάω τελευταία περιμένοντας κ επιπλέον πληροφορίες από τυχών νέους κατόχους εδώ του φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, redink είπε

dimming row pixels ειχε η DGF στα 60hz και ηταν bug, yellow tint φτιαχνετε ρυθμιζοντας τα χρωματα (αλλα πανε σετακι με την φωτεινότητα, οποτε εαν την κατεβασεις μαλλον θα ξανα θέλει σεταρισμα). Αυτο που εχει ειναι μαυρα για τα σκουπιδια, οποτε οποιος την αγοράσει σε δωμάτιο που ειναι σκοτεινο να το εχει υπόψη του.

Ψιλοαπαράδεκτα πράγματα για Dell... Και εγώ σε σκοτεινό δωμάτιο θα την έχω. Έχει κάποιος αγοράσει το AORUS FI27Q-X; Φοράει panel της Sharp.

Επίσης ο φίλος με την MSI MAG274QRF-QD, την σέταρε; περιμένουμε εντυπώσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ips δεν νομιζω οτι καποιος τα προτεινει για σκοτεινους χωρους, καθως τονιζονται τα μειονεκτηματα τους, ενω αντιθετα σε χωρο με καποιο φως αντιμετωπιζονται σε μεγαλο βαθμο τα προβληματα με το contrast, τα μαυρα και και το glow.

βεβαια αν στο παρελθον ειχατε ips σε τετοιο χωρο και ησασταν οκ, τοτε θα ισχυει το ιδιο και  τωρα, αλλα δεν ειναι το βελτιστο. σε καθε περιπτωση ενα ips panel φαινεται καλυτερα με φως.

προσωπικα αν ηθελα να το χρησιμοποιω κατα κανονα σε σκοτεινο χωρο μαλλον θα πηγαινα στο g7 32, --27 με τετοιο curve οχι, φαινεται πολυ μικρο.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...