Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα παντως  αφου μιλαμε γενικα το eizo ips δεν εχει κανενα προβλημα με δικα μου σετινγκ σε σκοτεινο δωματιο μια χαρα παιζει και καλο μαυρο και καθολου αντε ενα 5% να φαινεται το σημειο που βγαινει το φως . το dell φαινεται περισοτερο σε ολο το αριστερο και δεξιο μερος καθετα  ισως βεβαια να φταει το μικρο bezel ενω στο ειζο να το καλυπτει?δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, rofl είπε

τα ips δεν νομιζω οτι καποιος τα προτεινει για σκοτεινους χωρους, καθως τονιζονται τα μειονεκτηματα τους, ενω αντιθετα σε χωρο με καποιο φως αντιμετωπιζονται σε μεγαλο βαθμο τα προβληματα με το contrast, τα μαυρα και και το glow.

βεβαια αν στο παρελθον ειχατε ips σε τετοιο χωρο και ησασταν οκ, τοτε θα ισχυει το ιδιο και  τωρα, αλλα δεν ειναι το βελτιστο. σε καθε περιπτωση ενα ips panel φαινεται καλυτερα με φως.

προσωπικα αν ηθελα να το χρησιμοποιω κατα κανονα σε σκοτεινο χωρο μαλλον θα πηγαινα στο g7 32, --27 με τετοιο curve οχι, φαινεται πολυ μικρο.

Αυτό το ειχα δει και σε 1 review ότι τους κάνει μικρο σαν μόνιτορ λόγο του Curve ...Άποψη μου μετά την μετάβαση που εκανα από 27αρι flat ότι δεν ισχύει από κοντά...Η οθόνη μια χαρά κάνει για 27αρα και άπλα λόγο 1000R curve θέλει λίγο να παίξεις με την απόστασή της.Με την PG279Q(Flat panel) ημουν 5-8 cm πιο κοντά στην οθόνη.Με την G7 στην ίδια απόσταση με ενοχλούσε στο μάτι και την πήγα πιο πίσω πάντα στο σωστό range για τις 27αρες 2K.Για 32 προσωπικά δεν θα πήγαινα σε 2K ανάλυση είτε flat είτε Curve.Προτιμώ το pixel density του 2Κ 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε και εμενα χθες η dell s2721 dgfa,μεχρι στιγμης αρκετα ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν μπορω με κανεναν τροπο να την κανω calibration απο icc,ισως γινεται το calibration αλλα εγω δεν βλεπω διαφορα απο τα εργοστασιακα settings.Οποιαδηποτε βοηθεια θα εκτιμηθει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iSwearSheWas18 είπε

Μου ηρθε και εμενα χθες η dell s2721 dgfa,μεχρι στιγμης αρκετα ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν μπορω με κανεναν τροπο να την κανω calibration απο icc,ισως γινεται το calibration αλλα εγω δεν βλεπω διαφορα απο τα εργοστασιακα settings.Οποιαδηποτε βοηθεια θα εκτιμηθει πολυ.

https://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm#install

και προφανως περα απο το icc, ρυθμιζεις απο το μενου του monitor οτι contrast, rgb,gamma προτεινονται με αυτο το icc.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rofl είπε

https://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm#install

και προφανως περα απο το icc, ρυθμιζεις απο το μενου του monitor οτι contrast, rgb,gamma προτεινονται με αυτο το icc.

το εχω κανει activate to ICC PROFILE(το πηρα απο το rtings),το θεμα ειναι 1)οτι δεν βλεπω καμια διαφορα σε σχεση με τις εργοστασιακες ρυθμισεις και 2)δεν μου προτεινει το profile ή τουλαχιστον δεν ξερω εγω που να βρω τα προτεινομενα contrast,rgb gamma κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iSwearSheWas18 είπε

το εχω κανει activate to ICC PROFILE(το πηρα απο το rtings),το θεμα ειναι 1)οτι δεν βλεπω καμια διαφορα σε σχεση με τις εργοστασιακες ρυθμισεις και 2)δεν μου προτεινει το profile ή τουλαχιστον δεν ξερω εγω που να βρω τα προτεινομενα contrast,rgb gamma κτλπ

ολες τις ρυθμισεις του τις λεει ακριβως απο πανω :P

δεν ξερω αν αλλαζουν και τα 5, δεν το χω το monitor, καποια ειναι ρυθμισεις και καποια άλλα μετρησεις.

ριξε μια ματια τι υπαρχει στο μενου.

 

Picture Mode  Custom Color
 
Luminance Settings  29
Contrast Setting  77
RGB   95-94-100
Gamma 2.18
Color Temperature  6510 K
 
 
απο κει και περα εχω δει να λεν οτι δεν ειναι και τοσο καλες οι ρυθμισεις που προτεινει για το συγκεκριμενο.
ψαξε για του hardware unboxed, αλλα νομιζω οτι τα δινει μονο σε supporters.
αν τα εχει καποιος αλλος, ας τα ποσταρει
Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rofl είπε

ολες τις ρυθμισεις του τις λεει ακριβως απο πανω :P

δεν ξερω αν αλλαζουν και τα 5, δεν το χω το monitor, καποια ειναι ρυθμισεις και καποια άλλα μετρησεις.

ριξε μια ματια τι υπαρχει στο μενου.

 

Picture Mode  Custom Color
 
Luminance Settings  29
Contrast Setting  77
RGB   95-94-100
Gamma 2.18
Color Temperature  6510 K
 
 
απο κει και περα εχω δει να λεν οτι δεν ειναι και τοσο καλες οι ρυθμισεις που προτεινει για το συγκεκριμενο.
ψαξε για του hardware unboxed, αλλα νομιζω οτι τα δινει μονο σε supporters.
αν τα εχει καποιος αλλος, ας τα ποσταρει

ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, iSwearSheWas18 είπε

Μου ηρθε και εμενα χθες η dell s2721 dgfa,μεχρι στιγμης αρκετα ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν μπορω με κανεναν τροπο να την κανω calibration απο icc,ισως γινεται το calibration αλλα εγω δεν βλεπω διαφορα απο τα εργοστασιακα settings.Οποιαδηποτε βοηθεια θα εκτιμηθει πολυ.

Καλορίζικη! Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το βίντεο...

Επεξ/σία από camel555
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδιά εκτός από αυτό που αντιμετώπισα με τα στίγματα υγρασίας πίσω στις γρίλιες είμαι υπέρ ευχαριστημένος με την απόδοση της οθόνης. Το glow είναι τόσο λίγο που σε games αλλά και σε βίντεο δε το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω κι εγώ στο νήμα, ερχόμενος από εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/764487-αγορά-monitor-27-1440p/

Ο rofl πρότεινε ξεκάθαρα την LG, ενώ αγνοούσα την ύπαρξη της S2721DGF(A).

Διάβασα το παρόν, απ' ότι κατάλαβα είναι πάνω κάτω πανομοιότυπα monitors με μικροδιαφορές.

Ένα από τα συν της Dell θεωρώ πως είναι η στιβαρή βάση. Είχε κανείς και τις δύο να πει αν κάποια είχε wobbling και ποια είναι πιο σταθερή; Έχοντας ~2 χρόνια τη U2310H και 10 χρόνια τη U2711, θα μου κακοφανεί να γράφω ή να κουνάω το ποντίκι και να κουνιέται.

Ένα άλλο συν της Dell είναι το Support.

Τελικά ποια να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η LG δεν παίζει πλέον στα 399€ από ΜΜ και Κώτσο. Νταξ παίζει στα 402€ για την ώρα, αλλά θεωρώ μικρή τη διαφορά των ~20€. Άσε που θα κοπεί τιμολόγιο και θα γλιτώσω το ΦΠΑ.

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ την Dell θα έπαιρνα.

Επίσης να πω ότι με ενδιαφέρει (σε κάποιο βαθμό προφανώς) το color accuracy.

Δεν είμαι ο dedicated gamer που θα προτιμήσει τη γρηγορότερη ρύθμιση κι ας χάσει σε απεικόνιση. Προτιμώ τα όσο πιο σωστά χρώματα.

Και κάτι σχετικό, πολλοί προτείνετε έτοιμα ICC profiles από TFT Central, rtings κ.λπ.. Θυμάμαι παλιότερα που έγραφαν ρητά ότι οι ρυθμίσεις είναι διαφορετικές για κάθε monitor (ίδιο μοντέλο). Είδα και το video πιο πάνω. Τελικά καταλήξαμε στο ότι τα χρησιμοποιούμε «άφοβα»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μπαίνω κι εγώ στο νήμα, ερχόμενος από εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/764487-αγορά-monitor-27-1440p/

Ο rofl πρότεινε ξεκάθαρα την LG, ενώ αγνοούσα την ύπαρξη της S2721DGF(A).

Διάβασα το παρόν, απ' ότι κατάλαβα είναι πάνω κάτω πανομοιότυπα monitors με μικροδιαφορές.

Ένα από τα συν της Dell θεωρώ πως είναι η στιβαρή βάση. Είχε κανείς και τις δύο να πει αν κάποια είχε wobbling και ποια είναι πιο σταθερή; Έχοντας ~2 χρόνια τη U2310H και 10 χρόνια τη U2711, θα μου κακοφανεί να γράφω ή να κουνάω το ποντίκι και να κουνιέται.

Ένα άλλο συν της Dell είναι το Support.

Τελικά ποια να προτιμήσω;

 

40 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ την Dell θα έπαιρνα.

σημερα κι εγω τη dell θα επαιρνα, γιατι βλεπω στα mediamarkt εληξε η προσφορα.

η LG gl850 στα 400 ηταν value for money, στα 470 πλεον οχι. γενικα και οι δυο του νηματος εχουν το ιδιο panel και ειναι παραπλησιες.

γενικα η dell βγαινει στα σημεια λιγο καλυτερη  (οχι πολυ) καθως ερχεται με νεωτερο revision panel ειναι νεωτερο μοντελο που βγηκε φετος το καλοκαιρι,  + την ποιοτητα κατασκευης που στην lg ειναι μετριοτατη, οποτε αν πηγαινα 430-450 θα  προτιμουσα τη dell.

Σε καποια σημεια ειναι καλυτερη η lg, πχ η dell δεν ερχεται με calibrated srgb profile, αλλα γενικα αν η τιμη ηταν παραπλησια τοτε η dell για τους περισσοτερους υπερεχει.

αν η lg ωστοσο βγει στα 400 η κατω απο αυτα, και αν υπαρχει δυνατοτητα για ατοκες οπως στην προσφορα του mediamarkt τοτε ηταν no brainer οπως εγραψα :P

γενικα κατω απο τα 500 ειναι ισως οι καλυτερες επιλογες που υπαρχουν, ιδιως οταν αγγιζουν τα 400.

 

τα review του hwu, γιατι το rtings γενικα δεν θεωρειται πολυ καλο site για μονιτορ αλλα κυριως για TV.

https://www.youtube.com/watch?v=T5Loh7vOcVM

https://www.youtube.com/watch?v=D3vbqyjgPpY

 

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...