Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sRGB αποτέλεσμα δύσκολα θα πάρεις από τα νέα monitor, τα περισσότερα είναι oversaturated. Το Dell έρχεται σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο με ρυθμίσεις σύμφωνα με τον @Sakiz105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τουλάχιστον στο lg το precalibrated ειναι αρκετα καλο και μου φανηκε οικειο σε σχεση με την παλια μου οθονη, ωστοσο ειναι emulation. 

αν και προσωπικα δεν παιζω σε srgb για καμια χρηση.

τα προτεινομενα του tft central μου εχουν κατσει πολυ καλα στο ματι για γενικη χρηση, το κοκκινο φευγει λιγο αλλα γενικα το panel δινει καλη εικονα για γενικη χρηση, και το ιδιο λενε και για το dell. τουλαχιστον εγω τα monitor τα κρινω για γενικη χρηση (browsing, σειρες και ενιοτε ταινιες, anime, games) οχι μονο σαν gaming.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για reviews δείτε και το γερμανικό Prad.de, με translate to English στον Chrome διαβάζεται άνετα.

Κανουν πολύ καλύτερη δουλειά στα μόνιτορ.

Επεξ/σία από Gataros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, rofl είπε

η LG gl850 στα 400 ηταν value for money, στα 470 πλεον οχι.

Στα 401€ ξεκινάει στο skroutz. Εκτός κι αν έχω χάσει κάτι, για παράδειγμα περί εγγύησης ή after sales support.

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

sRGB αποτέλεσμα δύσκολα θα πάρεις από τα νέα monitor, τα περισσότερα είναι oversaturated. Το Dell έρχεται σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο με ρυθμίσεις σύμφωνα με τον @Sakiz105

Με ποιο preset mode όμως;

53 λεπτά πριν, rofl είπε

αν και προσωπικα δεν παιζω σε srgb για καμια χρηση

Ποιο προτιμάς για γενική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στα 401€ ξεκινάει στο skroutz. Εκτός κι αν έχω χάσει κάτι, για παράδειγμα περί εγγύησης ή after sales support.

Με ποιο preset mode όμως;

Ποιο προτιμάς για γενική χρήση;

εχεις χασει σιγουρα τo κοστος μεταφορικα και 1 χρονο εγγυηση (απο 3 σε 2) γιατι του skroutz αμφιβαλλω οτι ειναι επισημης αντιπροσωπειας, και στις παραεισαγωγες δινουν 2. στο skroutz βλεπω και το dell 430 και το δινει και αμεση παραλαβη. θα το προτιμουσα με αυτη τη διαφορα τιμης, γιατι αυτο θα εχει 3ετη εγγυηση και απο skroutz και για τους λογους που ανεφερα παραπανω.

 

anyway για τις ρυθμισεις για το gl850 που ρωτας απο εδω μαζι με το icc. εχει δυο, εγω εχω του tftcentral το 2ο ειναι απο user:

https://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rofl είπε

θα το προτιμουσα με αυτη τη διαφορα τιμης, γιατι αυτο θα εχει 3ετη εγγυηση και απο skroutz

Άρα το Dell απ' όπου κι αν το πάρω έχω 3 έτη από τη Dell, σωστά;

52 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Έπαιξε χθες στα 369 από Πλαίσιο

Flash sale, όποιος πρόλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άρα το Dell απ' όπου κι αν το πάρω έχω 3 έτη από τη Dell, σωστά;

Flash sale, όποιος πρόλαβε.

Το είδα το μεσημέρι αλλά μέχρι το απογευματακι υπήρχε πάνω. Πλέον όμως έχω αρχίσει να τρώγομαι για ultrawide και μαζεύω χρήματα διαφορετικά ήταν πολύ καλή αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Άρα το Dell απ' όπου κι αν το πάρω έχω 3 έτη από τη Dell, σωστά;

Flash sale, όποιος πρόλαβε.

ναι η dell απ οπου και αν τη παρεις θα εχει 3ετη.

κριμα πολυ καλη προσφορα τα 370.

για να το πω απλα: με διαφορα πανω απο 40-50 ευρα μεταξυ τους, παρτε τη φθηνοτερη απ τις 2, με διαφορα μεχρι 30-40 μεταξυ τους, την dell, κυριως λογω +1 εγγυησης και καλυτερης ποιοτητας κατασκευης και δευτερευοντως για τη μικρη διαφορα σε επιδοσεις

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγω την γνωμη μου,οντας κατοχος της dell s2721 dgfa εδω και δυο βδομαδες σχεδον.Η οθονη ειναι ωραια,με μπλε φωτισμο στο πισω μερος και καλη σχετικα ποιοτητα πλαστικων(θα μπορουσε να ειναι αρκετα καλυτερη ).Out of the box θελει επειγοντως calibration γιατι τα χρωματα ειναι θαμπα και το contrast/brightness αρκετα κακο.Προσπαθησα να βαλω ICC profile αλλα δεν ειδα καμια διαφορα οποτε το εκανα μονος μου το calibration μετα απο αρκετο ψαξιμο και ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστο.

Εχει ευκολο UI με αρκετα εγκατεστημενα προφιλ αλλα και προγραμματακι που μπορεις να κατεβασεις απο την σελιδα της dell για να κανεις τις αλλαγες απο εκει αν δεν θες να παιδευεσαι με τα κουμπια της οθονης.Τωρα σαν εικονα εχει πολυ ζωντανα χρωματα και πολυ καλη φωτεινοτητα/contrast(μετα το calibration).Το συνηθες προβλημα του oversaturation δεν υπαρχει ή τουλαχιστον δεν μπορω να το καταλαβω εγω.Στα παιχνιδια εχω δει διαφορα ιδιως στα 1st Person Shooter(cod,fortnite,battlefield etc) αλλα οχι κατι τρομακτικο απο την προηγουμενη οθονη(ips,75hz,full hd) και σχεδον καμια διαφορα(περα της καλυτερης αναλυσης) σε παιχνιδια moba,simulation.

Κλεινωντας,η dell εχει αψογο support αφου μου εκανε κατι νουμερα η οθονη οταν ανοιγα τον υπολογιστη αλλα δεν ανοιγα την οθονη και κατευθειαν μολις μιλησα μαζι τους,μου ανεθεσαν ατομο συγκεκριμενο που μπορω να επικοινωνησω μαζι του για οποιο προβλημα εχω.Τελος μην αγορασατε την απλη dgf αλλα την dgfa αφου ειναι και φθηνοτερη,πιο συχρονη και με πιο καινουργιο λογισμικο.

Υ.Γ:Eχει 3 χρονια εγγυηση παρολου που δεν αγοραστηκε απο την dell

Επεξ/σία από iSwearSheWas18
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, phanispal είπε

Ο φωτισμός πίσω απενεργοποιείται ελπίζω, έτσι;

Πώς έκανες μόνος σου το calibration;

ναι μπορεις να το κλεισεις το πισω φως,για calibration μου βγηκε η πιστη να ψαχνω σε διαφορα site οπως reddit,toms hardware διαφορα καναλια στο youtube.Εν τελη εκανα ενα ικανοποιητικο calibration για τα ματια μου ομως.Τωρα θα σε γελασω αν φτανει στην τελειοτητα οπως το calibration του rtings ή του hardware unboxed...

Επεξ/σία από iSwearSheWas18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iSwearSheWas18 είπε

ναι μπορεις να το κλεισεις το πισω φως,για calibration μου βγηκε η πιστη να ψαχνω σε διαφορα site οπως reddit,toms hardware διαφορα καναλια στο youtube.Εν τελη εκανα ενα ικανοποιητικο calibration για τα ματια μου ομως.Τωρα θα σε γελασω αν φτανει στην τελειοτητα οπως το calibration του rtings ή του hardware unboxed...

Μπορείς να δώσεις τις ρυθμίσεις σου για να υπάρχουν αν θέλει ν πειραματιστεί κάποιος όπως υπάρχουν κ άλλες κάποιες σελίδες πριν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Dell στο Πλαίσιο έχει 429€ για όποιον το προτιμά.Δεν αποτελεί προσφορά απλά το αναφέρω για την ευκολία της παραγγελίας/παράδοσης.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpetka2001 είπε

Μπορείς να δώσεις τις ρυθμίσεις σου για να υπάρχουν αν θέλει ν πειραματιστεί κάποιος όπως υπάρχουν κ άλλες κάποιες σελίδες πριν?

φυσικα, preset mode:custom colour-->gain:r:98.g:95,b:99 ολα τα αλλα οπως ειναι, επειτα game enhance mode:off,amd freesync pro:on response time:super fast,dark stabilizer:0 ,brightness 100% contrast 86% sharpness:50 smart hdr:desktop

ενεργοποιηση hdr και απο τα windows οπως και ενεργοποιηση nvidia g-sync απο nvidia control panel.Σιγουρα θα θελει κι αλλες αλλαγες το calibration απλως δεν λεει κανενας που να πας για να τις κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...