Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και 'γω για την Dell ψήνομαι, αν η MSI είχε sRGB θα ήταν ό,τι καλύτερο. Έχουν ζητήσει από την εταιρεία να βάλει με firmware update αλλά το κόβω χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα την msi qd. Όντως είναι λίγο καλύτερη σαν εικόνα από την Dell. Στην ίδια τιμή θα την προτιμούσα αν ήταν από κανένα κωτσόβολο. 100 ευρώ παραπάνω και με εγγύηση στην Ολλανδία μου ξινίζει. Όπως και να το κάνουμε, αντικατάσταση σε 2-3 μέρες σε περίπτωση βλάβης έχει άλλη αξία

Η dgfa είναι ίδια με την dgf απλά έχει άλλο curve στην φωτεινότητα για να περάσει το ευρωπαικό energy rating (με G παρακαλώ, καταιδρωμένη)

Από blb είναι τύχη. Ειδικά με covid ακόμα και τα dell που έχουν εξαιρετικό qc, εμφανίζονται χειρότερα τελευταία. Glow και ips πάνε μαζί οπότε ότι και να πάρετε ένα και το αυτό.

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε φωτογραφεια η μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρεις.

 

απο κει και περα τα χρωματα ειναι υποκειμενικο. αν σας αρεσουν στο ματι, ειναι ολα καλα, αν δεν υπαρχει λογος για τη μεγιστη χρωματικη ακριβεια.

τωρα το οτι το καθε πανελ ειναι μοναδικο ως προς τις ρυθμισεις του, εχει λαβει λιγο και διαστασεις παπατζας.

υπαρχει ενα deviance ναι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και τεραστιο, και χρειαζονται τρομερα διαφορετικες ρυθμισεις, ουτε ενα deviation 0.5 η 1% που μπορει να υπαρξει, θα ενοχλησει το μεσο χρηστη.

υπαρχει βεβαια η περιπτωση που μιλαμε για πολλους μηνες μακρια μετα το review, που εκει μπορει να παιζουν revision, τροποποιησεις, η ακομη και τελειως διαφορετικο panel στο ιδιο μοντελο, και οντως εκει να υπαρχει μεγαλη διαφοροποιηση.

imo οι ρυθμισεις των reviews αξιζουν δοκιμης, αν δεν εχει καποιος σκοπο να  νοικιασει calibrator, και σκοπευει να τη ρυθμισει με το ματι.

προσωπικα οι ρυθμισεις του tft central για το gl850 μου αρεσουν πολυ, και ειναι αρκετα κοντα στο srgb mode, που εχει η lg, οποτε εχω μετρο συγκρισης.

η οποια gl850 παρεπιπτοντως πλεον εχει  περασει σε νεο revision απο ~οκτωβρη, με διαφορετικο μενου, διαφορετικο firmware, και φαινεται πολυ διαφορετικα απο το παλιο revision. σε αυτη την περιπτωση οι ρυθμισεις απο review θα ειναι αχρηστες.

η παλια γραφει lg στην πλατη, η  νεα UG (ultragear). δεν υπαρχει η επισημος διαχωρισμος σε revision, αλλα οι διαφορες ειναι αρκετες.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rofl είπε

απο κει και περα τα χρωματα ειναι υποκειμενικο

Δε μπορώ να πω πως συμφωνώ.

Γι' αυτό υπάρχει το calibration με τα Δ, επειδή υπάρχει αντικειμενικότητα στην ορθότητα της χρωματικής παλέτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 7:10 ΠΜ, Sakiz105 είπε

Η dgfa είναι ίδια με την dgf απλά έχει άλλο curve στην φωτεινότητα για να περάσει το ευρωπαικό energy rating (με G παρακαλώ, καταϊδρωμένη)

Καθόλου καταϊδρωμένη! Το μεγάλο σύνολο των οθονών με G περνάνε στις νέες ενεργειακές ετικέτες που ξεκίνησαν από τον Μάρτιο φέτος! Ενημερωθείτε :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skritikos είπε

Καθόλου καταϊδρωμένη! Το μεγάλο σύνολο των οθονών με G περνάνε στις νέες ενεργειακές ετικέτες που ξεκίνησαν από τον Μάρτιο φέτος! Ενημερωθείτε :)

 

 

Από τον οκτώβριο με G είναι εμένα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Από τον οκτώβριο με G είναι εμένα :P 

Ναι οι νέες ετικέτες έχουν ξεκινήσει καιρό τώρα απλά από τον προηγούμενο μήνα γίνανε υποχρεωτικές.

Προσωπικά τις βρίσκω πολύ πιο ωφέλιμες από τις προηγούμενες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skritikos είπε

Ναι οι νέες ετικέτες έχουν ξεκινήσει καιρό τώρα απλά από τον προηγούμενο μήνα γίνανε υποχρεωτικές.

Προσωπικά τις βρίσκω πολύ πιο ωφέλιμες από τις προηγούμενες.

 

 

το μόνο κακό με την dell είναι επειδή το firmware δεν ταιριάζει με το application, αν έχεις 75 brightness στο application είναι σαν να έχεις 60~ :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 Εδώ και αρκετό καιρό βρίσκομαι και εγώ ανάμεσα στις 2 οθόνες λόγω budget, ενώ η msi  ήρθε τελευταία στιγμή. Oι τιμές που παίζουν τώρα είναι οι παρακάτω. @Sakiz105 βλέπω δοκίμασες και τις 2 πρόσφατα. Για πολύ καζουαλ χρήση (λίγο από όλα), πιστεύεις (φυσικά και οι άλλοι) ότι αξίζει η dell τα 60 ευρώ παραπάνω από την lg ? Από το παραπάνω μήνυμά σου νομίζω πήρα ήδη την απάντηση για την msi

Lg850 - € 370 // dell dgfa -  € 430 // msi - €500

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ocdakias είπε

Καλησπέρα σε όλους.

 Εδώ και αρκετό καιρό βρίσκομαι και εγώ ανάμεσα στις 2 οθόνες λόγω budget, ενώ η msi  ήρθε τελευταία στιγμή. Oι τιμές που παίζουν τώρα είναι οι παρακάτω. @Sakiz105 βλέπω δοκίμασες και τις 2 πρόσφατα. Για πολύ καζουαλ χρήση (λίγο από όλα), πιστεύεις (φυσικά και οι άλλοι) ότι αξίζει η dell τα 60 ευρώ παραπάνω από την lg ? Από το παραπάνω μήνυμά σου νομίζω πήρα ήδη την απάντηση για την msi

Lg850 - € 370 // dell dgfa -  € 430 // msi - €500

Ευχαριστώ!

Ναι. Την εγγύηση της Dell και μόνο την κοστολογώ ένα 50άρι. Μετά μικρές λεπτομέρειες όπως οτι η LG έχει τα ports από πίσω και χειρότερη βάση δίνει το προβάδισμα στην Dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα. ειμαι κατοχος του lg θα ηθελα να μα βοηθησετε να αποφασισω γιατι ψαχνω λογους να το κρατησω η να το γυρισω και να παω στο dell κυριος για την ποιοτητα κατασκευης και την εγγυηση   εχω μερικες ερωτησεις για το dell

a) εχει to dell να αλλαξεις το saturation των χρωματων και για τα six colors για το καθενα διαφορετικα   ?
b)μπορεις να κανεις disable to local dimming ?
c)αν παθει κατι το μονιτορ σου στελνουν νεο και μετα στελνεις το παλιο πισω για να μην μηνεις χωρις μονιτορ αν δεν κανω λαθος η lg δεν το κανει αυτο αν εχεισ καποιος εμπειρεια απο το after sales lg kai dell ας πει
d) απο ips glow και back light blinding πως ειναι η dell ξερω οτι ειναι τυχαιο αλλα η γενικη εμπειρια σας μεχρι τωρα πως ειναι ?
ε)ειναι καλυτερο εσωτερικο τροφοδοτικο η εσωτερικο (brick)

 

  
 

 

Επεξ/σία από m1chaL1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, m1chaL1s said:

καλησπερα. ειμαι κατοχος του lg θα ηθελα να μα βοηθησετε να αποφασισω γιατι ψαχνω λογους να το κρατησω η να το γυρισω και να παω στο dell κυριος για την ποιοτητα κατασκευης και την εγγυηση   εχω μερικες ερωτησεις για το dell

a) εχει to dell να αλλαξεις το saturation των χρωματων και για τα six colors για το καθενα διαφορετικα   ?
b)μπορεις να κανεις disable to local dimming ?
c)αν παθει κατι το μονιτορ σου στελνουν νεο και μετα στελνεις το παλιο πισω για να μην μηνεις χωρις μονιτορ αν δεν κανω λαθος η lg δεν το κανει αυτο αν εχεισ καποιος εμπειρεια απο το after sales lg kai dell ας πει
d) απο ips glow και bliding πως ειναι η dell? 
 

 

με ποια δικαιολογια σκεφτεσαι να το επιστρεψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...