Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, m1chaL1s είπε

καλησπερα. ειμαι κατοχος του lg θα ηθελα να μα βοηθησετε να αποφασισω γιατι ψαχνω λογους να το κρατησω η να το γυρισω και να παω στο dell κυριος για την ποιοτητα κατασκευης και την εγγυηση   εχω μερικες ερωτησεις για το dell

a) εχει to dell να αλλαξεις το saturation των χρωματων και για τα six colors για το καθενα διαφορετικα   ?
b)μπορεις να κανεις disable to local dimming ?
c)αν παθει κατι το μονιτορ σου στελνουν νεο και μετα στελνεις το παλιο πισω για να μην μηνεις χωρις μονιτορ αν δεν κανω λαθος η lg δεν το κανει αυτο αν εχεισ καποιος εμπειρεια απο το after sales lg kai dell ας πει
d) απο ips glow και back light blinding πως ειναι η dell ξερω οτι ειναι τυχαιο αλλα η γενικη εμπειρια σας μεχρι τωρα πως ειναι ?
ε)ειναι καλυτερο εσωτερικο τροφοδοτικο η εσωτερικο (brick)

 

  
 

 

171501658_473893283758062_63573279523551

b) για να απαντήσω σε αυτό. Αν δεν έχεις το windows hdr on είναι κλειστό (όπως και κάθε hdr content), ωστόσο από το osd προτείνω το smart hdr = desktop καθώς χωρίς την επιλογή smart hdr ενεργοποιημένη το monitor είναι 8bit αντί για 8bit + rfc ακόμα και αν έχεις 10bit από το control panel

c) ναι έχεις επιλογή να σου στείλουν το νέο και να στείλεις το παλιό εσύ.

d) πριν τα χριστούγεννα θα σου έλεγα καλύτερα αποτελέσματα τα Dell σε blb (glow όλα έχουν), τώρα με το qc στα τάρταρα λόγο covid στα ίδια είναι όλα, με asus απλά να πάει από το κακό στο χειρότερο

e) από θέμα χώρου καλύτερα μέσα, από θέμα αν χαλάσει το brick μετά την εγγύηση καλύτερα έξω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα,

ψαχνωντας για οθονη την τελευταια βδομαδα και εχωντας δει την Dell S2721DGFΑ οδηγηθηκα στο αρθρο εδω. εχωντας διαβασει τ περισσοτερα ποστ είδα οτι γενικά είναι απο τις επικρατεστερες προτάσεις.

Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αμα υπάρχει κάποια εναλλακτική σε οθόνη που θα προτείνατε με παρόμοια χαρακτηριστικά και με μαξ κοστος 450-500.

θνξ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, weirdo1337 είπε

καλησπέρα,

ψαχνωντας για οθονη την τελευταια βδομαδα και εχωντας δει την Dell S2721DGFΑ οδηγηθηκα στο αρθρο εδω. εχωντας διαβασει τ περισσοτερα ποστ είδα οτι γενικά είναι απο τις επικρατεστερες προτάσεις.

Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αμα υπάρχει κάποια εναλλακτική σε οθόνη που θα προτείνατε με παρόμοια χαρακτηριστικά και με μαξ κοστος 450-500.

θνξ :)

μόνο για MSI Optix MAG274QRF-QD αν θες εναλλακτική. Εκτός αν περιμένεις μήπως βγάλουν και άλλες με qd μέσα στο καλοκαίρι

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

μόνο για MSI Optix MAG274QRF-QD αν θες εναλλακτική. Εκτός αν περιμένεις μήπως βγάλουν και άλλες με qd μέσα στο καλοκαίρι

θνξ.

Απο οσο εψαξα η ΜSI για την ωρα ειναι διαθεσιμη σε τιμη πανω απο 500, οποτε θα παω λογικα με τη dell μιας και η Αcer BE270UA που εχω αρχισε να βγαζει θεματα μετα απο 3 χρονια, οποτε θα χρεαστει αντικατασταση συντομα. Συνεπως κοιταω και για κατι με 3 χρονια εγγυηση κατα προτιμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη απο προσωπικες εμπειριες για αυτο εδω https://imgur.com/a/Ya8GKSh ειναι αποδεκτο? επισεις δεν καταλαβενω αν ειναι αν εχει blb γιατι  ips glow ολες εχουν λιγο πολυ η φοτο ειναι με iso 800 και 40 brightness ευχαριστω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, m1chaL1s είπε

γνωμη απο προσωπικες εμπειριες για αυτο εδω https://imgur.com/a/Ya8GKSh ειναι αποδεκτο? επισεις δεν καταλαβενω αν ειναι αν εχει blb γιατι  ips glow ολες εχουν λιγο πολυ η φοτο ειναι με iso 800 και 40 brightness ευχαριστω  

Στα δικά μου μάτια, κι αν και τα δικά σου βλέπανε ότι περίπου δείχνει η φωτογραφία, είναι τέλειο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m1chaL1s είπε

γνωμη απο προσωπικες εμπειριες για αυτο εδω https://imgur.com/a/Ya8GKSh ειναι αποδεκτο? επισεις δεν καταλαβενω αν ειναι αν εχει blb γιατι  ips glow ολες εχουν λιγο πολυ η φοτο ειναι με iso 800 και 40 brightness ευχαριστω  

Τέλειο και τυχερό lottery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα στην παρεα! κατοχος και εγω προσφατα της Dell ,δυστυχως δν ειχα παρει γραμμη οτι ερχεται "αρυθμιστη" και μου εχει βγαλει λιγο την πιστη για να την καλιμπραρω.

1) το προφιλ ComfortView δν μου φαινεται ασχημο,εχει κανεις γνωμη? με το Custom 94-95-100 νομιζω ειναι κουραστικη η αναγνωση σε λευκο φοντο.

2) επισης για φωτεινοτητα και κοντραστ τι προτεινετε? 75-75? σε ξενα σαιτ προτεινουν αρκετα χαμηλα την φωτεινοτητα (γυρω στο 33) το οποιο μου φαινεται πολυ σκοτεινο.

3) απο control panel Nvidia πειραζουμε κατι? 

4) HDR off σωστα?

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Επεξ/σία από nishikori
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nishikori είπε

καλημερα στην παρεα! κατοχος και εγω προσφατα της Dell ,δυστυχως δν ειχα παρει γραμμη οτι ερχεται "αρυθμιστη" και μου εχει βγαλει λιγο την πιστη για να την καλιμπραρω.

1) το προφιλ ComfortView δν μου φαινεται ασχημο,εχει κανεις γνωμη? με το Custom 94-95-100 νομιζω ειναι κουραστικη η αναγνωση σε λευκο φοντο.

2) επισης για φωτεινοτητα και κοντραστ τι προτεινετε? 75-75? σε ξενα σαιτ προτεινουν αρκετα χαμηλα την φωτεινοτητα (γυρω στο 33) το οποιο μου φαινεται πολυ σκοτεινο.

3) απο control panel Nvidia πειραζουμε κατι? 

4) HDR off σωστα?

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

φυσικα, preset mode:custom colour-->gain:r:98.g:95,b:99 ολα τα αλλα οπως ειναι, επειτα game enhance mode:off,amd freesync pro:on response time:super fast,dark stabilizer:0 ,brightness 100% contrast 86% sharpness:50 smart hdr:desktop

ενεργοποιηση hdr και απο τα windows οπως και ενεργοποιηση nvidia g-sync απο nvidia control panel.Σιγουρα θα θελει κι αλλες αλλαγες το calibration απλως δεν λεει κανενας που να πας για να τις κανεις.

Εχουμε την ιδια οθονη,κατοχος εδω και δυο μηνες

Επεξ/σία από iSwearSheWas18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks φίλε για την απάντηση!! Πού εξυπηρετεί η ενεργοποίηση του hdr από τα windows? Γτ λίγο που το δοκίμασα κάνει την εικόνα πολύ φωτεινή. 100% φωτεινότητα;;;; Δν είναι πολύ έντονο ρε συ,σε βολεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογικό να έχει κάποιος ενεργοποιημένο το HDR μέσα στα windows, τα χρώματα είναι υπερβολικά αλλοιωμένα, το gamma εντελώς λάθος και η φωτεινότητα κολλημένη στο τέρμα.

Το HDR ενεργοποιείται αυτόματα στις HDR ταινίες (τουλάχιστον με το MadVR + MPC-HC) και εκτιμώ ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στα παιχνίδια που το υποστηρίζουν (χωρίς να το έχω δοκιμάσει ποτέ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα! εχω μια σημαντικη ερωτηση για οποιον γνωριζει φυσικα. ενω φορτωνω-επιλεγω το ICC profile απο την σελιδα techless(youtube) ,δν μου αλλαζει τις ρυθμισεις μου σε RGB (95-94-100). δεν θα επρεπε να αλλαζουν αυτες οι αναλογιες συμφωνα με το ICC profile που φορτωνω-επιλεγω? γτ παραμενουν ως εχει? και γενικα τι αλλαγες επιφερει το καθε ICC profile? αν γνωριζει καποιος ας μου πει

Επεξ/σία από nishikori
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nishikori είπε

καλημερα! εχω μια σημαντικη ερωτηση για οποιον γνωριζει φυσικα. ενω φορτωνω-επιλεγω το ICC profile απο την σελιδα techless(youtube) ,δν μου αλλαζει τις ρυθμισεις μου σε RGB (95-94-100). δεν θα επρεπε να αλλαζουν αυτες οι αναλογιες συμφωνα με το ICC profile που φορτωνω-επιλεγω? γτ παραμενουν ως εχει? και γενικα τι αλλαγες επιφερει το καθε ICC profile? αν γνωριζει καποιος ας μου πει

Καλημέρα.Αφου φορτώσεις το profile μετά περνάς τις ρυθμίσεις που προτείνει ο τύπος στο βίντεο χειροκίνητα μέσα από το μενού της οθόνης

Και εγώ αυτό το profile έχω περάσει και είδα αρκετή διαφορά από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...