Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, skritikos είπε

Dell και πάλι Dell :)

Είμαι και εγώ στην ίδια αναζήτηση για καλή 27" ή 32" IPS και ως τώρα μόνο η Dell έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα.

 

Η καλύτερη αντίθεση που έχει η msi με κάνει να την σκέφτομαι αλλιώς δεν θα υπήρχε το δίλημμα. Βέβαια την καλύτερη αντίθεση απλά την διαβάζω, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αν κάποιος έτυχε να τις χρησιμοποιήσει και τις δύο αν μπορεί ας πει δυο λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, t3llis είπε

Η καλύτερη αντίθεση που έχει η msi με κάνει να την σκέφτομαι αλλιώς δεν θα υπήρχε το δίλημμα. Βέβαια την καλύτερη αντίθεση απλά την διαβάζω, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αν κάποιος έτυχε να τις χρησιμοποιήσει και τις δύο αν μπορεί ας πει δυο λόγια.

Δουλεύοντας μόνο σε καλές IPS από το 2008 και έπειτα, όπου πάντα γίνεται calibration με hardware tool, μπορώ να σου πω πως η φωτεινότητα και αντίθεση του DGFA είναι παραπάνω από αρκετή για οποιονδήποτε άνθρωπο με νορμάλ μάτια 😁

Την δούλεψα για αρκετές ώρες και δεν ανέβηκα πάνω από το 30% brightness και 55% contrast.

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, skritikos είπε

Dell και πάλι Dell :)

Είμαι και εγώ στην ίδια αναζήτηση για καλή 27" ή 32" IPS και ως τώρα μόνο η Dell έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα.

 

32αρα θα βγαλει η lg τον ιούνιο (μπορει να έρθει πιο μετά ελλάδα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχεται και το 27άρι 240Hz της Asus όπου να 'ναι..Τιμή φαντάζομαι 800άρι σαν το Alienware.

https://rog.asus.com/articles/gaming-monitors/rog-swift-pg279qm-gaming-monitor-intro/

***Edit: Μπα πιο φτηνό θα είναι, HDR400 αντί για HDR600 που έχει το Alienware και G-Sync απλό αντί για ultimate.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Έρχεται και το 27άρι 240Hz της Asus όπου να 'ναι..Τιμή φαντάζομαι 800άρι σαν το Alienware.

https://rog.asus.com/articles/gaming-monitors/rog-swift-pg279qm-gaming-monitor-intro/

***Edit: Μπα πιο φτηνό θα είναι, HDR400 αντί για HDR600 που έχει το Alienware και G-Sync απλό αντί για ultimate.

αλλά είναι asus οπότε 800αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα πραγματικά χρειαζόμαστε τα 240Hz?! Δεν ξέρω τι συμβαίνει στους Pro κύκλους, που έτσι κι αλλιώς είναι marketing/χορηγίες, αλλά για χρήση στο σπίτι... 🥴

Ίσως είμαι πολύ παραδοσιακός και μου αρκούν ακόμη και τα 75Hz.

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 144/165 έχουν μεγάλη διαφορά με τα 75 που λες. Από τα 144 στα 240 δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά, χρήστες που έχουν κάνει μετάβαση πάντως λένε ότι υπάρχει αισθητή διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα 144/165 έχουν μεγάλη διαφορά με τα 75 που λες. Από τα 144 στα 240 δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η διαφορά, χρήστες που έχουν κάνει μετάβαση πάντως λένε ότι υπάρχει αισθητή διαφορά.

Μα φυσικά! ακόμη και τα 100 έχουν διαφορά από τα 60 και 75. Και ως τα 144 το καταλαβαίνω και το νοιώθω ως διαφορά ακόμη και σε βασικές εργασίες. Η απορία μου είναι κυρίως για τα 240 :) Ίσως αν παίζει κάποιος σε πολύ υψηλό level (ή έστω να θέλει να πιστεύει πως αυτό κάνει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά στο input lag καταλαβαίνεις και σε 60Hz monitor πάντως αν πας π.χ από τα 100FPS στα 300FPS. Άρα λογικά αν έχεις και 240Hz θα την νιώθεις ''καλά'' την διαφορά ακόμα κι ας μην είσαι pro.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skritikos είπε

Μα φυσικά! ακόμη και τα 100 έχουν διαφορά από τα 60 και 75. Και ως τα 144 το καταλαβαίνω και το νοιώθω ως διαφορά ακόμη και σε βασικές εργασίες. Η απορία μου είναι κυρίως για τα 240 :) Ίσως αν παίζει κάποιος σε πολύ υψηλό level (ή έστω να θέλει να πιστεύει πως αυτό κάνει).

 

Υπάρχει διαφορά από 144 σε 220-240hz..Δεν παίζω σε high level...κ ειμαι κ 30+..οποτε για να την καταλαβαίνω εγώ..Οχι η διαφορά π βλέπεις από 60 σε 144 αλλά υπάρχει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτή εδώ θα είναι δυνατό εργαλείο αλλά 1200$, Q2 release date.

 

Εαν εχει srgb mode και οχι αυτα τα άθλια wide gamut oversaturated χρωματα ίσως κάποια στιγμή να την σκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Εαν εχει srgb mode και οχι αυτα τα άθλια wide gamut oversaturated χρωματα ίσως κάποια στιγμή να την σκεφτω.

Η Asus πάντα βάζει sRGB mode. Το θέμα είναι ότι στα λεφτά που θα έρθει χτυπάς τώρα 48άρα ή 55άρα LG CX που είναι OLED/120Hz με πραγματικό HDR και όχι μουφιές HDR600 χωρίς FALD κλπ..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...