Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mtifosi είπε

Ενα πραγμα επρεπε να βελτιωσει κυριως η lg με την 27gp850 και το contrast εμεινε στασιμο... τι να πεις...

πραγματικά δεν ξέρω γιατί κάποιος μπορεί να χρειαστεί περισσότερο contrast. Σε μια σωστά calibrated οθόνη δεν πάει ποτέ πάνω από 50-60% (από την εμπειρία μου με αρκετές Dell DGF/DGFA οθόνες ως τώρα).

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, skritikos είπε

πραγματικά δεν ξέρω γιατί κάποιος μπορεί να χρειαστεί περισσότερο contrast. Σε μια σωστά calibrated οθόνη δεν πάει ποτέ πάνω από 50-60% (από την εμπειρία μου με αρκετές Dell DGF/DGFA οθόνες ως τώρα).

Τι εννοεις δεν χρειαζεται παραπανω contrast...? Αν ειχε ας πουμε 1300:1 θα ελεγες πως δεν χρειαζεται και προτιμω 800:1...οταν κανεις update κατι προσπαθεις να διορθωσεις μειονεκτηματα και στα nanoips κατα γενικη ομολογια αυτο ηταν το σοβαροτερο μειον γιατι απο χρονο αποκρισης ηταν πολυ καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, skritikos said:

 Σε μια σωστά calibrated οθόνη δεν πάει ποτέ πάνω από 50-60% (από την εμπειρία μου με αρκετές Dell DGF/DGFA οθόνες ως τώρα).

Μήπως εννοείς brightness? Που και πάλι πολύ είναι το 50-60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Μήπως εννοείς brightness? Που και πάλι πολύ είναι το 50-60%.

Contrast εννοώ, brightness με το ζόρι να φτάσω 40%. Συνήθως 30-35%.

 

5 ώρες πριν, mtifosi είπε

Τι εννοεις δεν χρειαζεται παραπανω contrast...? Αν ειχε ας πουμε 1300:1 θα ελεγες πως δεν χρειαζεται και προτιμω 800:1...οταν κανεις update κατι προσπαθεις να διορθωσεις μειονεκτηματα και στα nanoips κατα γενικη ομολογια αυτο ηταν το σοβαροτερο μειον γιατι απο χρονο αποκρισης ηταν πολυ καλο...

Εννοώ ακριβώς αυτό, πως δεν χρειάζεται το panel παραπάνω contrast. Όλες οι μορφές των IPS εκεί κάπου στα 1000 ονομαστικα τερμάτιζαν πάντα. Κι αυτό ήταν/είναι αρκετό.

Άποψη μου για τον καθένα που ψάχνεται λίγο περισσότερο, Αξίζει να επενδύσετε σε ένα monitor calibrator. Μια φορά τα δίνεις τα 100-200-300 και έχεις τέλειες οθόνες για μια ζωή!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skritikos είπε

 

Εννοώ ακριβώς αυτό, πως δεν χρειάζεται το panel παραπάνω contrast. Όλες οι μορφές των IPS εκεί κάπου στα 1000 ονομαστικα τερμάτιζαν πάντα. Κι αυτό ήταν/είναι αρκετό.

Άποψη μου για τον καθένα που ψάχνεται λίγο περισσότερο, Αξίζει να επενδύσετε σε ένα monitor calibrator. Μια φορά τα δίνεις τα 100-200-300 και έχεις τέλειες οθόνες για μια ζωή!

 

 

Όπως είπες τουλάχιστον έχουν 1000:1 ονομαστικά και όχι 700:1 που ακόμα έχουν κάποια nanoips...τι διαφορά θα την δεις αν βάλεις κάποιο lg/dell με Msi/Asus δίπλα δίπλα ...τώρα αν δεν σε νοιάζει άλλο θέμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μαυρα των IPS γκριζιζουν, ακομα και η MSI που ειναι σχεδόν 1200 η αντιθεση, εαν θέλεις καλα μαυρα πας σε VA με τουλαχιστον 2500. αυτα ειναι facts 

Τωρα προσωπικά  πιστευω  οτι η διαφορα που θα εχουν η MSI με την dell/lg θα ειναι αισθητα καλυτερη στα ματια, ισως να ειναι μικρή αλλα θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου αρέσει που διαμαρτύρονται αρκετοί για το contrast σε gaming monitor κάτω από 500ευρω,ενω αν αγοράζαν μόνιτορ πριν 3 χρόνια θα τον πλήρωναν πάνω από 800ευρω με αυτά τα spec's η χειρότερα .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ICE-T είπε

μου αρέσει που διαμαρτύρονται αρκετοί για το contrast σε gaming monitor κάτω από 500ευρω,ενω αν αγοράζαν μόνιτορ πριν 3 χρόνια θα τον πλήρωναν πάνω από 800ευρω με αυτά τα spec's η χειρότερα .

shocking news at 10: Η τεχνολογια εξελίσσεται και οι απαιτησεις μεγαλωνουν. Δεν διαμαρτύρεται κάνεις απλά το να γράφετε οτι το contrast τις DELL/LG  "ειναι αρκετο" θα έλεγα ότι το λιγότερο ειναι παραπλανητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ICE-T είπε

μου αρέσει που διαμαρτύρονται αρκετοί για το contrast σε gaming monitor κάτω από 500ευρω,ενω αν αγοράζαν μόνιτορ πριν 3 χρόνια θα τον πλήρωναν πάνω από 800ευρω με αυτά τα spec's η χειρότερα .

3? μέχρι το καλοκαίρι του 19 δεν λες

23 λεπτά πριν, redink είπε

shocking news at 10: Η τεχνολογια εξελίσσεται και οι απαιτησεις μεγαλωνουν. Δεν διαμαρτύρεται κάνεις απλά το να γράφετε οτι το contrast τις DELL/LG  "ειναι αρκετο" θα έλεγα ότι το λιγότερο ειναι παραπλανητικό.

αρκετό είναι υποκειμενικό. 

Παραπλκανητικό είναι το marketing των VA με "freesync" "1ms gtg" κτλ κτλ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, redink είπε

shocking news at 10: Η τεχνολογια εξελίσσεται και οι απαιτησεις μεγαλωνουν. Δεν διαμαρτύρεται κάνεις απλά το να γράφετε οτι το contrast τις DELL/LG  "ειναι αρκετο" θα έλεγα ότι το λιγότερο ειναι παραπλανητικό.

Ως σοβαρός ερασιτέχνης φωτογράφος εδώ και 28 χρόνια και έχοντας περάσει πολλά professional monitor στο σπίτι και σε studio, ναι, με βεβαιότητα λέω πως τα ονομαστικά IPS contrast ratios είναι εκεί ακριβώς που πρέπει για αληθοφανή χρώματα και αντιθέσεις σε σωστά ρυθμισμένα μόνιτορ και με μάτια που έχουν συνηθίσει την χρωματική πιστότητα και όχι τα υπερκορεσμένα χρώματα (που βλέπουμε πια παντού γύρω μας, dummyphone, TV, etc)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, redink είπε

τα μαυρα των IPS γκριζιζουν, ακομα και η MSI που ειναι σχεδόν 1200 η αντιθεση, εαν θέλεις καλα μαυρα πας σε VA με τουλαχιστον 2500. αυτα ειναι facts 

Τωρα προσωπικά  πιστευω  οτι η διαφορα που θα εχουν η MSI με την dell/lg θα ειναι αισθητα καλυτερη στα ματια, ισως να ειναι μικρή αλλα θα ειναι.

Προφανως αλλα για οποιον θελει ips για συγκεκριμενους λογους που ειναι γνωστοι, ειναι προτιμοτερο οσο γινεται ποιο καλη αντιθεση.

 

10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όντως μαύρα καλά μόνο σε VA ή σε IPS με FALD όμως. Από το review του HWUnboxed πάντως έχει βελτιωθεί λίγο και το contrast.

IPS Fald ομως ξεφευγει παρα πολυ σε τιμη και αυτο το ανεμιστηρακι που εχουν ειναι αστα να πανε απο ολες τις αποψεις.

 

10 ώρες πριν, ICE-T είπε

μου αρέσει που διαμαρτύρονται αρκετοί για το contrast σε gaming monitor κάτω από 500ευρω,ενω αν αγοράζαν μόνιτορ πριν 3 χρόνια θα τον πλήρωναν πάνω από 800ευρω με αυτά τα spec's η χειρότερα .

Στην συγκεκριμενη περιπτωση η lg εβγαλε update και δεν το βελτιωσε. Το πρωτο οκ ηταν η πρωτη προσπαθεια.Τι να πεις μπραβο οταν ο ανταγωνισμος σου προσφερει καλυτερο πακετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Προφανως αλλα για οποιον θελει ips για συγκεκριμενους λογους που ειναι γνωστοι, ειναι προτιμοτερο οσο γινεται ποιο καλη αντιθεση.

 

IPS Fald ομως ξεφευγει παρα πολυ σε τιμη και αυτο το ανεμιστηρακι που εχουν ειναι αστα να πανε απο ολες τις αποψεις.

 

Στην συγκεκριμενη περιπτωση η lg εβγαλε update και δεν το βελτιωσε. Το πρωτο οκ ηταν η πρωτη προσπαθεια.Τι να πεις μπραβο οταν ο ανταγωνισμος σου προσφερει καλυτερο πακετο. 

ο καθένας παίρνει ότι τον βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ο καθένας παίρνει ότι τον βολεύει

Αυτο ειναι γενικο, αλλοι βολευονται και με tn...εδω μιλαμε ποιο ειδικα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πανάκριβη PG32UQX πάντως ενώ τα έχει ''όλα''(Πλην του HDMI 2.1 που είναι τραγικό)  στα response times είναι tragic. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...