Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 mini, το μικρότερο και ελαφρύτερο 5G smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, delpetro είπε

Παρτε κανα νοκια 8310 αν θέλετε μίνι. Να μην ξοδευτειτε κιολας.   Ερε τρολ η iphone. 🤣🤣🤣🤣

 

13 ώρες πριν, polaki είπε

Η “iphone” τί ακριβώς είναι φιλαράκο;

 

13 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Κάνε μας την χάρη ρε αδερφέ πρωινιάτικα...

Μα καλά, δεν γνωρίζετε την εταιρεία iPhone που βγάζει κινητά Apple; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει που ενοχλεί το design... που πολλές φορές πολλοί από δω μέσα έλεγαν πως το καλύτερο design ήταν του iPhone 4... γιατί από εκεί είναι η έμπνευση... 

Επίσης αν σας χαλάει το notch πάρτε άλλο κινητό χωρίς! Μεγάλη μερίδα κόσμου το γουστάρει! 

Το πραγματικά αδύναμο χαρτί του είναι η μπαταρία... κ ενδεχομένως κ ο λόγος που δεν υπήρχαν άλλα features πιο energy draining... κ ίσως καλό θα ήταν το come back του TouchID...

Ακόμη κ έτσι μην τρελαθούμε... είναι κουκλιά! 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Φοβερό μακάρι να μπορουσα να το έπαιρνα αλλά δυστυχώς για μενα έχω δει πως σε οθόνη κάτω από 6" πλέον δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Παω να διαβασω ένα email  σε μικρότερη οθόνη και μου βγαίνουν τα μάτια. Καλά για ebook απλά γελάω. Δεν ξέρω αλλά οι μικρες συσκευές μου μοιάζουν πλέον συσκευές ειδικου σκοπου που σε περιοριζουν σημαντικα, ειδικα με τη χρηση του κινητου που γινεται σημερα. Ίσως φταίει και η ηλικία μου που το βλέπω έτσι αλλά στα 46 δεν την παλεύω με τα ματια μου σε μικρή οθόνη. Κατά τα άλλα η συσκευή είναι εξαιρετική. 

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχεις tablet. Οπότε πας σε λύσεις phablet που ουσιαστικά είναι τα max. Όσοι έχουμε tablet θέλουμε μικρή συσκευή για το χέρι μας. Αν βέβαια πεις το mini "μικρό". Που ουσιαστικά μεγάλο είναι. Μικρό ήταν το 4.

9 ώρες πριν, Donalhioy είπε

οποιος αγοραζει καινουργιο μηλο.... αντε να εχει 3 ετιας και να περιμενει το καινουργιο

λοιποι απλα εχουν το κολλημα αλλα οχι τα φραγκα και κρατανε κατι 4ετιας με σπασμενες οθονες και αν τις αλλαξουν αγοραζουν 30 ευρο μουφα απο alie  ή αγοραζουν overpriced παλια μοντελα..

 

αν αρχισουμε ιστοριες τυπου ο μπαρμπας απο το χωριο καπνιζει 4 πακετα την μερα και δεν εχει τιποτα καηκαμε

 

Από το iphone 6s και μετά, μπορείς να κρατάς το κινητό με αλλαγή μπαταρίας 5 χρονάκια εύκολα. Σήμερα με το iOs 14 και δεν κολλάει τίποτα. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχεις tablet. Οπότε πας σε λύσεις phablet που ουσιαστικά είναι τα max. Όσοι έχουμε tablet θέλουμε μικρή συσκευή για το χέρι μας. Αν βέβαια πεις το mini "μικρό". Που ουσιαστικά μεγάλο είναι. Μικρό ήταν το 4.

Από το iphone 6s και μετά, μπορείς να κρατάς το κινητό με αλλαγή μπαταρίας 5 χρονάκια εύκολα. Σήμερα με το iOs 14 και δεν κολλάει τίποτα. 

Έχω tablet αλλά δεν το έχω συνεχώς μαζί μου. Δεν είναι για κάθε ώρα και στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφία της Apple είναι η εξής.

Αγοράζεις iphone / iPad / apple watch και με τον τρόπο αυτό έχεις 3 συσκευές να βλέπεις τι σου γίνεται. Αν έχεις και Mac ακόμα καλύτερα. Όλα έρχονται παντού και τα βλέπεις όπως θες.

Με τον τρόπο αυτό η μπαταρία σε όλες τις συσκευές σου κρατάει μια χαρά. Αν έχεις μόνο iphone δεν την παλεύεις με τίποτα. Αν έχεις και iPad πολλά θα τα κάνεις από εκεί και τότε το κινητό κρατάει 1-2 μέρες. Αν προσθέσεις Apple watch επίσης θα κερδίσεις, αν πάρεις και ένα Mac τότε, όσο είσαι μπροστά του, μπορείς όλα να τα διαχειριστείς από εκεί και το κινητό σιγά σιγά μένει στην άκρη πιο πολύ. Όσο είναι στο χέρι η μπαταρία στερεύει!

Για να το κάνεις όλο αυτό βέβαια θες ένα σκασμό λεφτά αλλά όσο πουλάει θα έχει αυτές τις τιμές.

Εγώ είμαι με ένα 8αρι με 87% υγεία μπαταρίας και επειδή το χρησιμοποιώ πολύ μπαίνει συνεχώς σε ασύρματο stand (πολύ βολικό) και στο αυτοκίνητο στο CarPlay. Αλλά πάει ακόμα σφαίρα.

Είχα ψηθεί για το mini αλλά φοβάμαι την μπαταρία, οπότε αν βρω σε προσφορά το 11pro θα πάρω αυτό. Αλλιώς το iphone 12 είναι τεράστιο και το 12pro στα 1.229€ θεωρώ αστεία την τιμή. Όχι για iphone αλλά για οποιοδήποτε κινητό!  Για μας τους επαγγελματίες το Lidar ίσως αποδειχθεί τεράστιο εργαλείο αλλά μάλλον είναι ακόμα νωρίς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 hours ago, alejsalonica said:

Δυστυχώς η μπαταρία ΔΕΝ θα είναι το δυνατό χαρτί του 12 mini.

5.4-inch ‌‌iPhone‌ 12‌ mini (model A2471) – 2,227mAh

6.1-inch ‌‌iPhone‌ 12‌ (model A2431) – 2,775mAh

6.1-inch ‌‌iPhone‌ 12‌ Pro (model A2431) – 2,775mAh

6.7-inch ‌‌iPhone‌ 12‌ Pro Max (model A2466) – 3,687mAh

Γιατί να ασχοληθώ με τα mAh της μπαταρίας αν έχω τους ίδιους χρόνους αναμονής κλπ που είχα και με τα προηγούμενα μοντέλα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γιατί να ασχοληθώ με τα mAh της μπαταρίας αν έχω τους ίδιους χρόνους αναμονής κλπ που είχα και με τα προηγούμενα μοντέλα???

Γιατί σύμφωνα με την Apple δεν θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Έχω tablet αλλά δεν το έχω συνεχώς μαζί μου. Δεν είναι για κάθε ώρα και στιγμή. 

Το ίδιο λέμε, δεν είναι όλα για όλες τις στιγμές. Όταν πχ είσαι εκτός, δλδ στην εργασία σου, δεν έχεις το χρόνο να απολαμβάνεις πλοήγηση. Ένα δύο γρήγορα το πολύ. Τη δουλειά σου να κάνεις δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Taxkos22 said:

iPhone 11pro ή iPhone 12mini; Ποιες η διαφορές τους; Οι φωτογραφικές είναι ίδιες (εκτός τον τηλεφακό που δεν έχει το 12);

Το 11 pro εχει 5.8" οθόνη ενώ το 12 mini 5.4" και είναι και πιο μικρό σε διαστάσεις (144χ71,4mm το 11 pro & 131.5x64.2mm το 12 mini).

https://www.apple.com/iphone/compare/?device1=iphone11pro&device2=iphone12mini&device3=iphone12

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2020 στις 9:50 ΜΜ, Phoenix4 είπε

Τα mAh δεν βλέπω πουθενά και για να μην τα ανακοινώνουν άμεσα προφανώς δεν είναι υπερήφανοι για αυτά.

Θα εχει οσα χρειαζεται! Αμφισβητειςτην Apple? 😂😂

Αν χρειάζεσαι περισσοτερα mAh, το χρησιμοποιεις λαθος, ετσι παει...

 

Edit: 2227 mAh https://www.macworld.co.uk/news/iphone/iphone-12-mini-release-date-price-specs-3796669/

Επεξ/σία από DisRaptor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, DisRaptor said:

Θα εχει οσα χρειαζεται! Αμφισβητειςτην Apple? 😂😂

Αν χρειάζεσαι περισσοτερα mAh, το χρησιμοποιεις λαθος, ετσι παει...

Edit: 2227 mAh https://www.macworld.co.uk/news/iphone/iphone-12-mini-release-date-price-specs-3796669/

Βασικά αν χρειάζεσαι περισσότερα παίρνεις άλλη συσκευή. Απλό δεν είναι? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Όχι;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1239627624_Screenshot2020-10-15105628.jpg.722d2de65b34614c6d8f1a9fe9166be8.jpg

48918326_Screenshot2020-10-15105451.jpg.0d47b9e06657bd49f4d862df3a166b2e.jpg

1692245435_Screenshot2020-10-15105534.jpg.3cae89e481b2c39c97fb613b2bc65a11.jpg

Το 12pro VS 11pro 1 ώρα λιγότερη ήδη. Η χωρητικότητα σε όλα είναι μικρότερη, με το iOS15 θα δεις μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...