Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 Pro & Pro Max: Με 5G, εκπληκτικές κάμερες και ανανεωμένο σχεδιασμό, τα ισχυρότερα φετινά iPhone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάρα πολυ ωραίο τηλέφωνο  , όπως επίσης και για γερές τσέπες ,, αυτό όμως που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί< τρεις κάμερες >βάζουν στα καινούργια κινητά  για να μην φτάνει η μπαταρία ούτε δυο ώρες συνεχούς χρήσης !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η απουσία φορτιστή είναι ένας ωραιότατος τρόπος να πλασαριστεί "οικολογικό" προφίλ (εντυπωσιακό, πραγματικά, να μιλάει για οικολογία ένας κολοσσός που παράγει τα πάντα σε μια χώρα η οποία αυτή τη στιγμή είναι ο χειρότερος ρυπαντής του πλανήτη, με σχεδόν διπλάσιες εκπομπές από τη δεύτερη, αλλά kudos στο marketing, οι άνθρωποι τα αξίζουν τα λεφτά τους) και ταυτόχρονα να "συγκρατηθεί" (σχετικά, πάντοτε) το κόστος των συσκευών, αφού αν περιλάμβαναν ό,τι και τα παλιότερα μοντέλα, προφανώς θα ανέβαινε η τιμή. Προφανώς ζήτημα συγκράτησης των τιμών (και κατ' επέκταση εξασφάλισης μεγαλύτερου περιθωρίου κέρδους) είναι και η επιλογή του ρυπαντή για την κατασκευή των συσκευών, οπότε, ναι, οικολογία.

Αν έπρεπε να εντοπίσω ένα πρόβλημα, σχεδιαστικά, θα έλεγα πως είναι η επιμονή στο face id σε μια εποχή όπου η μάσκα κυριαρχεί, χωρίς ορατό τέλος στη χρήση της. Θεωρώ πως η τεχνολογία δακτυλικού αποτυπώματος σε όλες τις συσκευές, ασχέτως πανδημίας, δίνει ταχύτερο, απλούστερο και ασφαλέστερο αποτέλεσμα.

Κατά τα άλλα, σαφώς θετική είναι και η τάση συγκράτησης (ή έστω προσφοράς εναλλακτικής πρότασης) της διαρκούς, ως τώρα, αύξησης του μεγέθους των συσκευών. Θεωρώ πως έχουν γίνει υπερβολικά μεγάλες.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Λένε πως δεν έβαλαν το brick του φορτιστή για να μειώσουν το electronic waste, μιας και οι περισσότεροι ήδη έχουμε φορτιστές που δεν χρησιμοποιούμε. Οκ μέχρι εδώ.

Δίνουν όμως μέσα στο κουτί ένα καλώδιο που είναι από thunderbolt σε USB-C. Όλοι οι φορτιστές που έχουμε από προηγούμενα iphone (ή αλλα τηλέφωνα) έχουν υποδοχή USB-A. Άρα λογικά αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο που σου δίνουν, σε αναγκάζει να αγοράσεις ξέχωρα και brick φορτιστή με usb-c υποδοχή.

Κάνω λάθος?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για μένα το μεγαλύτερο «φάουλ» της Apple είναι πως έβαλε στο max σημαντικά καλύτερο αισθητήρα στην κάμερα σε σχέση με το pro όποτε αναγκάζει κάποιον που θέλει την καλύτερη κάμερα να πάει στο μεγάλο!
 

Αν αποφασίσω να αλλάξω το Χ μετά από 3 χρόνια, θα οδηγηθώ προς το max ενώ το μέγεθος του δεν με βολεύει ιδιαίτερα! Ιδανικά θα ήθελα η pro σειρά να έχει ακριβώς τα ίδια specs και να διαφέρει απλά το μέγεθος της οθόνης... 

6 minutes ago, m@dv1n3g@r said:

Ερώτηση. Λένε πως δεν έβαλαν το brick του φορτιστή για να μειώσουν το electronic waste, μιας και οι περισσότεροι ήδη έχουμε φορτιστές που δεν χρησιμοποιούμε. Οκ μέχρι εδώ.

Δίνουν όμως μέσα στο κουτί ένα καλώδιο που είναι από thunderbolt σε USB-C. Όλοι οι φορτιστές που έχουμε από προηγούμενα iphone (ή αλλα τηλέφωνα) έχουν υποδοχή USB-A. Άρα λογικά αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο που σου δίνουν, σε αναγκάζει να αγοράσεις ξέχωρα και brick φορτιστή με usb-c υποδοχή.

Κάνω λάθος?

Αν έχεις προηγούμενα iPhones χρησιμοποίησε ένα από τα τόσα καλώδια που ήδη έχεις. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν έχεις προηγούμενα iPhones χρησιμοποίησε ένα από τα τόσα καλώδια που ήδη έχεις. 

Το θέμα ήταν να αλλάξεις καλώδιο, γιατι τα προηγούμενα έχουν γίνει σκατά. Δεν φημίζεται και για την αντοχή του το καλώδιο φόρτισης του iphone.

Τωρα σου δίνει ενα καλώδιο που δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις με τον παλιό φορτιστή. Αν ήταν να χρησιμοποιήσουμε εξολοκλήρου τους παλιούς φορτιστές, τί το δίνει το νέο καλώδιο μαζι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m@dv1n3g@r είπε

Το θέμα ήταν να αλλάξεις καλώδιο, γιατι τα προηγούμενα έχουν γίνει σκατά. Δεν φημίζεται και για την αντοχή του το καλώδιο φόρτισης του iphone.

Τωρα σου δίνει ενα καλώδιο που δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις με τον παλιό φορτιστή. Αν ήταν να χρησιμοποιήσουμε εξολοκλήρου τους παλιούς φορτιστές, τί το δίνει το νέο καλώδιο μαζι?

Αναρωτιεμαι τι κανετε με τα καλωδια!!!! εχω καλωδια 5 ετων χωρείς φθορα!!!

Στις 12/10/2020 στις 4:26 ΜΜ, gbras είπε

Γνωριζει καποιος εταιρια που να αναλαμβανει να φερει αυτοκινητο που θα ελεγξει στον εμπορο, απο Ευρωπη στην Ελλαδα? Κυριως απο  Ολλανδια Γερμανια με ενδιαφερει.

Εχω βρει ηδη δυο και ο ενας ζηταει 2000 ευρω και ο αλλος 2500 , για αυτοκινητο αξιας περιπου 18000.

 

17 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ο δήμος ;

 

1 ώρα πριν, exempetse είπε

τι να πω νομιζω οτι χασαμε το νοημα πια....

Δεν ξέρω πραγματικά πόσοι από εμάς έχουν το κινητό πέρα από μια συσκευή που θα τους βοηθάει στην καθημερινότητα με κλήσεις,βιντεοκλησεις, φωτογραφίες, gaming, κτλ κτλ.Εγώ το μόνο που συγκράτησα από όλα αυτά τα πομπώδη και και επιστημονικά είναι "στη συσκευασία δεν θα περιλαμβάνονται φορτιστής και ακουστικά, με σκοπό τη μείωση της ρύπανσης του περιβάλλοντος" και λέω καλά είναι δυνατόν; Τι να τα κάνω τον αισθητήρα LiDAR, το Apple ProRAW κτλ κτλ δε λέω καλό είναι να υπάρχουν αλλά προς Θεού δεν έχω επαγγελματικό φωτογραφείο να πάω να βγάλω φωτογραφίες γάμου το Σαββατοκύριακων στους καταρράκτες της Έδεσσας.Εστιάζουμε στη φανφάρα και στα πράγματα που είναι υπερβολή για το 90% των χρηστών κινητού σήμερα και αγνοούμε την απλότητα και την επιτακτική χρησιμότητα ενός απαραίτητου αξεσουάρ που κυκλοφορούσε σαν ανέκδοτο παλιότερα, ότι θα αγοράζεις κινητό 1000 ευρώ και δε θα έχει φορτιστή μέσα. Ας γυρίσουμε στην ουσία και στην απλότητα, αυτό είναι που έκανε εξαρχής και την εταιρία τόσο  μεγάλη. Και αν προλάβετε να πείτε πως κάνεις έτσι για ένα φορτιστή ναι κάνω γιατί νιώθω ότι αγνοώντας ένα τόσο απαραίτητο εργαλείο και αναγκάζοντας  να δώσεις έξτρα έστω ένα 50αρικο στο 1000ρικο δεν με σέβεσαι καθόλου. Ξέρεις ότι ΄θα χορέψω στο ταψί ότι και να κυκλοφορήσεις και αυτό με ενοχλεί προσωπικά σαν καταναλωτή. Αφήστε που το υιοθετούν και οι άλλες εταιρίες και πάει ντόμινο η καταστροφή.

μια ερωτηση..... αυτη την στιγμή ποσα καλωδια συμβατα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, H38 είπε

Όντως πολύ όμορφο, όπως πρέπει να είναι το iPhone! Πλέον vintage σχεδιασμός.

Αλλά έχω μια απορία...μέχρι στιγμής.

Στην δεξιά πλευρά κάτω απτό power button, διακρίνεται σε ένα σημείο μια θέση, ποιο ματ φινίρισμα  όσο είναι και το power button δηλαδή.

Τι λέτε να είναι;; Δεν μπορώ να καταλάβω και δεν το έχουν αναφέρει μέχρι στιγμής πουθενά.

για το apple pencil!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CX73 είπε

Αναρωτιεμαι τι κανετε με τα καλωδια!!!! εχω καλωδια 5 ετων χωρείς φθορα!!!

Το νέο -μη συμβατο- καλώδιο με τους παλιους φορτιστές, γιατι το έβαλαν μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, m@dv1n3g@r said:

Το θέμα ήταν να αλλάξεις καλώδιο, γιατι τα προηγούμενα έχουν γίνει σκατά. Δεν φημίζεται και για την αντοχή του το καλώδιο φόρτισης του iphone.

Τωρα σου δίνει ενα καλώδιο που δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις με τον παλιό φορτιστή. Αν ήταν να χρησιμοποιήσουμε εξολοκλήρου τους παλιούς φορτιστές, τί το δίνει το νέο καλώδιο μαζι?

Εγώ ας πούμε έχω ένα φορτιστή usb type c που μου κόστισε 20κάτι ευρώ και με αυτόν φορτίζω το macbook pro, το surface pro 7, το iphone, κλπ. Οπότε όλα καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Γενικότερο είναι σίγουρα. Απλά επειδή είχαν κι άλλα μέτρα για τα ηλεκτροκίνητα και είδα κι αυτό εγώ υπέθεσα ότι ηταν για τον ίδιο λόγο.

Πάντως τώρα βγάζουν και πιο πολύ νόημα οι Γερμανικές τιμές που φαίνονται "περίεργες" (πχ το περίεργο 1217.50 προέρχεται από την μείωση ΦΠΑ σε τιμή 1217.50*1.19/1.16 = 1249 Ευρώ) 

12 mini 670 euro στην Σιγκαπουρη με επιστροφη του φορου για το 64gb, ενώ το 128gb ειναι μονο 44 ευρώ ποιο ακριβο!!!! το PRO 963 ευρώ με την επιστροφη φορου! (κριμα που με τον Covid έχουμε ακυρωσει τα ταξιδια)

Επεξ/σία από CX73
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Εγώ ας πούμε έχω ένα φορτιστή usb type c που μου κόστισε 20κάτι ευρώ και με αυτόν φορτίζω το macbook pro, το surface pro 7, το iphone, κλπ. Οπότε όλα καλά!

ΑΝ λοιπον ήθελαν όντως να κανουν κατι καλο για το περιβαλλον, θα έπρεπε να βαλουν θύρα USB-C στο iphone, που πλέον έχουν ολες οι συσκευες, μέχρι και τα macbook τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...