Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 Pro & Pro Max: Με 5G, εκπληκτικές κάμερες και ανανεωμένο σχεδιασμό, τα ισχυρότερα φετινά iPhone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Εχω μπροστα μου την αποδειξη αγορας στις 27-9-2019 για το 11 με 128 gb.

Ειναι 928 ευρω , οποτε αν ισχυουν οι τιμες που εχουν αναφερθει σε γνωστο site τεχνολογιας και ειναι για το αντιστοιχο 12 με 128 gb 1029 ευρω , τοτε μιλαμε για αυξηση 99 ευρω.

Αν συνυπολογισουμε και  την ελλειψη φορτιστη τοτε μαλλον οι αποψεις αυτων που λενε οτι ειναι  στις ιδιες τιμες δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση.

Η τιμη του mini ειναι η ιδια με του 11 και του 12 pro/pro max λογικα ιδια με 11 pro/max το απλο 12 ειναι σφηνα στο ενδιαμεσο. Καποιος ειχε βαλει πιο πισω οτι οι τιμες ελλαδας ειναι αυτες που ανακοινωνουν +15%+24%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

https://www.pcgamer.com/how-many-frames-per-second-can-the-human-eye-really-see/

Επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει... εσείς που είστε gamers αποτελείτε ξεχωριστή κατηγορία στο συγκεκριμένο θέμα. Προφανώς και θα προτιμήσετε οθόνες με higher refresh rate. Ωστόσο, αυτή η "απαίτηση" δεν αφορά την πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού και μία εταιρεία με την ιστορία και τη φιλοσοφία της Apple δεν θα ενσωματώσει μια τεχνολογία αν δεν της βγαίνει όπως ακριβώς τη θέλει με το optimization που θέλει, επειδή αν δεν της κάτσει ιδανικά οι ίδιοι θα βγαίνετε και θα λέτε το έβαλε για να μας χαϊδέψει τ'αυτιά και είναι μούφα. Νομίζω είναι προφανές πως έχει κριτήρια οικονομικά στο ίδιο επίπεδο με τα τεχνολογικά και για να κρατήσει το κέρδος της στα επιθυμητά της επίπεδα, το κόστος για τον αγοραστή πάνω κάτω εκεί που την έχει συνηθίσει κλπ, κάνει συνδυασμούς win-lose με ό,τι θεωρούν πιο σημαντικό για την πλειοψηφία.

Ακριβώς... Thanks... Και μεταξύ iPad Pro και iPad mini 5 (διαφορετικό form factor και ανάλυση κ ας είναι στα 60) δεν υπάρχει τρελή διαφορά. Στην τελική εξαρτάται κι από τη χρήση που του κάνεις το τι απαίτηση θα έχεις από τα μηχανήματα αυτά.

Έχει θύρα lightning... του κάνει μια χαρά ο φορτιστής του XsMax...

Με τη διαφορά ότι όσοι έχουν πάρει iPad Pro 2018 και μετά, νέο iPad Air, MacBook - MacBook Pro - MacBook Air κλπ έχουν ήδη brick για usb-c...

Είχε δημοσιευτεί εδώ μέσα κάτι λιγότερο από μήνα αν δεν κάνω λάθος, ένα άρθρο που ενημέρωνε πως η Apple ήθελε να μειώσει το κόστος και τον όγκο της μπαταρίας, χρησιμοποιώντας λεπτότερες μπαταρίες από άλλη εταιρεία που όμως δεν θα ήταν στα ίδια mAh, αλλά θα έκαναν τέτοιο optimization με τον Α14, που να δίνει την ίδια αυτονομία με το 11άρι (κάτι που απ'ότι φαίνεται ισχύει για όλα τα νέα μοντέλα εκτός από το 12 mini που του δίνει 15 ώρες video playback time αντί για 17 που δίνει στα 11άρια και στα υπόλοιπα 12άρια). Οπότε μη μένετε στα νούμερα. Λογικά επί του πρακτέου θα είναι στα ίδια με το 11άρι, απλώς μην περιμένετε τίποτε φοβερότερο. Ωστόσο, με υποστήριξη fast charging το 50% εντός 30' δεν είναι καθόλου κακό... οψόμεθα!!!

Αν ένας απλός άνθρωπος και όχι "gamer" δεν βλέπει διαφορα από 60 > 120 θα δει διαφορα από A13 η Α12 σε Α14?? Στο σκρολλαρισμα στο ινστα?? που μάλλον είναι και το 90% της χρήσης του.


Δεν μπορεί να δει διαφορα στην κίνηση αλλά θα δει στις φωτογραφίες?? στη CPU/GPU?? ναι είμαι σίγουρος... 😛

Τελος πάντων του χρόνου που θα μπει η promotion φαντάζομαι θα περάσει στα ψιλά γράμματα και όχι σαν wow feature γιατί δεν βλέπετε διαφορα έτσι και αλλιώς.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Τι φάση, άμα σε ενδιαφέρει η κάμερα αλλά δεν θέλεις κινητό γαλορα; Pro non max all the way...

Μα αυτό γράφω δεν έχει τις ίδιες κάμερες το pro max με το pro οπότε αν σε ενδιαφέρει η κάμερα πρέπει να πας στο max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Μόνο σε εμένα ακούγονται όλα βαρετά πλέον ? Κάθε χρόνο είναι ελάχιστα καλύτερα από τα προηγούμενα.

Λέγεται πραγματικότητα. Ξ καινοτομία δεν είναι μια γραμμική διαδικασία, καθε χρόνο τα ίδια ποστοστό αύξησης. Είναι leap frogs, απότομα βήματα.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, Tomyb said:

Καποιος ειχε βαλει πιο πισω οτι οι τιμες ελλαδας ειναι αυτες που ανακοινωνουν (επί την ισοτιμία $>€) +15%+24%

Εγώ, υπολογίζοντας βάσει του iPad Air. Στο iPhone 12 το 15% πήγε σχεδόν 18%. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην ισοτιμία αλλά είναι λίιιγο τσιμπιμένα.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τελικά δεν κατάλαβα. Τα Ευρωπαικά θα είναι 5G? Θα έχουν και MMwave 5G ή μόνο το απλό; Γιατι κάτι διάβασα για μια έξτρα κεραία στα Αμερικάνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, barman_ είπε

Δεν είμαι σίγουρος για το πως θα κάθεται στο χέρι λόγω τετραγωνισμου, για μένα λάθος ο πίσω σχεδιασμός 

 

Τι παίζει με το type c αν θέλει να μου εξηγήσει κάποιος.. Κατηργησαν επιτέλους το lightning? 

Βασικά δεν βάλανε τα δυο πιο αναμενόμενα που περιμέναμε, δηλαδή touch id και usb-c που έχουν στο iPad Air. Τουλάχιστον έβαλαν την Oled. Το τετράγωνο πλαίσιο όντως όμορφο αλλά θα κόβει στα χέρια. Το σασί του 6 ήταν το καλύτερο ever.

6 ώρες πριν, jackess είπε

να φανταστώ δεν εχεις χρησιμοποιήσει faceid

Στις πληρωμές με apple pay βολεύει το faceid? Πως το κάνεις?

6 ώρες πριν, exempetse είπε

τι να πω νομιζω οτι χασαμε το νοημα πια....

Δεν ξέρω πραγματικά πόσοι από εμάς έχουν το κινητό πέρα από μια συσκευή που θα τους βοηθάει στην καθημερινότητα με κλήσεις,βιντεοκλησεις, φωτογραφίες, gaming, κτλ κτλ.Εγώ το μόνο που συγκράτησα από όλα αυτά τα πομπώδη και και επιστημονικά είναι "στη συσκευασία δεν θα περιλαμβάνονται φορτιστής και ακουστικά, με σκοπό τη μείωση της ρύπανσης του περιβάλλοντος" και λέω καλά είναι δυνατόν; Τι να τα κάνω τον αισθητήρα LiDAR, το Apple ProRAW κτλ κτλ δε λέω καλό είναι να υπάρχουν αλλά προς Θεού δεν έχω επαγγελματικό φωτογραφείο να πάω να βγάλω φωτογραφίες γάμου το Σαββατοκύριακων στους καταρράκτες της Έδεσσας.Εστιάζουμε στη φανφάρα και στα πράγματα που είναι υπερβολή για το 90% των χρηστών κινητού σήμερα και αγνοούμε την απλότητα και την επιτακτική χρησιμότητα ενός απαραίτητου αξεσουάρ που κυκλοφορούσε σαν ανέκδοτο παλιότερα, ότι θα αγοράζεις κινητό 1000 ευρώ και δε θα έχει φορτιστή μέσα. Ας γυρίσουμε στην ουσία και στην απλότητα, αυτό είναι που έκανε εξαρχής και την εταιρία τόσο  μεγάλη. Και αν προλάβετε να πείτε πως κάνεις έτσι για ένα φορτιστή ναι κάνω γιατί νιώθω ότι αγνοώντας ένα τόσο απαραίτητο εργαλείο και αναγκάζοντας  να δώσεις έξτρα έστω ένα 50αρικο στο 1000ρικο δεν με σέβεσαι καθόλου. Ξέρεις ότι ΄θα χορέψω στο ταψί ότι και να κυκλοφορήσεις και αυτό με ενοχλεί προσωπικά σαν καταναλωτή. Αφήστε που το υιοθετούν και οι άλλες εταιρίες και πάει ντόμινο η καταστροφή.

Εδώ είναι η έλλειψη μόρφωσης στα μαθηματικά. Εϊναι προφανές πως πάμε σε ένα πρότυπο, το usb-c, το οποίο πάντα ζητούσαμε. Αυτό όμως δεν θα γίνει ούτε αναίμακτα ούτε day1. Θέλει λίγο χρόνο ένα σύστημα να "κάτσει". Για χίλιους δυο λόγους. Επομένως, δεν αναλλώνεσαι να "¨φιλοσοφεις" τους χίλιους δυο λόγους, αλλά κρατάς πως το τρένο ξεκίνησε και το σύστημα θα κάτσει στο....usb-c. Υπομονή λοιπόν.

Επίσης κρατάς πως μια τόσο μεγάλη εταιρεία, περνάει το μήνυμα του "minimize carbon footprint". Μακάρι να το κάνουν όλες οι εταιρείες στον κόσμο αυτό, και ας το κάνουν σε ένα βαθμό και στην "πλάτη μας", γιατί θα γυρίσει σε εμάς ως όφελος με άλλο τρόπο (του στυλ, ότα κατουρας στη θαλασσα το βρίσκεις στο αλάτι). Όταν λοιπόν όλες οι εταιρείες το κάνουν αυτό, μετά συζητάμε και αυτό που λες. Τότε θα έχει νόημα και ουσία. 

5 ώρες πριν, optimerious είπε

πάρα πολυ ωραίο τηλέφωνο  , όπως επίσης και για γερές τσέπες ,, αυτό όμως που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί< τρεις κάμερες >βάζουν στα καινούργια κινητά  για να μην φτάνει η μπαταρία ούτε δυο ώρες συνεχούς χρήσης !!!!

Το καλό είναι πως πια τσιμπάς το 12ρι και δεν αισθάνεσαι ότι πήρες "lower end" προιόν. Τα Pro πια απευθύνονται ξεκάθαρα σε όσους θέλουν πιο premium ή εξειδικευμένο προιόν. Και ΜΠΡΑΒΟ στην Apple που το έκανε ξεκάθαρο πια. Αυτό δείχνει και σεβασμό στους πελάτες που απλά δεν τα χρειάζονται όλα....

5 ώρες πριν, m@dv1n3g@r είπε

Ερώτηση. Λένε πως δεν έβαλαν το brick του φορτιστή για να μειώσουν το electronic waste, μιας και οι περισσότεροι ήδη έχουμε φορτιστές που δεν χρησιμοποιούμε. Οκ μέχρι εδώ.

Δίνουν όμως μέσα στο κουτί ένα καλώδιο που είναι από thunderbolt σε USB-C. Όλοι οι φορτιστές που έχουμε από προηγούμενα iphone (ή αλλα τηλέφωνα) έχουν υποδοχή USB-A. Άρα λογικά αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο που σου δίνουν, σε αναγκάζει να αγοράσεις ξέχωρα και brick φορτιστή με usb-c υποδοχή.

Κάνω λάθος?

Όχι. Έχεις δίκιο. Προφανώς οι χρήστες με αξεσουάρ lightning είναι περισσότεροι από τους υπόλοιπους και θα δυσκόλευε να μεταβούν σε 12ρι. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tomyb είπε

Απαπαπα αυτα δε τα λεμε. Η apple κοροιδευει, οι αλλοι ειναι τιμιοι. Δε βλεπεις ποσο μεγαλα νουμερακια εμφανιζουν στα specs τους; 300mp καμερες γιατι εγω θελω να εκτυπωνω γιγαντοαφισες τις σελφι μου. 6000mah μπαταρια και ας κραταει λιγοτερο απο τις 3000mah γιατι καιει σα lada. Θελω 780watt fast charging και ας εκραγει η μπαταρια σε καποια φαση απ το stress 🤷🏻‍♀️
1000$ πλαστικο s20 και δε βλεπεις κουβεντα. Xiaomi στα 1200€ 😂

Και με γυαλια ηλιου δουλευει και σε απολυτο σκοταδι δουλευει. Οσο για τη μασκα ειχε βγει update που υποστηριζει να ανοιγει και με μασκα υποθετω περνας στο face id τη μουρη σου με μασκα.(Δεν ξερω κατα ποσο δουλευει το συγκεκριμενο γιατι δε το εχω δοκιμασει αλλα τα αλλα δυο ειναι σιγουρο)

Τέλος πάντων θα προτιμούσα να έχει λόγο κράνους που το χρησιμοποιώ. Άλλωστε στα τόσα χρήματα που δίνουμε έπρεπε να το είχε. Υπάρχει αρκετά μεγάλο ποσοστό που το χρησιμοποιεί και το θέλει 

47 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αν ένας απλός άνθρωπος και όχι "gamer" δεν βλέπει διαφορα από 60 > 120 θα δει διαφορα από A13 η Α12 σε Α14?? Στο σκρολλαρισμα στο ινστα?? που μάλλον είναι και το 90% της χρήσης του.


Δεν μπορεί να δει διαφορα στην κίνηση αλλά θα δει στις φωτογραφίες?? στη CPU/GPU?? ναι είμαι σίγουρος... 😛

Τελος πάντων του χρόνου που θα μπει η promotion φαντάζομαι θα περάσει στα ψιλά γράμματα και όχι σαν wow feature γιατί δεν βλέπετε διαφορα έτσι και αλλιώς.. 

Το 80% τον χρηστών κάνει ελάχιστα πράγματα με το τηλέφωνο οπότε δεν θα δει καμία ουσιαστική διαφορά αν έχει iPhone 8 και πάνω από άποψη ταχύτητας θα έχει μεν,αλλά Όχι τρανταχτά πράγματα  μόνος την κάμερα πιστεύω θα δει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panosk111178 στη μηχανη ομως δε φορας και γαντια;Οποτε παλι πρακτικο δεν ειναι.Νομιζω υπαρχει επιλογη οταν ειναι κοντα σε συγκεκριμενη συσκευη bluetooth να μενει ξεκλειδωτο. Παιρνεις ενα Bluetooth και ξεμπερδευεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 5g χρειάζεται πραγματικά? 3d touch εχει? το νοτσ ειναι μικρότερο?  τι μεγεθος μπαταρία θα έχει και ποσο θα κάνει να φορτίσει τι αυτονομία? θα έχει σαρωτή δακτυλικού? HDR και dolby ειναι απαραίτητα και σημαντικα? φορτιστή δε θα έχει ε? Το κινητό ειναι ελαφρύτερο? ποση ram?

είμαι ανάμεσα σε XBOX series x και μια κάρτας γραφικων Nvidia...να πάρω αυτα τα 2 η να προτιμήσω το iphone 12 pro max?

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nosstrom said:

3d touch εχει?

Έχει καταργηθεί καιρό τώρα.

2 minutes ago, nosstrom said:

το νοτσ ειναι μικρότερο?

Εξαρτάται απ' το μέγεθος του κινητού, φαντάζομαι.

 

2 minutes ago, nosstrom said:

τι μεγεθος μπαταρία θα έχει και ποσο θα κάνει να φορτίσει τι αυτονομία?

Ίδια αυτονομία με το 11, εκτός του Mini που είναι λίγο μικρότερη.

  • Fast-charge capable: Up to 50% charge in 30 minutes11 with 20W adapter or higher (sold separately)
5 minutes ago, nosstrom said:

θα έχει σαρωτή δακτυλικού?

Όχι.

6 minutes ago, nosstrom said:

HDR και dolby ειναι απαραίτητα και σημαντικα?

Για λίγους, ναι.

6 minutes ago, nosstrom said:

φορτιστή δε θα έχει ε?

Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panosk111178 είπε

Τέλος πάντων θα προτιμούσα να έχει λόγο κράνους που το χρησιμοποιώ. Άλλωστε στα τόσα χρήματα που δίνουμε έπρεπε να το είχε. Υπάρχει αρκετά μεγάλο ποσοστό που το χρησιμοποιεί και το θέλει 

Το 80% τον χρηστών κάνει ελάχιστα πράγματα με το τηλέφωνο οπότε δεν θα δει καμία ουσιαστική διαφορά αν έχει iPhone 8 και πάνω από άποψη ταχύτητας θα έχει μεν,αλλά Όχι τρανταχτά πράγματα  μόνος την κάμερα πιστεύω θα δει διαφορά.

το αλλο 20% τι παραπάνω θα μπορούσε να κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...