Προς το περιεχόμενο

iPhone 12 Pro & Pro Max: Με 5G, εκπληκτικές κάμερες και ανανεωμένο σχεδιασμό, τα ισχυρότερα φετινά iPhone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Λέγεται πραγματικότητα. Ξ καινοτομία δεν είναι μια γραμμική διαδικασία, καθε χρόνο τα ίδια ποστοστό αύξησης. Είναι leap frogs, απότομα βήματα.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες , αντίστοιχα όμως και ο ενθουσιασμός για κάτι νέο ακολουθεί την ίδια διαδικασία, αντίστοιχα δεν θα είναι γραμμική , τις χρονιές που απλά έχουμε λιιιγο καλύτερες συσκευές σε σχέση με τις προηγούμενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι πιο όμορφο σε κινητό έχω δει στη ζωή μου! Και φυσικά το πιο γρήγορο του κόσμου! Με liDAR  για εύρεση προσώπου και ΑΤΣΑΛΙΝΟΣ σχεδιασμός και άσε τους άλλους με θήκες! Τι ζόυμε μέσα σε 10-11 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Να ελπίζω τι ακριβως ;

 Αν θα βγει πρώτο στο dxo ;

 Όχι φίλε έχω ματια και βλέπω ευτυχώς.

 Αυτό που βλέπει το μάτι αυτό αποτυπώνει η φωτογραφία στα I phone .

μαλλον δεν βλεπεις καλα.

Στο dxomark σιγουρα δεν προκειται να βγει μεσα στην δεκαδα,οπως και σε πολλα αλλα site του ειδους.Καλο για video και για να ανεβασεις καποια photo σε social media

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέμειναν από ιδέες για αλλαγή στο design και σου λέει δεν το γυρίζω στο iPhone 4?? Θα τους πασαρω ότι και καλά επετειακό - ρετρό και θα το αγοράζουν σαν τους παλαβούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, vb23 said:

Ξέμειναν από ιδέες για αλλαγή στο design και σου λέει δεν το γυρίζω στο iPhone 4?? Θα τους πασαρω ότι και καλά επετειακό - ρετρό και θα το αγοράζουν σαν τους παλαβούς!

Αφού δεν το 'χουν με το design οι άνρθωποι, λεφτά για designers δεν έχουν, insomnia δεν διαβάζουν, τι περίμενες; Το πλασάρισμα βέβαια ως επετειακό-ρετρό δεν το είδα, είπαν κάτι τέτοιο στην παρουσίαση, γιατί έπαιζα με το xiaomi της κόρης μου και δεν πρόσεχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αφού δεν το 'χουν με το design οι άνρθωποι, λεφτά για designers δεν έχουν, insomnia δεν διαβάζουν, τι περίμενες; Το πλασάρισμα βέβαια ως επετειακό-ρετρό δεν το είδα, είπαν κάτι τέτοιο στην παρουσίαση, γιατί έπαιζα με το xiaomi της κόρης μου και δεν πρόσεχα.

 

54 λεπτά πριν, vb23 είπε

Ξέμειναν από ιδέες για αλλαγή στο design και σου λέει δεν το γυρίζω στο iPhone 4?? Θα τους πασαρω ότι και καλά επετειακό - ρετρό και θα το αγοράζουν σαν τους παλαβούς!

 Φανερό το κενό που άφησε πλέον ο Steve 🙂

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Από το 2017 οποίος αγόραζε καινούργιο I phone είχε .

 Να υποθέσω «εσείς» πρέπει να είχατε χροοοονια πριν κάπου στο 2016 αν δεν κάνω λάθος ...

παιδιά αυτό δεν ισχύει. Το περσινό iPhone 11 που πηρα πριν κατι μηνες ηρθε με usb-A θυρα στον φορτιστη και αναλογο καλωδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, CheOnWeb said:

Εγώ, υπολογίζοντας βάσει του iPad Air. Στο iPhone 12 το 15% πήγε σχεδόν 18%. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην ισοτιμία αλλά είναι λίιιγο τσιμπιμένα.

Λάθος μου. Το αντίθετο συνέβει. Δεν είχα υπολογίσει ότι χωρίς την έκπτωση των AT&T ή Verizon, η τιμή χωρίς φόρους είναι 729$ για το Mini, οπότε το καπέλο είναι 13%.
Σήμερα δηλαδή τα 729$=620€ X 13% = 700,6 Χ 24% =869€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το πλασάρισμα βέβαια ως επετειακό-ρετρό δεν το είδα, είπαν κάτι τέτοιο στην παρουσίαση, γιατί έπαιζα με το xiaomi της κόρης μου και δεν πρόσεχα.

Μην μου πεις, έπεσε η μπαταρία στο iphone και πήρες τη χιαομάρα με την 5άρα ε? 😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, JcD said:

Μην μου πεις, έπεσε η μπαταρία στο iphone και πήρες τη χιαομάρα με την 5άρα ε? 😋

😁 Ναι αλλά για την κόρη, όχι για μένα. Η αλήθεια είναι ότι το 6S της ήταν χιλιοσπασμένο και δεν άξιζε καινούρια μπαταρία (την οποία είχε φτάσει στο 66% Health!!!, με powerbank κυκλοφορούσε), οπότε ναι, πήγε στο Redmi 9 Pro. Μια χαρά είναι. 23 χρόνων σπουδάζουσα και εργαζόμενη καλά έκανε και δεν έδωσε 500άρικο και βάλε, για iPhone. Εγώ πάλι δεν φεύγω απ' το iOS που να με δέρνεις αλλά μην νομίζεις, δεν τα χώνω γενικώς, με SE είμαι και θα πάω στο Mini. Θα μπορούσα και Pro Max 512 αλλά μ' αρέσει το μικρό. Είχα ένα 11άρι 2 μέρες στα χέρια μου και έλεγα ότι θα πιάσω το SE μετά και θα μου φανεί μικρό, και όντως έτσι έγινε αλλά απ' τη θετική για το SE μεριά. Οπότε σιγουρεύτηκα ότι όντως θέλω μικρό και δεν είναι θέμα οικονομίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

😁 Ναι αλλά για την κόρη, όχι για μένα. Η αλήθεια είναι ότι το 6S της ήταν χιλιοσπασμένο και δεν άξιζε καινούρια μπαταρία (την οποία είχε φτάσει στο 66% Health!!!, με powerbank κυκλοφορούσε), οπότε ναι, πήγε στο Redmi 9 Pro. Μια χαρά είναι. 23 χρόνων σπουδάζουσα και εργαζόμενη καλά έκανε και δεν έδωσε 500άρικο και βάλε, για iPhone. Εγώ πάλι δεν φεύγω απ' το iOS που να με δέρνεις αλλά μην νομίζεις, δεν τα χώνω γενικώς, με SE είμαι και θα πάω στο Mini. Θα μπορούσα και Pro Max 512 αλλά μ' αρέσει το μικρό. Είχα ένα 11άρι 2 μέρες στα χέρια μου και έλεγα ότι θα πιάσω το SE μετά και θα μου φανεί μικρό, και όντως έτσι έγινε αλλά απ' τη θετική για το SE μεριά. Οπότε σιγουρεύτηκα ότι όντως θέλω μικρό και δεν είναι θέμα οικονομίας.

Καλά κάνεις, εγώ λέω να πάρω το max στη γυναίκα που είναι παραδοσιακά στα μήλα αλλά το ir & headphone jack του ποκο2 δεν το αφήνω προσωπικά 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 9:14 ΠΜ, billdanos είπε

Απλό είναι: όσοι θα αγοράσουν έξτρα τους νέους φορτιστές θα είναι σημαντικά λιγότεροι από όσους αγοράσουν τις νέες συσκευές μιας και οι περισσότεροι έχουν ήδη αρκετούς φορτιστές στα σπίτια τους. Άρα το ότι αρχικά οι εκατομμύρια νέες συσκευές δεν θα τα έχουν μέσα στις συσκευασίες τους μεταφράζεται σε μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα. :) 

Σταματήστε επιτέλους να σκέφτεστε τόσο μονοδιάστατα (ή να επιλέγετε να τρώτε το marketing της Apple, ένα από τα 2). Το "ενεργειακό αποτύπωμα" (τα ηλεκτρονικά απόβλητα μας νοιάζουν εδώ) δεν ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ την Apple. Ο μόνος λόγος που κόβει τους φορτιστές είναι γιατί, όπως πάντα, ψάχνει να βγάλει κέρδος από  παντού. Ποσοστιαία, τρομακτικά μεγαλύτερη μείωση του "ενεργειακού αποτυπώματος" θα μπορούσε να επιτύχει στη διαδικασία παραγωγής, παρά με την αφαίρεση των φορτιστών. Να το εξηγήσω καλύτερα, το κόστος (σε ενέργεια) παραγωγής ενός iPhone με όλα τα "premium" υλικά (φυσικά μιλάμε και για τα άλλα "premium" τηλέφωνα) έχει εκτοξευθεί. Και σε αυτό περιλαμβάνονται όλα. Από την κατεργασία των υλικών μέχρι την αποστολή. Για παράδειγμα, μία εταιρία που "καίγεται" για το περιβάλλον τόσο ώστε να βγάζει τους φορτιστές, που είναι απαραίτητα κομμάτια ενός τηλεφώνου, από τη συσκευασία, δε θα έστελνε τα προϊόντα της μόνο αεροπορικά για να διατηρήσει το brand name ψηλα (ταχύτητα κλπ). Το κόστος σε ενέργεια μιας αεροπορικής αποστολής 1kg είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με το αν το έστελνες μέσω θαλάσσης. 

Και δωράκι (από το 2015, αλλά το γράφημα είναι ξεκάθαρο) για το αποτύπωμα άνθρακα κάθε καινούριας γενιάς iPhone. Τα premium υλικά, η κατεργασία τους, και η αποστολή τους κοστίζουν, όχι μόνο στην τσέπη μας, αλλά και στο περιβάλλον.

https://therestartproject.org/consumption/the-footprint-of-those-iphones/

Επομένως, ΟΧΙ. Η Apple δε σκεφτόταν το περιβάλλον όταν έβγαλε τους φορτιστές. Σκεφτόταν αποκλειστικά και μόνο την τσέπη της. Αλλά το marketing της φαίνεται δουλεύει καλά.

Υ.Γ. Να σκέφτεστε πολυσύνθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, MikeKata said:

Σταματήστε επιτέλους να σκέφτεστε τόσο μονοδιάστατα (ή να επιλέγετε να τρώτε το marketing της Apple, ένα από τα 2). Το "ενεργειακό αποτύπωμα" (τα ηλεκτρονικά απόβλητα μας νοιάζουν εδώ) δεν ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ την Apple. Ο μόνος λόγος που κόβει τους φορτιστές είναι γιατί, όπως πάντα, ψάχνει να βγάλει κέρδος από  παντού. Ποσοστιαία, τρομακτικά μεγαλύτερη μείωση του "ενεργειακού αποτυπώματος" θα μπορούσε να επιτύχει στη διαδικασία παραγωγής, παρά με την αφαίρεση των φορτιστών. Να το εξηγήσω καλύτερα, το κόστος (σε ενέργεια) παραγωγής ενός iPhone με όλα τα "premium" υλικά (φυσικά μιλάμε και για τα άλλα "premium" τηλέφωνα) έχει εκτοξευθεί. Και σε αυτό περιλαμβάνονται όλα. Από την κατεργασία των υλικών μέχρι την αποστολή. Για παράδειγμα, μία εταιρία που "καίγεται" για το περιβάλλον τόσο ώστε να βγάζει τους φορτιστές, που είναι απαραίτητα κομμάτια ενός τηλεφώνου, από τη συσκευασία, δε θα έστελνε τα προϊόντα της μόνο αεροπορικά για να διατηρήσει το brand name ψηλα (ταχύτητα κλπ). Το κόστος σε ενέργεια μιας αεροπορικής αποστολής 1kg είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με το αν το έστελνες μέσω θαλάσσης. 

Και δωράκι (από το 2015, αλλά το γράφημα είναι ξεκάθαρο) για το αποτύπωμα άνθρακα κάθε καινούριας γενιάς iPhone. Τα premium υλικά, η κατεργασία τους, και η αποστολή τους κοστίζουν, όχι μόνο στην τσέπη μας, αλλά και στο περιβάλλον.

https://therestartproject.org/consumption/the-footprint-of-those-iphones/

Επομένως, ΟΧΙ. Η Apple δε σκεφτόταν το περιβάλλον όταν έβγαλε τους φορτιστές. Σκεφτόταν αποκλειστικά και μόνο την τσέπη της. Αλλά το marketing της φαίνεται δουλεύει καλά.

Υ.Γ. Να σκέφτεστε πολυσύνθετα.

Ίσως δεν μας ενδιαφέρει τι σκεφτόταν η Apple αλλά τι έκανε. Και αυτό που έκανε, εκτός του ότι μειώνει το κόστος γι' αυτήν, μειώνει και το περιβαλλοντικό αποτύπωμα (εφόσον πουληθούν λιγότεροι φορτιστές σε σχέση με τα iPhones που θα πουληθούν). Έχεις ακούσει καμμιά εταιρεία να λέει "κάναμε το τάδε για να αυξήσουμε τα κέρδη μας"; Ή πιστεύεις ότι οι άλλες εταιρείες δεν κάνουν κινήσεις μείωσης κόστους με σκοπό την αύξηση κέρδους; Φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν δεν έλεγε τίποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, MikeKata said:

Σταματήστε επιτέλους να σκέφτεστε τόσο μονοδιάστατα (ή να επιλέγετε να τρώτε το marketing της Apple, ένα από τα 2). Το "ενεργειακό αποτύπωμα" (τα ηλεκτρονικά απόβλητα μας νοιάζουν εδώ) δεν ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ την Apple. Ο μόνος λόγος που κόβει τους φορτιστές είναι γιατί, όπως πάντα, ψάχνει να βγάλει κέρδος από  παντού. Ποσοστιαία, τρομακτικά μεγαλύτερη μείωση του "ενεργειακού αποτυπώματος" θα μπορούσε να επιτύχει στη διαδικασία παραγωγής, παρά με την αφαίρεση των φορτιστών. Να το εξηγήσω καλύτερα, το κόστος (σε ενέργεια) παραγωγής ενός iPhone με όλα τα "premium" υλικά (φυσικά μιλάμε και για τα άλλα "premium" τηλέφωνα) έχει εκτοξευθεί. Και σε αυτό περιλαμβάνονται όλα. Από την κατεργασία των υλικών μέχρι την αποστολή. Για παράδειγμα, μία εταιρία που "καίγεται" για το περιβάλλον τόσο ώστε να βγάζει τους φορτιστές, που είναι απαραίτητα κομμάτια ενός τηλεφώνου, από τη συσκευασία, δε θα έστελνε τα προϊόντα της μόνο αεροπορικά για να διατηρήσει το brand name ψηλα (ταχύτητα κλπ). Το κόστος σε ενέργεια μιας αεροπορικής αποστολής 1kg είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με το αν το έστελνες μέσω θαλάσσης. 

Και δωράκι (από το 2015, αλλά το γράφημα είναι ξεκάθαρο) για το αποτύπωμα άνθρακα κάθε καινούριας γενιάς iPhone. Τα premium υλικά, η κατεργασία τους, και η αποστολή τους κοστίζουν, όχι μόνο στην τσέπη μας, αλλά και στο περιβάλλον.

https://therestartproject.org/consumption/the-footprint-of-those-iphones/

Επομένως, ΟΧΙ. Η Apple δε σκεφτόταν το περιβάλλον όταν έβγαλε τους φορτιστές. Σκεφτόταν αποκλειστικά και μόνο την τσέπη της. Αλλά το marketing της φαίνεται δουλεύει καλά.

Υ.Γ. Να σκέφτεστε πολυσύνθετα.

Μια χαρά σκεφτόμαστε! Αυτή τη στιγμή έχουμε το δεδομένο πως εκατομμύρια κουτιά των νέων συσκευών θα είναι μικρότερα και δεν θα έχουν μέσα ακουστικά και φορτιστές. Έχουμε λοιπόν ήδη άπειρους τόνους λιγότερους.

Ενώ το γεγονός πως κάποιοι ίσως αγοράσουν νέο φορτιστή ξεχωριστά, είναι απλά μια εκτίμηση...

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...